زندگی شاد را خودتان بسازید – معرفی ۱۵ روش برای شاد زیستن

0
2497
معرفی 15 روش برای داشتن یک زندگی شاد

شادی معنا و مقصد زندگی است، تمام هدف و نهایت هستی انسان. این را ارسطو بیش از ۲۰۰۰ سال پیش گفته است، و هنوز هم این گفته صادق است. اگر زندگی شاد تا لحظه مرگ معنای واقعی زیستن نیست، پس  هدف از زیستن چیست؟

شادی یکی از اهداف مورد خواست همه افراد در زندگی است. با این حال برای بسیاری، مفهوم این هدف فریب دهنده است. آسان است که به اشتباه بیندیشیم :وقتی صاحب فلان خانه بزرگ شوم یا فلان ماشین را بخرم شاد خواهم بود”. اما در حقیقت زندگی شاد همین حالا در دسترس همه ماست. خانه بزرگ یا یک ماشین جدید شما را خوشحال نخواهند کرد، بلکه لذت های ساده در زندگی هستند که برای شما شادی آفرین خواهند بود. در ادامه با ۱۵ روش که به کمک آنها می توانید از همین امروز یک زندگی شاد را شروع کنید آشنا خواهید شد.

۱۵ روش برای ساختن یک زندگی شاد

1کاری را انجام دهید که دوست دارید

 

اگر عاشق فوتبال بازی کردن، شعر سرودن، یا آموزش شنا به کودکان هستید برای آن وقت بگذارید. به زودی پی خواهید برد وقتی کاری را انجام می دهید که دوست دارید، مملو از لذت و شوق خواهید شد. این روش بهتر از آن نیست که خودتان را مجبور به انجام کاری کنید که دوست ندارید؟

 

2به دیگران کمک کنید

 

بعضی اوقات بعد از اینکه به اهداف شخصی خود دست پبدا کردیم، همچنان درون خود احساس پوچی می کنیم. چراکه کمک خاصی به زندگی افراد دیگر نکرده ایم. وقتی در کار خیری داوطلب می شویم یا به دیگران کمک می کنیم، صرف اینکه به دیگران خدمت می کنیم حس خوبی به ما می دهد. اثری که بر جا میگذاریم ارضاکننده است و یک منبع بالقوه خوب برای ساختن یک زندگی شاد خواهد بود.

مطلب مرتبط:  دلایلی که باعث می شوند برای ازدواج عجله نکنیم

 

3شکرگذار باشید

 

وقتی به تمام چیزهایی که دارید فکر می کنید در می یابید همین حالا چقدر خوشبخت هستید. بدون اینکه حتی متوجه آن شوید ضروریات اولیه را نادیده می گیریم. سقفی که بالای سرمان داریم و کلی غذا برای خوردن. با شکرگذاری از چیزهایی که داریم، کم کم خود را بیشتر دوست داشته و در زندگی احساس شادمانی خواهید کرد.

 

4با دیگران سهیم شوید

 

وقتی افکار، زمان، و توانایی هایمان را با دیگران سهیم می شویم احساس بهتری خواهیم داشت. زندگی بدون سهیم شدن با دیگران احساس تنهایی به شخص می دهد. وقتی با دیگران سهیم می شوید آنها نیز نسبت به شما احساس خوبی پیدا می کنند و به شما کمک می کنند در زندگیتان لذت بیشتری حس کنید.

5بیشتر لبخند بزنید

 

بیشتر لبخند زدن را تمرین کنید و ببینید چطور به لحاظ درونی روی شما و همچنین اطرافیانتان تاثیر می گذارد. همیشه می توانید بدون صرف هزینه به دیگران لبخند هدیه کنید. لبخند زدن شما را شادتر می کند. حتی اگر به زور بخندید، باز هم احساس بهتری خواهید داشت.

 

6ورزش کنید

 

آخرین باری که به باشگاه رفتید یا نرمش کردید کی بود؟ ورزش کردن استرس را کاهش می دهد و اندورفین که به عامل سرخوشی معروف است را افزایش می دهد. فعالیت در انواع رشته های ورزشی، علاوه بر تامین سلامت جسمی، می توانند به شما در رسیدن به شادی نیز کمک کنند. خواه این فعالیت شوت کردن یک توپ فوتبال یا پرتاب بخ سمت حلقه بسکتبال باشد.

 

مطلب مرتبط:  چگونه در دانشگاه جذاب باشیم؟ راهنمای کامل برای دخترها

7به سراغ یک مشاور بروید

 

مشاور به شما کمک می کند زندگی خود را ارزیابی کنید و دریاید که چرا احساس شادی نمی کنید. شاید عقاید محدود کننده ای دارید یا بدون اینکه متوجه آن باشید، یک سد عاطفی جلوی راهتان قرار دارد. با صحبت با یک مشاور می توانید بفهمید که چرا ناراحتید و برای ساختن یک زندگی شاد چه کاری باید انجام دهید.

 

8راههایی برای مدیریت استرس بیابید

 

اجازه ندهید استرس حق طبیعی شما در شاد بودن را از شما بگیرد. شما مستحق شادی هستید و درست نیست به استرس اجازه بدهید سد معبر کند. تمرین هایی مانند مدیتیشن می تواند به شما کمک کند بهتر استرس را مدیریت کنید و احساس عالی داشته باشید.

 

9غذای سالم بخورید

 

شاد بودن در هنگام بیماری بسیار مشکل تر خواهد بود. اما وقتی غذای سالم مصرف کنید، علاوه بر تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس، از لحاظ روحی و هم جسمانی نیز احساس بهتری خواهید داشت. بعلاوه احساس گناه و سرزنش خود به خاطر خوردن هله هوله هم هرگز به سراغ شما نخواهد آمد.

 

10اوقاتی را با عزیزان خود سپری کنید

 

هیچ جایگزینی برای گذراندن زمان کافی با عزیزانتان وجود ندارد. حتی اگر شما فردی گوشه گیر و درونگرا باشید، به اجتماع تعلق دارید. مردم معمولا دوست دارند با دوستان، اعضای خانواده، و یا فرزند خود برای گپ زدن و خوش و بش وقت صرف کنند. زندگی کوتاه تر از آن است که آن را تنها سپری کنید.

11افکار منفی را دور بریزید

 

حتما می دانید که افکار منفی شما را به زمین می زند. سوال اینجاست که چطور باید آنها را متوقف کنید؟ نسبت به افکار منفی خود آگاه تر شوید و آنها را با افکار مثبت جایگزین کنید. اوقات کمتری را با افراد منفی و اوقات  بیشتری را با افراد مثبت سپری کنید.

مطلب مرتبط:  20 مورد که شریک زندگیتان هیچوقت نباید از شما بخواهد

 

12هدایای بیشتری بدهید

 

مجبور نیستید هدایای گران قیمت بدهید. بعضی اوقات یک شعر، یا یک ایمیل با مسما روز یک نفر دیگر و خود شما را خواهد ساخت. آنچه را می توانید ببخشید را با تمام افراد خارق العاده زندگی تان سهیم شوید.

 

13ببخشید و فراموش کنید

 

کینه به دل گرفتن، بیشتر از فردی که نسبت به او کینه دارید، به خود شما آسیب می رساند. از خود بپرسید “چه می شود اگر گذشته را رها کنم؟” و ببینید وقتی خشم خود را برای چند ثانیه کنار می گذارید، چه احساسی پیدا می کنید. بجای کینه، بر روی یک آینده روشن تمرکز کنید و مطمئنا احساس بهتری خواهید داشت.

 

14در طبیعت قدم بزنید

 

صرف وقت در طبیعت می تواند بسیار فرح بخش باشد، مخصوصا وقتی در دنیایی مصنوعی و ساخته دست انسان زندگی می کنید. قدم زدن درجنگلها یا پارک اطراف منزلتان و تنفس هوای تازه به شما امکان این را می دهد که زیبایی های جهان طبیعت را بهتر بشناسید.

 

15خودتان باشید

 

به قول استیو جابز “وقت شما محدود است، پس آن را با زندگی مثل دیگران هدر ندهید”. هرآنچه هستید را بپذیرید، فقط خودتان باشید، و بدین صورت دنیایی از تفاوت را احساس خواهید کرد و یک قدم به داشتن زندگی شاد نزدیکتر خواهید شد.

چند نفر در کنار دریا که به بالا پریده و شادی می کنند

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید