لاغری سریع و اصولی – تمام آنچه که برای سریع لاغر شدن باید رعایت کنید

7
3964
تمام آنچه در مورد لاغری سریع و اصولی باید بدانید

از چاقی خسته شده اید؟ بهترین روش برای لاغر شدن و لاغر ماندن این است که یک رژیم غذایی کم کالری اتنخاب کنید که بتوانید آن را در طولانی مدت رعایت کنید. اما اگر به دنبال لاغری سریع هستید، روش هایی وجود دارد که به شما در رسیدن به این هدف کوتاه مدت کمک خواهند کرد. در این مقاله جامع سعی شده تا تمام روش های لاغری سریع و اصولی به شما معرفی شود. لطفا در پایان مقاله، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

 

ورز ش برای لاغری سریع

برای ورزش کردن زمان بگذارید

ورزش کردن یکی از مهمترین نکات لاغری است. ممکن است ورزش کردن در ابتدا با ایجاد عضلات باعث شود تا کمی وزن اضافه کنید. اما قطعا کاهش وزن پایدار در طولانی مدت بدون ورزش میسر نخواهد بود. پس اگر می خواهید بصورت اصولی لاغر شوید و لاغری خود را حفظ کنید، علی رغم تمام مشغله هایتان، می بایست روزانه زمانی را به ورزش کردن بگذرانید. حتی فعالیت های کوچک مانند راه رفتن به جای استفاده از اتومبیل، می تواند در سرعت لاغری شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

 • قبل از شروع، یک متر نواری تهیه کرده و دور کمر، باسن و سینه خود را اندازه بگیرید. اگر وزنتان در حال اضافه شدن است اما سایزتان کاهش پیدا می کند، بدین معنا است که در حال چربی سوزی و عضله سازی هستید.
 • ورزش را با کارهای روزمره خود ادغام کنید. هرجا که ممکن بود از پله استفاده کنید. روزی ۳ بار سگ خود را بیرون ببرید و کارهای خانه مانند، جارو، گردگیری را با انرژی بیشتری انجام دهید.
 • میزان راه رفتن خود را افزایش دهید. به جای پله برقی از پله معمولی استفاده کنید و اتومبیل خود را تا جای ممکن، دور از مقصد پارک کنید.
 • تفریحی را انتخاب کنید که شما را به حرکت وا دارد، حتی اگر حرکات آن شبیه ورزش کردن نباشد. باغبانی، سر هم کردن وسایل، تزئین خانه و بازی کردن با بچه ها، همگی روش های موثری برای سوزاندن کالری هستند.

تمرینات ورزشی دایره ای را امتحان کنید

اگر برای برنامه ای خاص به دنبال لاغری سریع هستید و برگشتن وزن چندان برایتان مهم نیست، می توانید یک برنامه تمرینی فشرده را شروع کنید. بسیاری از مجلات سلامتی و بانوان، و همچنین بسیاری از مربیان ورزشی، برنامه های تمرینی مشابهی را ارائه می دهند که می تواند طی چند روز پس از شروع، وزن شما را کاهش داده و ظاهر شما را لاغرتر نشان دهد.

در مورد توانایی خود در انجام تمرینات ورزشی واقع بین باشید

اگر به دنبال لاغری اصولی هستید و نمی خواهید وزنتان برگردد، برنامه های ورزشی فشرده و کوتاه مدت برای شما مناسب نیست. بهترین روش برای شروع ورزش کردن این است که ورزشی را انتخاب کنید که بتوانید آن را ادامه داده و ترجیحا از آن لذت ببرید. مثلا اگر دویدن را دوست ندارید، آن را در برنامه اصلی ورزش خود قرار ندهید. انتخاب ورزشی که مورد علاقه شما نیست باعث می شود هر روز انگیزه شما برای ادامه کاهش پیدا کند. می توانید ورزش های گوناگون را امتحان کنید تا علاقه خود را کشف کنید.

 • بیاد داشته باشید که بازی هایی مانند والیبال، تنیس و حتی فریزبی می توانند علاوه بر مفرح بودن، کالری زیادی را بسوزانند. ورزش خود را با فعالیت های مفرح و اجتماعی ادغام کنید تا روز به روز بیشتر از آن لذت ببرید.

تمرینات کاردیو انجام دهید

ترکیب تمرینات کاردیو و استقامتی برای سلامتی عمومی بدن عالی است، اما اگر به دنبال لاغری سریع هستید، تمرینات کاردیو کمک زیادی به شما خواهند کرد. تمرینات استقامتی و استفاده از وزنه باعث لاغری سریع نمی شوند، اما متابولیسم شما را تحریک می کنند تا از انرژی بطور بهینه تر استفاده کند.

 • سلول های ماهیچه ای از لحاظ متابولیک از سلول های چربی فعال تر هستند. این بدان معناست که حتی در زمان استراحت یا خواب، کالری بیشتری می سوزانند.
 • برای نتیجه بهتر و سریعتر می توانید تمرینات ایروبیک متوسط یا شدید را نیز به برنامه ورزشی خود اضافه کنید.

برنامه تمرینی خود را جذاب کنید

تنوع تمرینات برای سالم و با انگیزه نگه داشتن شما بسیار ضروری است. وقتی هر روز یک تمرین تکراری را انجام می دهید، احتمال آسیب دیدن شما افزایش می یابد. همچنین به احتمال زیاد حوصله شما از آن تمرین سر رفته و انگیزه شما برای ادامه کاهش پیدا می کند. وقتی در باشگاه هستید، دستگاه های مختلف را امتحان کنید، در یک کلاس فیتنس نام نویسی کنید و تمرینات استقامتی را به برنامه خود اضافه کنید.

 • فعالیت های ایروبیک کم برخورد انجام دهید. ورزش های ایروبیک متعادل مانند راه رفتن سریع، دوچرخه سواری، دستگاه های ایروبیک، و شنا نه تنها کالری ها را می سوزانند، بلکه قلب شما را نیز سالم نگه می دارند.
 • کمی وزنه بزنید. تمرینات استقامتی و وزنه ای به لاغر ماندن شما کمک می کنند. زیرا این تمرینات عضلات شما را ساخته و متابولیزم شما را افزایش می دهند و این موضوع برای لاغر ماندن بسیار مفید است. آن دسته از تمرینات کاهش وزن که بطور همزمان شامل فعالیت های ایروبیک و وزنه های هستند، سطح سوزاندن کالری را بطور قابل توجهی افزایش می دهند.

ورزشی را انتخاب کنید که کل بدن شما را به حرکت وا دارد

این کار باعث می شود گروه عضلات بیشتری بکار گرفته شده و در نتیجه کالری بیشتری سوزانده شود. برای مثال، یک تمرین استقامتی (مانند بالای سر نگه داشتن دو دمبل کوچک) با دست را با تمرین پای خود (مانند دویدن آرام یا رکاب زدن) ترکیب کنید.

 • حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت بین تمرینات قدرتی، که گروه عضلات یکسانی را درگیر می کنند، استراحت کنید. و حتما یک تا دو روز در هفته ورزش نکنید.

به اندازه کافی استراحت کنید

استراحت کافی باعث می شود تا بتوانید در طول روز سطح انرژی خود را نگه دارید، پرخوری نکنید، و در هنگام تمرینات بدنی آسیب نبینید. خواب ناقص جلوی چربی سوزی را می گیرد. در نتیجه خواب کافی به لاغری سریع تر شما کمک خواهد نمود.

 

 

انتخاب غذاهای سالم و رژیمی

برنامه غذایی برای لاغری سریع

کالری ها را بشمارید

شناخت حداقل میزان کالری لازم برای عملکرد صحیح بدنتان، به شما کمک می کند تا یک برنامه غذایی سالم برای خود طراحی کرده و به هدف خود برای کاهش وزن دست پیدا کنید. نیاز کالری هر شخص بسته به سن، جنسیت، قد و میزان فعالیت متفاوت است. همچنین اپلیکیشن هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا میزان کالری مورد نیاز خود در طول روز را محاسبه کنید.

 • در روز حداقل ۱۲۰۰ کالری مصرف کنید و هرگز بدون نظارت پزشک از این سطح پایین تر نروید.
 • برای محاسبه میزان کالری مورد نیاز خود می توانید با متخصصان رژیم غذایی و یا تغذیه مشورت کنید. این متخصصان با در نظر گرفتن زمان مورد نظر شما برای لاغری، نیازهایی غذایی، عادات تغذیه و پتانسیل های بدنتان، میزان کالری مورد نیاز شما را محاسبه می کنند.
 • برای وعده های غذایی خود برنامه داشته باشید. غذاهایی را انتخاب کنید که میزان متعادلی از سبزیجات، میوه، غلات کامل، چربی های سالم و پروتئین بدون چربی را در خود جای داده باشد. نیمی از بشقاب شام شما باید سبزی یا میوه باشد، و بقیه آن نیز غلات کامل و پروتئین بدون چربی.
 • رژیم های غذایی تجاری فراوانی وجود دارند که دارای وعده های غذایی کامل و سالم بوده و به شما کمک می کنند تا به هدف خود برای لاغری سریع دست پیدا کنید.
 • هرچه اضافه وزن شما بیشتر باشد، کم کردن چند کیلوی اول راحت تر خواهد بود. با در نظر گرفتن این موضوع، برای مثال اگر قرار است ۵ تا ۱۰ کیلو وزن کم کنید، باید مدت زمان بیشتری را صبر کرده و در انجام تمرینات ورزشی خود نیز ثبات قدم بیشتری داشته باشید تا بتوانید به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید.

خوراکی هایی بخورید که اشتها را کم می کنند

خوردن وعده های متعادل نه تنها به شما کمک می کند تا تغذیه ای کم کالری داشته باشید، بلکه اشتهای شما را نیز کم کرده و از پرخوری جلوگیری می کند و همین موضوع باعث لاغری سریع تر شما می شود. خوراکی های زیر می توانند تا ساعت ها به شما احساس سیری بدهند، پس آنها را در وعده های غذایی خود جای دهید.

 • گریپ فروت
 • جوی دو سر
 • سیب
 • تخم مرغ
 • زنجبیل
 • مغزهای خوراکی
 • سبزیجات برگ شکل
 • سیب زمینی
 • شکلات تلخ
 • غذاهای پر ادویه

خوراکی های خود را بنویسید

تمام وعده ها، میان وعده ها، نوشیدنی ها و حجم تقریبی مصرف آن ها در طول هفته را یادداشت کنید. نوشتن خوراکی ها، توجه شما را به آنچه وارد بدن خود می کنید جلب کرده و به شما انگیزه می دهد تا تغذیه ای سالم تر داشته باشید. اگر می توانید، میزان کالری تمام وعده ها و میان وعده هایی که می خورید را هم یادداشت کنید.

 • فراموش نکنید که تمام آنچه به نوشیدنی خود اضافه می کنید، یا چاشنی هایی که در غذای خود می ریزید و سایر جوانب تغذیه خود را هم یادداشت کنید.

آنچه شما را به خوردن وا می دارد را شناسایی و برای آن برنامه ریزی کنید

همیشه فعالیت هایی وجود دارند که باعث می شوند دلمان بخواهید چیزی بخوریم. این فعالیت برای برخی افراد، دیدن فیلم روی کاناپه است و برای برخی دیگر، درس خواندن در نصفه شب. اگر این فعالیت های تحریک کننده را بشناسید، می توانید برای آن ها برنامه ریزی کنید. مثلا خانه را از خوراکی های سالم پر کرده و یا آن ها را در دسترس خود قرار دهید.

 • اگر غذاهای غیر رژیمی مورد علاقه تان را نخرید، احتمال تخطی از رژیم غذایی تان هم پایین می آید.

حواستان به حجم وعده هایتان باشد

حجم مناسب برای وعده های خود را پیدا کنید. برای مثال اگر به حجم وعده خود توجه نکنید، یک میان وعده سالم از بادام و میوه های خشک شده می تواند به یک ورودی بزرگ کالری تبدیل شود. همچنین اگر میان وعده های خود را از قبل آماده و جدا کنید، احتمال پرخوری غیر ارادی در شما کاهش یافته و دسترسی به آن میان وعده سام هم برایتان راحت تر خواهد بود.

 • یادداشت کنید که برای درست کردن این وعده ها به چه چیزهایی نیاز دارید، و وقتی به فروشگاه می روید از لیست خود تخطی نکنید. به لیست پیشنهادات فروشگاه نگاه کنید که هم از آن ایده بگیرید، و هم با خرید از موارد تخفیف خورده هزینه خود را کاهش دهید.
 • خوراکی هایی با طعم های قوی به شما کمک می کنند تا حجم وعده خوراکی خود را کنترل کنید. برای مثال خوردن شکلات تلخ یا ماءالشعیر سیاه در اندازه کم هم راضی کننده بوده و خوردن سریع آن ها هم دشوار است.

وعده های غذایی را حذف نکنید

خوردن یک صبحانه سالم، میزان متابولیسم شما در حین استراحت کردن را افزایش می دهد، سطح انرژی شما را بالا برده و تمایل شما برای خوردن میان وعده های پر کالری در طول روز را کم می کند. برای اینکه متابولیسم خود را فعال نگه دارید، هر دو تا چهار ساعت یک میان وعده یا وعده کوچک غذا بخورید. خوردن مستمر، سطح قند خون شما را پایدار کرده و احتمال خارج شدن از برنامه غذایی را کاهش می دهند.

از قسمت های اغوا کننده فروشگاه ها دوری کنید

اگر به دنبال لاغری سریع هستید، از قسمت هایی از فروشگاه ها که در آن ها نوشابه، شیرینی، بستنی، پیتزا و سایر غذاهای فراوری شده را نگه می دارند عبور نکنید. در غیر اینصورت احتمال دارد این خوراکی های غیر سالم را بخرید. اما اگر آن ها را نبینید، احتمال گول خوردن شما نیز کاهش می یابد.

برای خوراکی های پرکالری مورد علاقه خود جایگزین پیدا کنید

اکثر خوراکی ها یک جایگزین سالم تر دارند که به شما اجازه می دهد بدون دریافت چربی، شکر و یا کالری اضافه، از خوراکی های مورد علاقه خود لذت ببرید. جایگزین کردن خوراکی ها و نوشیدنی های فراوری شده پر کالری با خوراکی های سالم تر، به لاغری سریع تر شما منجر خواهد شد.

 • چند روز در هفته غذای گیاهی بخورید. با جایگزین کردن گوشت با خوراکی های مغذی مانند حبوبات، توفو و عدس می توانید کالری دریافتی روزانه خود را تا حد زیاد کاهش دهید و در عین حال، مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.
 • به جای شیرینی و کیک فراوری شده، از میوه های خوشمزه به عنوان دسر استفاده کنید.
 • چیپس و شکلات را با میان وعده های مغذی، کم کالری و کم چربی جایگزین کنید.
 • در سالاد خود به جای سس از سرکه یا آب لیمو استفاده کنید.
 • به جای کره، از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون استفاده کنید. مقدار کالری آن ها یکسان است، اما نوع چربی روغن زیتون سالم تر است.

مایعات شیرین نخورید

آب، چای، قهوه تلخ یا آب گاز دار را جایگزین آبمیوه صنعتی، قهوه طعم دار و نوشیدنی های انرژی زا کنید. کاهش کالری مصرفی از طریق جایگزین کردن خوراکی ها، بسیار آسان تر از چیزی است که فکرش را می کنید. برای مثال، یک فنجان بزرگ قهوه لاته که در صبح میل می کنید حدودا ۵۰۰ کالری انرژی دارد. از آنجایی که نیم کیلو چربی بدن معادل تقریبا ۳۵۰۰ کالری است، جایگزین کردن آن قهوه لاته با یک فنجان قهوه تلخ، باعث می شود تا در طول یک هفته نیم کیلو وزن کم کنید.

 • نوشیدن آب به جای سودا، قهوه، الکل، آبمیوه یا شیر به شما کمک می کند روزانه صدها کالری کمتر مصرف کنید. افزایش مصرف آب همچنین به بدن شما کمک می کند تا مواد مغزی را بهینه تر مصرف کرده و سطح انرژی شما را بالاتر نگه دارد. همچنین شما از تمرینات ورزشی خود بهره بیشتری برده و در زمان طولانی تری احساس سیری خواهید کرد.
 • جایگزین کردن تمام مایعات مصرفی با آب در طول یک هفته، باعث لاغری سریع تر شما شده و به سرعت باعث بهتر شدن سطح انرژی و حتی ظاهر شما می شود.

 

 

استفاده از سونا برای لاغر شدن

روش های درمانی برای لاغری سریع

به سونا بروید

یک ربع استفاده از سونا باعث تعریق به میزان حدودا نیم لیتر می شود. برای اینکه آب بدن خود را از دست ندهید، حداکثر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز از سونا استفاده کنید. البته سونا نیز، مانند بقیه روش های لاغری سریع که بر مبنای دفع عمل می کنند، تنها روشی برای کم کردن وزن آب بدن بوده و فقط برای یک یا دو روز شما را لاغر می کند. در نتیجه سونا یک روش دائمی برای کاهش وزن نیست. برای جلوگیری از خطر از دست دادن آب بدن، پس از استفاده از سونا باید چند لیوان آب بنوشید.

 • اگر قصد شما از وزن کم کردن، وزن کشی برای مسابقات ورزشی است (که البته این نوع وزن کم کردن برای سلامتی ضرر دارد)، می توانید نوشیدن آب پس از سونا را به بعد از وزن کشی موکول کنید.
 • افراد دارای فشار خون یا مشکلات قلبی، و همچنین کودکان، نباید از سونا استفاده کنند.

از باندهای بدن حاوی مواد معدنی استفاده کنید

برخی معتقدند باندهای معدنی بدن، با کاهش سایز کمر، بازو و ران ها، به لاغری سریع شما کمک می کنند. نحوه عملکرد این نوع باند ها به این صورت است که بدن را سم زدایی کرده، باعث لاغری می شوند، سلولیت (چربی نزدیک سطح پوست) را کاهش داده و موجب سفتی سریع پوست می شوند.

انواع دیگر باند های بدن را امتحان کنید

گرچه باندهای معدنی بدن، بیشترین استفاده را دارند، اما باندهای دیگری نیز وجود دارند که به ادعای سازندگن خود، به لاغری شما کمک کنند. البته این باندها نیز باعث کاهش وزن دائمی نشده و تنها به لاغری سریع و موقت شما برای موقیعت های خاص کمک می کنند.

 • نوعی از باندهای بدن وجود دارد که به صورت دو فاز عمل می کند. ابتدا یک باند حاوی آنزیم، بافت چربی نزدیک سطح پوست را از بین می برد. سپس یک باند معدنی باعث سفتی و نرمی پوست شما می شود.
 • نوع دیگری از باندهای بدن وجود دارد که با نام باند اروپایی شناخته می شود. این باند معمولا در مراکز اسپا استفاده شده و می تواند به لاغری موضعی کمک کند. این باند ها در حقیقت پوست را نرم و سفت کرده، آثار سلولیت و ترک پوست را کاهش می دهد و به لاغری سریع اما موقتی کمک می کند.
 • در مراکز اسپا از نوعی پوشش برای بدن استفاده می شود که به باند یا پوشش گرم معروف است. این پوشش ها بدن را سم زدایی کرده و پوست را نرم و کشیده می کند. گرما و ماساژ بکار گرفته شده در اغلب درمان های مبنی بر گرما و بخار، موجب افزایش گردش خون شده و به لاغری سریع بدن کمک می کند.

گزینه لیپوساکشن را بررسی کنید

لیپوساکشن یک روش درمانی مبتنی بر جراحی است برای لاغری سریع موضعی است. این روش تنها برای افرادی پیشنهاد می شود که تنها در یک یا دو قسمت از بدنشان، توده عظیمی از چربی دارند و بقیه بدنشان دارای وزن طبیعی است. از آن جا که لیپوساکشن یک جراحی محسوب می شود، دارای ریسک بالایی بوده و تنها می بایست توسط متخصصان، تجویز و اجرا شود.

 

 

خوردن غذاهای رژیمی مناسب برای لاغری

رژیم غذایی برای لاغری سریع

رژیم لاغری مدیترانه ای را امتحان کنید

هر رژیم غذایی که تعداد کالری آن از میزان سوزاندن کالری بدن شما کمتر باشد، در کوتاه مدت موثر خواهد بود. اما این بدان معنی نیست این رژیم لزوما مناسب یا سالم است؛ زیرا ممکن است لاغری ناشی از آن موقتی باشد. رژیمی مانند رژیم مدیترانه ای می تواند به شما کمک کند تا بصورت اصولی لاغری خود را حفظ کنید. این رژیم مبتنی بر غذاهای سنتی و عادات آشپزی مردمانی است که در نزدیک دریای مدیترانه زندگی می کرده اند. تحقیقات نشان می دهد که این رژیم، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. بعلاوه این رژیم کمک می کند تا وزن کم کرده و لاغر شوید. در این رژیم می بایست خوراکی های زیر را بخورید (و از خوردن نان، لبنیات و خوراکی های فراوری شده پرهیز کنید):

 • ماهی
 • روغن زیتون
 • سبزیجات
 • میوه
 • حبوبات
 • ادویه
 • مغزهای خوراکی

رژیم لاغری پالئو را امتحان کنید

زمانی که غارنشینان بر زمین حکومت می کردند، امکان درست کردن کاپ کیک و سیب زمینی سرخ کرده وجود نداشت. رژیم پالئو سعی دارد رژیم غذایی اجداد ما را احیا کند، و بر این عقیده است که سیستم بدن ما برای مواد غذایی و سبک پخت و پز مدرن طراحی نشده است. در این رژیم غذایی، گوشت، سبزیجات، میوه و خوراکی هایی را می خورید که در زمان گذشته در دسترس بوده است؛ و از هر چیزی که غارنشینان به آن دسترسی نداشته اند پرهیز می کنید.

 • شیرین کننده های مصنوعی و غلات در این رژیم مجاز نیستند.
 • برخی از افراد همزمان با رژیم پالئو بصورت متناوب از غذا خوردن در یک روز پرهیز می کنند تا فرایند لاغری آن ها تسریع شود.

رژیم لاغری ۳۰ روزه را امتحان کنید

ایده اولیه این رژیم این است که به مدت ۳۰ روز، تمام خوراکی های فراوری شده را از غذای خود حذف کرده و سیستم بدن را از ترکیبات مصنوعی و فراوری شده که هضم آن برای ما دشوار است پاک کنیم. پس از ۳۰ روز، دور کمرتان کوچکتر شده و سطح انرژی شما افزایش می یابد.

 • از خوردن غلات، لبنیات، قند و شکر، الکل و خوراکی های فراوری شده پرهیز کنید.
 • گوشت، سبزیجات، میوه و مقدار زیادی آب بخورید.

رژیم لاغری خام خواری را امتحان کنید

اگر گوشت دوست نداشته و به آشپزی هم علاقه ای ندارید، این رژیم برای شما مناسب است. رژیم خام خواری متشکل از غذاهای پخته نشده است. خوردن مقدار زیادی سبزیجات و میوه به لاغری سریع شما کمک خواهد کرد. خوردن شیر نارگیل، مغزها و دانه های خوراکی و غذاهای پخته نشده دیگر نیز در این رژیم مجاز است.

 • برخی از متخصصان معتقدند رژیم خام خواری در طولانی مدت ممکن است به کمبود مواد مغذی برای بدن بیانجامد.

 

 

یادداشت برداری از نکات مهم لاغری

سخن آخر

اگر به دنبال لاغری سریع هستید، هر روز ورزش کنید. برای اینکه در طی چند روز اولیه نتایج خوبی را در اندام خود ببینید، تمرینات دایره ای را امتحان کنید. همچنین می توانید در یک کلاس تمرینی مفرح ثبت نام کرده و یا ورزش هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، یا رقص ایروبیک را امتحان کنید. برای محاسبه کالری روزانه مورد نیاز خود، از اپلیکیشن های مربوط استفاده کرده و یا از یک متخصص تغذیه بخواهید این عدد را برای شما محاسبه کند. سپس با ثبت خوراکی های روزمره خود، برای رسیدن به این عدد تلاش کنید. پروتئین های کم چرب، غلات کامل، و مقدار زیادی میوه یا سبزیجات را نیز در هر وعده غذایی خود جای دهید.

نکاتی درباره لاغری سریع

می توانید با آهسته غذا خوردن، میزان کالری مصرفی خود را کنترل کنید. ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مغز سیگناهای سیر شدن را صادر کند. کمی مکث پس از خوردن هر قاشق غذا، از پرخوری شما جلوگیری کرده و کمک می کند احساس سیری خود را به موقع درک کنید.

 • هدف شما باید آب کردن چربی ها باشد و نه کاهش وزن. اگر در طول دوره لاغری خود تمرینات قدرتی انجام دهید (که بهتر است انجام دهید)، ممکن است در ابتدا کمی وزن شما افزایش یابد. اما نگران نباشید! احتمالا چربی های شما با عضله جایگزین شده که چگالی و وزن بیشتری دارد.
 • بیاد داشته باشید که لاغری اصولی مستلزم تلاش، اراده و استقامت است.
 • اصولی ترین روش لاغری سریع شامل یک رژیم مغذی و سالم، آبرسانی خوب به بدن، و تمرینات ورزشی متعادل و متنوع است. اگر در حال حاضر از یک رژیم غذایی شدید برای لاغری خیلی سریع استفاده می کنید، بهتر است پس از چند روز یا هفته، یک برنامه لاغری بلند مدت برای خود تهیه کنید تا علاوه بر کاهش وزن اصولی و پایدار، سلامتی شما نیز بهبود پیدا کند.
 • منبع انگیزه و هدف خود از لاغر شدن را شناسایی کنید. دلایلی که شما را به لاغری ترغیب می کند را بنویسید تا همیشه جلوی چشمتان باشند؛ و مطمئن باشید که موفق می شوید.
 • متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند کاهش وزن در حد نیم یا یک کیلو گرم در هفته بوده و از طریق رژیم غذایی سالم و تمرینات متعادل حاصل شود.
 • لاغری سریع برای یک مناسبت خاص می تواند انگیزه خوبی باشد. اما پس از رسیدن به هدف خود، اهداف بلند مدت تری برای خود تعیین کرده و آن ها را دنبال کنید.
 • کسی را پیدا کنید که از شما حمایت کند. اعضای خانواده و دوستان می توانند در کاهش وزن به شما کمک کنند. متعهد بودن، حتی به یک نفر، می تواند شانس موفقیت شما برای رسیدن به هدفتان را افزایش دهد.
 • بیاد داشته باشید که یک اشتباه به معنی شکست خوردن نیست. اگر از برنامه خود تخطی کرده اید نا امید نشوید. انرژی خود را متمرکز کنید و مجددا برنامه های خود را دقیق دنبال کنید.
 • لاغری موضعی یک افسانه است! حتی اگر فقط تمرینات شکم انجام دهید، بدن شما چربی تمام نقاط را با هم می سوزاند. اگر تمرینات ایروبیک خوبی انجام ندهید و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، هیچ تعداد حرکت تمرینی نمی تواند شکمتان را آب کند. شکم تخت نتیجه دراز نشست زیاد نیست، بلکه نتیجه سطح پایین چربی در بدن است. پس اگر داشتن شکمی صاف هدف شما است، علاوه بر تمرینات شکم، ورزش های ایروبیک هم انجام دهید.

هشدارهایی درباره لاغری سریع

 • اگر در طول رژیم غذایی یا تمرینات ورزشی، با عوارضی مانند گیجی، حالت تهوع، ضعف، درد، سرگیجه، سردرد و … مواجه شدید، برنامه را متوقف کرده و فعالیت و تغذیه عادی خود را ادامه دهید. اگر درد و ناراحتی شدید یا نگران کننده بود، به پزشک مراجعه کنید.
 • هیچ برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را بدون مشورت با متخصصان آغاز نکنید. بسیاری از بیماری ها ممکن است از لاغری سریع شما جلوگیری کرده و یا با برنامه کاهش وزن شما تداخل داشته باشند.
 • قبل از استفاده از مکمل های رژیمی با متخصص تغذیه خود مشورت کنید. استفاده از مکمل و مولتی ویتامین برای همه ضروری نیست، مخصوصا اگر رژیم غذایی فرد متعادل باشد.
 • لاغری خیلی سریع خطرناک است و ممکن است تاثیرات مخربی بر سلامتی داشته باشد. بهترین نوع کاهش وزن در طول زمان حاصل می شود. کاهش وزن شدید و طولانی هم مشکلاتی را در پی خواهد داشت. بهتر است تحت نظر پزشک و به آرامی وزن کم کنید.
 • از رژیم هایی که به صورت دوره ای مد می شوند، قرص های لاغری و هر برنامه غذایی که سطح کالری را به شدت کاهش می دهد پرهیز کنید. این موارد موثر نبوده و اغلب خطرناک هستند. قرص ها و پودرهای لاغری و رژیم های غیر اصولی و یا تمرینات شدید می توانند سلامتی شما را به شدت در معرض خطر قرار دهند.
 • به خودتان گرسنگی ندهید. کمبود مصرف کالری بصورت مداوم ممکن است تاثیری برعکس داشته باشد، و اگر در طولانی مدت ادامه یابد، سلامتی شما را به خطر بیاندازد. اگر برای لاغری سریع تر، وعده های غذایی را حذف کرده اید و یا دریافت روزانه کالری خود را بطور شدید کاهش داده اید، باید هر چه سریع تر با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و شرایط تغذیه ای خود را به سرعت به حالت نرمال بازگردانید.
تبلیغات

7 نظر

 1. من چندین بار خیلی سعی کردم که وزن کم کنم ولی متاسفانه موفق نشدم
  مقالتون بهم مجددا انگیزه داد تا این راه ها را امتحان کنم
  این دفعه میشه …

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید