از بین بردن موهای زائد صورت با چند روش درمانی کاملاً کاربردی

0
3167
یک خانم در حال از بین بردن موهای زائد صورت با دستگاه لیزر

معیار مشخص و دقیقی برای میزان موهای زائد صورت خانم ها وجود ندارد. میزان موهای زائد صورت میان افراد مختلف، متفاوت است. موهای صورت و بدن برخی از افراد بسیار کم و نازک است، در حالی که برخی دیگر موهای پرپشتی دارند. موی صورت و بدن بخشی از ژنتیک ما محسوب می شود، به این معنا که ژنتیک می تواند نقش مهمی را در تعیین الگوی موی بدن و صورت شما داشته باشد. علاوه بر ژنتیک، قومیت افراد نیز تاثیر زیادی بر الگوی موهای شما دارد. متاسفانه موی بدن و صورت برای بسیاری از زنان شرم آور است و گاهی به عنوان مسئله ای عذاب آور محسوب می شود که باید برای همیشه حل شود. البته بسته به اولویت شما راه های متفاوتی برای مو زدائی وجود دارد. اگر به طور ناگهانی با حجم زیادی از مو رو به رو شده اید می توانید قبل از مراجعه به نزدیک ترین سالن آرایشی، راه های دیگری برای از بین بردن موهای زائد صورت را نیز امتحان کنید.

اما اگر به دنبال این هستید که مشکل موهای زائد خود را از ریشه حل کنید، شاید بخواهید قبل از انتخاب روش مناسب برای از بین بردن موهای زائد صورت دلایل احتمالی رشد آن را بررسی کنید.

تغییر داروهای مصرفی

به عنوان مثال ممکن است موهای زائد شما عوارض جانبی داروهای مصرفی شما باشند. پزشکان می گویند داروهایی مانند تستسترون، سیکلوسپورین و استروئید های مختلف به خصوص آنابولیک می تواند موجب رویش موی ضخیم شود. اگر یکی از این داروها یا هر داروی دیگری را مصرف می کنید، در مورد عوارض جانبی و روش های درمان آن دارو تحقیق کنید. پزشک می تواند اطلاعات مورد نظر را در اختیار شما بگذارد و روش های مطمئن و موثر درمان را به شما پیشنهاد دهد.

درمان غدد آدرنال

هایپرپلازیای آدرنال مادرزادی یک اختلال ژنتیکی است که بر روی متابولیسم بدن، فشار خون، سیستم دفاعی و سایر فعالیت های ضروری بدن از جمله تولید هورمون هایی مانند آندروژن تاثیر می گذارد.

آندروژن ها نیز مانند تستسترون با مردانگی در ارتباط است. با این وجود بنابر گفته ی پزشکان، زنان نیز میزان مشخصی هورمون آندروژن دارند که یکی از دلایل رویش موی ضخیم است. به همین دلیل اگر موهای ضخیم زیادی روی بدن خود می بینید دلیل آن می تواند افزایش هورمون آندروژن باشد.

اگرچه درمانی برای این بیماری مادرزاد وجود ندارد، اما می توان عوارض ناشی از آن را درمان کرد. با این وجود خود درمانی نکنید. اگر نشانه های این بیماری را در خود مشاهده کردید، یک قرار ملاقات با پزشک خود ترتیب دهید.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

بنابرگفته ی پزشکان، این سندرم هنگامی به وجود می آید که تعادل ترشح هورمون های جنسی زنان دچار اختلال شود. هنگامی که تعادل هورمون ها ی استروژن و پروژسترون به هم بریزد، نشانه هایی از قبیل کیست تخمدان، مشکلات چرخه ی قاعدگی، باروری و حتی مشکلات قلبی دیده می شود. این سندرم بر روی ظاهر شما نیز تاثیر گذاشته و منجر به رویش موهای ضخیم می شود.

مطلب مرتبط:  10 مورد از مهم ترین خواص روغن سیاه دانه برای مو، پوست و زیبایی

درست مانند آدرنال هایپرپلازیای مادرزادی، درمان های متعددی برای این سندرم وجود دارد. علاوه بر این همانطور که در بالا ذکر شد، هنگام مشاهده ی این علائم، برای تشخیص قطعی با پزشک خود مشورت کنید.

حال اگر هیچ یک از مشکلات بالا شامل حال شما نمی شد، می توانید برای از بین بردن موهای زائد صورت تان از یکی از روش های زیر کمک بگیرید.
یک خانم در حال از بین بردن موهای زائد پشت لب

روش های از بین بردن موهای زائد صورت

کرم موبر

کرم های موبر که برندهای محبوب و مشهور نیز آن ها را تولید می کنند، یکی از راه های موثر برای از بین بردن موهای زائد صورت هستند. بنابر گفته ی پزشکان زیبایی، کرم های موبر به خاطر وجود موادی مانند هیدروکسید کلسیم و هیدروکسید سدیم موثر هستند. این مواد، مقاومت پایه ی مو را از بین می برند، موجب شکستن آن می شوند و بدیهی است که از بین رفتن موهای ضعیف شده راحت تر صورت می گیرد.

شاید سهولت این امر باعث شود که برخی افراد که به دنبال کمک های حرفه ای تر نیستند آن را بهترین شیوه ی مو زدایی بدانند. با این وجود ممکن است این مواد منجر به التهاب شوند، بنابراین به خصوص اگر پوست حساسی دارید هنگام مصرف آن احتیاط کنید.

داروهای موبر

اگر با موهای زائد صورت خود مشکل جدی پیدا کرده اید، می توانید از برخی داروهای موجود استفاده کنید. پزشکان می گویند برخی داروها مانند گناداتروپین که آزادکننده ی هورمون هستند، به خاطر تاثیرات هورمونی خود مورد استفاده قرار می گیرند. عدم تعادل هورمون در زنان، منجر به رشد موهای ضخیم می شود. داروهای دیگری برای از بین بردن تاثیر این داروها از جمله داروهای ضد بارداری، متفورمین که بیشتر برای دیابت استفاده می شود و اِلفورنیتین نیز وجود دارد.

اکثر داروهای کاهش رشد موی ضخیم، تنها با نسخه قابل خریداری است؛ بنابراین اگر به این شیوه ی درمان علاقه دارید بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

الکترولیزر

خبر خوب برای زنانی که به دنبال از بین بردن موهای زائد صورت خود برای همیشه رهایی یابند این است که راه حل تاثیرگذار و مناسبی مانند الکترولیزر وجود دارد که یکی از این روش های دائمی است. الکترولیزر به وسیله ی انرژی شیمیایی یا گرمایشی، مرکز رشد مو را از بین می برد.

مانند اکثر روش های دیگر، اگر پوست حساس یا مستعد جوش و آکنه دارید، در این مورد با پزشک مشورت کنید. حتی اگر پوست شما مناسب است، مشورت کردن خطر عوارض احتمالی ناشی از استفاده ی الکترولیزر را به حداقل می رساند.

شیو کردن

تقریباً همه ی خانم هایی که می شناسید یک یا دو ریش تراش یا ژیلت دارند و به این دلیل این کار را می کنند که شاید یکی از رایج ترین و راحت ترین راه ها برای از بین بردن موهای زائد صورت از هر قسمت از بدن و همین طور صورت شماست.

مطلب مرتبط:  آیا خود را زیبا می دانید؟

اگرچه شیو کردن روش آسانی است، اما اثر آن دائمی نیست. همچنین باورهای عامیانه و قدیمی می گویند که اگر موی خود را بتراشید، ضخیم تر از قبل رشد خواهد کرد، باوری که می تواند هر کس را از امتحان کردن آن دلسرد کند، مخصوصاً اگر مویی که افراد را عذاب می دهد روی صورت آن ها باشد. از نظر پزشکی برخی از متخصصین بر این باورند که ضخیم شدن موها بعد از شیو کردن، از نظر فیزیولوژی غیرممکن است و مانند همان که قبل از شیو بوده رشد خواهد کرد، نه ضخیم تر یا تیره تر.

متخصصین امراض پوستی می گویند اگر شما از یک ریش تراش استفاده کنید، موها ضخیم تر و یا سریع تر برنخواهد گشت. بلکه فقط به این دلیل ضخیم تر به نظر می رسد که شما نوک باریک شده در انتها را قطع می کنید. این گفته های متخصصین، احساس نا مطمئن شما را در مورد شیو کردن از بین می برد.
نیمی از صورت یک خانم

موم انداختن

موم انداختن یکی دیگر از روش های از بین بردن موهای زائد صورت است که تعداد زیادی از خانم ها به سمت آن متمایل شده اند. این کار ساقه ی مو را از ریشه درمی آورد، پس مویی که بعداً رشد خواهد کرد لطیف تر است. اگر تا به حال فکر می کردید از بین بردن مو رشد آن را سریع تر و محکم ترمی کند و همچنان آن را باور دارید، این موضوع موم انداختن را در ذهن خود نگه دارید. اثرات ناشی از موم انداختن به طور میانگین تا سه هفته باقی می ماند.

موم انداختن به پیاز مو آسیب می زند که در مورد موهای زائد چیز بدی نیست، زیرا آسیب دیدن پیاز مو رشد مو را کم می کند. اگرچه موم انداختن ممکن است به طوردائمی و به مرور زمان رشد مو را کم کند، اما به گفته ی متخصصین روش کاملی نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد که با گذشت زمان صورت شما کاملاً بدون مو خواهد شد.

از آنجایی که موم انداختن روشی در دسترس و ارزان است و حتی می تواند در خانه انجام شود، پزشکان آن را توصیه نمی کنند. آن ها می گویند موم انداختن می تواند پوست را قرمز کند و خیلی دردناک باشد. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر تصمیم گرفتید به جایی بروید که یک موم انداختن حرفه ای را انجام دهید یا حتی تصمیم گرفتید خودتان در خانه آن را انجام دهید، باید به خاطر بسپارید که متخصصان روش های بهتری برای امتحان کردن و جلوگیری از سوزش پیشنهاد می کنند و توصیه های مفید و محصولاتی را برای آرام کردن هرگونه سوزشی که ممکن است در هنگام موم انداختن تجربه کنید دارند.

مطلب مرتبط:  روش هایی برای از بین بردن چین و چروک دور لب

لیزر از بین برنده ی موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی دیگر از روش های از بین بردن دائمی مو است. به گفته ی متخصصین این روش با سیستم های نور شدید پالسی IPL یکی ازبهترین راه حل هاست و اگر شما از بین برنده ی دائمی مو می خواهید IPL از امواج مختلفی از طیف الکترومغناطیس استفاده می کند تا انرژی های پست سرهم را به پیاز مو بفرستد. انرژی هایی که برآمدگی ساقه را نابود می کند و باعث می شود که برگشت آن به میزان زیادی به تعویق بیافتد.

این روش موثرترین روش برای زمانی است که موها درمرحله ی رشد هستند، پس با دکتر خود درباره ی اینکه چه زمانی برای این روش اقدام کنید، مشورت نمائید. به دلیل الگوهای چرخشی در رشد مو چندین جلسه معالجه در فاصله ی یک ماه از یکدیگر ضروری ست تا به طور کامل همه ی موها از بین بروند. به علاوه تکنولوژی جدیدتر سیستم های IPL انرژی خود را به قدری با دقت انتقال می دهند که پردازش آن ها تقریباً بدون درد است. این خبر خوبی است برای کسانی که از درمان لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت خود می ترسند، چون ممکن است دردناک باشد.

اگرشما یک خانم با موهای تیره ترهستید، خبرهای بهتری برای شما وجود دارد؛ هرچه مو تیره ترباشد، مجذوب شدن آن در نور آسانتر است، بنابراین از بین رفتن آن ها نیز آسان تر است. مسلما همه ی این ها تا الآن خوب به نظر می رسند اما به هر حال برایتان هزینه دارد.

همه چیزدرمورد این است که شما با چه چیزی راحت هستید

از آنجایی که هیچ چیزی به عنوان یک مقیاس عادی و مشخص از موهای صورت وجود ندارد، اگراحساس می کنید که موی اضافی دارید نباید برای از بین بردن آن ها خجالت زده یا شرمسارباشید.

به همان نسبت، اگر موی صورت کمی دارید و احساس نمی کنید که باید کاری برای از بین بردن موهای زائد صورت تان انجام دهید، پس به معنای واقعی ازشرآن خلاص شده اید یا دارای درجه ای از مقام زیبایی شناسی هستید. خانم های غیرعادی ای وجود دارند که با افتخار موهای صورت خود را پذیرفته اند و مردم برای همین دوستشان دارند. این موضوع باید به خوبی شامل بقیه هم بشود.

مهم نیست که چه چیزی را انتخاب می کنید، فقط مطمئن شوید که درصورت لزوم با یک دکتر مشورت می کنید و ایمنی خود را اولویت قراردهید. هرکاری را که باعث می شود احساس آرامش کنید وحس خوبی داشته باشید انجام دهید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید