رژیم های لاغری بسیاری وجود دارند که برای انجام دادن آنها می بایست مواد اولیه متنوعی خریداری کنید. در رژیم لاغری آب نیاز به تهیه هیچ چیز مازاد بر نیازتان ندارید. حتی در کنار این رژیم لازم نیست تا زیاد بر ورزش کردن تمرکز کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آب بنوشید.

 

ریختن آب نوشیدنی داخل لیوان

آمادگی برای رژیم لاغری آب

در مورد این رژیم تحقیق کنید

انواع مختلفی از این رژیم وجود دارد. از نوشیدن آب خنک در طول روز گرفته تا رژیم هایی که در آنها غیر از آب چیز دیگری نباید بخورید! مثلا نوعی رژیم آب وجود دارد که به شما توصیه می کند از یک رژیم کم کالری پیروی کرده و در کنار آن، قبل از هر وعده غذایی 2 لیوان آب بنوشید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که این کار را انجام می دهند، نسبت به افرادی که فقط رژیم کم کالری را دنبال می کنند، بطور متوسط 2.5 کیلوگرم بیشتر وزن کم می کنند.

 • رژیم لاغری آب فقط در دوره های کوتاه مدت پیشنهاد می شود. بهترین حالت این است که آن را با یکی از انواع رژیم لاغری دیگر انجام دهید. توجه داشته باشید که رژیم آب در صورتی که با روزه کاهش وزن (نخوردن غذا در ساعات طولانی از روز) همراه شود خطرناک خواهد بود.
 • رژیم آب برای همه افراد مناسب نیست. در دوره انجام دادن این رژیم ممکن است با عوارض افت قند خون، مانند گیجی و خستگی، و همچنین عوارضی مانند یبوست، از دست رفتن آب بدن، و عدم تحمل هوای سرد مواجه شوید. اگر قند خون شما زیاد افت می کند، بهتر است به سراغ رژیم آب نروید.
 • این رژیم چندان پایدار نیست. یعنی وزن کم می کنید اما پس از کنار گذاشتن رژیم، وزن شما باز می گردد.

 

یک هدف واقع بینانه برای خود تعیین کنید

در تمام رژیم های لاغری باید بدانید که از کجا شروع کرده و به کجا می خواهید برسید. قبل از شروع رژیم لاغری آب کمی زمان گذاشته و وزن و سایز خود را اندازه گیری کنید. همچنین می بایست استانداردهای بدن خود (مانند شاخص حجم بدن) را شناخته و اهداف خود را بر اساس آنها تعیین کنید.

 • خودتان را وزن کرده و بر اساس وزن فعلی خود، هدف تان را تعیین کنید.
 • شاخص حجم بدن نشان دهنده میزان استاندارد وزن نسبت به قد است. شاخص حجم بدن بر اساس فرمول و اعداد زیر محاسبه و تفسیر می شود:
BMI = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)
BMIکمتر از ۱۸٫۵  = کمبود وزن
BMIبین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹  = طبیعی
BMIبین ۲۵ تا ۲۹٫۹ = اضافه وزن
BMI برابر ۳۰ و بیشتر = چاق

 

چکاپ پزشکی انجام دهید

هرگز بدون مشورت با یک پزشک، رژیم خود را شروع نکنید. او می تواند دلایل چاقی و شرایط شما را مورد بررسی قرار داده و پیشنهادات خوبی در مورد رژیم غذایی و فعالیت بدنی به شما ارائه دهد.

 • در مورد رژیم لاغری آب با پزشک خود مشورت کرده و نظر او در مورد تناسب این رژیم با شرایط جسمانی خود را بپرسید. شرایط بدنی هر فرد با دیگران متفاوت است، لذا مشورت با پزشک برای حفظ سلامت شما ضروری می باشد.

 

نوشبدن آب در هنگام ورزش کردن برای حفظ سلامتی لاغری بیشتر

لاغری با رژیم آب

به اندازه 3.3 درصد از وزن خود در طول روز آب بنوشید

میزان آبی که در طول روز می نوشید به خود شما بستگی دارد. اما بر اساس نظر متخصصان، این میزان باید حدودا معادل 3.3 درصد از وزن تان باشد. مثلا اگر 70 کیلوگرم وزن دارید، باید روزانه حدودا 2.3 لیتر آب بنوشید.

 • اگر نوشیدن آب را چند ساعت فراموش کردید نگران نشوید. در شروع هر کاری این موضوع کاملا طبیعی است. در صورت امکان آن میزان را در ادامه روز جبران کنید. نکته مهم این است که از رژیم خود دست نکشید.

 

نوشیدن آب را در طول روز پخش کنید

هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب، و همچنین 30 دقیقه قبل از تمام وعده های غذایی یک لیوان آب بنوشید. پر کردن شکم با آب موجب ایجاد احساس سیری شده و از پرخوری شما پیشگیری می کند.

 • بعد از وعده های غذایی آب بنوشید. گرچه برخی از افراد معتقدند که نوشیدن آب در هنگام غذا خوردن بد است، اما نوشیدن آب پس از هر وعده غذایی به هضم آن کمک کرده و از یبوست پیشگیری می کند.
 • بعد از ورزش کردن آب بنوشید. حتی اگر خیلی تشنه نیستید هم این کار را انجام دهید. ورزشکاران باید 2 تا 3 لیوان بیشتر از مقدار پیشنهادی (یعنی 3.3 درصد از وزن بدن) آب بنوشند.

 

تصمیم بگیرید که چه نوع آبی می نوشید

در چند سال اخیر شایعاتی در مورد ناسالم بودن آب لوله کشی مطرح شده است. آب های فروخته شده به عنوان آب معدنی نیز گاها همان آب معمولی هستند که املاح آن ها گرفته شده است. اگر در خانه خود دستگاه تسویه آب دارید از همان استفاده کنید. اما اگر ندارید، زیاد هم جای نگرانی نیست.

 • گرچه در سال های اخیر استفاده از آب های معدنی بسیار رواج پیدا کرده، اما همه آنها مطمئن نیستند. بعلاوه آب معدنی چون در بطری پلاستیکی است، برای محیط زیست مضر می باشد. بهترین گزینه همان آب شیر تسویه شده است. اما اگر خواستید آب معدنی بنوشید، حتما آن را از برندهای معتبر تهیه کنید.
 • دستگاه های تسویه آب مقادیر زیادی از آلودگی آب را از بین می برند، اما قادر نیستند آب را از تمام مواد مضر پاک کنند. بعلاوه حتما فیلترهای این دستگاه ها را بطور مستمر عوض کنید. در غیر این صورت، این دستگاه ها منجر به آلوده تر شدن آب نوشیدنی شما خواهند شد.

 

یک قمقمه تهیه کنید

برای اینکه همیشه به آب دسترسی داشته باشید، یک قمقمه پلاستیکی، فلزی یا شیشه ای تهیه کنید (توجه کنید روی قمقمه شما کلمه BPA-free – فاقد بیسفنول ای – نوشته شده باشد).

 • قمقمه به شما کمک می کند تا میزان نوشیدن آب در طول روز را اندازه گیری کنید. اما اگر خریدن قمقمه برای تان مقدور نیست، از روشی دیگر برای اندازه گیری استفاده کنید. مثلا یک لیوان با حجم مشخص را به نوشیدن آب اختصاص داده و دفعات آب خوردن خود از آن لیوان را بشمارید.
 • وقتی به رستوران می روید هم آب خوردن قبل از غذا را فراموش نکنید. اگر قمقمه همراه تان نبود، می توانید از گارسون بخواهید تا قبل از آوردن غذا برای شما آب بیاورد.

 

تمرینات ورزشی سبک را به رژیم خود اضافه کنید

هدف از رژیم لاغری آب ، کاهش وزن است. تمرینات ورزشی نیز با سوزاندن کالری به شما در رسیدن به این هدف کمک می کند. اگر قبلا هم ورزش می کرده اید، برنامه ورزشی خود را به خاطر رژیم آب تغییر ندهید. اما اگر تا به حال ورزش نمی کرده اید، کار خود را با چند بار راه رفتن در طول هفته آغاز کنید تا بعدا بتوانید به سراغ تمرینات سنگین تر بروید.

 • اگر رژیم آب شما همراه با خوردن غذا در طول روز است می توانید ورزش هم انجام دهید. اما اگر چیزی نمی خورید (روزه کاهش وزن دارید) و فقط آب می نوشید، به سراغ ورزش نروید. ورزش کردن در حالت دوم موجب بر هم خوردن متابولیسم بدن شما شده و ممکن است بدن تان را در معرض عوارض افت قند خون، که خطرناک هم هستند، قرار دهد.

 

برنامه ریزی برای نوشیدن منظم آب

دستیابی به اهداف لاغری

برای خود اهدافی تعیین کنید

تعیین هدف موجب افزایش انگیزه شده و به شما در ارزیابی اثربخشی فعالیت هایتان کمک می کند. به همین دلیل، فهرستی از مواردی که می خواهید به آنها برسید را تهیه کنید. مثلا اگر هدف تان 5 کیلوگرم کاهش وزن در طول یک ماه است، آن را نوشته و در جایی قرار دهید که هر روز آن را ببینید.

 • برای تعیین هدفی قابل دسترسی، باید تخیمنی از میزان کاهش وزن ممکن توسط رژیم لاغری آب بدست آورید. مثلا در تحقیقی که در بالا هم به آن اشاره شده، افراد توانسته بودند فقط با نوشیدن دو لیوان آب قبل از هر وعده غذایی، در مدت 3 ماه حدود 7 کیلوگرم وزن کم کنند.

 

برنامه زمانی خود را مکتوب کنید

یک تقویم تهیه کرده و آن را در جایی که همیشه جلوی چشم تان باشد قرار دهید. سپس تاریخ شروع و پایان رژیم لاغری خود را روی آن علامت بزنید.

 • حتی اگر این تاریخ ها را همیشه در ذهن داشته باشید، استفاده از تقویم رومیزی و دیواری به شما کمک می کند تا اهداف تان را همیشه در جلوی چشمان خود داشته باشید. مثلا وقتی در آشپزخانه هستید و قصد دارید یک خوراکی نا سالم بخورید، یک نگاه به تقویم می تواند شما را از خوردن آن منصرف کند.

 

یک اپلیکیشن تناسب اندام روی موبایل خود نصب کنید

از آنجا که همیشه نگاه تان به موبایل است، پس می توانید آن را نیز به یک وسیله انگیزشی برای کاهش وزن خود تبدیل کنید. اپلیکیشن هایی وجود دارند که زمان نوشیدن آب را به شما یادآوری می کنند. به علاوه اپلیکیشن هایی برای ثبت و پیگیری خورد و خوراک و میزان فعالیت های بدنی شما نیز قابل دانلود و نصب هستند. تحقیقات نشان داده است افرادی که میزان فعالیت و خوراکی های خود را ثبت می کنند، نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی دهند، بیشتر وزن کم می کنند.

 • ثبت اطلاعات در اپلیکیشن را فراموش نکنید. بهتر است این کار را در ساعت مشخصی از روز (ترجیحا صبح ها) انجام دهید. وقتی کاهش وزن پیدا کنید، انگیزه شما برای این کار نیز افزایش خواهد یافت.
 • استفاده از ساعت های هوشمند و دستبند های تناسب اندام باعث می شود تا دیگر نگران ثبت روزانه فعالیت های خود نباشید. این گجت ها میزان فعالیت و عادات خواب شما را به طور اتوماتیک ثبت می کنند که بعدا می توانید آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.

 

مصرف کالری خود را کاهش دهید

رژیم لاغری آب کمکی به کالری اضافه مصرف شده توسط شما نمی کند. این رژیم فقط بدن شما را در حالت آماده برای کاهش وزن قرار می دهد، اما همچنان کالری مصرفی شما باید کمتر از کالری سوزانده شده باشد. در این حالت بدن مجبور می شود تا از چربی های ذخیره شده به عنوان منبع انرژی خود استفاده کند.

 • هر چیزی که می خورید را بنویسید و یا در اپلیکیشن موبایل خود ثبت کنید. پس از مدتی از میزان زیاد خوردن خود متعجب خواهید شد! و این موضوع انگیزه خوبی برای کمتر خوردن شما است.
 • اگر نوشتن چیزی را فراموش کردید، برگردید و میزان تقریبی آن را ثبت کنید. حتی ثبت یک میزان تقریبی بسیار بهتر از ثبت نکردن آن است؛ زیرا به شما کمک می کند تا میزان پیشرفت خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • دلیل پایدار نبودن رژیم لاغری آب این است که وقتی به جای غذا خوردن آب می نوشید، بدن شما مواد مغذی را از منبع ماهیچه ها (و نه چربی ها) تامین می کند. این موضوع تعادل متابولیسم بدن را به هم می زند، و اگر بخواهید وزن خود را پایین نگه دارید باید کالری مصرفی خود را به شدت کاهش دهید که کار صحیحی نیست.

 

هشدار

در نوشیدن آب زیاده روی نکنید، زیرا (با احتمالی اندک) ممکن است به عارضه هیپوناترمی مبتلا شوید. برای پیشگیری از این موضوع، به میزان مجاز نوشیدن آب در روز (که در بالا به آن اشاره شد) توجه کنید، علایم تشنگی را در خود مد نظر قرار دهید، و اگر در هنگام فعالیت های ورزشی بدن تان ورم کرد با پزشک خود مشورت کنید.