تلاش برای به دست آوردن تناسب اندام که به معنای فشرده سازی فیزیکی بدن است، تلاشی است که در جهت سلامت ماهیچه ها و کاهش چربی صورت می گیرد؛ این هدف از طریق ورزش، استراحت، مواد غذایی مناسب برای لاغری و آب رسانی به دست می آید. تناسب اندام نیازمند تلاش بی وقفه، داشتن مهارت و تعادل در افزایش زمان و شدت تمرین، بدون ایجاد آسیب دیدگی و فرسودگی است.

تمرکز بر روی ورزش و سوخت مناسب از جمله موارد ضروری برای رسیدن به تناسب اندام است. استفاده از غذاهای مغذی مانند آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرها به این معناست که چیزی بیشتر از کالری خالص به بدن خود می رسانید.

به دست آوردن تناسب اندام به این معنی است که شما به دنبال کاهش وزن زود گذر نیستید، بلکه می خواهید با تقویت ماهیچه، آن را رشد داده و تجمع توده ی چربی را در آن محدود کنید. این روند به این معناست که شما می توانید بین وعده های غذایی اصلی و تنقلاتی که به ماهیچه های شما کربوهیدرات، فیبر، پروتئین و چربی سالم می رسانند، تعادل برقرار کنید.

به جای تمرکز بر حذف چیزهایی که شما را از رسیدن به هدف دور می کنند، سعی کنید مواد غذایی مناسب برای لاغری مانند پروتئین، حبوبات، دانه ها، میوه و سبزیجات را به عادات غذایی خود اضافه کنید.

مواد غذایی مناسب برای لاغری سریع

روغن زیتون

یک ظرف روغن زیتونبر اساس یک رژیم مدیترانه ای که سرشار از روغن زیتون است، این روغن نه تنها مزایای زیادی برای سلامتی دارد، بلکه طول عمر را نیز افزایش می دهد.

روغن زیتون سرشار از چربی اشباع شده ی مفید برای سلامت قلب، اسید های چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان است. همچنین تحقیقات صورت گرفته در سال 2015 نشان می دهد که استفاده ی زیاد از روغن زیتون خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

طبق مطالعات انجام شده در سال 2016 نیز، مصرف روزانه ی روغن زیتون در افراد مبتلا به دیابت و اضافه وزن، منجر به کاهش نشانه های التهابی در خون می شود.

هنگام خرید روغن زیتون به دنبال روغن زیتون خالص و تصفیه نشده باشید. این یعنی روغن از اولین فشار وارد شده بر زیتون به دست آمده و غنی ترین خواص ممکن را دارا است.

هنگامی که در حال تهیه لیستی از موادغذایی مناسب برای لاغری سریع هستید، چربی ها را حدف نکنید. خوردن چربی های مفید برای سلامت کلی بدن، انرژی و همچنین جذب مواد مغذی درون سلول چربی مفید است.

جوانه ی کلم بروکلی و بروکسل

یک ظرف کلم بروکلی

بروکلی و بروکسل به این دلیل در کنار هم آورده می شوند که هردو از خانواده ی کلم ها هستند. در واقع گل کلم، کلم، کلم پیچ و کلم چینی همگی از نمونه های مختلفی از یک خانواده هستند.

تمامی این سبزیجات به دلیل اشتراک آن ها در داشتن ترکیب گوگردی به نام گلوکوزینولات، هم خانواده محسوب می شوند. هنگامی که این گلوکوزینولات ها در بدن شکسته شوند، در محافظت از بدن در برابر مواد سرطان زا بسیار مؤثر خواهند بود. در واقع برخی از تحقیقات نشان می دهد که ارتباط معکوسی میان استفاده از کلم و خطر ابتلا به سرطان ها وجود دارد.

از دیگر مواد مغذی موجود در کلم ها می توان به پتاسیم، ویتامین C، سلنیوم، آنتی اکسیدان و فیبر اشاره کرد.

خشکبار

مقداری آجیلاغلب مردم فکر نمی کنند که غذاهایی که به طور طبیعی چربی و کالری بیشتری دارند، می تواند جزء آن دسته غذاهایی قرار بگیرند که به چربی سوزی سریع و آسان کمک می کند.

به هر حال آجیل ها یکی از همین مواد غذایی مناسی برای لاغری سریع و کاهش وزن هستند که باعث تسریع روند چربی سوزی می شوند در حالی که مقدار چربی انبوه زیادی دارند. به نظر می رسد افرادی که هر روز و روزی یک بار مقدار متعادلی آجیل مصرف می کنند، کمتر از بقیه شامل ریسک افزایش وزن خواهند بود.

این نتایج پی تحقیقاتی در سال 2013 در مورد خوردن آجیل به دست آمده که نشان می دهد خوردن آجیل به جای موادی مانند چوب شورها، می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم کم کالری در کاهش وزن به افراد کمک کند.

بر اساس تحقیقات، افراد تمام انرژی موجود در آجیل ها را جذب نمی کنند و شاید این هم یکی دیگر از دلایل این موضوع باشد که آجیل ها باعث افزایش وزن نمی شوند.

موز

چند عدد موزموزها می توانند جزء مواد غذایی مناسب برای لاغری سریع و آسان، برای قبل از ورزش به حساب آیند. آن ها به عنوان یک سوخت کربوهیدراتی سریع و منبعی غنی از پتاسیم به حساب می آیند.

از دیگر فواید موز می توان به این مورد اشاره کرد که آسان کننده ی روند دستگاه گوارش نیز هستند. بنابراین خوردن موز قبل از تمرین و یا دویدن، مانند خیلی از مواد، باعث معده درد شما نمی شود.

علاوه بر اینها موز یک ماده ی مغذی ارزان است، در حالیکه بسیاری از ابزار و مواد مورد ورزشی بسیار گران و در عین حال پر از شکر هستند.

موزها می توانند به عنوان یک خوراکی سالم در تمام طول روز محسوب شوند. در حالیکه این ماده، اثرات بدِ بالا رفتن کربوهیدرات را از بین می برند، دارای نشاسته ی مقوی نیز می باشند. غذاهایی که دارای چنین نشاسته ای هستند، می توانند به کاهش وزن و افزایش سلامت روده بسیار کمک کنند.

ماست

یک ظرف ماستلبنیات جزء آن دسته از مواد غذایی مناسب برای لاغری محسوب می شوند و به شما فرصت این را می دهند که سریع تر وزن کم کنید. بعضی از مطالعات نشان می دهند که خوردن لبنیات به شما کمک می کند بتوانید چربی خود را سریعتر بسوزانید و در عین حال ماهیچه های شما حفظ شوند.

لبنیات دارای زنجیره ای منحصر به فرد از آمینو اسید ها هستند؛ آمینو اسیدهایی که به کمک در رشد ماهیچه ها شناخته شده هستند.

ماست و انواع لبنیات، منابعی غنی از کلسیم، ویتامین دی، انواع ویتامین های ب، پروبیوتیک و فسفر هستند.

در یک تحقیق در سال 2004 که در آن تعدادی از افراد چاق در یک رژِیم غذایی کم کالری که مقداری زیادی لبنیات در آن وجود داشت قرار گرفتند، آن ها نسبت به گروهی با رژیم غذایی استاندارد و گروهی با رژیم غذایی بر پایه ی کلسیم، مقدار قابل توجهی وزن کم کردند.

محققان نتیجه گرفتند افزایش لبنیات به طور قابل توجهی در کاهش چربی افرادی که در رژیم کم کالری بودند، کمک کرد.