رژیم پارینه سنگی چیست؟ با دلایل محبوبیت رژیم پارینه سنگی آشنا شوید

1
2932
یک خانم با رژیم پارینه سنگی

اگر قصد دارید رژیم بگیرید بهتر است قبل از شروع، ابتدا درباره ی آن اطلاعات به دست آورید. یکی از رژیم هایی که باید در مورد آن بدانید رژیم پارینه سنگی یا رژیم پالئو است که به تازگی بسیار باب شده است و افراد زیادی از آن استفاده می کنند. در ابتدا با تاریخچه این رژیم آشنا شوید.

تاریخچه ی رژیم پارینه سنگی

رژیم پارینه سنگی رژیمی است که به اصول اولیه ی تغذیه انسان برمی گردد و سعی می کند از الگوی تغذیه ی اجداد انسان پیروی کند. با اینکه نیازی نیست برای انجام این رژیم مثل انسان های نخستین گوزن شکار کنید اما طرفداران رژیم پارینه سنگی یا پاائو تا جایی که می توانند غذاهای طبیعی مصرف می کنند؛ گوشت ارگانیک، مقدار زیادی میوه و سبزیجات و انواع مغزها و آجیل. بعضی ها سخت گیری کمتری دارند و غذاهایی را که در آن دوران وجود نداشته نیز استفاده می کنند، مثل لبنیات کم چرب و سیب زمینی. در حالی که بقیه حتی از میوه و سبزیجات هم به این دلیل که میزان بالایی فروکتوز دارند اجتناب می کنند.

رژیم پارینه سنگی یا رژیم پالئو اولین بار توسط متخصص بیماری های روده دکتر والتر ال. وویت لین مطرح شد. کتاب او تحت عنوان رژیم عصر پارینه سنگی که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد، راه را برای رویکردهای متفاوت به این نوع رژیم غذایی باز کرد که همگی در اصول پایه ای شبیه به هم بودند اما در قوانین فرعی با هم اختلاف داشتند. اسامی مختلفی که برای این نوع رژیم مورد استفاده قرار گرفته اند شامل رژیم غارنشین، رژیم شکارچی و البته رژیم پارینه سنگی می باشد.

مطلب مرتبط:  نکات انتخاب یک صبحانه رژیمی و سالم برای دستیابی به کاهش وزن

درحالی که روش های زیادی برای انجام این رژیم وجود دارد، معروف ترین کارشناسان رژیم پارینه سنگی شما را در این مورد راهنمایی می کنند.

رژیم پارینه سنگی

بیشترین قسمت عصر پارینه سنگی، عصر پیش از کشاورزی بوده است که بعضی از غذاها را که امروزه به وفور مصرف می کنیم نمی شد به صورت خام مصرف کرد. بسیاری از طرفداران رژیم پارینه سنگی یا پالئو معتقدند سیستم گوارش ما کمی نسبت به آن زمان تغییر کرده و به همین دلیل غذاهای زیر دستگاه گوارش ما را دچار مشکل می کند؛

حبوبات

غلات

شکر تصفیه شده

نمک

لبنیات

روغن های نباتی تصفیه شده

روغن های ریشه گیاهان

همانطور که اشاره شد، انواع مختلف این رژیم در میزان محدودیت غذایی خود تفاوت هایی با یکدیگر دارند و در بعضی موارد می توان از لبنیات کم چرب و سبزیجات ریشه ای استفاده کرد. در تمام انواع رژیم پارینه سنگی استفاده از پروتئین کم چرب، میوه، سبزیجات و چربی های سالم حاصل از غذاهای کامل مثل مغزهای خوراکی، دانه ها، روغن زیتون و گوشت ارگانیک مجاز می باشد.

تمام موارد رژیم پارینه سنگی یا رژیم پالئومتخصصین تغذیه

رژیم پارینه سنگی که به عنوان برنامه ی غذایی تمام عمر شمرده می شود نه راه حلی سریع برای کاهش وزن، راهی طبیعی برای مصرف کمتر شکر، نمک و حذف غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده است. این نوع رژیم بیشتر با نحوه ی تکامل بدن ما و نوع سوخت و ساز آن در طی قرن ها در ارتباط است. به همین دلیل رژیم لبنیات، غلات، سبزیجات نشاسته دار و شکر را حذف کرده و به جای آن محصولات حیوانی کم چرب و میوه ها و سبزیجات بدون نشاسته و عسل را جایگزین آن ها می کند. چربی های سالم و همچنین انواع روغن های غیراشباع مثل زیتون، کتان، گردو و آووکادو مورد تائید این رژیم هستند.

مطلب مرتبط:  کاهش وزن و لاغری با خاکشیر در طب سنتی

این رژیم میزان پایینی کربوهیدرات دارد اما سرشار از پروتئین کم چرب و گیاهان است که فیبر، ویتامین، مواد معدنی و فیتو شیمیایی را به بدن می رسانند. رژیم پالئو یا رژیم پارینه سنگی برخلاف سایر رژیم هایی با کربوهیدرات کم، تاکیدی بر مصرف گوشت های نمک سود شده و فرآوری شده ندارد و به دلیل قلیایی بودن میوه ها و سبزیجات، به مصرف آنها اصرار دارد. این نوع رژیم غذایی، کم چرب نیست اما تمرکز آن بر استفاده از چربی های طبیعی حاصل از دام های تغذیه شده در چراگاه ها، ماهی و غذاهای دریایی و همچنین مغزها و دانه ها و روغن حاصل از آن هاست. حذف غذاهایی مثل غلات، لبنیات، غذاهای فرآوری شده و شکر با کاهش وزن همراه خواهد بود. با این وجود خیلی از رژیم داران پالئو یا پارینه سنگی این رژیم را نه تنها به خاطر کاهش وزن بلکه به خاطر درمان مشکل گوارشی یا التهابی خود دنبال می کنند. طبق برخی مطالعات، داشتن رژیم پالئو نتایج مثبتی نظیر کاهش وزن و سطح مناسب قند خون و کاهش ریسک بیماری های قلبی را به همراه دارد.

با این حال منطق طرفداران رژیم پارینه سنگی اشکالات خود را نیز دارد. چیزی که اجداد ما می خوردند تا حد زیادی بستگی به منطقه ای از دنیا داشت که در آن زندگی می کردند. این موضوع باعث می شود مثلا آووکادو برای انگلیسی ها میوه ی مناسب محل زندگیشان نباشد. در این رژیم فوائد مصرف غلات کامل نظیر لوبیا، حبوبات و سبزیجات نشاسته ای نادیده گرفته می شود. درحالیکه مطالعات متعدد نشان می دهند که بیماری های قلبی در افرادی که سه واحد غلات کامل در روز مصرف می کنند کاهش می یابد. شاخص گلیسمی پایین لوبیا و حبوبات، آن ها را به مواد غذایی مفیدی برای افرادی با قند خون بالا تبدیل می کند و سبزیجات نشاسته ای منبعی غنی از انرژی های مغذی هستند. همه ی این مواد غذایی حاوی ویتامین ب هستند که کمک می کنند انرژی موجود در غذاهایمان آزاد شود. بالاخره اینکه نخوردن لبنیات با انتقاداتی مواجه شده مبنی بر اینکه باعث محدودیت دریافت مواد معدنی مهمی مانند کلسیم می شود.

مطلب مرتبط:  چربی سوزی بدون ورزش - معرفی خوراکی های چربی سوز

بعضی ها در رژیمی هستند که مصرف بعضی غذاها را محدود می کند، این افراد موارد زیر را تجربه می کنند. کمبود انرژی، خستگی و گیجی به دلیل سطح پایین کربوهیدرات، کمبود مواد مغذی به دلیل محدودیت در انتخاب غذاها، مشکلاتی که جزئی از رژیم است مخصوصا وقتی بیرون غذا می خورید و دلیلش محدودیت در مصرف غلات و لبنیات است. لطفا توجه کنید اگر قصد دارید هر نوع رژیمی بگیرید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری برای سلامتی شما ایجاد نمی کند.

تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید