لحظه تحویل سال ۹۸

0
1565
لحظه تحویل سال 1398 چه ساعتی است؟

لحظه تحویل سال، لحظه ای است که سال کهنه را تحویل داده و سال جدیدی را آغاز می کنیم. در این لحظه اکثر خانواده ها دور هم جمع شده و در کنار یکدیگر به استقبال سال نو شمسی می روند. لحظه تحویل سال که برابر با اول فروردین می باشد، همه ساله توسط شورای مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام می گردد. در ادامه این مقاله با لحظه تحویل سال ۹۸ هجری شمسی و چند موضوع مرتبط دیگر آشنا خواهید شد.

 

لحظه تحویل سال 1398 شمسی

لحظه تحویل سال ۹۸

شورای مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همه ساله طبق محاسبات انجام شده خود، ساعت مشخصی را برای تحویل سال در نظر می گیرد. لحظه تحویل سال ۹۸ نیز ساعت ۱ و ۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه روز پنجشنبه، اول فروردین ۱۳۹۸ هجری شمسی می باشد. این تاریخ در تقویم قمری برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۰ و در تقویم میلادی مصادف با ۲۱ مارچ ۲۰۱۹ است.

 

سفره هفت سین ایرانی

لحظه تحویل سال نو چگونه محاسبه می شود؟

لحظه ای که شورای مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان لحظه تحویل سال در نظر می گیرد، در واقع لحظه رسیدن خورشید به محل مبدا حرکت خود است. به بیان دیگر، هر زمان که فاصله خورشید از مبدا حرکت خود، برابر با صفر شود، آن لحظه را لحظه تحویل سال می گویند. اما اگر لحظه تحویل سال پس از ظهر، یعنی بعد از ساعت ۱۲:۰۷ باشد، فردای آن روز را به عنوان روز اول سال نو در نظر می گیرند.

 

تعطیلات سال نو

آداب و رسوم لحظه تحویل سال

برگزار کردن جشن سال نو یکی از قدیمی ترین جشن ها و رسوم ایرانی است. اکثر خانواده های ایرانی، چند ساعت قبل از تحویل سال، دور هم جمع شده و لحظه تحویل را در کنار هم می گذرانند. معمولا همه اعضای خانواده، چند دقیقه قبل از تحویل سال، دور سفره هفت سین، که خود یکی از آیین های جشن سال نو ایرانی است، جمع شده و به خواندن دعای سال نو مشغول می شوند. پس از تحویل سال نیز افراد بزرگتر به کوچکترها عیدی داده و سال نو را به یکدیگر تبریک می گویند.

 

جشن چهارشنبه سوری ایرانی

آداب و رسوم قبل از تحویل سال

از آنجا که جشن سال نو یکی از مهم ترین جشن های ایرانی است، از گذشته های دور چندین روز زودتر به استقبال آن می رفتند. اکثر افراد با خانه تکانی و خرید لباس عید در انتظار سال نو می مانند. همچنین همه ساله شب آخرین چهارشنبه سال نیز جشن چهارشنبه سوری برگزار می شود. در این جشن، آتش کوچکی برپا شده و افراد از روی آن می پرند. بسیاری از افراد عقیده دارند که با این کار دردها، مریضی ها، ناراحتی ها و نگرانی های سال قبل را به آتش سپرده و سال جدید را با شادی و راحتی آغاز می کنند.

 

سبزه عید

تحویل سال شمسی در کشورهای دیگر

لحظه تحویل سال علاوه بر ایران، در افغانستان نیز برابر با شروع سال نو می باشد. همچنین این روز در تقویم برخی دیگر از کشورها مثل هندوستان، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، سوره، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و چین نیز تعطیل رسمی می باشد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید