سفیدی مو و علت های آن – موهای شما چگونه سفید می شود؟

0
2612
سفیدی مو به چه علت رخ می دهد

موهای شما همیشه به رنگ فعلی نبوده است. طبق نظر پزشکان متخصص پوست و مو، مبحث سفیدی مو با ژنتیک انسان در هم تنیده است. وقتی در رحم هستیم موهای ما سفید است و وقتی سیاه یاخته ها (ملانوسیت ها) شروع به شکل گیری می کنند موها رنگ طبیعی خود را پیدا می کنند. این که موهای شما مشکی، قهوه ای، بلوند، قرمز، یا ترکیبی از این ها باشد بستگی به توزیع، نوع، و میزان ملانین در لایه وسطی ساقه مو دارد که سبب رنگی شدن موهای شما می شود.

ملانوسیت ها به توزیع ملانین در کراتین مو ادامه می دهند و این کار شکل دهنده رنگ مویی می شود که به هنگام تولد داریم. با گذر سال ها،  آنزیمی به نام تلومراس تولید ملانین را کندتر می کند و این سبب روشن و روشن تر شدن مو می شود.

1سفیدی مو چه زمانی این اتفاق می افتد؟

همه شمایی که حدود ۳۰ سال سن دارید، احتملا خود را جوان تر از آن می دانید که موهایتان سفید شود اما این روند اغلب از سی سالگی شروع می شود. اگر چه این بدان معنا نیست که حتما از این سن شروع می شود. یک دکتر متخصص احیای مو و دارای بورد تخصصی در این زمینه می گوید: این که از چه سنی موی شما شروع به سفید شدن کند بیشتر ژنتیکی است تا مربوط به سن شما.

او می گوید “مثل ریزش مو، سفیدی مو هم بیش از هر چیز نتیجه ژنتیک است. می توانید به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ های خود نگاه کنید تا بفهمید آینده موهایتان چگونه خواهد بود.” از والدین خود بپرسید اولین موی سفید خود را کی دییدند و این طور می دانید در آینده کی موهایتان سفید خواهد شد.

مطلب مرتبط:  تغذیه مناسب برای پوست - معرفی خوراکی های مفید برای پوست صورت

2ابتدا کدام قسمت های مو سفید می شود؟

البته این طور نیست که یک روز بیدار شوید و موهایتان کاملا سفید شده باشد. این یک روند است و این روند از یک الگو تبعیت می کند. موهای سفید اول در اطراف شقیقه ها ظاهر می شوند و به تدریج به سمت بالا و اطراف فرق سر پیش می روند. در حالی که خوش شانسی نیست که اول در جلوی سر ظاهر شوند حداقل اگر این اتفاق بیفتد می توانید آسوده خاطر باشید که اگر شقیقه هایتان سفید نشده پشت سرتان هم موی سفیدی که نتوانید به آن دسترسی داشته باشید وجود ندارد.

3نژاد شما هم در سفیدی مو نقش دارد

نژاد شما هم در سفید شدن موهایتان نقش دارد. دکتر می گوید “برای قفقازی ها طبیعی است که در اواسط ۳۰ سالگی، آسیایی ها در اواخر ۳۰ سالگی، و آفریقای آمریکایی ها در اواسط ۴۰ سالگی موهایشان سفید شود.” سایر مطالعات نشان می دهد آسیایی ها وآفریقایی ها در یک سن معین به نسبت قفقازی ها موهای سفید خیلی کمتری دارند.

4کندن موی سفید مشکلتان را دوچندان نمی کند

همه ما این داستان را از خانم های قدیمی راجع به کندن موی سفید شنیده ایم، مگر نه؟ یک موی سفید را بکنی دو تای دیگر جای آن در می آید. خوشحال می شوید که بشنوید این حرف اصلا صحت ندارد. یک متخصص آرایش می گوید وقتی یک مو را می کنید فولیکول آن در جای خود باقی می ماند و یک موی دیگر در همان جا می روید. در واقع شاید خوش شانس باشید و مویی که به جای آن می روید حتی سفید هم نباشد.

مطلب مرتبط:  تمامی نکات مهمی که برای رنگ کردن موی آقایان باید بدانید

با این حال به سراغ موچین رفتن هنوز هم یک کار پرخطر هست. وی می گوید کندن موها می تواند به فولیکول مو آسیب برساند به این معنی که شاید دیگر مویی در آن ناحیه نروید. موی سفید بهتر از کچل شدن است. نیست؟

5استرس زیاد باعث سفیدی مو می شود

دوست داریم این عقیده را ترویج کنیم که استرس زیادی در زندگی مان باعث سفید شدن موهایمان می شود. اما آیا واقعا این طور است؟ دکترها می گویند بعضی اوقات این امر می تواند درست باشد. “استرس، مثل خیلی از فاکتورهای دیگر در زندگی، می تواند اثر زیادی بر سلامت موها داشته باشد. استرس به تنهایی نمی تواند یک شب موهایتان را سفید کند اگرچه بعضی مواقع حس می کنید این کار را می کند! اما می تواند روند سفید شدن مو را در افرادی که به طور ژنتیک زودتر در معرض سفید شدن موها قرار دارند تسریع کند.”

6سفیدی مو به معنای پیر شدن شما نیست

موی سفید ممکن است شما را پیرتر جلوه دهد اما لزوما به این معنا نیست که پیر هستید. یک مطالعه گسترده رابطه میان بیماری قلبی (که وقتی پیر می شویم در معرض آن قرار می گیریم) و علایم فیزیکی پیر شدن مثل سفید شدن مو و چین و چروک را بررسی کرد و هیچ ارتباطی پیدا نکرد. این تحقیق این گفته را مورد تاکید قرار می دهد که پیری به دل و احساس شماست . . .  خبر خوبی بود، نه؟

7شاید بتوانید روند سفیدی مو را تغییر دهید

باور کنید یا نکنید شاید بتوان روند سفید شدن موها را متوقف کرد، بازگرداند یا حداقل کندتر کرد. دکتر می گوید “بعضی از بهترین مواد جهت مقابله با علایم سفید شدن مو کافئین و نیاسینامید هستند که برای عناصر ضد پیری پوست شما شناخته شده اند. به نظر می رسد گیاه چینی فوتیس اثر مثبتی روی برگرداندن روند سفیدی مو داشته باشد اما هرگز به لحاظ علمی چنین چیزی ثابت نشده است.”

مطلب مرتبط:  چگونه خشکی دست را از بین ببریم؟ 10 روش خانگی برای رفع خشکی پوست دست

“موی سفید غلط انداز است. ما درکی از این که چرا مو سفید می شود نداریم. بنابراین پیشرفتی در جلوگیری از این روند به وجود نیامده است.”

بهترین توصیه ای که برای آن دسته از خانم ها و آقایانی که می خواهند روند پیر شدن موهای خود را کاهش دهند تمرکز بر ساختن موهای بهتر است. می توانید این کار را با از بین بردن فاکتورهای ریسکی مثل رژیم غذایی بی کیفیت و بقیه مشکلات سلامتی، مدیریت استرس، افزودن ویتامین های مو به رژیم غذایی یا قوی کردن موها به کمک لیزر درمانی، استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل، یا استفاده از سرم های پلاسما که حاوی پلاکت هستند انجام دهید.

خانم ها وقت آن رسیده که با واقعیت روبه رو شوید. ممکن است بتوانید روند آن را کند کنید اما موی سفید بالاخره به سراغتان می آید. شاید تصمیم بگیرید که از این رنگ جدید استفاده کنید، یا ممکن است مستقیما به داروخانه بروید و یک رنگ مو بخرید هرچه به کارتان بیاید خوب است. حداقل الان بیشتر می دانید چرا موهایتان سفید می شود.

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید