هدف از رژیم مدیترانه ای لاغری و کاهش وزن، حفظ سلامت قلب و مغز، پیشگیری و کنترل سرطان و دیابت است. این رژیم ادعا می کند می تواند وزن را کاهش داده، آن را حفظ کند و از بسیاری از بیماری های مزمن جلوگیری کند.

اعتقاد بر این است مردمی که در کشورهای مجاور دریای مدیترانه زندگی می کنند طول عمر بیشتری داشته و نسبت به اکثر افراد دیگر کمتر به سرطان و بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند. راز نه چندان شگفت آور این قضیه، سبک زندگی پرتحرک، کنترل وزن، رژیم غذایی حاوی مقدار کمی گوشت قرمز، شکر و چربی های اشباع شده و سرشار از سبزیجات، آجیل و سایر غذاهای سالم است.

رتبه بندی

در تحلیلی که 40 نوع رژیم در آن توسط کارشناسان سلامتی مورد بررسی قرار گرفته شد، رژیم مدیترانه ای در بین رژیم های دیگر یکی از برترین انواع رژیم شناخته شده است.

بایدها و نبایدهای رژیم مدیترانه ای

غلات کامل و سبزیجات زیادی مصرف کنید. در واقع یک نوع رژیم مدیترانه ای واحد وجود ندارد. رژیم یونانی ها با رژیم ایتالیایی ها متفاوت است و نوع رژیم ایتالیایی ها هم با فرانسوی ها و اسپانیایی ها فرق می کند. اما قوانین کلی آن ها یکی است. طبق هرم تغذیه ی مدیترانه ای، تأکید همه ی این رژیم ها بر مصرف میوه، سبزیجات، غلات کامل، انواع لوبیا، آجیل، حبوبات، روغن زیتون و گیاهان و ادویه های معطر؛ ماهی و غذاهای دریایی برای حداقل یکی دو بار در هفته؛ گوشت مرغ، تخم مرغ، پنیر و ماست به میزان متعادل، و مصرف شیرینی ها و گوشت قرمز تنها در مهمانی هاست. اگر در کنار این رژیم کمی فعالیت فیزیکی نیز داشته باشید همه چیز کامل می شود.

از آنجا که رژیم مدیترانه ای شیوه ای از غذا خوردن است و نه یک رژیم اصولی، اختیار با خود شما است که چقدر کالری مصرف کنید تا وزن کم کنید یا وزن خود را حفظ کنید، چطور فعالیت بیشتری انجام دهید و منوی غذای مدیترانه ای خود را چگونه برنامه ریزی کنید.

چه چیزهایی می توانید بخورید؟

پنکیک با آرد گندم سیاه

یک ظرف پنکیک
تعدادی پنکیک درست شده از آرد گندم سیاه را روی هم بگذارید و تعدادی موز حلقه شده یا یک فنجان بلوبری روی آن ها بچینید و چند قاشق غذاخوری شربت افرا بریزید.

ماست یونانی

ماست یونانی و انواع توت
به ماست خود توت فرنگی یا تمشک و یک قاشق چایخوری عسل نیز برای شیرین شدن آن اضافه کنید. این ماست اگر در کنار نان تست تمام غله که روی آن پوره ی آووکادو مالیده اید قرار گیرد صبحانه ی کاملی خواهد شد.

سالاد پاستای مدیترانه ای

یک ظرف پاستای مدیترانه ای

کربوهیدرات خود را بدون احساس گناه بخورید. رشته های پاستا را با روغن زیتون طبیعی و فلفل قرمز و گوجه فرنگی خشک شده و تکه های پنیر فتا مخلوط کنید.

سوولاکی مرغ

سوولاکی مرغمرغ و سبزیجات پیچیده شده در نان.

بادام برشته

بادام برشته
یک مشت میان وعده پر از پروتئین مثل بادام که جلوی خوردن هله هوله های شیرین را در ادامه ی روز می گیرد، خوارکی مناسبی است.

سالمون گریل شده

سالمون گریل شده
سری هم به غذای دریایی بزنید و آن را روی آتش سر باز کباب کنید. می توانید سالمون را با قرار دادن سالاد اسفناج در کنار آن، به یک وعده ی غذایی خوب تبدیل کنید.

سالاد کینوا

سالاد کینوا
این پروتئین گیاهی باستانی را می توان با طیفی از غذاهای سیرکننده ی دیگر مانند بادنجان یا پیاز که از زمین می رویند ترکیب کرد.

موس شکلات

موس شکلات
اگر دنبال دسر بعد از نهار هستید، خودتان را به یک موس شکلاتی خوشمزه مهمان کنید. مواد اولیه شامل شکلات خیلی تلخ، روغن زیتون طبیعی، تخم مرغ، شکر، نمک، پوست پرتقال و عرق پرتقال.

صدف بخارپز

صدف بخارپز
صدف یک غذای تازه ی دریایی است که در عرض نیم ساعت آماده می شود. برای طعم دار شدن صدف ها، آن ها را در مایعی از طعم دهنده های غذاهای دریایی بپزید.

سوپ کدو تنبل

سوپ کدو تنبل
اگر عاشق کدو تنبل در پائیز هستید، سوپ پرادویه ی کدوتنبل غذایی عالی به عنوان پیش غذا، نهار و شام به شمار می رود.

سیب زمینی سرخ شده

سیب زمینی سرخ شده
برای سالم غذا خوردن حتما مجبور نیستید سیب زمینی سرخ کرده را کنار بگذارید. می توانید سیب زمینی را به جای سرخ کردن به روش مدیترانه ای در فر برشته کنید.

نان موزی و فندق

نان موزی و فندق
روز شنبه این نان را درست کنید تا ببینید که تا چه حد گزینه ی خوبی برای صبحانه یا اسنک در طول هفته خواهید داشت.