آشنایی با روش های کاهش استرس روز اول دانشگاه

0
1038
کم کردن استرس روز اول دانشگاه

روز اول دانشگاه برای بسیاری از افراد، روز خوب و راحتی نیست. برای بعضی از ما این روز بازگشت به روال قدیمی است و برای برخی دیگر یک تجربه ای جدید به حساب می آید؛ هر شخصی هم به نوعی در زمینه متفاوتی اضطراب دارد. مثلا آیا با هم اتاقی خودم کنار می آیم؟ در درسم موفق خواهم شد؟ چطور دوستان جدید پیدا کنم؟ استرس می تواند برای سلامت ذهنی شما مضر باشد، بنابراین نکات زیر را به منظور مدیریت استرس روز اول دانشگاه دنبال کنید.

 

صحبت کردن با دوستان

نگرانی هایتان را با کسی در میان بگذارید

این کار ممکن است بسیار ساده و راحت به نظر برسد؛ اما از آن چه که فکر می کنید سخت تر است. بسیاری از افراد از این که ضعیف و ناتوان به نظر برسند متنفر هستند و به همین دلیل هیچ کدام از مشکلات شان را بروز نمی دهند. اما این کار اصلا عادت خوبی نیست. شما هیچ گاه به دلیل کمک خواستن و نیاز داشتن به حمایت، ضعیف نیستید.

حتما با فردی صحبت کنید که با احترام با شما برخورد کرده و مشاوره سالم بدهد و بتواند موجب افزایش اعتماد به نفس شما گردد. اما مشاوره سالم دقیقا چیست؟ مشاوره ای که از شما یک فرد بهتر بسازد. بسیار خوب است که فردی را داشته باشید تا با شما ابراز همدردی و ترحم کند، اما زمانی که از فردی مشاوره مثبت و تشویق دریافت می کنید، بسیار پربارتر و مفیدتر خواهد بود. در نهایت شما فردی را می خواهید که تشویق تان کند، نه این که همراه تان ابراز بدبختی کند. توصیه می شود با دوستی صحبت کنید که اضطراب های مشابه داشته و می تواند در حل مشکلات به شما کمک کند.

 

نوشتن یک لیست

یک لیست از کارهایتان بنویسد

بسیاری از مواقع اضطراب شما ناشی از عوامل نامعلوم است. مغز شما می گوید که هزاران کار برای انجام دادن دارید و بدون آن که بدانید این کارها دقیقا کدام اند، تنها ذهن تان به آنها مشغول می شود. داشتن برنامه دقیق به شما کمک می کند تا این انرژی عصبی را به بهره وری تبدیل کنید. به افکارتان بگویید که نگران نباشند، شرایط را تحت کنترل دارید.

برای مقابله با اضطراب می توانید لیستی تهیه کنید که شامل این قسمت ها باشد:

  • کارهایی که همین الان می توانید انجام دهید
  • کارهایی که تا آخر روز می توانید انجام دهید
  • کارهایی که سعی می کنید آن را کامل کنید
  • کارهایی که باید قبول کنید که هیچ کنترلی در کامل کردن آن ندارید

اگر شما یک لیست از کارهایی که فقط امروز باید انجام دهید تهیه کنید، در نهایت با کامل نشدن بعضی از آن کارها خودتان را سرزنش خواهید کرد، و این کار فقط استرس روز اول دانشگاه شما را بدتر و بیشتر می کند. اما با داشتن چند لیست با خصوصیاتی که گفته شد، این استرس کاهش خواهد یافت و خواهید دید که برای انجام کارهایتان زمان کافی را دارید. به خودتان از لحاظ فکری و بدنی مهلت بدهید؛ با داشتن این لیست، وظایف تان کمتر استرس زا و دلهره آور خواهند بود. اگر هم تمامی کارها را بدون عیب و نقص و به موقع به اتمام نرسانید هیچ مشکلی نیست؛ فقط مهم است که با خودتان خوب و منطقی باشید.

 

مثبت اندیش بودن

به جملات مثبت فکر کنید

گفت و گوی مثبت با خود، یک ابزار موثر روانشناسی برای بهتر کردن حال تان و مبارزه با افسردگی و اضطراب است. ابتدا نوع افکار خود را مشخص کنید؛ درباره چه چیزی مضطرب هستید؟ نوشتن آن ها نیز به شما کمک خواهد کرد. حالا تصور کنید بهترین دوست تان این چیزها را در مورد خودش می گوید. چطور به او پاسخ می دهید؟ احتمالا به شدت از او دفاع کرده و به او دلگرمی می دهید. خود شما هم لایق چنین عشق و احترام و دلگرمی هستید.

دلایل مخالفت خود را بنویسید؛ همان جملاتی که حالا دیگر در جملات گفتگوی مثبت شما قرار دارند. از نوشتن جملاتی با کلمات مردد مثل “فکر می کنم” یا ” شاید بشود” خودداری کنید، زیرا شما جملات مثبت و قوی را می خواهید تا نشان دهد که سرسخت هستید.

در اینجا چند مثال از این جملات را آورده ایم:

  • من می ترسم که نتوانم خودم را با زندگی در کنار افراد جدید وفق دهم! به جای آن بگویید: بسیار هیجان زده ام که یاد می گیرم چطور در کنار بقیه افراد زندگی کنم؛ این کار واقعا مهارت های اجتماعی مرا بهبود می بخشد.
  • می ترسم که نتوانم در دانشگاه موفق شوم! به جای آن بگویید: من قبلا هم در تحصیلاتم موفق شده ام. بنابراین می دانم که توانایی آن را دارم. اگر سخت تلاش کنم قطعا نتیجه خوبی خواهم گرفت.

هیچ کس ۱۰۰% به توانایی ها، ظاهر و شخصیت خود دلگرم نیست. بهترین کار این است که خصلت های خاص خود را به عنوان ویژگی مطلوب و مثبت بپذیریم. همه ما فوق العاده منحصر به فرد هستیم.

 

استرس درس و دانشگاه

خلاصه

استرس روز اول دانشگاه افکار بسیاری از ما را درگیر خود می کند. نحوه برخورد با این استرس و ترس هایی که از زندگی دانشجویی داریم در افراد مختلف، متفاوت است. برای کاهش استرس بهتر است با فردی قابل اعتماد که شما را درک می کنند، صحبت کنید. افکار و کارهایتان را سازماندهی کرده و با جملات مثبت به خودتان قوت قلب دهید.

بسیار مهم است که در میزان عملکرد و احساسات خود تعادل داشته باشید. با تمرکز زیاد بر عملکرد، ریسک ایجاد یک شرایط سخت را برای خود به وجود می آورید و این باعث می شود هر گونه شکست در کارتان، یک مسئله مهم به نظر برسد. از سوی دیگر با تمرکز بیش از حد بر احساسات، مسئولیت های زندگی واقعی را رها می کنید که این کار نیز تنها شما را مضطرب تر می کند. مهم ترین نکته میانه روی است، اگر همه چیز به آرامی پیش برود هیچ مشکلی شما را تهدید نخواهد کرد؛ دانشگاه و زندگی مسابقه نیستند.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید