عید غدیر ۹۸ چه روزی است؟

0
426

عید غدیر یکی از بزرگترین اعیاد شیعیان است. این عید که در هجدهمین روز از ماه ذی الحجه برگزار می شود، روزی است که امام علی (ع) به مقام امامت منصوب شدند. در حال حاضر به مناسبت عید غدیر ، یک روز تعطیلی رسمی در تقویم ایران وجود دارد. در ادامه این مقاله به روز دقیق تعطیلی عید غدیر ۹۸ خواهیم پرداخت.


عید غدیر ۹۸

تعطیلی عید غدیر در سال ۹۸ برابر است با :

  • سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
  • ۲۰ آگوست ۲۰۱۹
  • ۱۸ ذی الحجه ۱۴۴۰

تاریخچه عید غدیر

همانطور که اشاره کردیم، عید غدیر یکی از مهمترین رویدهای تاریخ اسلام و به خصوص شیعیان است. این عید قدمت بسیار طولانی داشته و از اولین دوره های اسلام تاکنون جشن گرفته می شده است. همچنین برخی از نوشته ها حاکی از آن هستند که امام رضا (ع) نیز این عید را برگزار می کردند. عید غدیر علاوه بر ایران، در تمام کشورهای اسلامی و شیعه نیز برگزار می شود.


داستان عید غدیر خم

طبق احادیث و داستان های مختلف، داستان عید غدیر از این قرار می باشد: در سال ۲۴ یا ۲۵ سال ۱۰ هجری، حضرت محمد (ص) به همراه هزاران نفر از یاران خود از مدینه به سمت مکه حرکت کردند تا اعمال حج را به جای آورند. در مسیر برگشت از این حج که آخرین حج پیامبر (ص) به حساب می آید، هنگامی که حضرت محمد (ص) و یاران‌شان به محلی به نام غدیر خم رسیدند، جبرئیل آیه‌ تبلیغ را بر پیامبر نازل کرد. از این رو، خداوند به حضرت محمد (ص) امر کرد تا حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین خود و ولی مسلمانان پس از خود، انتخاب کند.

مطلب مرتبط:  تعطیلات رسمی سال 98 در ایران

تعطیلی عید غدیر در ایران

عید غدیر خم در اکثر کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی اعلام شده است. در ایران نیز یک روز تعطیل رسمی برای این عید در نظر گرفته شده است. از آنجا که فاصله عید غدیر تا عید فطر تنها چند روز است، این تعطیلات معمولا یکی از تعطیلات خوب در ایران به حساب می آید و اکثر افراد در این بین التعطیلی به مسافرت می روند.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید