معرفی انواع جوش صورت و روش های درمان خانگی و دارویی آن ها

1
22881
تمام آنچه باید در مورد درمان جوش صو.رت بدانید

وقتی در اینترنت جستجو می کنیم، با حجم بالایی از مقالاتی پراکنده و گاها ضد و نقیض در مورد جوش صورت روبرو می شویم که نتیجه ای به جز سردرگمی برای ما ندارند. به همین دلیل، ریموژ تصمیم گرفت تا جامع ترین مقاله وب فارسی در مورد جوش را جمع آوری کند. در این مقاله با ماهیت آکنه و جوش، دلایل بوجود آمدن، انواع، علایم، راهکارهای درمان دارویی و خانگی، راهکارهای پیشگیری، و بسیاری مطالب علمی و عملی دیگر در مورد جوش آشنا خواهید شد. بعد از مطالعه این مقاله، به راحتی می توانید با جوش های صورت خود مبارزه کرده و آنها را شکست دهید.

جوش صورت عارضه ای بسیار ناراحت کننده است که بسیاری از افراد در زندگی با آن رو به رو می شوند. اگرچه اغلب ما به اشتباه فکر می کنیم که جوش و لک های پوست، مختص دوران نوجوانی هستند، اما حقیقت این است که جوش صورت می تواند در مراحل مختلف زندگی بروز کند. بسیاری از افراد، علاوه بر صورت، این عارضه را بر روی شانه ها، پشت، گردن، سینه، بالای دست ها، و سایر نقاط بدن تجربه می کنند. پس اگر به هر نحو از جوش رنج می برید، احتمالا علاقه مندید که با ماهیت، دلایل بروز و راههای احتمالی درمان آن آشنا شوید.

جوش صورت می تواند برای هرکسی، و در هر سنی اتفاق بیافتد. درحالی که برخی از افراد، پوستی پاک و بدون جوش دارند، خیلی ها هم ممکن است در بیشتر عمر خود با چالش مبارزه با این مشکل دست و پنجه نرم کنند. جوش همچنین می تواند درجات مختلفی به لحاظ شدت داشته باشد. اینکه یک فرد در طول ماه یا سال، یک یا دو جوش بزند به هیچ وجه چیز عجیبی نیست. اما افراد مبتلا به جوش خفیف تا متوسط، معمولا همیشه یکی دو جوش را به همراه خود دارند. از طرفی، افراد مبتلا به جوش شدید، ممکن است در تمام صورت، گردن و پشتشان، حتی صد ها جوش داشته باشند.

مطالب این مقاله:

 1. جوش چیست؟
 2. نشانه ها و علایم جوش
 3. عوامل ایجاد جوش
 4. انواع جوش
 5. درمان جوش
 6. نکاتی برای پیشگیری از جوش زدن

خرید محصولات ضد جوش

خانمی با صورت جوش دار۱- جوش چیست؟

آنچه ما به طور عمومی با عنوان جوش می شناسیم، در میان متخصصین با نام آکنه شناخته می شود (آکنه در حقیقت طیف وسیعی از انواع جوش را شامل می شود). اما در این مقاله، و به منظور راحتی بیشتر مخاطبان عمومی، با عنوان جوش، به آن اشاره شده است. جوش، یک بیماری مزمن و التهابی پوست است که به شکل جوش های چرکی، سر سفید، سر سیاه، کیست ها و ندول های پوستی ظاهر می شود. این بیماری پوستی در اغلب اوقات خطرناک نیست، اما می تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در موارد شدیدتر، باعث ایجاد اسکار پوستی (جای زخم) شود.

پوست انسان منافذی دارد که به غدد چربی در زیر پوست متصل می باشند. فولیکول ها غدد را به منافذ پوست اتصال می دهند. فولیکول ها کیسه های کوچکی هستند که مایعات را تولید و ترشح می کنند. غدد پوست، مایعی چرب تولید می کنند که با نام سبوم (Sebum) شناخته می شود. سبوم سلول های مرده پوست را از طریق فولیکول ها به سطح پوست می برد. همچنین موهای ریز از میان فولیکول به بیرون پوست رشد پیدا می کند. جوش، زمانی به وجود می آید که این فولیکول ها بسته شده و چربی در زیر پوست تجمع می یابد.

سلول های پوست، سبوم، و مو به همراه یکدیگر در درون این قسمت بسته پوست گیرمی کنند که به آن پلاگ می گویند. پلاگ به واسطه وجود باکتری ها عفونت کرده و متورم می شود. تورم پلاگ در نهایت به شکل جوش خود را نشان می دهد.

آکنه پروپیونی باکتریوم (Propionibacterium) یا  همان آکنه P، نام باکتری ای است که بر روی پوست زندگی کرده و یکی از عوامل عفونت جوش هاست. تحقیقات نشان داده است که شدت و دفعات جوش، به نوع باکتری های موجود بر روی پوست بستگی دارد. البته تمام باکتری های آکنه لزوما باعث ایجاد جوش نمی شوند. حتی یک نوع از باکتری ها، به داشتن پوستی بدون جوش کمک می کند.

 

یک خانم در حال نگاه کردن به پوست خود در آیینه۲- نشانه ها و علایم جوش صورت

جوش و خصوصا جوش صورت یکی از متداول ترین مشکلات پوستی در سراسر جهان است. به لحاظ توزیع سنی، جوش بیشتر در دوران بلوغ، و زمانی که غدد چربی پوست فعال می باشند، رخ می دهد. اما احتمال وقوع آن در تمام سنین وجود دارد. این غدد، چربی تولید کرده و توسط هورمون های مردانه که (هم در مردان و هم در زنان) توسط غدد فوق کلیوی تولید می شوند، تحریک می شوند.

درحالی که با شنیدن کلمه جوش، معمولا به یاد جوش صورت می افتیم، حقیقت این است که این عارضه می تواند در هرجایی از بدن اتفاق بیافتد. اگرچه در بیشتر مواقع، بر روی صورت، گونه ها، گردن یا پشت، ایجاد می شود. بروز جوش در برخی افراد به صورت ناگهانی روی می دهد. این در حالی است که برخی دیگر، ممکن است بدون وقفه با آن درگیر باشند. شدت بروز جوش و میزان پایداری آن، به فرد، ویژگی های بدن او و نحوه رفتار او با جوش هایش بستگی دارد.

برخی افراد جوش را تنها به شکل جوش های سر سفید یا سر سیاه تجربه می کنند. جوش سرسیاه، درواقع یک منفذ پوستی بسته شده است. اما بر خلاف جوش های چرکی، سرسیاه ها ملتهب و چرکین نشده و ظاهر آن به گونه ای است که گویی منفذ پوست، با کثیفی های سیاه رنگ پر شده است. از طرف دیگر، جوش های سر سفید، بر آمدگی های کوچک و سفیدی هستند که آن ها نیز مانند جوش های چرکی، ملتهب نمی شوند.

برخی افراد نیز جوش را به شکل جوش های چرکی تجربه کنند که پر از سبوم (Sebum) بوده و اگر فشارشان دهید، می ترکند. اشخاصی که جوش های هورمونی یا شدید دارند، ممکن است کیست های عمقی و دردناک را تجربه کنند. جوش های کیستی ممکن خیلی بزرگ شوند و در عین حال همچنان در زیر پوست بمانند. این نوع از جوش معمولا باعث ایجاد اسکار (جای زخم) می شود.

با توجه به وخامت و شدت جوش، ممکن است نشانه ها یا علائم روانی نیز برای شخص مبتلا بوجود آید. به این دلیل که جوش صورت اغلب منجر به کاهش اعتماد به نفس می گردد. افرادی که از جوش های مداوم و شدید رنج می برند، ممکن است به درمان افسردگی نیز نیاز داشته باشند.

 

مصرف زیاد ویتامین ب 12 و تاثیر آن بر افزایش جوش صورت۳-  عوامل ایجاد جوش صورت

بسیاری از مردم، جوش را ناشی از کثیفی پوست می دانند. اما اغلب، یک دلیل اساسی تر باعث جوش زدن پوستتان می شود. این عارضه انواع مختلفی دارد و در نتیجه، دلایل بروز آن نیز متفاوتند. برخی از اصلی ترین این دلایل عبارتند از: ژنتیک، هورمون ها، عوامل سبک زندگی و رژیم غذایی.

ما معمولا جوش را در زمانی می بینیم که هورمون های فرد از تعادل خارج می شود. در نوجوانان، عدم تعادل هورمون ها می تواند باعث افزایش تولید چربی پوست شود. افزایش میزان چربی بر روی پوست، منافذ آن راحت تر بسته شده در نهایت به افزایش بروز جوش منجر می شود.

علت جوش در خانم ها نیز اغلب هورمونی است. خانم ها معمولا در قبل از دوره قاعدگی شان، نسبت به بقیه ماه ها، جوش های چرکی بیشتری می زنند. بارداری نیز ممکن است موجب افزایش بروز جوش صورت شود. این موضوع حتی در مورد خانم هایی که در بقیه دوران زندگی شان پوست صافی داشته اند نیز صدق می کند.

یکی دیگر از عوامل ایجاد جوش، افزایش سطح آندروژن (Androgen) بواسطه عوامل خارجی (مانند استفاده از برخی داروها) است. آندروژن یک نوع هورمون است که سطح آن در زمان آغاز بلوغ بالا می رود. این هورمون در زنان تبدیل به استروژن (Estrogen) می شود. بالا رفتن سطح آندروژن باعث می شود غدد چربی زیر پوست هم رشد پیدا کنند. غدد بزرگ شده سبوم بیشتری تولید می کنند. سبوم اضافی می تواند دیوارهای سلولی منافذ پوست را بشکند، و باعث رشد باکتری شود.

ژنتیک نیز یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز جوش است. اگر والدین شما در بیشتر زندگی شان با جوش های صورت یا بدن درگیر بوده اند، احتمال وقوع این مشکل برای شما نیز افزایش خواهد یافت. با این حال ممکن است پدر و مادر شما هر دو پوستی صاف داشته باشند، اما شما همچنان دچار این عارضه باشید.

عوامل خارجی دیگری نیز وجود دارند که به جوش زدن منجر می شوند. عوامل کوچکی در سبک زندگی، مانند استفاده نکردن از محصولات مناسب یا زندگی در منطقه ای با آلودگی هوای بالا، می توانند باعث ایجاد جوش شوند. همچنین استرس نیز می تواند باعث مشکلات پوستی و پیدایش جوش های چرکی شود. خوردن خوراکی های ناسالم مانند فست فود های چرب یا خوراکی هایی با شکر زیاد نیز از عوامل تشدید کننده این بیماری هستند. بعلاوه میان استفاده از لبنیات و بروز جوش نیز ارتباط وجود دارد.

بطور خلاصه، عوامل ایجاد جوش صورت عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت پوست
 • تغیرات هورمونی
 • افزایش سطح آندروژن (توسط عوامل خارجی مانند داروها)
 • ژنتیک
 • آلودگی هوا
 • استرس و فشار روانی
 • لوازم آرایشی نامناسب
 • تغذیه نا سالم
 • قاعدگی

 

 

انواع جوش صورت۴- انواع جوش

جوش های صورت دارای اندازه، رنگ و دردناکی متفاوت هستند. انواع این جوش ها عبارتند از:

جوش های سر سفید: آنها در زیر پوست باقی مانده و کوچک هستند.

جوش های سر سیاه: کاملا واضح بوده، سیاه هستند و بر روی سطح پوست ایجاد می شوند.

پاپول (Papule): برآمدگی های کوچک و معمولا صورتی رنگی که قابل مشاهده بر روی سطح پوست می باشند.

پوستول (Postule): به وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. پایه آنها قرمز بوده و بر رویشان چرک دارند.

ندول (Nodule): به وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. ندول ها بزرگ، سفت و دردناک بوده و در اعماق پوست قرار دارند.

کیست: به وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. آنها دردناک بوده و پر از چرک می باشند. کیست ها می توانند باعث ایجاد اسکار شوند.

خرید محصولات ضد جوش

۵- درمان جوش

روش های درمان جوش، به دو دسته درمان های دارویی (شامل داروهای نسخه ای، داروهای بدون نیاز به نسخه و همچنین انواع کرم ها، ژل ها و . . . ) و درمان های خانگی (شامل انواع داروهای گیاهی و راهکارهایی که در خانه می توانید از آنها استفاده کنید) تقسیم بندی می شود.

خانمی در حال خوردن قرص برای درمان جوش صورتدرمان های دارویی جوش صورت

داروی تجویزیا پیشنهاد شده برای درمان جوش صورت بستگی به شدت و مقاومت جوش های شما دارد.

درمان جوش خفیف

جوشِ خفیف را می توان با داروهای بدون نیاز به نسخه (و یا ملزومات قابل خرید در داروخانه) مانند ژل، صابون، پد، کرم و یا لوسیون پوست درمان کرد. استفاده از کرم و لوسیون برای پوست های حساس بهتر است. ژل های دارای الکل، باعث می شود تا پوست خشک شود و در نتیجه برای پوست های چرب بهتر می باشند.

برخی از داروهای بدون نیاز به نسخه ای که در درمان جوش خفیف کاربرد دارند عبارتند از:

 • رزورسینول (Resorcinol): به از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه کمک می کند.
 • بنزوئیل پروکساید (Benzoyl Peroxide): باکتری ها را از بین برده، بازسازی پوست را سرعت بخشیده و تولید سبوم را کاهش می دهد.
 • سالیسیلیک اسید (Salicylic Acid): یکی از روش هایی است که برای از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه و کاهش التهاب و ورم پوست کمک می کند. برای آشنایی با دیگر روش های موجود برای از بین بردن جوش سر سیاه اینجا کلیک کنید.
 • سولفور: مکانیزم عملکرد آن ناشناخته است.
 • رِتین – آ: به باز کردن منافذ پوست از طریق روش برگرداندن سلول ها کمک می کند.
 • آزلایک اسید (Azelaic Acid): سلول های درون فولیکول ها را قوی تر کرده، از فوران سبوم جلوگیری کرده، و رشد باکتریایی را کاهش می دهد. برای درمان جوش، از شکل کرمی آن استفاده می شود، اما اشکال دیگر آن نیز برای بیماری روزاسه (rosacea) کاربرد دارد.

پیشنهاد می شود که استفاده از این داروها را با قدرت کم آغاز کنید. زیرا برخی داروها می توانند باعث خارش، سرخی و یا حتی سوزش پوست در هنگام اولین استفاده شوند. البته این عوارض جانبی معمولا بعد از استفاده مداوم از بین می روند. اگر اینطور نشد، با دکتر خود مشورت کنید.

 

درمان جوش متوسط تا شدید

درمان موارد شدیدتر باید مستقیما و بطور مستمر، زیر نظر متخصص پوست صورت پذیرد. متخصصین پوست معمولا برای این موارد، ژل، کرم های حاوی مواد دارویی ذکر شده در بالا (در دوز قوی تر)، و یا یک آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی تجویز می کنند.

تزریق کورتیکواستروئید (Corticosteroid)

اگر یک جوشِ کیستی به شدت ملتهب شود، ممکن است فوران کند که این امر می تواند به ایجاد اسکار بر روی پوست منجر شود. اما این نوع کیست ملتهب ممکن است با کورتیکواستروئید رقیق شده که توسط متخصص پوست تزریق می شود، مورد درمان قرار گیرد. استفاده از روش تزریق برای درمان کیست می تواند به جلوگیری از بوجود آمدن اسکار، کاهش التهاب، و بالا رفتن سرعت احیا کمک کند و کیست در طی چند روز از بین برود.

آنتی بیوتیک های خوراکی

ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی برای بیمارانی که جوش های خفیف تا شدید دارند، تا حدود ۶ ماه تجویز شود. هدف از استفاده آنتی بیوتیک خوراکی، کاهش تعداد آکنه های P است. دوز آنتی بیوتیک با مقدار بالا شروع شده و همزمان با از بین رفتن جوش ها، دوز دارو نیز کاهش می یابد.

“آکنه های P” در طول زمان نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم می شوند و لذا به استفاده از آنتی بیوتیک های دیگر نیز نیاز پیدا خواهد شد. با این حال، احتمال مقاوم شدن جوش، به آنتی بیوتیک های موضعی بیشتر از آنتی بیوتیک های خوراکی است. آنتی بیوتیک ها می توانند با رشد باکتری مبارزه کرده و التهاب را کاهش دهند. معمولا برای انواع جوش صورت ” اریترومایسین” (Erythromycin) و ” تتراسایکلین” (tetracycline) تجویز می شود. باز هم تاکید می شود، برای درمان جوش های شدید و مصرف داروهای خوراکی، باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قرص های ضد بارداری خوراکی

قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند به خانم ها در کنترل جوش صورت کمک کنند. زیرا این داروها غدد پر کار را کنترل می کنند. البته استفاده از این قرص ها برای درمان طولانی مدت جوش مد نظر قرار گرفته می شوند.

در نظر داشته باشید، این داروها ممکن است برای خانم هایی با شرایط زیر مناسب نباشد:

افرادی که بیماری لخته شدن خون داشته باشند.

سیگار می کشند.

سابقه میگرن دارند.

بالای ۳۵ سال سن دارند.

و البته توصیه می شود در مورد استفاده از این داروها، علاوه بر متخصص پوست، با پزشک زنان و زایمان نیز مشورت شود.

داروهای ضد میکروبی موضعی

هدف از داروهای ضد میکروبی موضعی، کاهش آکنه P در بیمارانی است که جوش های خفیف تا شدید دارند. نمونه این داروها کلیندامیسین (clindamycin) و سدیم سولفاستامید (sodium sulfacetamide) می باشد. همچنین متخصص پوست ممکن است نوعی از “رتینوئید” (retinoid) موضعی تجویز کند. رتینوئید های موضعی از ویتامین A مشتق شده اند. آنها منافذ پوست را باز کرده و از ایجاد جوش های سر سفید و سر سیاه جلوگیری می کنند.

نمونه های رتینوئید های موضعی که در ایالات متحده تجویز می شود، “آداپالن” (adapalene)، “تازاروتین” (tazarotene) و “تریتینوین” (tretinoin) می باشند.

ایزوترتینوئین (Isotretinoin)

این دارو یک رتینوئید خوراکی قوی است که برای درمان کیست های حاد و جوش های شدید که به دیگر درمان ها جواب نداده است، استفاده می شود. این دارو به شدت کنترل شده است و ممکن است عوارض جانبی شدیدی داشته باشد. در بسیاری از کشورها، بیماران باید فرم رضایت پر کرده و اظهار کنند که با خطرات استفاده از این دارو آشنا هستند.

از عوارض جانبی شدید این دارو می توان به خشکی شدید پوست، ترک خوردن و پوسته پوسته شدن لب ، خون دماغ، اختلالاتی در جنین در صورت استفاده در هنگام بارداری، و تغییر حالات احساس اشاره کرد. بیمارانی که از ایزوتریتینوین استفاده می کنند، باید از مکمل های ویتامین A دوری کنند، زیرا ممکن است به مسمومیت ناشی از ویتامین A دچار شوند.

 

 

درمان خانگی جوش صورتدرمان های خانگی جوش

چرا باید یک درمان خانگی طبیعی برای جوش های خود انتخاب کنیم؟

جوش، یک مشکل جدی است و انسان هوس می کند برای درمان آن از مواد شیمیای و داروهای مختلف استفاده کند. اما این درمان ها لزوما بهترین نتایج را برای شما به همراه ندارند و ممکن است درمان هایی که برایتان تجویز می شود باعث عوارض جانبی جدی شوند. به همین دلیل است که ما به بهترین راه های درمان خانگی جوش، نگاهی انداخته ایم. درمان هایی که همین امروز می توانید آن ها را به کار بسته و فورا نتیجه آن ها را ببینید.

بعضی از این درمان های طبیعی برای برخی افراد جواب می دهد و برای برخی دیگر خیر؛ همچنین بعضی از این درمان ها بلافاصله اثر می کنند، درحالیکه اثربخشی بعضی دیگر زمان بر است.

اگر عزم خود را جزم کرده اید که جوش صورت خود را به روشی خانگی درمان کنید، درمان های گوناگون را یکی پس از دیگری امتحان کرده و وقتی درمانی جواب نمی دهد، ناامید نشوید. یک درمان را انتخاب کنید، آن را انجام دهید و اگر نتیجه ای که انتظار داشتید را ندیدید، یکی دیگر را امتحان کنید. نکته ای که اهمیت دارد این است که هر کدام از این راهکارها برای برخی اثر بخش بوده است، بنابراین این امکان وجود دارد که به شما نیز در درمان جوش هایتان کمک کند.

با اینکه درمان های طبیعی جوش قطعا خیلی موثرند و به بسیاری از افراد در غلبه بر این مشکل کمک کرده اند، اما پیشنهاد می کنیم تا این راهکارها را با داروهای بدون نیاز به نسخه، مانند شوینده صورت ضد جوش، که در داروخانه ها موجود است، ترکیب کنید. مخصوصا از داروهایی استفاده کنید که حاوی ماده موثره مناسب برای پوست شما بوده و به شما کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن به نتایج دلخواه خود برسید. این کار قطعا ضروری نیست، اما خوب است از تمام گزینه های خود استفاده کنید.

بهترین درمان های خانگی برای جوش

بسیاری از کرم ها و قرص های درمان جوش قیمت زیادی دارند. بعلاوه برخی از دارو هایی که ادعا می کنند توانایی درمان بدترین جوش ها را دارند، تنها بر روی برخی از افراد تاثیرگذار هستند. حقیقت این است که تعداد زیادی درمان آسان، طبیعی و در عین حال ارزان وجود دارد که واقعا هم موثر هستند. پس بیایید به تعدادی از بهترین درمان هایی که می توانید فورا آن ها را به کار بندید نگاهی بیندازیم.


آب لیمو

آب لیمو ترشلیمو یکی از آسان ترین و موثرترین درمان های طبیعی جوش، در کل دنیاست. یکی از دلایل این است که لیمو حاوی اسید گلیکولیک می باشد. گلیکولیک یک لایه بردار است  که در بسیاری از کرم های گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. لیمو با برداشتن لایه بیرونی سلول های مرده پوست و بیرون آوردن لایه جدید، به لایه برداری پوست کمک می کند.

علاوه بر خواص لایه برداری، لیمو یک قابض هم هست. بدین معنا که منافذ را تمیز کرده و چربی اضافی پوست را از بین می برد. این کار باعث خشکی پوست می شود، که در این مورد چیز خوبی است. همچنین لیمو باعث کم شدن قرمزی ناشی از جوش می شود.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که کمی آب لیمو به صورت تان بزنید، مخصوصا در جایی که جوش ها هستند. بگذارید ۲۰ دقیقه روی پوست بماند و بعد صورتتان با آب بشویید. می توانید از انگشتان تان برای زدن آب لیمو استفاده کنید یا با این کار را با پنبه انجام دهید. اما دقت کنید قبل از لمس صورت، دست هایتان را بشویید. راه دیگر این است که یک لیمو را از وسط نصف کرده و آن را روی صورت خود بمالید.

می توانید این کار را هر روز انجام دهید و اگر پوست تان خیلی خشک شد، آن را هر چند روز یک بار انجام دهید.


آب لیمو با نمک

لیمو ترش و نمکافزودن نمک به آب لیمو، اثر آن را بیشتر هم می کند. نمک باعث می شود پوستی که درگیر جوش است خشک تر شود. شیوه استفاده از آن نیز مثل روش استفاده از آبلیمو است؛ فقط کافی است نصف قاشق غذاخوری نمک به آب نصف لیمو اضافه کنید. این یکی از درمان های خانگی جوش است که بسیاری از آن نتیجه گرفته اند. پس حتما آن را امتحان کنید.


جوش شیرین

جوش شیریندرمان جوش صورت با جوش شیرین کمی باور نکردنی به نظر می آید، اما این موضوع حقیقت دارد. بیکربنات سدیم (نام علمی جوش شیرین) معمولا به عنوان داروی ضد اسید معده، برای درمان سوزش معده مورد استفده قرار می گیرد و شهرت آن برای درمان جوش صورت کمتر است. دلیل درمان جوش ها توسط جوش شیرین، خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی آن است که با جوش مبارزه می کند. در عین حال، خواص لایه برداری بیکربنات سدیم باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست می شود.

جوش شیرین واقعا یک معجزه برای پوست شماست. می توانید با آن اسکراب یا ماسک درست کنید. هر دو عالی عمل می کنند. می توانید هر دو را امتحان کنید و ببینید کدام بهتر روی پوست تان جواب می دهد. فقط در یک روز، هر دو را به صورتتان نزنید.

برای درست کردن ماسک بیکربنات سدیم، جوش شیرین را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید تا به حالت خمیر در آید. سپس در مدت ۳ دقیقه آن را به صورتتان بزنید. برای گرفتن بهترین نتیجه، در حین زدن ماسک، صورت تان را به آرامی ماساژ دهید. پس از زدن این ماسک، آن را ۲۰ دقیقه روی پوست تان نگه دارید و در آخر با آب گرم، صورت را بشویید تا تمام باقی مانده خمیر جوش شیرین از صورتتان پاک شود.

اگر می خواهید اسکراب جوش شیرین درست کنید، مراحلی که در بالا گفته شد را انجام دهید. اما در زمان مخلوط کردن، آب کمتری بریزید. این خمیر سفت تر را باید پنج دقیقه روی صورت ماساژ دهید. بعد آن را با آب گرم بشویید.

می توانید این کار را هفته ای یکبار انجام دهید. یک هفته اسکراب و هفته بعد ماسک را امتحان کنید، چون هر دوی آنها، درمان های خانگی قوی برای از بین بردن جوش ها هستند.


آلوئه ورا

ژل آلوئه ورادلیل اصلی شهرت آلوئه ورا، خواص مفید آن برای پوست است. همه ما درباره درمان آفتاب سوختگی پوست با آلوئه ورا شنیده ایم، که البته کاملا هم صحت دارد. برای بهره مندی از خواص فراوان آلوئه ورا، می توان از برگ تازه و طبیعی آن استفاده کرد. اما اگر به برگ آن هم دسترسی ندارید، اصلا نگران نباشید، زیرا ژل های آلوئه ورای فراوانی در بازار موجود هستند که می توان از آنها به عنوان جایگزین آلوئه ورای طبیعی استفاده نمود. (فقط سعی کنید ژلی را پیدا کنید که مواد افزودنی زیادی نداشته و تا حد امکان خالص باشد.)

آلوئه ورا به دلیل اثر آرامش بخشی خود، برای درمان آفتاب سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد. و البته تمام افرادی که از جوش صورت رنج می برند نیز به دنبال داروهایی با اثر آرام بخشی برای پوست خود هستند. با اینکه آرام بخشی تنها موقتا باعث کاهش التهاب پوست می شود، خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی آلوئه ورا اثرات درمانی پایدارتری دارند.

یکی از دلایل محبوبیت آلوئه ورا برای درمان جوش، روش بسیار راحت اسفاده از آن است. آلوئه ورا را روی قسمتی که جوش می زند بگذارید . همین!


هاماملیس

هاماملیس فندق افسونگرهاماملیس (فندق افسونگر) هم مثل لیمو، که در بالا به آن اشاره شد، یک قابض طبیعی است، اما خواص ضد باکتریایی ملایمی نیز دارد. این گیاه را بیشتر به دلیل خاصیت پاک کنندگی صورت می شناسند. اما اینکه بهترین درمان جوش باشد، مورد بحث است. بعضی از افراد شدیدا آن را قبول دارند، بعضی دیگر معتقدند برایشان به هیچ وجه فایده ای نداشته است. اما با توجه به جمیع نظرات، این گیاه برای درمان جوش موثر است، اما نمی توان از آن انتظار معجزه داشت.

پوست هر شخص با دیگری متفاوت است، بنابراین نتیجه ای استفاده از هاماملیس نیز بر روی پوست افراد متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که هیچوقت نمی توان یک دارو را برای همه تجویز کرد. باید از هر چیز کمی امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای پوست تان مناسب است.

هاماملیس ظاهر پوست را بهتر می کند. بعضی از افراد می گویند بعد از استفاده از آن پوست شان درخشان تر شده است. برخی نیز معتقدند هامیلیس پوست آنها را روشن تر کرده است (و این موضوع به دلیل خواص ضد التهابی هاماملیس نیز می باشد). با این وجود همچنان افرادی هستند که با اینکه پوست شان کمی روشن تر شده، همچنان مانند قبل جوش دارند.

خاصیت اصلی هاماملیس مثل تمام درمان های خانگی جوش که در این مقاله به شما معرفی کرده ایم، طبیعی بودن، ارزان بودن، و دسترسی آسان به آن است. پس دلیلی برای امتحان نکردن آن وجود ندارد.


کره شیا یا کره کاکائو؟

کره شیاکره شیا و کره کاکائو نیز به عنوان درمان جوش صورت مورد استفاده قرار می گیرند، اما آیا اثری دارند؟

کره کاکائو حاوی مقادیر زیادی پلی فنول است که باعث کاهش خارش پوست می شود، اما بر اساس گزارشات، منافذ را مسدود می کند. بنابراین به عنوان درمان جوش، اصلا گزینه مناسبی نیست.

از سوی دیگر کره شیا یک ماده غیر کومدوژنیک است. به بیان دیگر منافذ را مسدود نمی کند. کره شیا همچنین خواص ضد میکروبی دارد که بسیار در مبارزه با جوش مفید است.

خیلی از کرم های صورت ویتامین های آ و ای دارند که در کره شیا به وفور وجود دارد – این ویتامین ها پوست تان را قوی تر کرده و آسیب های آن را ترمیم می کنند.

اگر قصد دارید کره شیا به پوست تان بزنید، سعی کنید کره ای بزنید که خالص و غیر فراوری شده باشد. (بسیاری از کره ها ناخالص و مملو از مواد افزودنی هستند که ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت جوش ها شوند).

در بدبینانه ترین حالت، اگر کره شیا جوش هایتان را درمان نکرد، حداقل مرطوب کننده خیلی خوبی است و برای پوست تان مفید است. بنابراین تلاش تان به هدر نخواهد رفت.

بعد از اینکه صورت تان را خوب شستید یک لایه نازکی از کره شیا را روی ناحیه جوش دار بزنید و بگذارید چند ساعت بماند. همچنین اگر یک صابون کره شیا پیدا کردید که مواد افزودنی نداشت، می توانید از آن برای شستن صورت تان استفاده کنید.


خمیردندان

خمیر دندان بیرون ریختهوقتی مادرتان به شما می گفت مسواک بزنید، حق داشت. اما آیا می دانستید گذاشتن تکه کوچکی خمیردندان روی جوش از شب تا صبح به بهبود آن کمک می کند؟

درمان خانگی جوش، از این ساده تر نمی شود. خمیردندان قسمت جوش دار پوست تان را خشک می کند و ظرف چند روز نتیجه آن را خواهید دید.

متاسفانه استفاده از خمیر دندان برای همه موثر نیست، اما بسیاری از افراد نیز از آن نتیجه گرفته اند. بنابراین قطعا ارزش امتحان کردن دارد. چند ثانیه برای آن وقت بگذارید تا شاید آسان ترین راه حل جوش های صورت خود را پیدا کنید.


عسل

عسل طبیعیعسل برای سلامتی خواص زیادی دارد اما تاثیر آن در درمان جوش صورت کمتر به ذهن کسی خطور می کند. این خاصیت وقتی معنا پیدا می کند که بدانیم عسل خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد.

استفاده از عسل آسان است. فقط کافی است آن را روی ناحیه جوش ها زده و بگذارید یک ساعت بماند. بعد هم صورت تان را با آب گرم پاک کنید. خوب است بعد از شستن صورت با آب گرم، کمی آب سرد روی صورت خود بپاشید. چون این کار منافذ پوست را می بندد (در مقابل آب گرم که منافذ پوست را باز می کند).

مثل بقیه درمان هایی که به آن ها اشاره کردیم، بهتر است عسلی که برای درمان جوش های خود استفاده می کنید، باکیفیت و خالص باشد. عسل های بی کیفیت زیادی در بازار وجود دارد که خواص ضد باکتریایی مورد نظر را ندارند. بهترین عسلی که می توانید برای این منظور استفاده کنید، عسل مانوکاست. این نوع عسل، قوی ترین خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی را در میان انواع عسل ها داراست.

متخصصان پوست و مو زیاد طرفدار استفاده از عسل برای درمان طبیعی جوش نیستند. اما بسیاری از افراد، نتایج خارق العاده ای را به واسطه استفاده از آن گزارش کرده اند. این افراد باید الهام بخش شما برای استفاده از عسل باشند. به خاطر داشته باشید، اکثر افرادی که نتایج خوبی از این ماده گرفته اند از عسل مانوکا استفاده کرده اند، که نوع باکیفیت تر عسل بوده و البته گران قیمت تر است. همه چیز بستگی به نوع پوست شما دارد. اما به هر ترتیب، خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی عسل، حتی اگرجوش های شما را درمان نکنید، می تواند از التهاب و تورم پوستتان بکاهد.


آسپیرین خرد شده

آسپرین خرد شدهدر ابتدا قصد نداشتیم این مورد را به لیست اضافه کنیم، چون آسپیرین یک ماده طبیعی محسوب نمی شود. اما حقیقت این است که آسپیرین در خانه اکثر افراد پیدا می شود و استفاده از آن نیز آسان است. طبق گزارشات، آسپیرین به درمان جوش ها کمک می کند. باید ۲ عدد آسپیرین را در آب گرم حل کنید و آن را با پنبه روی پوست ملتهب بزنید.

آسپیرین به درمان سردرد کمک می کند. شاید هم بتواند به بهبود جوش های صورت شما کمک کند.


سرکه سیب

سرکه سیبوقتی درباره سرکه سیب جستجو کردیم، همه جا آن را به عنوان درمان تمام دردها معرفی کرده بودند. کمی بزرگنمایانه به نظر می رسید، بنابراین کمی بیشتر تحقیق کردیم تا ببینم آیا سرکه سیب واقعا راه خلاصی سریع از شر جوش های صورت هست یا خیر؟

سرکه سیب به دلیل تضادی که با باکتری دارد (یا همان خاصیت ضد باکتریایی آن) برای پوست صورت تان مفید است. علاوه بر این، pH پوست را هم متعادل کرده و اجازه نمی دهد باکتری ها دوباره در پوست ظاهر شوند. سرکه سیب همچنین یک ماده قابض هم هست، که پوست را خشک کرده و چربی اضافه را جذب می کند.

حضور همزمان این مشخصه ها در یک ماده، ما را قانع کرد که سرکه سیب را در این لیست جای دهیم. اگر قصد دارید از سرکه سیب استفاده کنید، آن را با کمی آب (یک قاشق غذاخوری از هر کدام کفایت می کند) مخلوط کرده و با پنبه روی جوش ها بمالید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب بشویید. در آخر هم کمی مرطوب کننده به پوست بزنید چون سرکه کمی پوست تان را خشک می کند. می توانید این کار را سه بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید.


چای

چای در فنجانهمه ما می دانیم که نوشیدن چای به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان برایمان مفید است. اما در اینجا، منظور نوشیدن آن نیست، بلکه استفاده از آن برای مقابله با آن جوش هایی است که آزارتان می دهند.

مطالعاتی که در مجله های علمی به چاپ رسیده، حاکی از آن است که مالیدن موضعی چای سبز درمان موثری برای جوش صورت است. مطالعات همچنین نشان می دهد که نوشیدن چای سبز نیز می تواند اثرات مثبتی بر بهبود جوش ها داشته باشد.

برای بکارگیری این روش، یک فنجان چای سبز درست کنید (بگذارید برگ های چای یا کیسه چای ۵ دقیقه در آب جوش خیس بخورد، و صبر کنید آب کمی خنک شود. چای را در حالتی که داغ است به صورت نزنید). می توانید از یک تکه پنبه استفاده کرده و آن را در چای بزنید و بعد روی قسمت های جوش دار بمالید یا خود چای کیسه ای را روی این قسمت ها بمالید.

برخی افراد نیز با استفاده از چای سبز قالب های یخ درست کرده و آن را روی جوش های خود می مالند. این کار، علاوه بر تاثیر مثبت بر جوش، تورم پوست را نیز برطرف می کند.

اگر دوست داشته باشید، می توانید انواع چای را برای مبارزه با جوش های خود امتحان کنید. اما چای سبز مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد و احتمالا اثر بهتری نسبت به بقیه چای ها خواهد داشت. چای ریحان و رزماری هم به دلیل خواص ضدعفونی کننده شان اثر مشابهی دارند. چای نعناع هم همین طور است، چون نعناع ضد التهاب است و تورم و قرمزی را کاهش می دهد.

در هر صورت سعی کنید مقادیر زیادی چای های گیاهی مثل چای سبز بنوشید. مشکل تان را یک شبه حل نمی کند اما می تواند در بلند مدت موثر واقع شود. رطوبت اضافی که چای به بدن می رساند برای مقابله با آن جوش های زشت حائز اهمیت است.


بخار

خانمی در حمام بخاریکی از روش های مبارزه باجوش، استفاده از بخار آب است. بخار آب منافذ پوست را باز کرده و به خارج شدن آلودگی ها کمک کند. روش کارآسان و ارزان است و حس خوبی دارد. برای استفاده از بخار می توانید از یک ظرف آب گرم و حوله استفاده کرده و یا به حمام بخار بروید.

ممکن است بخار آب موجب درمان کامل جوش هایتان نشود، اما کمک زیادی به شما خواهد کرد. بخار آب گرم علاوه بر تاثیر مثبت بر روی پوست، موجب آرامش شما نیز خواهد شد. این یکی از آن درمان های خانگی است که می توانید به آن به عنوان یک تفریح نیز نگاه کنید. مسلما نشستن در یک حمام بخار یا سونا، بهتر از نشستن در آشپزخانه با یک حوله روی سرتان است!


سیر

سیراگر می خواهید همکارانتان را از خود دور کنید، سیر بخورید. و اگر می خواهید جوش ها را از صورتتان دور کنید، سیر را روی پوستتان بمالید.

خوردن سیر برای سلامتی بسیار مفید است. اما این ماده غذایی برای درمان جوش هم عالی است. سیر به دلیل خواص آنتی باکتریال خود، یک آنتی بیوتیک طبیعی به شمار می آید. خوردن سیر فکر خوبی است، اما می توانید آن را بصورت موضعی بر روی قسمت های جوش دار پوست تان هم بزنید.

اگر می خواهید آن را به صورت موضعی استفاده کنید یک حبه سیر را له کنید، کمی آب روی آن بریزید (بگذارید ۱۵ دقیقه خیس بخورد) و بعد با پنبه آن را روی جوش ها بمالید. البته اگر قصد دارید شب به بیرون بروید، بهتر است در آن روز از این روش درمانی استفاده نکنید، چون سیر بوی قوی ای دارد.


آیا روش های طبیعی درمان جوش واقعا تاثیرگذار هستند؟

متخصصان پوست و هر کس که منافعی در فروش کرم ها و قرص های گران قیمت به شما دارد، اعتقادی به روش های درمان طبیعی جوش ندارد. در بسیاری موارد ممکن است حق با این افراد باشد و ما قصد نداریم روش های موفق پزشکی را زیر سوال ببریم. با این وجود، از نقطه نظر تجربی، خیلی از کرم ها اثر ندارند و پایه و اساس ساخت آن ها همین موادی هستند که در لیست بالا به آن ها اشاره کردیم.

از طرفی بسیاری از افراد هستند که از روش های درمانی طبیعی نتیجه گرفته اند و نمی توان نتایج این درمان ها بر پوست آن ها را قبول نکرد. بنابراین جواب سوالی که در ابتدا پرسیده شد این است: بله، همه روش های درمانی طبیعی، در درمان جوش های صورت تاثیرگذارند.

پیدا کردن بهترین روش درمانی مناسب برای پوست شما، نیازمند آزمون و خطای فراوان است. ممکن است برخی از این روش ها برای شما موثر نباشند، اما به یاد داشته باشید تمام روش های بالا حداقل برای برخی ازافراد موثر بوده اند، پس امتحان کردن آن ضرری ندارد. روش های خانگی آسان و ارزان هستند و تا آنجا که می دانیم عوارض جانبی ندارند.

به خاطر داشته باشید هر چه التهاب تان شدیدتر باشد روش درمانی هم باید کامل تر باشد. بنابراین نوع جوشی که دارید را شناسایی کنید و بر اساس آن نوع روش درمانی که نیاز دارید را انتخاب کنید. اگر در هر زمان وضعیت جوش های صورت تان باعث نگرانی تان شد باید با یک پزشک در این باره مشورت کنید.

در بسیاری موارد، روش های درمانی طبیعی راه حل کاملی برای مشکل تان به حساب نمی آیند، اما می توانند باعث کاهش علائم جوش ها شده و لبخند را روی چهره شما بنشانند.

 

 

خانمی در حال شستشوی پوست صورت۶- نکاتی برای پیشگیری از جوش زدن

در این قسمت، به چند نکته مهم برای مراقبت از پوست های مبتلا یا مستعد جوش، ارائه شده است.

 • صورتتان را در هر روز با آب گرم و صابون ملایم مخصوص جوش بشویید، اما این کار را بیشتر از ۲ بار در روز انجام ندهید.
 • پوستتان را نخراشید و جوش ها را نترکانید. این کار عفونت را پایین تر برده و باعث بسته شدن منافذ، التهاب و سرخی پوست می شود.
 • از ترکاندن جوش ها خودداری کنید، زیرا این کار احتمال ایجاد اسکار (جای زخم) را بالا می برد.
 • از لمس کردن صورتتان (مخصوصا با دست های آلوده) اجتناب کنید.
 • در زمان صحبت، تلفن را از صورتتان دور نگاه دارید زیرا ممکن است حاوی سبوم و کثیفی های پوست باشد.
 • دست هایتان را زیاد بشویید، خصوصا قبل از استفاده از لوسیون، کرم، و یا آرایش کردن.
 • عینک خود را به صورت مداوم تمیز کنید، زیرا سبوم و کثیفی پوست را به خود جذب می کند.
 • اگر جوش، بر روی پشت شما، شانه ها، یا سینه تان می باشد، سعی کنید لباس های گشاد بپوشید که به پوست اجازه تنفس دهد. از پوشیدن لباس های تنگ مانند باندانا، کلاه های لبه دار و شال اجتناب کرده، و یا اگر از آن ها استفاده می کنید، به صورت مداوم آن ها را بشویید.
 • لوازم آرایشی ای را انتخاب کنید که مخصوص پوست حساس بوده و از محصولات چرب دوری کنید. آرایش خود را قبل از خوابیدن پاک کنید.
 • موهایتان را تمیز نگاه دارید، زیرا موها سبوم و کثیفی پوست را به خودشان جذب می کنند. از استفاده از محصولات چرب مو، مانند آنهایی که حاوی کره کاکائو هستند خودداری کنید.
 • از قرارگرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید، زیرا باعث تولید بیشتر سبوم می شود. دقیقا به همین دلیل است که برخی از روش های درمانی جوش، ممکن است ریسک آفتاب سوخگی را بالا ببرند.
 • در مورد آقایان، در زمان اصلاح صورت از دستگاه اصلاح برقی یا تیغ های تیز استفاده کنید. قبل از استفاده از کرم اصلاح، پوست و ریش خود را با آب گرم و کف نرم کنید.
 • از اضطراب و استرس دوری کنید، زیرا باعث افزایش تولید “کورتیزول” (Cortisol) و آدرنالین شده و جوش های صورت را تشدید می کنند.
 • سعی کنید در مناطق گرم و شرجی، خودتان را خنک نگاه داشته و عرق کردن را به حداقل ممکن برسانید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • یک دفترچه برای ثبت مواد غذایی که می خورید تهیه کرده و از طریق بررسی مستمر آن، ارتباط بین خوراکی ها و جوش هایتان را کشف کنید.

در پایان به یاد داشته باشید که جوش، مشکلی رایج و متداول است که می تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار داده و به صورت ناخودآگاه باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس شما شود. پس چنانچه با آن درگیر هستید، به هیچ وجه با آن کنار نیامده و خیلی سریع مراحل درمان آن را آغاز کنید. با کمک متخصصین پوست و با اتکا به دانش به دست آمده از طریق این مقاله می توانید به راحتی بر جوش های خود غلبه کنید. اگر این مقاله برایتان مفید بوده، حتما در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) ما را نیز مطلع کنید.

خرید محصولات ضد جوش

تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید