معرفی تمام روش های لاغری شکم بدون رژیم و ورزش

0
1482
تمام روش های لاغری شکم بدون رژیم و ورزش

لاغری یکی از پر طرفدارترین اهداف در میان افراد است. احتمالا شما هم حداقل یک بار در زندگی برای لاغر کردن اقدام کرده، و یا همین الان در حال لاغر کردن می باشید. شکم یکی از سرسخت ترین قسمت های بدن در هنگام لاغری بوده و چربی شکمی برای سلامتی مضر است. گرچه بدون رژیم و ورزش نمی توان پیشرفت چشم گیری در لاغری شکم داشت، اما راه هایی وجود دارد که بدون خسته یا گرسنه کردن شما، کمی شکمتان را جمع و جور خواهد کرد. در ادامه با روش های لاغری شکم بدون رژیم و ورزش آشنا شوید.

 

پوشیدن گن برای لاغر نشان دادن شکم

کوچک کردن موقت شکم

از لباس هایی استفاده کنید که شکمتان را جمع می کنند

امروزه لباس زیرهای فراوانی در بازار وجود دارند که شکم تان را جمع و سفت کرده و به آن شکل می دهند. انواع متنوعی از این لباس زیر ها برای افرادی با سایزهای مختلف تولید می شود.

 • لباس زیرهای مخصوص زنانه ای که برای این منظور به کار می روند عبارتند از: جوراب شلواری، شورت، شورت های بلند، لباس زیرهای سر همی، زیر پوش و تیشرت های آستین حلقه ای که همه آنها از لاکرا، الاستیک و مواد شبیه آن ها ساخته شده و همگی به نحوی طراحی می شوند که بدن را جمع می کنند. اکثر برندهای معروف لباس زیر، دارای مدل هایی با این قابلیت هستند.
 • برای آقایان نیز تیشرت های آستین حلقه ای و زیر پوش هایی با این قابلیت وجود دارد. این لباس ها با جمع تر کردن میان تنه فرد، باعث کوچک به نظر رسیدن شکم می شوند. شرکت های تولید کننده این لباس ها ادعا می کنند که محصولات آنها دور شکم را ۷ تا ۱۲ سانتیمتر کوچک تر نشان می دهد.

 

از گن استفاده کنید

در این روش، یک گن محکم به دور ناحیه میان تنه بسته می شود. این کار می تواند ظاهر شکم شما را لاغرتر نشان دهد. البته گن را باید بصورت متعادل استفاده نمود؛ زیرا استفاده مداوم از آن ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد.

 • خیلی از سلبریتی ها از این روش برای بهتر نشان دادن اندام خود استفاده می کنند. گرچه بستن گن باعث آب شدن چربی های شما نمی شود، اما با تحت فشار قرار دادن شکمتان، فضا را برای پرخوری تنگ کرده و ممکن است موجب لاغری شما گردد. بعلاوه سلول های چربی نیز با توجه به چربی داخل خود قابلیت جمع یا بزرگ شدن را دارند.
 • گن را خیلی سفت نبندید و از آن بصورت مداوم استفاده نکنید. در غیر اینصورت فضای شکمی شما تحت فشار قرار گرفته و این موضوع ممکن است به استفراغ پس از خوردن غذا منجر شود. بعلاوه ممکن است گن ارگان های داخل شکم شما را تحت فشار قرار داده و یا موجب دل درد شما گردد.
 • گن را از جایی بخرید که فروشنده مورد نظر بتواند در انتخاب سایز و نحوه صحیح بستن آن، شما را بدرستی راهنمایی کند.

 

شکم خود را باند پیچی کنید

باند پیچی بدن در مراکز اسپا به عنوان روشی برای لاغر کردن و سم زدایی معرفی می شود. البته با کمی تمرین می توانید خودتان هم این کار را در خانه انجام دهید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که همه آنها دارای چند مرحله و مستلزم استفاده از محصولات مخصوص بدن می باشند.

 • این فرایند با ماساژ دادن و مالیدن کرم لایه بردار به قسمت میانی بدن شروع می شود؛ که البته این کرم ها باید بعدا در حمام از روی بدن شسته شوند. مواد معدنی و گیاهی موجود در کرم های لایه بردار موجب پاک شدن عمیق پوست و بهبود ظاهر سلولیت ها می گردند.
 • در مرحله بعد لوسیون یا روغن های نرم کننده به بدن مالیده می شود.
 • در گام بعدی بدن را با یک باند پارچه ای یا لاستیکی مخصوص بسته و سپس به مدت ۳۰ دقیقه از یک پتوی برقی گرم استفاده می شود. این پتو موجب عرق کردن بدن شما می شود، پس در صورت عدم دسترسی به پتوی برقی، از روش ابتکاری خود برای گرم کردن بدنتان استفاده کنید. تعریق موجب دفع مواد زائد و بهبود ظاهر نواحی پر از چربی بدنتان خواهد شد.
 • پس از باز کردن باندها، مجددا شکم خود را ماساژ می دهید تا جریان خون در این ناحیه افزایش یابد.
 • گرچه این روش موجب لاغری نمی شود، اما در صورت تکرار، احتمالا می تواند ظاهر چربی ها و سلولیت های زیر پوست شما را بهبود دهد. همچنین به دلیل تعریق زیاد و از دست رفتن وزن آبی بدن، معمولا افراد پس از این فرایند احساس لاغری می کنند که البته موقتی است.

بسیاری افراد از سلفون برای باند پیچی شکم خود استفاده می کنند که روش مناسبی نیست. برای آشنایی با مضرات این روش، این مقاله را مطالعه فرمایید.

 

وزن آبی بدن خود را کاهش دهید

دلایل زیادی برای دفع نشدن آب در بدن وجود دارد. این آب ممکن است باعث ورم بدن شما، مخصوصا در ناحیه شکم شود. به همین دلیل، کاهش وزن آبی موجب لاغری موقت شکم شما خواهد شد.

 • تا جای ممکن به بدن خود آبرسانی کنید. وقتی در طول روز آب مورد نیاز بدنتان را به آن نمی رسانید، بدن شما مجبور می شود تا برای پیش گیری از کمبود آب، آن را در خود نگه دارد. این موضوع در ماه های گرم سال بیشتر اتفاق می افتد. روزی حداقل دو لیتر مایعات بنوشید. این کار باعث تخلیه آب های اضافه از بدنتان شده و ورم بدن شما را از بین می برد.
 • مصرف سدیم خود را کاهش دهید. نمک باعث باقی ماندن آب در بدن می شود. در زندگی امروزه، غذاهای فراوری شده و رستورانی منبع اصلی نمک مصرفی افراد را تشکیل می دهد. این غذاها ۷۵ درصد سدیم رژیم غذایی تان را تشکیل می دهند. شما نباید بیشتر از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف کنید؛ که معادل کمی بیشتر از نصف قاشق چای خوری نمک است.
 • مصرف الکل را قطع کرده و قهوه کمتری بنوشید. این نوشیدنی ها موجب کم شدن آب بدن شده و آن را مجبور به ذخیره آب می کنند.
مطلب مرتبط:  روش های لاغری طبیعی با تغذیه متعادل و تغییر در سبک زندگی

 

روش درست نشستن روی صندلی

تغییر در سبک زندگی

از بلعیدن هوا خودداری کنید

داشتن یک سبک زندگی سالم باعث می شود تا سریع تر به هدف خود برسید. شاید توصیه عجیبی به نظر برسد، اما بلعدین هوا یکی از عوامل اصلی نفخ بوده و به همین دلیل موجب تورم شکم می شود. با کاهش میزان هوای بلعیده شده در طول روز، شکمتان هم کوچکتر به نظر خواهد رسید.

 • نوشابه های گازدار نخورید، حتی اگر کالری آنها صفر باشد. نوشیدنی های حاوی گاز شکم شما را نیز پر از گاز می کنند و ظاهری باد کرده به آن می دهد.
 • سیگار نکشید. در هنگام کشیدن دود سیگار به داخل ریه ممکن است آن را ببلعید، و این موضوع باعث ورم کردن شکم شما خواهد شد.
 • از جویدن آدامس و صحبت کردن هنگام غذا خودداری کنید. هر دوی این کارها باعث بلعیده شده هوا می شوند.

 

حالت بدن خود را اصلاح کنید

نحوه صحیح نشستن و راه رفتن باعث آب شدن چربی شکم شما نمی شود، اما موجب می شود تا این چربی به طور مساوی در سراسر میان تنه شما پخش شده و شکمتان کوچک تر به نظر برسد. برای بهبود حالت بدن خود، همیشه بالاتنه خود را صاف کنید، شانه هایتان را به عقب ببرید و سرتان را بالا نگه دارید.

 • در هنگام نشستن روی صندلی باسن شما باید با قسمت پشت صندلی در تماس بوده و قوس کمرتان باید در حالت طبیعی خود قرار بگیرد (یعنی یک حوله کوچک لوله شده باید به راحتی در فضای بین بالای باسنتان و پشتی صندلی جای گیرد).
 • در هنگام ایستادن شانه های خود را رو به عقب برده، شکمتان را تو بدهید و پاهایتان را در حدود نصف عرض شانه باز کنید.
 • در تمرینات ورزشی خود حرکاتی را بگنجانید که عضلات میان تنه شما را قدرتمند کنند. این تمرینات با سفت کردن عضلات قسمت های میانی بدنتان باعث می شوند تا حالت بدن خود را راحت تر اصلاح کنید.

 

به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن باعث چربی سوزی نمی شود، اما برای کاهش وزن ضروری است. کم خوابی تمام جنبه های کاهش وزن را دشوار می کند. وقتی به اندازه کافی استراحت نکرده باشید، انگیزه دادن به خود و تحرک برایتان سخت می شود. در این حالت کنترل تمایلتان به غذا خوردن نیز کم خواهد شد؛ زیرا با انرژی کم، مقاومت در مقابل تحریک غذاهای مضر دشوارتر است.

 • نیاز بدن افراد مختلف به خواب متفاوت است.، اما اغلب افراد بالغ به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. نیاز بچه ها و افراد مسن به خواب بیشتر است.

 

با افراد علاقه مند به تناسب اندام بیشتر ارتباط برقرار کنید

اگر افراد علاقه مند به زندگی سالم را در اطراف خود داشته باشید، زندگی شما هم سالم تر خواهد شد. همراه شدن با افرادی که سلامتی برای آن ها اولویت دارد، فرصت های بیشتری برای انجام دادن فعالیت های کاهنده وزن را در اختیار شما قرار می دهد. زمان خود را با افرادی سپری کنید که به تفریحاتی مانند قدم زدن، ورزش کردن، دوچرخه سواری، آشپزی در خانه و … علاقه مند هستند. همچنین از افرادی که عادات اشتباهی مانند خوردن غذاهای مضر، نوشیدن مشروبات الکلی و تلویزیون دیدن طولانی دارند، دوری کنید.

 • اگر در خانواده یا دوستان خود کسی را ندارید که به فعالیت های سالم علاقه مند باشد، ارتباطات جدیدی را آغاز کنید. یک تیم ورزشی محلی پیدا کرده و به آن بپیوندید، یا حتی به پارک رفته و در بازی های گروهی مشارکت کنید. به کلاس آشپزی بروید و یا در یک کلاس اسپینینگ ثبت نام کنید. روش های زیادی برای ارتباط برقرار کردن با افراد علاقه مند به تناسب اندام وجود دارد؛ و انتخاب روش مناسب تنها بستگی به سلیقه شما خواهد داشت.

 

عدد وزن خود را پیگیری کنید

متخصصان معتقدند که دانستن عدد دقیق وزن باعث سالم تر شدن سبک زندگی شما خواهد شد. پیگیری کردن عدد وزن موجب می شود تا به گزینه های سالم تر فکر کنید. هر وقت که ترازو عدد بزرگتری را نشان دهد، شما نیز متوجه می شوید که باید در عادات خود تجدید نظر کنید.

 • وزن افراد تا حدود ۵ کیلوگرم در طول روز نوسان دارد. برای دقیق تر شدن عدد بدست آمده، هر روز خودتان را در ساعت مشخصی وزن کنید (مثلا بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب). در پایان هفته نیز اعداد را با هم جمع کرده و بر عدد ۷ تقسیم کنید. عدد بدست آمده می تواند تخمین نسبتا دقیقی از وزن متوسط شما باشد.
مطلب مرتبط:  برنامه لاغری با تردمیل ، موثر و کاربردی برای افراد مبتدی تا حرفه ای

 

خرید خوراکی های سالم برای رژیم غذایی

تغییر عادات غذایی

خیلی آب بنوشید

نوشیدنی هایی مانند نوشابه، نوشیدنی های ورزشی، قهوه طعم دار حاوی خامه، و سایر نوشیدنی های پرکالری را با آب جایگزین کنید. آب به شما احساس سیری می دهد، اما کالری ندارد. میزان آب خوردن خود را افزایش دهید و بدون هیچ زحمتی کمی از وزنتان کاسته خواهد شد.

 • آب فواید زیادی برای سلامتی شما دارد. نوشیدن آب به عضلات شما انرژی می دهد، پوستتان را صاف می کند، و سطح شادابی شما را بالا می برد. از همه مهمتر، کالری آب صفر بوده و می توانید هر چقدر که می خواهید از آن میل کنید. برای آشنایی بیشتر با روش لاغری با آب، این مقاله را مطالعه نمایید.
 • آبمیوه جایگزین خوبی برای نوشابه نیست، چون خودش هم سرشار از کالری است. گرفتن آب میوه موجب می شود تا فیبرهای آن جدا شده و تنها شکر باقی بماند. برای آبرسانی به بدن خود فقط روی آب و نوشیدنی های طعم دار بدون کالری حساب باز کنید.

 

وعده های خود را کوچک کرده و تعداد آن ها را افزایش دهید

به جای خوردن سه وعده بزرگ، تعداد بیشتری وعده با کالری کمتر بخورید. این کار باعث بر هم خوردن الگوی گرسنگی شما شده و می توانید گرسنگی واقعی خود را از پرخوری ناشی از عادت متمایز کنید.

 • یک روش ساده برای کاهش اندازه وعده، استفاده از بشقاب کوچک است. به دلیل مفهومی به نام خطای ادراکی دلبوف، بشقاب کوچک باعث بیشتر به نظر رسیدن همان مقدار غذای قبلی می شود. در حقیقت با این کار مغز خود را فریب می دهید تا با غذای کمتری احساس سیری کند.

 

وعده های غذایی خود را به دقت اندازه گیری کنید

در مورد حجم غذای خود به چشمانتان اعتماد نکنید و در عوض از مغز خود استفاده کنید. در تبلیغات مربوط به خوراکی ها، غذاها در حجم های بالا به نمایش در می آیند و به همین علت انتخاب حجم مناسب غذا برای افراد سخت شده است (حتما تبلیغاتی را دیده اید که چند نفر دوست در کنار هم نشسته اند و هر کدام یک بسته چیپس در دست دارند!). از جدول حقایق تغذیه ای چاپ شده روی بسته بندی خوراکی ها و یک وسیله اندازه گیری، برای بدست آوردن حجم مناسب وعده غذایی خود استفاده کنید. اگر لازم شد می توانید یک ترازوی آشپزخانه نیز تهیه کنید. اندازه مناسب برخی از خوراکی ها را می توانید با استفاده از موارد پایین و بصورت چشمی تخمین بزنید.

 • سبزی و میوه: به اندازه مشت دستتان
 • گوشت، مرغ و ماهی: به اندازه کف دستتان (بدون احتساب انگشتان)
 • پنیر: به اندازه شست دستتان
 • کربوهیدرات ها (برنج، پاستا و …): به اندازه یک نعلبکی

 

صبحانه بخورید

بسیاری از افراد به اشتباه صبحانه نمی خورند و گرسنگی ناشی از آن را در وعده ناهار یا شام جبران می کنند.

 • صبحانه شما باید شامل حداقل یک خوراکی از سه گروه غذایی باشد: لبنیات، میوه و غلات
 • اگر رژیم شما پر پروتئین و کم کربوهیدرات است، می توانید پنیر و تخم مرغ بخورید. نکته مهم این است که صبحانه متابولیسم شما را فعال می کند. البته اگر در حال انجام دادن روزه کاهش وزن باشید، خوردن صبحانه آن را بهم خواهد زد.
 • صبحانه خوب برای یک فرد بالغ ۷۰ کیلوگرمی حاوی ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری انرژی است.

 

غذای خود را هوشمندانه انتخاب کنید

حتی اگر کالری دو غذا با هم مساوی باشند، غذای سالم شکم شما را کمتر بزرگ خواهد کرد.

 • بجای میان وعده های فراوری شده، میوه و سبزیجات تازه بخورید. خوراکی های فراوری شده دارای مواد غیر طبیعی و نگهدارنده افزوده بوده و اغلب مملو از کربوهیدرات، شکر و چربی هستند. خوراکی های تازه و طبیعی، نسبت به اسنک های فراوری شده ای مانند چیپس، مواد مغذی بیشتری را در ازای هر کالری به بدن شما می رسانند. بعلاوه خوراکی های فراوری شده معمولا نمک بیشتری دارند، که باعث جلوگیری از دفع آب شده و ناحیه شکم شما را بزرگتر می کند.
 • هرگز اسنک ها را بطور مستقیم از بسته بندی خودشان نخورید. نتایج یک تحقیق نشان داد که افرادی که به آنها یک بسته بزرگ پاپکورن داده شده بود، نسبت به افرادی که یک بسته کوچک به آنها داده شده بود، ۴۴ درصد بیشتر پاپکورن خوردند. وقتی مقداری زیادی خوراکی در جلوی شماست، احتمال پرخوری نیز افزایش می یابد. برای جلوگیری از این موضوع، به اندازه یک وعده از خوراکی مورد نظر را در ظرف ریخته و بقیه آن را کنار بگذارید.

 

وعده های بیرون از خانه خود را کنترل کنید

وقتی در خانه هستید کنترل وعده ها کار آسانی است. اما وقتی به رستوران یا مهمانی می روید، غذایی شامل کالری یک روز کامل را جلوی شما می گذارند، و در این حالت کنترل کردن میزان غذا خوردن سخت خواهد بود. بعلاوه در این حالت حتی نمی دانید که چه چیزهایی و به چه میزانی در غذا ریخته شده است. خوشبختانه روش هایی برای کنترل وعده ها در موقعیت هایی که کنترلی بر روی غذای خود ندارید وجود دارد.

 • از قبل سفارش خود را انتخاب کنید. بسیاری از رستوران های معروف وب سایت دارند و اطلاعات غذاهای آن ها در آنجا آمده است. پس قبل از ورود به رستوران و مواجهه با یک منوی طولانی، غذای خود را از خانه و با دقت و حوصله انتخاب کنید.
 • وقتی در رستوران هستید از گارسون بخواهید تا ظرف بیرون بر غذا را همزمان با خود غذا بیاورد. وعده خود را اندازه بگیرید و بقیه غذا را بلافاصله در ظرف بیرون بر بگذارید. با این کار احتمال پرخوری شما در هنگامی که حواستان به صحبت کردن با همراهانتان است به شدت پایین می آید.
 • وقتی به مهمانی می روید، تعارف را کنار گذاشته و یک وعده کوچک غذا بکشید. با این کار نه تنها غذای کمتری می خورید، بلکه بشقاب خود را کاملا خالی کرده و به میزبان شما بر نمی خورد.
 • وقتی برای خرید به فروشگاه می روید، به جای خرید بسته ای بزرگ از یک خوراکی، آن را در بسته های جداگانه کوچک خریداری کنید. مثلا به جای خرید یک بستنی چند لیتری بزرگ، چند بستنی یک نفره جداگانه بخرید.
مطلب مرتبط:  معرفی 10 مورد از مهمترین فواید ورزش صبحگاهی برای سلامتی

 

خوراکی هایی سیر کننده واقعی را انتخاب کنید

لاغری شکم شما به میزان خوردنتان و آنچه می خورید بستگی دارد. برخی از غذاها انرژی زیادی را در بدن شما تخلیه کرده و سیرتان می کنند، اما پس از خوردن آن ها خیلی زود احساس گرسنگی خواهید کرد. پس بجای آنها خوراکی هایی بخورید که در مدت زمان طولانی تری شما را سیر نگه دارند.

 • برخی از خوراکی ها که مدت زمان سیری حاصل از آنها طولانی تر است عبارتند از: نان، برنج و پاستای کامل، مغزهای خوراکی، آب، گوشت و ماهی کم چرب، تخم مرغ، سبزیجات سبز، انواع لوبیا و حبوبات.
 • برخی از غذاهای عامل سیری کاذب عبارتند از: نوشابه، اسنک های فراوری شده، پاستا، برنج و نان سفید، شکلات و نشاسته.

 

آرام غذا بخورید

افرادی که تند غذا می خورند، قبل از آنکه بفهمند سیر شده اند مقداری زیادی غذای اضافه را می بلعند. در طرف مقابل، آرام غذا خوردن باعث می شود تا زمان زیادی برای درک احساس سیری داشته و کالری بیشتر از نیازتان مصرف نکنید. این کار باعث ترشح هرمون هایی در مغز می شود که وظیفه اعلام احساس سیری را بر عهده دارند.

 • برای غذا خوردن وقت بگذارید. هر قاشق غذا را ۱۰ الی ۲۰ بار جویده و در میان آنها کمی آب بنوشید. در هنگام جویدن غذا، قاشق و چنگال خود را روی میز بگذارید. اگر برایتان مقدور است، غذا را به همراه شخص دیگری بخورید تا در میان آن مشغول صحبت کردن شوید.
 • در هنگام شروع غذا خوردن، یک تایمر را روی ۲۰ یا ۳۰ دقیقه تنظیم کنید. سپس سرعت خود را جوری تنظیم کنید که غذایتان قبل از این زمان به پایان نرسد.
 • وقتی غذایتان تمام شد، حتی اگر همچنان احساس گرسنگی می کردید، کمی به خودتان زمان بدهید. بگذارید بدن شما متوجه شود که شکمتان پر شده است، زیرا گاها این موضوع کمی زمان می برد. اگر پس از نیم ساعت همچنان احساس گرسنگی می کردید، زمان کوتاهی را به غذا خوردن مجدد اختصاص دهید.

 

غذای خود را در مکانی آرام و ساکت بخورید

تحقیقات نشان داده است که افراد در مکان های آرامش بخش کمتر غذا می خورند. به عبارت دیگر، در مکان های شلوغ و پر سر و صدا و پر هیاهو احتمال پرخوری شما افزایش می یاید. دلیل اصلی این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است، اما احتمالا به این دلیل است که در چنین شرایطی، اضطراب اندکی در ذهن شما ایجاد شده و حواس شما از احساس سیری پرت می شود.

 • یکی از دلایل غذا خوردن سریع و با اضطراب، دیر نرسیدن به مدرسه، دانشگاه یا محل کار است. برای حل این موضوع باید در برنامه زمان بندی خود تجدید نظر کنید. سعی کنید صبح ها زود تر بیدار شوید تا بتوانید قبل از خروج از منزل، در آرامش صبحانه خود را میل کنید.

 

وعده های غذایی خود را ثبت کنید

ثبت کردن هر آنچه می خورید می تواند دید شما را نسبت به رژیم غذایی تان باز کند. احتمالا بعد از فهمیدن میزان واقعی خورد و خوراک خود شوکه خواهید شد. تمام وعده ها و میان وعده های خود را در یک دفترچه یادداشت، و یا در یک اپلیکیشن موبایل ثبت کنید. سعی کنید تعداد وعده ها و کالری هر وعده را نیز بنویسید.

 


نکات:

 • شواهد نشان می دهد که چای (و مخصوصا چای سبز)، قابلیت چربی سوزی بدن شما را افزایش می دهد. اگر به چای شکر یا افزودنی های دیگر اضافه نکنید کالری آن صفر خواهد بود. فقط سعی کنید چای را نزدیک به زمان خواب خود نخورید، مگر آنکه بدون کافئین باشد.
 • الکل حاوی کالری بسیار بالایی است (نوشیدنی های الکلی از معادل حجمی کربوهیدرات یا پروتئین خود کالری بیشتری دارند). برای حفظ سلامتی و همچنین کوچک نگه داشتن شکم خود، به سمت نوشیدنی های الکلی نروید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید