ماسک زغال چیست؟ آموزش قدم به قدم استفاده از ماسک زغال

0
2598
یک خانم در حال استفاده از ماسک زغال

اگر پوستی چرب و مستعد لک شدن دارید و روش های درمانی دیگر به شما کمکی نکرده است، این بار ماسک زغال را امتحان کنید. با اینکه برای تائید میزان اثربخشی زغال فعال بر پوست هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما ماسک زغال می تواند جوش های سرسیاه و موهای ریز را از بین ببرد. وقتی مقداری از این ماسک را روی پوست خود تست کردید و دیدید که پوست شما واکنش مثبتی به آن نشان داده است، ماسک را به قسمت های مستعد لک بزنید و اجازه دهید خشک شود. به آرامی آن را از صورت جدا کرده و بعد صورت خود را بشوئید و مرطوب کنید. در ادامه با آموزش مرحله به مرحله استفاده از ماسک زغال آشنا خواهید شد.

آماده سازی صورت

یک ماسک زغال با کیفیت تهیه کنید

یک ماسک زغال خوب از یک برند آرایشی معروف بخرید. سراغ ماسک هایی بروید که حاوی زغال فعال و مواد تسکین دهنده ای مثل آلوئورا و روغن های ضروری باشد. این موارد می توانند حساسیت پوست شما را التیام بدهند.

اگر می خواهید خودتان ماسک را در خانه درست کنید، چسبندگی آن را بیش از حد بالا نبرید. چسبندگی بالا باعث سفت شدن ماسک می شود؛ و همین چسبندگی و سفت شدن سبب می شود تا هنگام جدا کردن ماسک از پوست، به پوست شما آسیب برسد.

ماسک را روی پوس خود تست کنید

چه ماسک را خودتان درست می کنید و چه آن را بصورت آماده می خرید، قبل از استفاده، کمی از آن را روی گونه یا کنار مچ دست خود بزنید تا نسبت به واکنش آلرژیک یا حساسیتی که ممکن است پوست شما نشان دهد مطمئن شوید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و ببینید علائم حساسیت ایجاد می شود یا خیر. علائم آلرژی و حساسیت شامل قرمزی، تورم، کهیر و خارش است.

مطلب مرتبط:  معرفی مواد غذایی تقویت کننده موی سر برای داشتن موهای زیبا

موهای خود را جمع کنید

برای اینکه موهای شما در زمانی که ماسک زده اید روی صورتتان نیاید، با کش مو آن ها را جمع کنید. با این کار از چسبیدن ماسک به موها پیشگیری می کند.

قبل از ماسک زدن صورت خود را بشویید و لایه برداری کنید

صورت خود را با شوینده مورد غلاقه تان بشویید. این کار، کثیفی ها و چربی روی پوست را از بین برده و پوست را آماده ی ماسک زدن می کند. برای باز کردن منافذ می توانید از یک لایه بردار ملایم هم استفاده کنید؛ اما قبل از استفاده از ماسک، صورت خود را بشویید تا لایه بردار بطور کامل پاک شود.

 

یک خانم که به صورت خود ماسک زغال زده است

استفاده از ماسک زغال

ماسک زغال را روی صورت بزنید

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید ماسک را به کدام نواحی صورت خود بزنید، و سپس به همان میزان از آن را در یک کاسه تمیز بریزید. با یک برس تمیز ماسک را به تمام صورت خود بمالید. می توانید ماسک را به تمام صورت، یا فقط نقاط مستعد لک و جوش بزنید. همچنین اگر روی بینی و پیشانی خود آکنه یا جوش های سرسیاه دارید، ماسک را فقط در ناحیه T بزنید.

می توانید برای مالیدن ماسک از برس پهن و صاف مخصوص کرم پودر، یا یک براش آرایشی که برای مالیدن ماسک تعبیه شده استفاده کنید. اگر برس مخصوص ندارید می توانید ماسک را با انگشتان تمیز خود نیز به صورتتان بزنید. تا جای ممکن، ماسک را آرام به صورتتان بزنید تا حساسیتی ایجاد نشود.

ماسک را نزدیک چشم ها و لب ها نزنید

پوست این نواحی از صورت بسیار لطیف است. جلوی آینه بایستید و ماسک را روی صورت خود بمالید. این گونه می توانید ببینید ماسک خود را دقیقا به کجاها می زنید.

مطلب مرتبط:  معرفی 10 ماسک آلوئه ورا برای پوست های مختلف و فواید آنها

کمی صبر کنید

بعد از استفاده از ماسک، ۷ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود و حالتی سفت به خود بگیرد. اگر پوست شما احساس درد و ناراحتی کرد، می توانید قبل از ۱۰ دقیقه صورت خود را بشویید.

ماسک زغال را جدا کنید

ماسک را از پوست خود جدا کنید. از پایین صورت شروع کرده و به سمت بالا بیاید. اگر ماسک را فقط در ناحیه T صورت زده اید، تنها کافی است از گوشه های بینی شروع کرده و به سمت پیشانی ماسک را از پوست جدا کنید.

صورت خود را بشوئید و به آن مرطوب کننده بزنید

ممکن است تکه های کوچک ماسک همچنان روی پوست شما باقی مانده باشد. صورت را با یک صابون ملایم شسته و با آب سرد آب بکشید. سپس از یک مرطوب کننده ی ملایم استفاده کنید؛ مرطوب کننده ای که منافظ پوست شما را پر نکنید. در پایان به پوست اجازه می دهد تا با جریان هوا خشک شود.

حداکثر هر ۲ هفته یکبار از ماسک زغال استفاده کنید

برای کاهش حساسیت پوست، از این ماسک تنها در زمان داشتن جوش یا لک استفاده کنید. از آنجا که ماسک زغال بیرونی ترین لایه پوست و مو را لایه برداری می کند، فواصل استفاده از ماسک باید حداقل دو هفته باشد.

اگر اگزما و یا پوستی حساس دارید، قبل از استفاده از ماسک با پزشک پوست خود مشورت کنید؛ زیرا ممکن است ماسک زغال به پوستتان آسیب بزند.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید