دویدن یکی از تمرین های محبوب برای کاهش وزن به شمار می رود. فرقی نمی کند که در هوای آزاد بدوید یا روی تردمیل. اگر گاهی اوقات دویدن برای شما کسل کننده به نظر می آید، شاید بهتر باشد که سرعت خود را بیشتر کنید تا دویدن برایتان چالش برانگیزتر شود. اما قبل از دویدن باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. 8 مورد از نکات مهم دویدن را در ادامه این مقاله برایتان بازگو خواهیم کرد.

نکات مهم دویدن :

به باشگاه بروید

تمرین با وزنه در این مورد کمک زیادی به شما خواهد کرد. تحقیقاتی در نروژ انجام شده که در نتیجه ی آن، مشخص شده است افرادی که سه بار در هفته و به مدت 8 هفته تمریناتی با وزنه انجام داده اند، به مراتب در دویدن بهتر از دیگر افراد عمل می کنند.

دویدن در سر بالایی ها

آیا دوست دارید از تپه ها بالا بروید؟ هنگام دویدن در سربالایی ها قدم های کوتاه بردارید و روی پنجه ی پا بدوید. همچنین بازوهای خود را منقبض کنید؛ در مقابل در سر پائینی ها بازوهای خود را آزاد گذاشته و قدم های بلند تر بردارید.

شنا کنید

اگر بدن شما خیس باشد، دونده ی بهتری خواهید شد. شنا کردن قدرت بالاتنه ی شما را افزایش می دهد و روند دویدن تان را کار آمدتر می سازد. در حالی که راه رفتن آرام تر، هر چند که بی ضرر است و آسیبی به شما وارد نمی کند، اما تا حدودی برای لاغری و کاهش وزن بی تاثیر است.

ایده ی بی نظیر

مربیان بدنسازی می گویند یکی از نکات مهم دویدن که باید مد نظر داشته باشید، دقت به فرم بدن خود در هنگام دویدن است؛ خم شدن به جلو و یا به عقب متمایل شدن، انرژی شما را کاهش می دهد. مطمئن باشید که صاف ایستاده اید و خیلی کم به سمت جلو خم شوید، به اندازه ای که اگر احساس کردید در حال افتادن هستید با قدم برداشتن به جلو بتوانید خود را کنترل کنید.

استراحت کنید

به صدای بدن خود گوش دهید؛ اگر در بدن خود احساس ضعف کرده اید و یا فکر می کنید که به استراحت نیاز دارید، یک روز را به استراحت بپردازید. این فقط خودتان هستید که متوجه می شوید درد ایجاد شده در ماهیچه های شما، به دلیل ضعف است یا تمرینات.

طوفان شنی

دویدن در ساحل و روی شن، می تواند سرعت شما را بالا ببرد و هم چنین به عضلات شما فرم بدهد. مطالعاتی در این باره انجام شده است که نشان می دهد کوبیدن پاها بر روی شن 1.6 برابر بیشتر، از شما انرژی می گیرد. چراکه پای شما با یک سطح نرم و لغزان تماس پیدا می کند. این مسئله به عضله سازی شما کمک می کند و سرعت تان را در دویدن روی سطوح معمولی افزایش می دهد.

آب بنوشید

آبرسانی رمز موفقیت دونده هاست؛ نوشیدن آب تاثیر بسزایی بر لاغری دارد ؛ اما تنها در صورتی که مسیر کوتاهی را بدوید برای شما مناسب خواهد بود؛ اگر قصد دارید مسافت های طولانی تری را بدوید، بهتر است از انواع نوشیدنی های مخصوص ورزشکاران استفاده کنید تا گلوکز بیشتری به عضله هایتان برسانید و از خستگی خود کم کنید.

مراقب خود باشید

ورزش هایی که بیرون از خانه انجام می شوند ممکن است خطراتی نیز داشته باشند، بنابراین باید از خود محافظت کنید. مثلا اگر می خواهید در جاهای جدید و متنوع بدوید، برای پیدا کردن مسیر های جدید، از گروه های آنلاین دوندگی و رسانه های اجتماعی مربوط استفاده کنید. راه هایی که تمام مسیر آن مشخص است و روشنایی کافی دارند برای دویدن مناسب هستند. از کافی بودن تعداد نفرات مطمئن شوید. برای دویدن های خود یک همپای مناسب پیدا کنید و یا به یک گروه کار بلد ملحق شوید تا نکات مهم دویدن را از افرادی که با شما علایق مشترک دارند یاد بگیرید. در ضمن دویدن با گروه خیلی بهتر و لذت بخش تر از تنهایی دویدن است.

هدفون های خود را دربیاورید؛ شاید هنگام دویدن، گوش دادن به موسیقی مناسب، انگیزه ی شما را بیشتر کند. اما به خاطر داشته باشید که دویدن بیرون از خانه، خطرات خودش را به همراه دارد و شاید بتوانید با گوش هایتان آن ها را تشخیص دهید. پس گوش دادن به موسیقی را به انجام فعالیت های داخل خانه اختصاص دهید و به فرم بدن و تنفس خود توجه کنید. اگر نمی توانید بدون موسیقی بدوید، حداقل صدای آن را کم کنید.