پیشگیری و درمان جوش سر سیاه در گوش با چند روش ساده

0
2600
روش های جلوگیری و درمان جوش سر سیاه در گوش

جوش های سر سیاه زمانی شکل می گیرند که چربی، پوست مرده و باکتری داخل منافذ پوست گیر می افتد. این جوش ها می توانند روی صورت، و بعضی اوقات در درون گوش ظاهر شوند. برای درمان جوش سر سیاه در گوش می توانید از روش های حرفه ای و یا طبیعی بهره ببرید. همچنین با انجام چند عمل ساده می توانید به طور کلی از بروز این جوش ها در گوش تان جلوگیری به عمل آورید.

 

از بین بردن جوش های سر سیاه داخل گوش

درمان های دارویی برای جوش سر سیاه در گوش

از شوینده های حاوی اسید گلیکولیک استفاده کنید

اسید گلیکولیک ماده ای شیمیایی است که کمک می کند جوش های سر سیاه خارج شده و منافذ پوست سفت شود. گوش خود را کج کرده و شوینده حاوی اسید گلیکولیک را با یک تکه پنبه به گوش بزنید. با دقت پنبه را به گوش بمالید و روی قسمتی که جوش سر سیاه قرار دارد تمرکز کنید. اجازه دهید اسید ۱۰ ثانیه روی جوش باقی بماند.

 • روی شیشه بعضی انواع اسید گلیکولیک توصیه شده زمان بیشتری روی پوست بماند. به دستورالعمل پزشک یا خود محصول عمل کنید.
 • به هیچ عنوان اسید گلیکولیک را وارد گوش داخلی نکنید، بلکه آن را تنها به گوش بیرونی بزنید.
 • برای شستن اسید گلیکولیک از یک تکه پنبه تمیز و مرطوب استفاده کنید. دقت کنید آب به داخل گوش تان وارد نشود. این کار را یک تا دو مرتبه در روز تکرار کنید.
 • بعد از یک هفته استفاده از اسید گلیکولیک، مشاهده خواهید کرد جوش های سر سیاه محو می شوند. پوست تان هم سفت تر و صاف تر خواهد شد.

 

جوش های سر سیاه گوش را با اسید سالیسیلیک از بین ببرید

اسید سالیسیلیک می تواند نه تنها جوش های سر سیاه، بلکه تمام انواع جوش ها را لایه برداری کرده و آن ها را از بین ببرد. مقدار کمی شوینده که حاوی اسید سالیسیلیک باشد را روی یک تکه پنبه بریزید. سپس گوش خود را به سمت زمین متمایل کنید و بعد اسید سالیسیلیک را روی جوش ها بمالید. اجازه دهید اسید به میزانی که روی شیشه آن درج شده روی پوست تان بماند.

 • هرگز اسید سالیسیلیک را به گوش داخلی خود نزنید، فقط روی پوست گوش بیرونی بمالید.
 • اسید سالیسیلیک را با یک تکه پنبه تمیز و مرطوب و بدون اینکه آب داخل گوش تان شود شست و شو دهید. این عمل را یک تا دو مرتبه در روز تکرار کنید.
 • بعد از یک تا دو هفته استفاده از این اسید، شاهد محو شدن جوش های سر سیاه گوش تان خواهید بود.

 

به گوش تان کمی ماسک خاک رس بمالید

استفاده از ماسک خاک رس راه خوبی برای بیرون کشیدن چرک و باکتری از منافذ و از بین بردن جوش سر سیاه در گوش است. مقدار کمی ماسک خاک رس را به قسمت هایی که جوش سر سیاه دارد بمالید. اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند، یا از دستورالعملی که روی خود محصول درج شده پیروی کنید. سپس ماسک را با آب گرم بشویید.

 • ماسک خاک رس را به گوش درونی خود نزنید، فقط به گوش بیرونی تان بزنید.
 • می توانید روزی یک مرتبه از این ماسک استفاده کنید تا جوش های سر سیاه گوش تان را به طور کامل از بین ببرد.

 

جوش سر سیاه گوش تان را نفشارید

این کار تنها ناحیه جوش را ملتهب و تحریک می کند. همچنین می تواند باکتری ها را به سایر قسمت های گوش پخش کند و منجر به بروز جوش های سر سیاه بیشتری در گوش تان شود. به جای این کار، از یک درمان حرفه ای یا طبیعی استفاده کرده و اجازه دهید جوش ها خودشان از بین بروند.

 • از قلاب های تخلیه جوش (کومدون اکستراکتور) و سایر ابزاری که جهت تخلیه جوش سر سیاه هستند هم استفاده نکنید. این ابزار می توانند باعث ایجاد زخم شده و آسیب دائم به پوست تان برسانند.

 

استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش

درمان های طبیعی برای جوش سر سیاه در گوش

روی جوش های سر سیاه گوش، روغن درخت چای بزنید

روغن درخت چای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده دارد. این خواص می تواند به خشک کردن جوش های سر سیاه گوش و محو کردن آن ها کمک کند. یک تا چهار قطره از این روغن را به یک تکه پنبه مرطوب بزنید. سپس آن را مستقیما روی جوش ها بمالید.

 • می توانید پنبه را تا صبح داخل گوش تان بگذارید تا جوش ها خشک شوند. مطمئن شوید پنبه تکان نمی خورد و وقتی خواب هستید داخل گوش تان نمی رود.
 • همچنین می توانید پنبه خیس را برای ۵ دقیقه در گوش تان قرار دهید و بعد چندین مرتبه در روز این کار را با پنبه تمیز تکرار کنید.

 

از ماسک جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین ماده ای عالی برای مراقبت از پوست می باشد. همچنین این ماده یک لایه بردار خوب است و کمک می کند تا جوش های سر سیاه گوش از بین بروند. با ترکیب ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و نصف قاشق چایخوری آب، خمیری درست کنید. خمیر را با انگشتان تمیز روی جوش های سر سیاه گوش خود بمالید. اجازه دهید ۵ تا ۶ دقیقه بماند تا خشک شود. سپس آن را با آب گرم بشویید.

 • از این خمیر ۳ تا ۴ روز، روزی یک مرتبه استفاده کنید.

 

روی جوش های سر سیاه گوش تان، آب لیمو بزنید

استفاده از آب لیمو راهی عالی برای خشک کردن طبیعی جوش های سر سیاه است. ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو را با ۱ قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به این ترکیب آغشته کنید. سپس آن را روی جوش های سر سیاه گوش خود بمالید.

 • این ترکیب را روزی چند مرتبه با یک تکه پنبه تمیز به جوش هایتان بزنید.
 • چنانچه آب لیمو پوست تان را تحریک کرد یا سوزاند، فورا آن را بشویید.

 

چند عدد گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش

پیشگیری از ایجاد جوش سر سیاه در گوش

موهای خود را تمیز نگه دارید

موهای شما حامل باکتری و کثیفی است. سعی کنید موهای خود را به طور منظم شست و شو دهید تا هیچ گونه آلودگی نداشته باشند؛ مخصوصا موهای اطراف گوش هایتان را. کثیف بودن موهای اطراف گوش، علی الخصوص هنگام خواب یا ورزش، می تواند باعث ایجاد جوش سر سیاه در گوش شود.

 • اگر موهای بلندی دارید، هنگام ورزش یا خواب، آن را پشت سرتان ببندید تا با گوش ها تماس نداشته باشد. این کار احتمال جوش زدن در این ناحیه را کاهش می دهد.

 

هندزفری و هدفون تان را تمیز نگه دارید

هندزفری و هدفون تان را چک کنید تا هیچ گونه چربی، عرق یا کثیفی روی آن ها نباشد. با یک گوش پاک کن که به آب و صابون آغشته کرده اید با دقت هندزفری و هدفون تان را مخصوصا در قسمتی که با گوش تماس دارند، بشویید. تمیز نگه داشتن این وسایل میزان باکتری و کثیفی اطراف گوش های شما را کاهش می دهد.

 • عادت کنید هندزفری و هدفون خود را مرتب بشویید تا تمیز بمانند.

 

از قرار دادن انگشتان خود داخل گوش ها اجتناب کنید

انگشتان شما حامل باکتری و کثیفی هستند. سعی کنید آن ها را داخل گوش یا اطراف ناحیه گوش ها نکنید. این کار ممکن است باعث تجمع باکتری و کثیفی شود و منجر به بروز جوش سر سیاه در گوش گردد.

 

هشدارها

 • اگر پوست حساسی دارید، اجازه ندهید هیچ اسیدی (از جمله گلیکولیک و سالیسیلیک) بیشتر از یک دقیقه روی پوست تان بماند.
 • در صورت مشاهده هر گونه تورم، التهاب، درد یا حرارت در پوست تان به پزشک مراجعه کنید. این ها می توانند علایم عفونت پوستی باشند.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید