رژیم گروه خونی اولین بار توسط دکتر دی آدامو، یک متخصص تغدیه آمریکایی بسیار مشهور مطرح گردید و معتقد است تغذیه بر اساس گروه خونی شما می تواند مفید باشد. وی همچنین معتقد است، رژیم گروه خونی می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش داده و به کاهش وزن کمک کند.

اگرچه این نظریه به نظر اغوا کنده می آید اما بیش تر متخصصان در رابطه با شواهد علمی مبنی بر تغذیه بر اساس گروه خونی با این رژیم هم عقیده نیستند. در اینجا نگاه دقیق تری به دلایل معتبر بودن یا نبودن این رژیم و چگونگی مشخص کردن اعتبار یک رژیم غذایی می پردازیم.

چهار گروه خونی انسان عبارتند از گروه O، گروه A، گروه B و گروه AB. دکتر دی آدامو معتقد است که بسته به نوع گروه خونی تان می توانید مشخص کنید چه نوع رژیم و تمرین ورزشی مناسب شماست.

چرا افراد دارای گروه های خونی مختلف نیازمند رژیم های غذایی متفاوت هستند؟ طبق نظریه ی دکتر دی آدامو، پروتئین هایی به نام لکتین می توانند در طی فرآیند هضم، در جریان خون از طریق غذاهای مختلف جذب شوند. این لکتین ها در خون فعال می شوند و منجر به ایجاد واکنش های مضر مانند انرژی پایین، مشکلات هضم، افزایش وزن و غیره شوند.

یکی از استدلال های رژیم گروه خونی، این است که با پرهیز از مصرف غذاهایی که لکتین را در خون افزایش می دهند، سلامتی شما بهبود پیدا می کند. بنابر سایت رسمی دکتر دی آدامو و همچنین رژیم گروه خونی، افراد شاهد فواید اندام متناسب تر، بدن سالم تر و همچنین انرژی بالاتر در این رژیم خواهند بود.

غذاهای مفید هر گروه خونی کدام اند؟

با توجه به نوع گروه خونی تان، در این جا دستورالعمل برای نوع تغذیه ی شما ارائه می شود:

گروه خونی O: غذای دریافتی شما باید متشکل از پروتئین حیوانی بیش تر، سبزیجات و مقدار خیلی کمی از غلات باشد. رژیم این گروه خونی مشابه رژیم کم کربوهیدرات و یا رژیم اتکینز است.

گروه خونی A: رژیم غذایی شما باید بر پایه ی سبزیجات باشد.

گروه خونی B: در این نوع رژیم، شما مجاز به مصرف مقدار بیش تری لبنیات هستید.

گروه خونی AB: رژیم این گروه خونی مشابه گروه B می باشد اما تمرکز بیش تری روی تخم مرغ و ماهی به عنوان منبع پروتئین دارد.

گروه خونی A و B باید از مصرف مواد غذایی با دانه های غلات مثل ذرت و جو پرهیز کرده و بیش تر از غلات حاوی گندم استفاده کنند.

منطق رژیم گروه خونی چیست؟

در وب سایت دکتر دی آمادو آمده است که بر طبق تحقیقات آن ها، گروه خونی یک شاخص کلیدی در ایجاد التهاب غذایی، افزایش وزن و مشکلات هضم شناخته شده است.

علت اصلی اینکه انسان ها می توانند بر اساس گروه خونی شان تغذیه کنند، ریشه در شیوه ی تکامل یافته ی تغذیه ی بشر در طی زمان دارد. برای مثال، گروه خونی O بر اساس رژیم غذایی یک شکارچی 50 هزار سال پیش از میلاد شکل گرفته است اما گروه خونی B از 10 هزار سال پیش از میلاد، زمانی که غذاهای متنوع تری برای مصرف انسان فراهم شده بود، تکامل یافت.

در حالی که دکتر دی آمادو معتقد است که تحقیقات او نظریه اش را به اثبات رسانده اند اما متخصصین سلامت، به اندازه کافی برای تأیید این رژیم متقاعد نشده اند.

آیا رژیم گروه خونی معتبر است؟

بر اساس یک مطالعه در دانشگاه تورنتو رژیم گروه خونی دارای اعتبار نیست!

محققان، بیش از 1400 مورد مطالعه انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که در این رژیم، شاخص های سلامتی و گروه خونی با هم مرتبط نیستند. افراد مورد آزمایش در این مطالعه موظف شدند تا بر اساس گروه خونی تغذیه کنند و محققان شاخصه های سلامتی از قبیل میزان کلسترول، تری گلیسیرید و انسولین خون آن ها را اندازه گیری کردند. طبق یافته ی محققین، این افراد مقداری بهبود در سلامتی شان داشتند اما این بهبود با گروه خونی آن ها مرتبط نبود. بنابراین، این مسئله می تواند مربوط به پیروی از یک رژیم غذایی سالم تر باشد و ارتباطی با گروه خونی ندارد و تنها می تواند اثرات مثبت روی بهبود سلامت داشته باشد. هیچ تحقیق علمی که بتواند ادعای رژیم غذایی گروه خونی را اثبات کند وجود ندارد. در حقیقت بر اساس یک مقاله ارائه شده، هیچ شاهدی مبنی بر اثبات نظریه ی رژیم گروه خونی یافت نشده است.

چگونه می توان به اعتبار یک رژیم غذایی پی برد؟

روش علمی برای این کار، پرسش و پاسخ علمی از طریق مشاهدات و آزمایشات مداوم می باشد. برای اثبات اعتبار یک رژیم غذایی باید نتایج قابل توجه از تحقیق بر روی رژیم مورد نظر موجود باشد. اغلب، کتاب ها و برنامه های محبوب مرتبط با رژیم غذایی چاپ می شوند و به نظر امید بخش می رسند؛ اما هیچ سابقه ی تحقیقاتی معتبری جهت اثبات اعتبارشان ندارند.

گروه های خونچگونه بدانید کدامیک از اطلاعات مرتبط با سلامت و یا اطلاعات علمی معتبر هستند؟ تحقیق رتبه سنجی به عنوان یک استاندارد مهم در رابطه با کیفیت تحقیقات به شمار می رود. آزمون های رتبه سنجی توسط دیگر متخصصان این زمینه انجام شده و تمامی نتایج بی اساس و یا مراحل مناسب بررسی می شوند. تنها مجله های علمی مهم، تحقیقات بازبینی شده را چاپ می کنند.

کمیت و کیفیت تحقیقات نیز مهم هستند. برای اثبات یک نظریه بیش از یک مطالعه مورد نیاز است و ترجیحاً انواع مختلفی از مطالعات باید نظریه را مورد تأیید قرار دهند. همچنین به اندازه تحقیق نیز توجه کنید. اگر یک رژیم، تنها بر اساس تحقیق بر روی کم تر از 10 نفر به اثبات رسیده باشد، شاخصه ی قوی برای فراگیر شدن بین جمعیت زیاد تر ندارد. نتایج تحقیق باید قابل حصول باشد و با نتایج مشابه منتشر شود.

تصدیق های فردی نیز شاخص واقعی برای اعتبار یک تحقیق نیستند. هرکسی می تواند در مورد عمکلکرد یک رژیم یا مکمل شهادت بدهد اما این ادعا دارای ارزش نیست. حتی شهرت یک فرد نیز به اعتبار یک رژیم و یا یک مکمل ارزش نمی دهد.

پس افرادی که با رژیم گروه خونی وزن کم کرده اند و یا سلامتی خود را بهبود بخشیده اند چطور؟ افراد می توانند با هر رژیمی وزن کم کنند. اما اعتبار یک رژیم به میزان ماندگاری کاهش وزن وابسته است. رژیم های کوتاه مدت به ندرت کاهش وزن و یا سلامتی طولانی مدت به همراه دارند. آیا افراد می توانند با رژیم گروه خونی کاهش وزن داشته باشند؟ بله، اما این لزوما به دلیل پیروی از رژیم گروه خونی نیست. توجه داشته باشید که نسخه ی رژیم تمامی گروههای خونی مصرف غذاهای کامل و غیر فرآوری شده می باشد. این مسئله می تواند به کاهش وزن و بالا رفتن سلامتی طولانی مدت منجر شود. رژیم گروه خونی همچنین بر روی ورزش که یک عامل مهم در نتیجه ی سلامت می باشد تأکید دارد.  اگر افراد از رژیم گروه خونی پیروی می کنند و معتقدند که این رژیم به بهبود سلامت آن ها کمک کرده است لزومی برای ترک این رژیم وجود ندارد. اما تأثیرات مثبت بر روی سلامتی احتمالاً به رژیم گروه خونی آن ها مرتبط نیست؛ بلکه به خاطر سبک زندگی و رژیم غذایی سالم تر نسبت به گذشته است.

اگرچه مطالعات مهمی در رابطه با اثبات رژیم نوع گروه خونی وجود ندارد، اما نوتروژنومیک یک رشته در حال رشد است. نوتروژنومیک و یا ژنتیک تغذیه یک رشته ی تحقیقی در زمینه ی بررسی تأثیر یک رژیم بر حالت ژنتیکی یک فرد می باشد. هنوز نکات نایافته ای درباره ی ارتباط ژن ها و تأثیر غذا بر روی سلامتی وجود دارد. این رشته می تواند اثبات کند فردی با یک ژنتیک خاص می تواند از یک رژیم خاص پیروی کند که با رژیم فردی با ژنتیک متفاوت، فرق دارد. در آینده، رژیم ها می توانند بر اساس ژنتیک منحصر به هر فرد ارائه شوند. اگرچه، این نوع رژیم با نوع گروه خونی متفاوت است اما بر اساس ایده ی مشابهی بنا شده است. هرچه محققان در این زمینه اطلاعات بیش تری کسب کنند می توان تأثیر مستقیم تری را بر روی انتخاب های غذایی مشاهده کرد.

وب سایت سازمان علوم دارویی، هشدار می دهد که اطلاعات کافی از نوتروژنومیک برای تشخیص و تجویز رژیم شخصی بر اساس زنتیک فرد در دسترس نیست. مراقب شرکت ها و مجموعه هایی که ادعای ارائه ی رژیم بر اساس ژنتیک فرد را دارند باشید. این وب سایت معتقد است که این رشته هنوز آماده ی ارائه به بازار نیست.

نتیجه گیری

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی توسط دکتر دی آمادو، بر اساس این ایده که چگونه گروه خونی طی قرن ها در اجداد انسان تکامل یافته، معرفی شده است.

او معتقد است اگر افراد طبق رژیم غذایی اجداد خود هنگام تکامل گروه خونی، تغذیه کنند شاهد کاهش وزن و بهبود در سلامتی شان خواهند بود.

در کتاب و وب سایت دکتر دی آمادو نوع تغذیه و ورزش مناسب برای شما بر اساس گروه خونی تان مطرح شده است.

بسیاری از افراد با پیروی از این رژیم ممکن است کاهش وزن و افزایش سلامتی را تجربه کنند؛ اما آیا این موضوع ارتباطی با تغذیه متناسب با نوع گروه خونی آن ها دارد؟ بر طبق تحقیقات انجام شده، پاسخ این سوال منفی است. بر طبق نتیجه مطالعات صورت گرفته، هیچ شاهدی مبنی بر اثبات اعتبار نظریه ی نوع گروه خونی وجود ندارد.

این رژیم بدون در نظر گرفتن گروه خونی به افزایش مصرف غذاهای غیر فرآوری شده، غذاهای کامل و ورزش کردن تشویق می کند. این عامل می تواند بدون دخیل بودن گروه خونی شما باعث افزایش سلامتی شود. اگرچه هنوز هیچ تحقیقی ارتباط بین رژیم و گروه خونی را تأیید نکرده است، اما مطالعات در زمینه نوتروژنومیک در حال افزایش هستند. در آینده، پیشنهادات رژیمی ممکن است بر اساس ژنتیک افراد باشد. هرچند دانشمندان معتقدند تحقیقات نوتروژنومیک برای ملاک قرار دادن برای کل افراد جامعه آماده نیستند و نیاز به تحقیق و مطالعه بیش تری دارند.