وقتی صحبت از کاهش وزن به میان می آید، تأثیر قهوه و نوشیدنی های کافئین دار بر روی بدن نکته حائز اهمیتی خواهد بود. تحقیقاتی که بر روی تاثیر کافئین، در کاهش وزن انجام شده است، قطعی نمی باشد. چراکه معمولا این تحقیقات بر اساس مدل های گیاهی صورت گرفته است. در واقع کافئین، به عنوان ماده ای که سوخت و ساز بدن را افزایش داده و اشتها را کاهش می دهد، شناخته شده است. اما باید بدانید که روشی که ما آن را مصرف می کنیم، می تواند تأثیرات منفی روی کاهش وزن داشته باشد. علاوه بر این، اگرچه کافئین یک ماده ی مطمئن به شمار می رود، اما افراط در مصرف آن می تواند تاثیرات بسیار مخربی بر بدن بگذارد.

بسیاری از مردم نمی توانند به این فکر کنند که روزشان را بدون قهوه شروع کنند. بنابراین باید بدانید که آیا مصرف قهوه به کاهش وزن شما کمک می کند یا عادتی است که باید آن را کنار بگذارید؟

کافئین به چندین شکل پیدا می شود که معروف ترین آنها، قهوه است. اما می توان آن را در نوشیدنی های دیگر مثل چای، نوشابه، نوشیدنی های شکلاتی و کاکائویی، نوشیدنی های سبک و تعدادی از داروهای کاهش وزن پیدا کرد.

فواید قهوه و کافئین بر کاهش وزن

افزایش کالری سوزی

تحقیقات نشان داده که مصرف کافئین، موجب افزایش تولید گرما در بدن شده و در نتیجه در بهتر سوزاندن کالری و نهایتا کاهش وزن، تاثیر گذار است.

مهارکننده اشتها

در بسیاری از موارد، پیشنهاد شده است که از کافئین به عنوان مهار کننده ی اشتها استفاده کنید. چرا که باعث کم اشتهایی موقت شده و این مسئله روند گرسنگی را به تعویق می اندازد که مطمئنا سبب خواهد شد که مواد خوراکی کمتری میل کنید.

افزایش انرژی

یکی از دلایل اصلی اینکه مردم نمی توانند بدون قهوه روز خود را شروع کنند، این است که مصرف قهوه و به طور کلی نوشیدنی های کافئین دار باعث می شود که مقداری انرژی در بدن تولید شود و در نتیجه شما می توانید انرژی لازم برای بیرون آمدن از خانه و رفتن به باشگاه بدنسازی یا محل کار تان را به دست آورید. همانطور که می دانید ورزشِ بیشتر، برای کاهش وزن سودمند تر خواهد بود. پس در نتیجه در این روند، کافئین هم به شکلی غیر مستقیم می تواند تأثیر گذار باشد.

افزایش عملکرد کلیه ها

آخرین روشی که کافئین از طریق آن، می تواند موجب کاهش وزن شود، افزایش ادرار می باشد. در بسیاری از افراد، کافئین سبب کاهش آب بدن شده که همین امر متعاقبا موجب کاهش وزن می شود. البته باید توجه داشت که این نوع کاهش وزن، تنها به دلیل کاهش مایعات بدن بوده است؛ نه چربی سوزی . این عملکرد می تواند برای افرادی که کلیه های کم کار دارند، مفید باشد.

انواع قهوه

مضرات قهوه و کافئین بر کاهش وزن

اعتیاد

در عین حال که قهوه جزء مواد بی ضرر و مطمئن محسوب می شود، باید توجه داشته باشید که اعتیاد آور هم می باشد. مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا، ممکن است بتواند علائم خستگی را پنهان کند، اما هیچگاه نیاز بدن به خواب را برطرف نخواهد کرد. بنابراین اینکه به جای خواب مناسب و به اندازه، بدن تان را با کافئین پر کنید، ممکن است به خستگی های مفرط و بسیاری از بیماری ها دچار شوید و به طور کلی بدن تان ضعیف شود. بسیاری از مردم، به وضعیتی از اعتیاد می رسند که برای کار کردن، به کافئین بیشتری نیاز دارند و بدون کافئین نمی توانند کار کنند. در نتیجه مقدار زیادی قهوه و نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند که همین موضوع نتایج خطرناکی به همراه خواهد داشت.

اثرات جانبی

درحالی که مصرف مقدار متوسط کافئین ضرری ندارد، مصرف مقدار زیاد آن می تواند، نتایج ناخوشایند و خطرناکی به همراه داشته باشد. مقدار مصرفی توصیه شده برای کافئین، کمتر از 500 تا 600 میلی گرم در هر روز می باشد. یک لیوان 140 گرمی قهوه، شامل حدودا 95 تا 200 میلی گرم کافئین می باشد و کافئین قهوه فوری کمتر از این مقدار است. نوشیدنی های انرژی زا نیز بر اساس برندی که دارند، معمولا بین 80 تا 300 میلی گرم در هر بطری، از این ماده برخوردارند. مصرف زیاد کافئین، می تواند اثرات جانبی مانند مشکلات عصبی، استرس، بی خوابی، کج خُلقی، کلافگی و سر درد را به همراه داشته باشد. در موارد شدید تر که معمولا مصرف کافئین به همراه نوشیدنی های انرژی زا اتفاق می افتد، اثرات جدی تری مانند ناراحتی های قلبی و همچنین ایست قلبی به وجود خواهد آمد. مصرف زیاد کافئین قبل از ورزش نیز توصیه نشده است؛ زیرا این امر می تواند فشار زیادی بر قلب وارد کند.

کمبود آب بدن

ویژگی افزایش ادرار در نتیجه ی مصرف کافئین، امری طبیعی است. اما اگر آب بدن بیش از اندازه از دست رود و جایگزینی برای آن وجود نداشته باشد، بدن با کم آبی شدید مواجه خواهد شد. بنابراین توصیه می شود که اگر مصرف کافئین تان زیاد است، به خصوص ورزشکاران و افرادی که در مناطق گرم زندگی می کنند، مقدار زیادی آب بنوشید تا این کمبود آب بدن جبران گردد.