روش هایی برای از بین بردن چین و چروک دور لب

0
1656
بهترین روش ها برای از بین بردن چین و چروک دور لب

چین و چروک دور لب علاوه بر اینکه اصلا خوشایند نیست، خجالت آور هم بوده و باعث کاهش اعتماد به نفس نیز می شود. در ادامه این مقاله با راهکارهایی برای از بین بردن چین و چروک دور لب آشنا خواهید شد. همچنین علل ایجاد آنها را نیز خواهید شناخت.

 

خطوط دور لب

علل ایجاد چین و چروک دور لب

چروک های عمیق دور لب که به چروک های فعال یا چروک سیگاری ها هم شناخته می شوند، اصلا ظاهر زیبایی ندارند؛ اما بیشتر از چیزی که فکر کنید رایج اند. با اینکه این چروک ها اصلا زیبا نیستند اما چرا مردم معتقدند این خطوط نشانه خانم های شاد است؟ شاید علتش این باشد که یکی از دلایل ایجاد آن ها، خندیدن زیاد است. شاید ترسناک به نظر برسد اما احتمالا متوجه شده اید که چروک های این قسمت از صورت اجتناب ناپذیر هستند. سن، نور آفتاب، سیگار کشیدن و ژنتیک همگی از عوامل ایجاد چروک های دور لب ها به شمار می روند. حتی رِژیم زیبایی و آرایشی مان هم نقش خاص خود را دارد. اما رایج ترین دلیل، روند پیری پوست است. با پیر شدن ما، چین و چروک ها شروع به ظاهر شدن در نواحی مختلف پوست می کنند؛ از زیر چشم ها گرفته تا پیشانی و دور لب ها.

به دلیل ساختار پوست، چین و چروک های دور لب در زنان بیشتر از مردان ایجاد می شود. شیوه زندگی هم می تواند ایجاد چین و چروک ها را شدت ببخشد. اگر ساعات زیادی در معرض آفتاب باشید به احتمال زیاد چروک بیشتری در اطراف دهان تان ایجاد خواهد شد. در مورد سیگاری ها هم همین طور است. سیگار کشیدن به نحو قابل توجهی خطر ایجاد چین و چروک دور لب را به نسبت افراد غیر سیگاری افزایش می دهد. مصرف الکل هم همین تاثیر را دارد، و همچنین خندیدن زیاد! می گویند بوسیدن هم باعث افزایش چین و چروک عمیق دور لب ها می شود. اگر این طور باشد دیگر کارمان تمام است.

دلایل دیگر ایجاد چین و چروک در دور لب عبارتند از:

  • تغذیه نامناسب – به طور کلی هله هوله روند پیر شدن پوست را تسریع می کند؛ مخصوصا اگر در رژیم خود از میوه و سبزیجات استفاده نکنید
  • پوست خشک – خشکی پوست یکی دیگر از عوامل ایجاد چین و چروک دور لب است
  • کاهش وزن ناگهانی – کاهش وزن هیچ اشکالی ندارد اما اگر در مدت کوتاهی وزن زیادی کم کنید پوست تان حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد و این امر به بروز چین و چروک می انجامد.

 

لبخند یک خانم با دندان های سفید

 انواع چین و چروک دور لب

اگر نسبت به چروک های دور لب خود حساس شده باشید احتمالا آن ها را با چروک های دیگران مقایسه می کنید. حتما متوجه شده اید خطوط دور لب در افراد مختلف، متفاوت است. یکی از این چروک ها یعنی چروک خنده از گوشه های لب شروع می شود و تا انتهای بینی ادامه پیدا می کند. متاسفانه این چروک ها اصلا ظاهر خوبی به پوست تان نمی دهند.

اما چین و چروک ماریونت که در انتهای لب ها به سمت پایین قابل مشاهده است باعث می شود ظاهری افسرده و غمگین داشته باشید. درحالیکه در واقع غمگین نیستید، فقط زیادی سریع پیر شده اید (که خودش در واقع عامل ناراحتی است). چروک ماریونت به دلیل شکست کلاژن ایجاد می شود. و در آخر چروک های عمودی لب یا همان چروک سیگاری ها هستند. برای اینکه این چروک ها روی پوست تان ایجاد شود لزوما نباید سیگاری باشید اما سیگاری بودن قطعا این چروک ها را بدتر می کند چون فرد سیگاری زیاد لب های خودش را حرکت می دهد و همین امر باعث پیری سریع تر پوست می شود.

 

لبخند یک خانم

راهکارهای از بین بردن چین و چروک دور لب

سیگار کشیدن را ترک کنید

حتما می دانستید چنین کاری را باید انجام دهید. اگر سیگار می کشید، اطراف دهان تان چین و چروک دارید؛ وقت آن است تصمیم به ترک سیگار بگیرید. اگر به سیگار کشیدن ادامه دهید برای کند کردن روند پیری پوست تان دچار مشکل می شوید.

سیگار کشیدن به طور کلی بسیار مضر است و حالا بهترین زمان برای ترک آن و بهبود سلامت تان است. تمام اعضای بدن تان از زبان گرفته تا ریه ها به خاطر لطفی که بهشان می کنید از شما تشکر خواهند کرد. و شریک زندگی تان هم که سال هاست بهتان غر می زند سیگارتان را ترک کنید از این بابت کلی خوشحال خواهد شد! شما هم می توانید به او بگویید “من به خاطر تو ترک نکردم! به خاطر این چروک های دور لبم ترک کردم.”

 

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

گذراندن مدت زمان زیادی در زیر آفتاب، باعث پیری زودرس پوست شما شده و سبب بروز چین و چروک های عمیق دور لب ها نیز می شود. اما می دانیم هیچ کس دوست ندارد آفتاب را از دست بدهد! از این به بعد با زدن کرم ضد آفتاب از پوست تان محافظت کنید. اگر این کار را انجام ندهید اشعه UV آفتاب پوست تان را به زودی پیر می کند.

 

ورزش های صورت انجام دهید

راه ارزان و آسان برای پیشگیری یا از بین بردن چروک های عمیق اطراف دهان، ورزش منظم صورت است. این ورزش ها از آن ورزش های سخت و نفس گیری که عرق تان را در باشگاه در می آورد و باعث می شود دیگر نخواهید آن ها را انجام دهید نیستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر روز ۱۵ دقیقه روبروی آیینه بایستید و کمی صورت تان را حرکت دهید.

تمرین اول: دهان تان را تا جایی که می توانید باز کنید. فکر کنید می خواهید عکس بگیرید و تا بناگوش بخندید. دهان را تا ۲ ثانیه به همان حالت نگه دارید و بعد سعی کنید با لب تان بینی خود را لمس کنید. ۲ ثانیه دیگر هم به همین حالت سپری کنید. بعد بار دیگر دهان را تا بناگوش به حالت خنده باز کنید و تا ۲ ثانیه نگه دارید. حالا لب ها را به سمت جلو و بعد پایین بیاورید (انگار می خواهید به انگلیسی بگویید “go”) و ۲ ثانیه دیگر لب ها را به این حالت حفظ کنید. این حرکات را تا ۱۵ دقیقه تکرار کنید.

تمرین دوم: با دو انگشت اشاره خود دو طرف دهان تان را بکشید. در کشیدن زیاده روی نکنید و تنها به اندازه یک چهارم اینچ این کار را انجام دهید. با انگشتان خود کمی به لب ها فشار وارد کرده و با عضلات دهان گوشه های لب ها را به سمت همدیگر هول دهید. این حالت را ۱۰ ثانیه حفظ کنید. بعد ریلکس کرده و دوباره آن را تکرار کنید. تا ۱۵ دقیقه حرکت را تکرار کنید.

تمرین سوم: با نوک انگشتان اشاره به خطوط خنده صورت فشار وارد کنید. در حالیکه همچنان با انگشتان به صورت تان فشار وارد می کنید برای ۱۰ ثانیه تا جایی که می توانید بخندید. بعد ریلکس کرده و چند بار حرکت را تکرار کنید.

 

چین و چروک های دور لب

روش های طبیعی برای از بین بردن چین و چروک دور لب

ژل آلوئه ورا

تقریبا هیچ چیزی نیست که آلوئه ورا قادر به درمان آن نباشد. ژل آلوئه ورا در رژیم زیبایی هم کاربرد دارد و می تواند چروک های عمیق اطراف دهان را با مرطوب سازی پوست از بین ببرد.  برای استفاده از آن کافی است تا کمی ژل آلوئه ورا را به دور لب ها بمالید و بگذارید تا ۳۰ دقیقه بماند و خوب جذب شود؛ بعد آن را بشویید.

 

روغن زیتون

روغن زیتون قرن هاست برای مقاصد پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و مخصوصا در مورد درمان مشکلات پوستی موثر است. دلیلش هم این است که حاوی مقادیر فراوانی ویتامین E است که ماده مورد نیاز پوست است. کافی است کمی روغن زیتون به دور لب خود مالیده و شب با آن بخوابید. صبح آن را بشویید.

 

آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی روند پیری پوست را کند کرده و چروک های عمیق دور لب را از بین می برد. آب گوجه فرنگی سرشار از ویتامین A، B6، C و همچنین بتاکاروتن و لیکوپن است که همگی مورد نیاز پوست هستند. برای خود یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه بگیرید و بعد کمی از آن را به پوست دور لب ها بمالید. این کار گردش خون را افزایش داده و به ایجاد سلول های پوستی جدید کمک می کند. بگذارید چند دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب آن را بشویید. بقیه آب گوجه فرنگی را هم بنوشید.

 

آب لیمو و عسل

حتما تا به حال از قدرت و اثربخشی ماسک عسل و آب لیمو شنیده اید. اما به عنوان از بین برنده چین و چروک اطراف دهان چطور؟ جالب است بدانید که به همان اندازه اثربخش هستند.

علتش این است که هر دو مغذی و سرشار از ویتامین هایی هستند که پوست را بهبود می بخشند. آب لیمو به جنگ رادیکال های آزادی می رود که بیشترین آسیب را به پوست وارد می کنند و عسل پوست را مرطوب کرده و گردش خون را بهبود می بخشد. هر دوی این ها با هم خواص فراوانی برای پوست شما به همراه دارند. برای آماده کردن این ترکیب، یک قاشق چایخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. مخلوط فوق را به قسمت های مورد نظر پوست زده و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد آن را با آب بشویید.

 

آب آناناس

اگر آب آناناس دوست داشته باشید از این درمان خانگی هم خوشتان خواهد آمد. هر آب سبزی یا میوه ای برای درمان مشکلات پوستی موثر است؛ اما از آنجا که آناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین است موثرترین میوه از بین برنده چین و چروک مخصوصا چین و چروک های دور لب هاست. کمی آب آناناس تهیه کنید. آن را به صورت تان بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. بعد هم با آب بشویید.

 

سفیده تخم مرغ و روغن نارگیل

مخلوط سفیده تخم مرغ و روغن نارگیل بسیار موثر است؛ چون پوست تان را سفت کرده و آن را مرطوب می کند. به علاوه از خشک شدن پوست که یکی از عوامل ایجاد چین و چروک دور لب است پیشگیری می کند. ۱ قاشق چایخوری سفیده تخم مرغ را با ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید تا خمیر مانند شود. خمیر فوق را به نواحی مورد نظر مالیده و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. بعد با آب بشویید.

 

روغن ویتامین E

ویتامین E ماده ای است که برای پوست بسیار ضروری است. پس آن را به پوست تان برسانید. ۱ قاشق غذاخوری از این ویتامین را به پوست اطراف دهان بمالید. می توانید از کپسول های ویتامین E استفاده کرده و روغن داخل آن ها را مستقیما به صورت بمالید. بگذارید ویتامین ۲۰ دقیقه روی صورت بماند و بعد با آب آن را بشویید.

 

پاپایا

مالیدن پاپایا به پوست راهی بسیار عالی برای از بین بردن چروک های عمیق و بازگرداندن درخشش جوانی به پوست است. پاپایا حاوی آنزیمی ویژه است که حالت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. این آنزیم چروک های موجود روی پوست را از بین برده و از ایجاد چروک های جدید پیشگیری می کند. یک قاشق چایخوری پاپایا را به قسمت هایی که چروک دارد بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب آن را بشویید.

 

کرم ضد چروک

این روش یکی از بهترین راه های درمانی برای چین و چروک دور لب است. کرم هایی انتخاب کنید که حاوی رتینوئید باشند؛ چون این قبیل کرم ها تولید سلول های جدید پوست را افزایش می دهند و با از بین بردن چروک ها باعث نرمی پوست می شوند.

 

شیر خشک و عسل

شیر خشک و عسل اگر با هم مخلوط شوند ترکیب فوق العاده قدرتمندی را تشکیل می دهند. عسل پوست را مرطوب می کند و شیر خشک آن را نرم می کند. ۲ قاشق چایخوری شیر خشک را با یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب گرم مخلوط کنید تا خمیر مانند شوند. این خمیر را اطراف دهان بمالید و ۲۰ دقیقه بعد با آب بشویید.

 

سبک زندگی سالم

وقتی چروک های صورت تان از بین رفتند احتمالا دیگر از این درمان های خانگی استفاده نخواهید کرد. در این صورت بهتر است پوست تان را در مقابل آفتاب محافظت کنید، سیگار کشیدن را ترک کنید، کمتر الکل مصرف کنید و تغذیه بهتری داشته باشید تا از بازگشت چین و چروک ها پیشگیری کنید.

تغذیه نقش مهمی دارد. اگر تغذیه متعادل و مناسب و سرشار از میوه ها و سبزیجات و غلات داشته باشید می توانید جلوی بازگشت چروک ها را بگیرید. غذاهایی بخورید که باعث افزایش تولید کلاژن در بدن تان شوند؛ مانند سبزیجات سبز، مغزها و سویا. آب فراوان بنوشید و تا می توانید هله هوله و شکر را کنار بگذارید. به طور کلی داشتن سبک زندگی سالم تاثیر مستقیمی بر از بین بردن چین و چروک دور لب خواهد داشت.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید