در تمام رابطه ها: همسران، دوستان یا حتی با صندوق دار فروشگاه محله، گاهی ممکن است بحث و جدل به وجود آید. نکته عجیب این است که ما در مدرسه جدول تناوبی، جبری یا حتی ساختن ماکت آتش فشان را یاد میگیریم، اما هرگز شیوه مذاکره، مخصوصا مذاکره با همسر خود را نمی آموزیم.

بحث و جدل یکی از اجزای هر زندگی سالم و پویا است. حتی زوج های خوشبخت هم از این قاعده مستثنی نیستند. واکنش ما به این شرایط است که اهمیت دارد. بسیاری از ما مذاکره با همسر خود را در شرایط بحرانی بلد نیستیم. بنابراین مانند بچه ها می گوییم: من اسباب بازی هایم را بر می دارم و می روم! که این امر باعث قطع شدن روابط، احساس خفقان و از بین رفتن دوستی ها می شود.

اما حتما راه بهتری هم برای مذاکره با همسر وجود دارد که می توانیم آن را از حرفه ای ترین افراد در مذاکره در شرایط بحرانی، یعنی تیم مذاکره با گروگان گیران پلیس نیویورک بپرسیم. آن ها یک چارچوب زمانی آزمایش شده و مشخص برای مقابله با بحران ها ایجاد کرده اند. اگر آن ها می توانند تهدیدات بمب گذاری و قاتلان را کنترل کنند، پس قطعا می توانند هر اختلافی را که شما درگیر آن هستید را حل و فصل کنند.

روش مذاکره با همسر :

خوب، بیایید با استفاده از شیوه معرفی شده توسط تیم مذاکره با گروگان گیران پلیس نیویورک، یک بحث تند و تیز فرضی میان شما و همسرتان را حل و فصل کنیم:

همسرتان می گوید: خیلی بی شعوری! دیروز جمعه بود، اما تو بدون اینکه به من بگی، شب با دوستت رفتی بیرون و موبایلتم جواب ندادی!

خوب در این شرایط همسرتان شبیه یک بمب عمل نکرده و اوضاع، بحرانی است. شما در پاسخ چه می گویید؟

 

1-  شنیدن حرف هایت برای من مهم است

مذاکره تان را جوری شروع کنید که این حس را القا کند: شنیدن حرف هایت برای من مهم است. شعار پلیس نیویورک این است: «با من حرف بزن» و هدفش این است که مسیر را برای گوینده باز کند. به این شیوه، گوش دادن فعال نیز می گویند. یعنی شما برای شنیدن احساسات فرد مقابل آماده هستید:

شما می گویید: خیلی عصبانی هستی! می خوای صحبت کنیم؟

همسرتان می گوید: معلومه که عصبانیم!

 

2- برای پایان دادن به درگیری عجله نکنید

صبور و آرام باشید. متخصصان مذاکره کننده پلیس نیویورک می گویند برای رسیدن به نتیجه نباید عجله کرد. ممکن است نتیجه آن چیزی نباشد که انتظارش را می کشید. کمی شبیه شروع زندگی مشترک است. شاید یک طرف هنوز آمادگی آن را نداشته باشد.

شما می گویید: راست می گی، می فهم. بیا موضوع رو از دید تو ببینیم . . .

همسرتان (متعجب) می گوید: فکر کردم قراره بریم بیرون، اما تو خودت رفتی! فقط یه سال از ازدواجمون گذشته، خیلی مسخرس!

 

3- نشان بدهید که واقعا به او گوش می دهید

بر اساس نظر متخصصان، در موقع مذاکره با همسر خود اگر به او گوش دهید، مشکلاتش را به شما خواهد گفت، و می توانید از میان حرف های او راه حلی برای مشکل بیابید. می پرسید بهترین راه اثبات اینکه گوش می دهید چیست؟ تفسیر کردن جملات طرف همسرتان.

شما می گویید: پس منظورت اینه که کارم بچه گانه و غیر مسئولانه بوده؟

همسرتان می گوید: دقیقا!

دو همسر در حال مذاکره و صحبت

4- بی تفاوت نباشید

متخصصان مذاکره پلیس نیویورک می گویند از خودتان احترام نشان دهید. این کار بحران را مدیریت و رابطه را حفظ می کند. اکثرا اختلافات با افرادی پیش می آید که می دانید دوباره آنها را خواهید دید؛ پس حفظ احترام ضروری است.

شما می گویید: فکر کنم منم اگه جای تو بودم همین حسو داشتم.

همسرتان می گوید: خیلی کارت بد بود . . .

 

5- خونسرد بمانید، حتی اگر مجبور شوید به آن تظاهر کنید

خراب کردن همه چیز برای پیروز شدن در مجادله آسان است. اما اگر همه چیز را خراب کردید، دیگر نباید انتظار یک زندگی شاد در آینده را داشته باشید. آرامش خود را حفظ کنید، و چیزی نگویید که بعدا پشیمان شوید.

شما (بعد از یک نفس عمیق) می گویید: می دونم که اینجوری به نظر می آد. می تونم بگم چی شده بود؟

همسرتان می گوید: بله، لطف می کنید!

 

6- انگیزه های خود را کتمان نکنید

متخصصان می گویند: موقع مذاکره با همسر خود، باید در مورد منافع تان صادق باشید. در غیر اینصورت چگونه انتظار دارید همسرتان در مورد منافع خود با شما صادق باشد؟

شما می گویید: دوستم بهرام رو دیدم که گفت بریم یه گشتی بزنیم و در مورد کار جدیدش صحبت کنیم. از قبل هم با تو برنامه ای نگذاشته بودیم. برای همین رفتم. موبایلم هم راستشو بخوای چک نکردم! اما تو می گی ما باید جمعه شبا رو با هم برنامه بگذاریم. درسته؟

همسرتان می گوید: آره، دقیقا!

 

7- مهمتر از همه چیز، انعطاف پذیر باشید

این مثال را در نظر بگیرید: دو خواهر می خواستند دسر درست کنند، اما فقط یک پرتقال در خانه بود که بر سر آن مشاجره می کردند. نصف پرتقال برای درست کردن هیچ کدام از دسرها کافی نبود، و در نتیجه دسری آماده نشد. اگر آنها به اندازه کافی فکر می کردند، می فهمیدند که یکی از آنها می تواند از آب پرتقال برای درست کردن سس دسر خود و دیگری از پوست آن برای درست کردن کیک دسرش استفاده کند. در نتیجه: انعطاف پذیر باشید!

شما می گویید: البته منظورت این نیست که هر جمعه بریم بیرون . . . ؟

همسرتان می گوید: معلومه که نه! (با خنده) کار و زندگی داریم بابا . . .

شما می گویید: اما از این به بعد اول با هم برنامه می گذاریم، اگه برنامه ای نداشتیم کار خودمون. . . . قبوله؟

همسرتان می گوید: قبوله!

 

بمب خنثی شد! بحران به پایان رسید . . . .