رژیم آب میوه چیست و چه تاثیری بر لاغری و کاهش وزن دارد؟

0
2526
تاثیرات رژیم آب میوه بر لاغری و کاهش وزن

در رژیم آب میوه شما تنها مجاز به مصرف آب میوه هستید و باید به مدت چند روز تا چند ماه از مصرف هرگونه غذای جامد پرهیز کنید. اساسا در این رژیم شما مقداری سبزیجات و میوه را درون آب میوه گیری می ریزید و همین آب میوه ها می شوند وعده های غذایی شما! در این رژیم شما نمی توانید از آب میوه های آماده و یا صنعتی استفاده کنید و فقط سبزیجات و میوه های تازه می توانند به شکل آب میوه، وعده های غذایی شما را تشکیل بدهند.

این برنامه غذایی معتقد است نوشیدن آب میوه های طبیعی به تنهایی می تواند بدن شما را سم زدایی کند و تمامی عناصر ناسالمی که در بافت ها و چربی های بدن ذخیره شده اند را دفع کند. این رژیم به خاطر کم کالری بودن بسیاری افراد را جذب خود کرده و حتی در تبلیغات با عنوان رژیم لاغری سریع از آن یاد می شود. بسیاری از افرادی که از این رژیم پیروی می کنند حتی تکه های میوه را از آب میوه جدا می کنند و با این کار فیبر موجود در آب میوه را از بین می برند. در واقع این رژیم تفاوت زیادی با آب حاوی قند و مقدار کمی مواد مغذی ندارد. برخی ادعاهای افراطی درباره این برنامه غذایی وجود دارد، مبنی بر اینکه رژیم آب میوه می تواند سرطان را درمان کند.

 

آب پرتقال

آیا رژیم آب میوه می تواند باعث کاهش وزن شود؟

از آنجایی که رژیم آب میوه بسیار کم کالری است، شما در آغاز رعایت آن، شاهد کاهش وزن نسبتا سریع خواهید بود . اما این کاهش وزن بیش تر به دلیل از دست دادن آب بدن است. در صورت پیروی طولانی مدت از این برنامه غذایی نیز ممکن است کاهش وزن داشته باشید؛ اما به خاطر پایین بودن سطح انرژی، ممکن است با از دست رفتن عضله و عدم وجود پروتئین کافی در بدن برای بازسازی عضلات مواجه شوید. کاهش حجم عضلات منجر به پایین آمدن سوخت و ساز بدن شما شده و برای کاهش وزن باید میزان خیلی محدودی کالری مصرف کنید.

مطلب مرتبط:  لاغری ران پا در مدت زمان کمتر از دو هفته با بکارگیری 5 گام موثر

در این حالت بدن شما به جای سوخت و ساز شروع به ذخیره کالری می کند؛ چون تصور می کند در حالت گرسنگی قرار دارد. زمانی که شروع به غذا خوردن طبیعی می کنید تمام وزن از دست رفته و حتی کمی بیش تر از آن باز خواهد گشت. این برنامه لاغری، شبیه رژیم یویو می باشد. زمانی که از آن پیروی می کنید وزن تان کاهش پیدا می کند و وقتی آن را رها می کنید تمام وزن از دست رفته باز می گردد.

 

یک خانم در حال درست کردن آب میوه و اسموتی

آیا شواهدی مبنی بر عملکرد درست این رژیم وجود دارد؟

هیچ مطالعه علمی به تأثیر رژیم آب میوه بر کاهش وزن و سلامت عمومی بدن نپرداخته است. بسیاری از کسانی که از این برنامه غذایی پیروی کرده اند کاهش وزن زیاد و احساس سلامت بیش تر گزارش کرده اند هر چند که کاهش وزن اولیه ای که اتفاق می افتد، به خاطر از دست دادن آب بدن است. هیچ مدرکی وجود ندارد تا اثبات کند این برنامه غذایی، سم زدایی برای بدن لازم است چون بدن به طور طبیعی به سیستم خوبی مجهز است! کبد، کلیه، سیستم هاضمه همگی برای از بین بردن عناصر ناسالم از بدن کار می کنند.

طبق بیانیه سازمان سرطان آمریکا نیز هیچ شاهدی دال بر تأثیر اینگونه رژیم ها بر درمان سرطان وجود ندارد. در واقع، کاهش مقدار پروتئین تنها در رژیم غذایی برای افراد تحت درمان سرطان که نیاز به افزایش انرژی و حفظ وزن بدن برای مبارزه با بیماری به انتخاب پزشک معالج انجام می شود. مزیت حاصل از رژیم آب میوه، افزایش میزان مصرف میوه و سبزیجات است که ویتامین های ضروری و معدنی را که به صورت عادی و روزانه مصرف نمی شوند را برای بدن تأمین می کند.

مطلب مرتبط:  معرفی روش لاغری با سیر و عسل و فواید این دو ماده غذایی برای سلامتی

 

یک خانم در حال خوردن آب میوه

آیا گرفتن رژیم آب میوه خطرناک است؟

یک یا حتی چند روز سم زدایی به بدن افرادی که سلامت عمومی دارند، آسیب نمی رساند. اما عوارض جانبی این برنامه غذایی همچون کمبود انرژی، سردرد، گرسنگی و دستشویی رفتن مداوم را نمی توان نادیده گرفت. در رژیم آب میوه هیچ نوع پروتئینی وجود ندارد و مقدار فیبر نیز بسیار کم است؛ بنابراین سیستم هضم به سرعت عمل می کند و فرد احساس گرسنگی خواهد کرد. به علت سرعت بالای هضم میوه در بدن، در صورت حذف پالپ که عمده فیبر میوه در آن موجود است، خطر ابتلا به قند خون افزایش می یابد.

پیروی طولانی مدت از رژیم آب میوه برای سلامتی مضر است. رژیم های کم کالری طولانی مدت باعث بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها و مشکلات جدی قلبی مثل تپش زیاد و حتی مشکلات جدی تر منجر شود. همچنین خطر مواجهه با کمبود مواد مغذی به خاطر عدم وجود تنوع غذایی نیز وجود دارد. اگرچه میوه ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی هستند اما یک رژیم کامل باید دربرگیرنده تمامی گروه های مواد غذایی باشد و تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن برای داشتن عملکرد صحیح را تأمین نماید.

کمبود پروتئین می تواند منجر به تحلیل رفتن عضلات شود و ضمنا، به خاطر کمبود فیبر (در صورتی که پالپ میوه حذف شود) احتمال یبوست و عملکرد بد روده نیز وجود دارد. فرآیند تولید میوه نیز اغلب باعث از بین رفتن بخش های مغذی میوه ها و سبزیجات مثل پوست و گوشت میوه می شود بنابراین خوردن خود میوه به جای گرفتن آب میوه برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن بسیار مفید تر است.

مطلب مرتبط:  چگونه از پرخوری عصبی جلوگیری کنیم؟

 

چند آب میوه تابستانی

آیا در رژیم های سالم و متعادل، جایی برای آب میوه وجود دارد؟

البته رژیم آب میوه به تنهایی پیشنهاد نمی شود؛ اما قطعا در برنامه های غذایی سالم تر، جایی برای آب میوه وجود دارد. آب میوه ها به خاطر حاوی بودن مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات می توانند پرکالری باشند؛ بنابراین هنگامی که در کنار غذاهای دیگر مصرف می شوند باید در مصرف آن ها متعادل بود.

البته هیچ شکی وجود ندارد که آب میوه یک راه عالی برای مصرف بیش تر میوه ها و سبزیجات است. یک لیوان آب میوه با ترکیبی از انواع مختلف میوه ها و سبزیجات به همراه یک وعده غذایی سبک و یا حتی گاهی به عنوان جایگزین وعده غذایی برای سلامتی مضر نیست اما به شرطی که به همراه یک رژیم متعادل و سالم باشد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید