خواه در لباس پوشیدن از مد پیروی کنید یا لباس هایتان را خودتان ست کنید، وقتی صحبت از اثر لباس روی سلامت به میان می آید همه ی لباس ها مثل هم نیستند. درحالی که لباس های مختلف می توانند شما را شیک و جذاب و مجلسی کنند، توجه به خطراتی که بعضی لباس ها ایجاد می کنند فارغ از این که در پذیرش مد چقدر ریسک پذیر باشید حائز اهمیت است. برای رسیدن به بهترین حس و ظاهر، بهترین کار این است که قبل از پوشیدن این لباس ها خطرات بالقوه آن ها را برای سلامتی بررسی کنیم.

کفش پاشنه بلند

خیلی از خانم ها از پوشیدن کفش پاشنه بلند لذت می برند، خواه در اداره باشد یا برای شب گردی در سطح شهر. در واقع پوشیدن کفش های پاشنه بلند به ارتفاع دو، سه، یا چهار، سانت  (یا حتی بلندتر) برای تعداد زیادی از خانم ها کاری معمولی است و بسیاری از آن ها می خواهند تا جایی که می توانند این کفش ها را بپوشند. نه تنها استفاده کنندگان کفش پاشنه بلند از مزایای این کفش ها یعنی بلندقد شدن و حتی لاغرتر جلوه کردن استفاده می کنند، بلکه این کفش ها به این که ظاهر لباس های یکنواخت را بهتر کرده و به کل لباس ها رنگ و لعابی که خیلی از خانم ها می خواهند می دهند، معروف اند. با این حال به یاد داشته باشید دفعه بعدی که کفش پاشنه بلند می پوشید بدنتان در نتیجه آن آسیب می بیند. این کفش فشار زیادی روی ستون فقرات، پشت و زانوی شما وارد می کند و دائم پوشیدن آن به عضلات پشت ساق پا آسیب جدی وارد می کند. به علاوه، هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد فشار غیرلازم و وزن بیشتری روی سینه پایتان وارد می شود که بیشترین وزن بدن شما را تحمل می کند. همچنین خطر مضاعف لغزیدن و پیچ خوردن مچ پا و افتادن وجود دارد و بعضی اوقات این لغزیدن های کوچک می تواند تبعات وحشتناکی داشته باشد. با دانستن این نکات، مهم است که در حق خود لطف کرده و سراغ کفش های تخت بروید.

جین چسبان

طی سال های گذشته به طور روزافزون بر محبوبیت جین چسبان افزوده شده. و برخلاف همتای بگی و گشادش، جین چسبان به تمام انحناهای بدن می چسبد و دور ران، باسن، کشاله، پاها، ساق پا، و مچ پا را سفت در بر می گیرد. و با این که شلوار جین چسبان ممکن است انتخاب شما باشد باید به این نکته توجه کنید که وقتی این شلوار را می پوشید خود را در معرض خطر قرار می دهید. اولین خطر این است که تنگی آن باعث می شود احساس کرختی و خارش در پاهای خود کنید و سفتی آن دور کمر را با رفلاکس اسید معده مرتبط دانسته اند. از این هم بدتر، مواردی دیده شده  که پوشیدن جین تنگ سبب تشدید سندرمی به نام کمپارتمنت شده است که وضعیتی است که در آن بر اثر بالا رفتن فشار بافت در اندام تورم ایجاد می شود. حالا که اطلاعات لازم را راجع به شلوار جین چسبان به دست آوردید شاید ترجیح دهید شلواری گشادتر و راحت تر که سالم است را بپوشید.

جواهرآلات سنگین

امروزه فلسفه مد این است که وقتی صحبت از جواهرآلات توی چشم می شود، هر چه (این جواهرات) بزرگ تر باشد بهتر است. و با این که گوشواره، گردن بند، دستبند، و انگشتر روزبه روز بیشتر و بیشتر بزرگ می شوند، وقتی خودتان را با این اکسسوری های سنگین می آرایید تبعاتی متوجهه تان می شود. اولا این که بعضی از این گوشواره های امروزی به قدری بزرگ و سنگین هستند که خانم ها آخر سر لاله گوششان را به خاطر استفاده از آن ها پاره یا گشاد می کنند. در واقع، این گوشواره های غول آسا خیلی به چیزهای مختلف گیر می کنند یا توسط بچه هایی که نمی دانند چیست کشیده و پاره می شوند. به همین ترتیب، گردنبندها و زنجیرهای سنگین هم فشار و بار زیادی روی گردن و پشت و سینه تان وارد می کنند، و ثابت شده که دستبند ها و انگشترهای بیش از اندازه بزرگ هم باعث درد دست و بازو و انگشتان می شوند. اگر نمی خواهید از جواهرفروشی یک راست به مطب دکتر بروید به نفع شماست که از اکسسوری های کوچک تر استفاده کنید.

کیف های دستی غول آسا

به نظر می رسد خانم ها هر روز لوازم بیشتری با خود حمل می کنند. گوشی، کیف پول، کلید، لوازم آرایش، آدامس، قرص های نعنا، لوازم بهداشتی، عینک مطالعه، لوسیون، عینک آفتابی، برس، و لنز تنها بخشی از چیزهایی است که در کیف یک خانم پیدا می شود، اگر به یادداشت ها، تبلت، ویا لپ تاپ اشاره نکنیم. اما هر چه وزن بیشتری با خود به طور روزانه حمل کنید، به بدن خود ضرر بیشتری وارد می کنید. در واقع همین طور که سایز کیف های دستی و محتوای آن ها بزرگ تر و بیشتر می شود، شما هم هر بار که آن را حمل می کنید فشار غیرضروری بیشتری به پشت، شانه ها، و آرنج خود وارد می کنید. حتی ممکن است متوجه شده باشید که شانه هایتان به خاطر کیف سنگینی که هر روز با خود حمل می کنید نامتوازن شده است. پس برای کنار گذاشتن این کیف غول آسا باید کیف های کوچکی انتخاب کنید که به شما اجازه برداشتن چیزهای بیشتر را ندهند. همچنین باید مطمئن شوید خود کیف سنگین نباشد. در واقع، اگر کیفی داشته باشید که وقتی خالی است هم سنگین است این کیف اولین کیفی است که باید از کمد کیف هایتان خارج شود. به علاوه، برای حمل چیزهای سنگین تر و حجیم تر مثل لپ تاپ ارزشش را دارد کیف یا کوله پشتی چرخ دار بخرید.

[td_smart_list_end]