عجیب نیست که ایرانی ها هم مثل بسیاری از مردم سراسر دنیا ولنتاین را جشن بگیرند اما ایرانی ها یک سنت باستانی دارند که طبق آن، درست چند روز بعد از ولنتاین، روزی برای تکریم مقام زن و دختر جشن گرفته می شود؛ روزی به نام اسفندگان یا سپندارمذگان.

اگر در روز ولنتاین در خیابان های شهرهای بزرگ ایران یا حتی شهرهای کوچک تر قدم بزنید هدایای قرمز رنگ و دخترها و پسرهای زیادی را می بینید که این روز را جشن می گیرند. ولنتاین در ایران خیلی شبیه کشورهای غربی است. هرچند این سنت متعلق به ایران نیست اما در بین جوانان ایرانی بسیار محبوب است. اما همه داستان به اینجا ختم نمی شود! ایرانی ها سنت کهنی از زمان ساسانی ها دارند که بر اساس آن پنجم اسفند که اسفندگان یا سپندارمذگان نامیده می شود به عنوان “روز عشق” جشن گرفته می شود.

جشن ها و مناسبت های ایرانی ها در دوران باستان کدام ها بودند؟

سال ایرانی در دوره ی پیش از اسلام شامل 12 ماه 30 روزه و یک تعطیلات 5 روزه در انتهای سال می شد. در طول سلسله ی ساسانی که دین رسمی ایران، دین زرتشتی بود هرکدام از 30 روز ماه و هر ماه نام خاصی داشت و هرگاه نام روز با نام ماه برابر می شد جشنی برپا می شد. این جشن ها مقاصد مختلفی داشتند، از جمله مهرگان در اوائل پائیز که جشن شکرگزاری ایرانیان بود.

بیشتر این جشن ها و سایر سنت ها بعد از اسلام و روی آوردن ایرانی ها به اسلام فراموش شدند و تنها چند تا از آن ها باقی مانده است. مهم ترین این جشن هایی که از ایران باستان باقی مانده است، عبارتند از نوروز، شب یلدا و بعضی جشن های نه چندان معروف مثل مهرگان، تیرگان و اسفندگان.

سپندارمذگان چیست؟

روز پنجم ماه اسفند، اسفندگان یا سپندارمذگان نامیده می شد که از نام دوازدهمین ماه سال یعنی اسفند برگرفته شده است. در آن زمان، اسفندگان روزی برای بزرگداشت زن و باروری بود. سپندارمذ یا اسفند، فرشته ی نگهدار زمین است. او مادر تمام مخلوقات روی زمین و منشاء بسیاری از خیر و برکت هاست. در این روز، مردان به زنان و دختران خود هدایایی می دادند. این کار نشان دهنده ی جایگاه والای زن در ایران از زمان های باستان است.

آیا روز عشق متعلق به ایرانیان است؟

بعضی افراد بر این عقیده اند که روز عشق متعلق به ایرانیان است، گرچه هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد. شاید دلیل این ادعا آن باشد که ایرانی ها در پی یک ورژن ایرانی روز ولنتاین غربی هستند که درست 10 روز پیش از اسفندگان برگزار می شود. این فکر بیشتر در میان عموم مردم رواج پیدا کرده تا این روز را تبدیل به سمبل عشق و بزرگداشت مقام زن کنند. درست یا نادرست بودن آن مشخص نیست.

سپندارمذگان چه روزی است؟

در این مورد تناقضاتی وجود دارد. روز اسفندگان در اصل روز پنجم اسفند برابر با بیست و سوم فوریه بوده است اما به اعتقاد برخی کارشناسان این روز مصادف با بیست و نهم بهمن یا هفدهم فوریه است. اما چرا دو تاریخ برای یک روز وجود دارد؟ این 6 روز فاصله برمی گردد به اینکه در تقویم جدید شمسی مانند ایران باستان 6 ماه از سال 30 روز نیست و به همین دلیل کارشناسان تصمیم گرفتند اصلاحاتی در تقویم ایجاد کنند. بدین ترتیب اسفندگان 6 روز جلو افتاده است. این اصلاحات باعث شده افرادی که دوست دارند این سنت کهن را به درستی اجرا کنند دچار ابهام شوند. اما به هر حال سپندارمذگان همانطور که از نامش پیداست، روزی است که بایستی در ماه خودش، یعنی اسفند برگزار شود.

 

عکس از: instagram.com/amir.ali_gh/