قصد دارید به خواستگار خود بله بگویید؟ آیا رویای یک زندگی مشترک موفق را در سر دارید؟ بهتر است قبل از نشستن پای سفره عقد، سوالات قبل از ازدواج که باید از خود بپرسید را شناخته و پاسخ های صادقانه ای برای آن ها پیدا کنید.
شاید مدتی است که با شریک زنگیتان، باهم هستید و می خواهید قدم بزرگی رو به جلو بردارید؛ و یا شاید به تازگی با یکدیگر آشنا شده اید و مطمئن نیستید که می توانید ادامه دهید یا خیر.هر وضعیتی که دارید، نکته سنجی و بررسی مجدد به شما ضرری نمی رساند. 20 سوال زیر را بخوانید و پاسخ آنها را در قالب روابط خود پیدا کنید. قطعا پس از یافتن پاسخ آنها می توانید قدم های مطمئن تری به سمت یک زندگی مشترک موفق بردارید.
سوالات قبل از ازدواج که باید از خود بپرسید

سوالات قبل از ازدواج که باید از خود بپرسید

1. آیا اینکار شرایط من را بهتر می کند یا بدتر؟
این یکی از مهمترین سوالات قبل از ازدواج است که باید از خود بپرسید. آیا شریک زندگی تان شما را تشویق می کند تا خودتان باشید؟ و یا او پس از هر موفقیت، شما را مرعوب کرده و در شرایطی قرار می دهد که برای امنیت خود، ترجیح می دهید توانایی هایتان را سرکوب کنید؟

2. آیا ما واقعا یکدیگر را قبول داریم؟
همیشه چیزهایی در مورد نزدیکان ما وجود دارد که دوست داریم آنها را تغییر دهیم. اما هیچ کس نباید در موقعیتی قرار بگیرد که احساس کند اجازه ندارد خود واقعی اش باشد، و نمی تواند به عنوان یک شخص یکتا و خاص (در عین کامل نبودن)، مورد قبول واقع شود. پذیرش خصوصیات و طرز فکر طرف مقابل، یکی از لازمه های اساسی یک زندگی مشترک موفق است.

3. من چه کسی هستم؟
اگر خود را نشناسید، از کجا می توانید بفهمید شریک زندگی تان، نیمه گمشده شما هست یا خیر؟

4. آیا من از بودن در این رابطه خوشحالم؟
اولین دلیل برای زندگی مشترک، این نیست که کسی را پیدا کنید که بتواند شما را کامل و یا خوشحال کند. اما بیایید روراست باشیم: خوشحال نبودن درخانه می تواند سریعا به حوزه های دیگر زندگی شما رسوخ کند… اگر همیشه دعوا می کنید و یا بطور کلی درباره دو نفره های خود احساس خوبی ندارید، به این معنی نیست که باید رابطه را تمام کنید (مشاوره می تواند گزینه خوبی باشد)، اما ازدواج کردن با کسی، به این امید که تغییر می کند، ایده خیلی خیلی بدی است.

5. آیا احساس گیر افتادن می کنم؟
آیا واقعا می خواهید در این رابطه باشید؟ و یا بیشتر اوقات در خلوت خودتان به دنبال راهی برای بیرون رفتن از آن می گردید؟ آیا به خاطر زمانی که باهم بوده اید رابطه را تمام نمی کنید؟ و یا به خاطر اینکه واقعا به شریک زندگی تان علاقه دارید؟

6. چه کاری انجام می دهم که به رابطه ما لطمه می زند؟
شاید می توانستید به طرف مقابلتان بیشتر توجه کنید، عاقلانه تر عمل کنید، زودتر گذشت کنید و یا اولین کسی باشید که بحث مراجعه به مشاور خانواده را پیش می کشد. هر چه که هست، باید به آن به عنوان نشانه ای برای تغییر رویه نگاه کنید.

7. آیا این رابطه متعادل است؟
آیا فکر می کنید هردوی شما از نظر مصالحه، اهمیت دادن، حمایت کردن و فداکاری در یک سطح قرار دارید؟ یا یکی از شما تمام تلاشش را کرده و دیگری نسبت به این مسائل بی اهمیت است؟

8. آیا با هم به ما خوش می گذرد؟
آیا تا به حال دو نفر را دیده اید که در سکوت، کنار یکدیگر نشسته باشند، انگار که مجبورند روزشان را باهم بگذرانند؟ اصلا چیز جالبی نیست.

9. آیا جدا از هم، به ما خوش می گذرد ؟
وابسته مطلق بودن به دیگری چیز خوبی نیست.

10. چرا من در این رابطه هستم؟
آیا به این خاطر است که شما به کسی که با او رابطه دارید، احترام می گذارید، دوستش دارید، به او اعتماد دارید و برایش ارزش قائلید؟ یا به این دلیل است که از تنها بودن می ترسید، نگران هزینه های مالی زندگی هستید، یا زندگی ای ساخته اید که از ترک آن واهمه دارید؟

11. این رابطه به کجا می رود؟
زندگی در “زمان حال” جذاب است؛ اما برنامه ریزی، یکی از لازمه های یک زندگی مشترک موفق است. در غیر این صورت یکی از شما به زودی احساس نگرانی خواهد کرد.

12. آیا واقعا به شریک زندگی خود اطمینان دارم؟
این سوال نیز از ضروری ترین سوالات قبل از ازدواج محسوب می شود. اما متاسفانه پاسخ برخی از افراد به این سوال واقعا تامل برانگیز است. اگر شما هم از آن دسته هستید، وقتش رسیده است که بپرسید: چرا و چطور می توانم دوباره به شریک زندگی خود اعتماد کنم؟ در غیر این صورت، هیچ شانسی برای تشکیل یک زندگی خوب نخواهید داشت.

13. آیا شریک زندگی من انسان خوبی است؟
با داشتن اطلاعاتی که از شریک زندگی تان تا به امروز دارید، و اگر دوستتان بود، آیا او را به عنوان یک انسان درست تضمین می کردید؟ آیا اگر از نو به قضیه نگاه کنید، می توانید روی او برای شروع یک زندگی مشترک موفق حساب باز کنید؟

14. آیا شریک زندگی من برایم جذاب است؟
جاذبه فیزیکی به هیچ وجه مهم ترین جزء یک زندگی مشترک موفق نیست. اما اینکه خود را مجبور کنید که رابطه خود را با کسی که برای شما جذابیت ندارید، ادامه دهید (تنها به این دلیل که در رابطه بودن با او راحت است، یا روی کاغذ فرد کاملی است)، به هیچ وجه عادلانه نیست. حس شما بد باقی خواهد ماند و طرف مقابلتان حس می کند پس زده شده است.

15. آیا من شریک زندگی او هستم یا والدین او؟
مراقبت از کسی که عاشقش هستید کار لذت بخشی است. اما اگر احساس می کنید در حال بزرگ کردن نامزدتان (یا حتی بدتر، شوهرتان) می باشید، اوضاع کمی پیچیده می شود. به زودی از رفتارهای بچگانه او منزجر خواهید شد. و البته از دیدگاه او، چه کسی دوست دارد همسرش، نقش مادرش را بازی کند؟

16. آیا شریک زندگی من، هوای من را دارد؟
آیا احساس می کنید عضوی از یک تیم دو نفره وفادار هستید که هوای یکدیگر را دارند، از همدیگر حمایت می کنند و چهره ای متحد نشان می دهند (حتی زمانی که در خلوت خود هستند)؟ یا حس می کنید شریک زندگی تان مرتبا شما را ضایع می کند؟

17. آیا هر دوی ما به یک چیز می اندیشیم؟
برخی از زوج ها، از صحبت در مورد چیزهای مهم (دین، ازدواج، بچه) خود داری می کنند. چون فکر می کنند این چیز ها، در نهایت خود به خود درست می شوند. وقتی که متوجه شوند اینطور نیست، دیگر در وضعیتی پیچیده و دردناک قرار دارند که باعث می شود، یکی از آنها (یا هردویشان) احساس کند فریب خورده است. پس از یکی از سوالات قبل از ازدواج که باید با خود مطرح کنید، میزان مشترک بودن مسیر فکری شما با شریک زندگی آینده تان است.

18. آیا با یکدیگر بزرگ می شویم؟
همه انسان هایی که بر روی کره زمین زندگی می کنند، این حق را دارند که بزرگ شده، توسعه پیدا کنند و یک زندگی شاد برای خود بسازند. آیا شما و شریک زندگی تان، از علایق (شخصی و اشتراکی) خود لذت برده و به صورت جداگانه نیز در مسیر رشد قرار دارید؟

19. آیا من، هنوز خودم هستم؟
تغییر دادن هویت خود به منظور انطباق با نظر دیگری، نباید لازمه عشق شما باشد.

20. حس درونی ام به من چه می گوید؟
بی دلیل نیست که دارای بصیرت هستید. به خودتان گوش کنید.