برنزه کردن با آفتاب – مهم ترین نکات قبل، حین و پس از آفتاب گرفتن

1
1263
نکاتی که قبل از برنزه کردن با آفتاب باید بدانید

برای برنزه کردن هیچ روشی بهتر از قرار گرفتن زیر نور طبیعی آفتاب نیست. شاید خوابیدن زیر آفتاب آسان ترین کار دنیا به نظر بیاید، اما پس از یک جلسه آفتاب گرفتن تازه متوجه می شوید که برنزه کردن آنقدر هم کار راحتی نیست. ممکن است بدنتان پوست پوست شود، قسمت هایی از بدنتان رنگ نگیرد، یا حتی پوستتان نارنجی رنگ شود! بعلاوه خطرات سلامتی هم در کمین شماست. تابش بیش از حد اشعه فرابنفش به پوست تان می تواند باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست در شما شود. اگر قصد برنزه کردن با آفتاب را دارید باید روش صحیح و کم خطر این کار را یاد بگیرید.

توجه داشته باشید که برنزه کردن با آفتاب تنها یکی از روش های برنزه کردن پوست است. روش های سریع تر و حتی کم خطرتری برای برنزه کردن وجود دارد که با شناخت آن ها می توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. اما اگر در نهایت، روش آفتاب گرفتن را برای این کار برگزیدید، حتما این کار را بصورت اصولی و صحیح انجام دهید تا هم ظاهر بهتری داشته باشید، و هم سلامت شما در معرض خطر قرار نگیرد.

 

وسایل لازم برای آفتاب گرفتن

آماده سازی برای برنزه کردن با آفتاب

لباس هایی بپوشید که پوست تان در معرض آفتاب قرار گیرد

رایج ترین لباسی که اکثر افراد برای آفتاب گرفتن می پوشند مایو است. اما می توانید از شلوارک، یا تاپ هم استفاده کنید یا حتی اگر جایی را پیدا کردید که مناسب این کار بود، می توانید لباس هایتان را کاملا درآورید. هر جای پوست که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد برنزه می شود.

 • هر روز مایوی خود را عوض کنید یا شلوارک و آستین هایتان را بالا بزنید تا روی پوست تان خط نیفتد و یکدست برنزه شوید.

بهترین ساعات آفتاب گرفتن پیش از ۱۰ صبح یا پس از ۴ بعداز ظهر است

این زمان، اوج تابش نور خورشید محسوب نمی شود و انجمن سرطان آن را به عنوان بهترین و بی خطرترین زمان برای آفتاب گرفتن معرفی می کند.

 • اگر پوست خیلی روشنی دارید یا تازه می خواهید برنزه کنید، حتما در این ساعات آفتاب بگیرید.
 • برنزه کردن در این ساعات، کمی بیشتر طول می کشد، اما خطر کمتری دارد.

حداقل ۲۰ دقیقه پیش از خروج از منزل از ضدآفتابی با SPF 15 تا ۳۰ استفاده کنید

SPF مخفف فاکتور حفاظت در برابر خورشید (Sun Protection Factor) است و اشاره به توانایی ضدآفتاب در بلوکه کردن اشعه فرابنفش خورشید دارد. SPF جلوی برنزه شدن شما را نمی گیرد، اما از آفتاب سوختگی پوست تان جلوگیری کرده و بسیاری از اشعه های خطرناک فرابنفش را از بین می برد. به همین دلیل است که استفاده از آن، جزو ملزومات برنزه کردن با آفتاب محسوب می شود.

 • ضد آفتابی با SPF 30 حدود ۹۷ درصد اشعه های UVB، که عامل سوختن پوست هستند، را بلوکه می کند.
 • ضد آفتاب هایی که SPF آن ها بالای ۳۰ است، تاثیر اندکی در جذب اشعه فرابنفش دارند. اکثر متخصصان پوست عقیده دارند، SPF 30 کاملا کافی و مناسب می باشد.

از عینک های محافظ UV استفاده کنید

اگر دقت کافی به خرج ندهید، چشم هایتان به راحتی در نور آفتاب آسیب می بینند. با عینک هایی که قابلیت ضد اشعه فرابنفش یا UV دارند، از بینایی تان مراقبت کنید. این قابلیت معمولا با برچسبی روی لنز عینک نشان داده می شود.

مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان جوش زیر پوستی با کمک روش های طبیعی و دارویی

از لوسیون های تسریع کننده یا روش های سریع برنزه کردن استفاده نکنید

تمام کاری که این لوسیون ها انجام می دهند، افزایش احتمال سوختگی پوست تان است که همین موضوع باعث افزایش احتمال سرطان پوست می شود. آفتاب گرفتن آرام آرام و با صبر و حوصله، مطمئن ترین راه برای برنزه شده است. قرص های برنزه کننده که حاوی بتاکاروتن هستند نیز برای کبد و بینایی مضر بوده و مورد تائید سازمان غذا و داروی امریکا نیستند.

نحوه برنزه کردن را یاد بگیرید

وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بعضی سلول های آن شروع به تولید ملانین می کنند. ملانین، رنگدانه تیره ای است که اشعه فرابنفش را جذب می کند تا از پوست در برابر آسیب آفتاب محافظت کند. به همین دلیل است که افرادی که پوست روشنی دارند سریع تر دچار سوختگی می شوند، علت این موضوع کمبود ملانین در پوست می باشد.

 • اشعه فرابنفش از ابر هم عبور می کند. این موضوع بدین معناست که حتی در روزهای ابری هم امکان برنزه کردن با آفتاب و یا آفتاب سوختگی وجود دارد؛ مخصوصا اگر پوست تان روشن باشد یا برای مدت طولانی بیرون از منزل باشید.

 

پاهای برنزه

برنزه کردن بدون خطر با آفتاب

۲۰ تا ۳۰ دقیقه زیر نور مستقیم خورشید دراز بکشید

بعد از زدن کرم ضد آفتاب می توانید برنزه کردن با آفتاب را شروع کنید. اما به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب بعد از نیم ساعت توانایی خود را از دست می دهد و باید تجدید شود.

 • برای اینکه خطری متوجه تان نشود، باید صبر داشته باشید و آرام آرام روند برنزه کردن را طی کنید، نه فوری و سریع.
 • توجه کنید که حدود ساعت ۱۲ ظهر خورشید در اوج تابش خود قرار دارد، چون با زاویه ۹۰ درجه به زمین می تابد. در این ساعات نباید برای مدت طولانی بیرون بمانید؛ در غیر این صورت، با خطر آفتاب سوختگی مواجه خواهید بود.

مجددا کرم ضد آفتاب بزنید و به سمت دیگر دراز بکشید تا یکدست برنزه شوید

بعد از گذشت ۲۰ دقیقه، لایه ای جدید از کرم ضد آفتاب بزنید و به سمت دیگرتان دراز بکشید تا کل اندام تان برنزه شود. مثلا اگر در ابتدا به پشت خوابیده اید، بعد از مدتی به سمت شکم تان بچرخید.

بعد از عرق کردن یا گذشت ۳۰ دقیقه باز هم یک لایه کرم ضد آفتاب بزنید

برای اینکه کرم ضد آفتاب تاثیر خود را حفظ کند، نیاز است که دائما تجدید شود. پس اگر به هر دلیلی پوست تان خیس شد، باز هم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. حتی لوسیون های ضد آب نیز بعد از شنا کردن کمی از توانایی خود را از دست می دهند. بنابراین پوست تان را خشک کرده و مجددا ضد آفتاب بزنید تا جلوی آفتاب سوختگی و آسیب دیدن پوست تان را بگیرید.

 • به یاد داشته باشید که ضد آفتاب، تنها پوست تان را از آسیب دیدن محافظت می کند و جلوی برنزه شدن شما را نمی گیرد.
مطلب مرتبط:  مهم ترین نکات مراقبت از پوست مردان از سن 20 تا 50 سالگی

در حین آفتاب گرفتن آب بنوشید

همیشه یک بطری بزرگ آب همراه خود داشته باشید و به طور مداوم از آن بنوشید. آب سلول های پوست تان را سالم نگه می دارد که این موضوع می تواند پوست را از آسیب دیدن در مقابل نور خورشید حفظ کند.

حتی اگر ضد آفتاب زده اید، بیش از یک ساعت آفتاب نگیرید

برنزه کردن با آفتاب یک روش تدریجی و زمان بر برای داشتن پوستی برنزه است. هرقدر که پوست تان تیره تر شود، می توانید بیشتر آفتاب بگیرید. اما چند وقت برنزه بودن ارزش این را ندارد که به بیماری های خطرناکی مثل سرطان پوست یا ملانوما دچار شوید. اگر به طور طبیعی پوست روشنی دارید، بهتر است در هر مرتبه بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه آفتاب نگیرید و بین این مدت هم استراحت کنید.

 • در ابتدا با ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شروع کنید و هر بار آن را ۵ الی ۱۰ دقیقه افزایش دهید. می توانید هر ۱ یا ۲ هفته میزان ساعات آفتاب گرفتن خود را اضافه کنید.

هر زمان پوست تان قرمز شد یا احساس درد کردید، آفتاب گرفتن را متوقف کنید

این علائم اولین نشانه های آفتاب سوختگی هستند. با اینکه بعضی افراد معتقدند بعد از رفع آفتاب سوختگی، پوست برنزه می شود، اما در واقع چیزی که تجربه خواهید کرد، جدا شدن دردناک لایه بیرونی پوست و قرمز شدن رنگ پوست تان می باشد. هر زمان که احساس درد کردید، فورا از آفتاب فاصله بگیرید و به سایه بروید.

 • وقتی در سایه قرار گرفتید لوسیون مرطوب کننده بزنید. این کار کمک می کند تا پوست تان سالم مانده و از برخی از آسیب های آفتاب سوختگی جلوگیری شود. ژل های حاوی آلوئه ورا در این زمینه محصولات پر طرفداری هستند.

از کرم برنزه کننده استفاده کنید

با اینکه بسیاری از افراد دوست دارند پوست شان رنگ برنزه طبیعی داشته باشد، اما می توانید با استفاده از کرم برنزه هم پوست خود را برنزه کنید و هم زمان کمتری در آفتاب باشید و آسیب کمتری ببینید. به طور کلی، بی خطرترین روش برای داشتن پوستی برنزه و خوش رنگ، استفاده از یک کرم مرطوب و برنزه کننده پوست است.

 • لوسیون های برنزه کننده معمولا بی خطر هستند، اما تنها آن دسته از این محصولات که حاوی دی هیدروکسی استون (DHA) هستند مورد تائید سازمان غذا و دارو می باشند.

زمان آفتاب گرفتن را بر اساس نوع پوست تان تنظیم کنید

اگر پوست روشن و کک و مکی دارید، نمی توانید با روش های سالم و درست، خیلی برنزه شوید. متاسفانه این حقیقتی است که افراد سفید پوست با آن روبرو هستند. اگر پوست تان روشن است، به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوید، یا برنزه نمی شوید. به جای به خطر انداختن سلامتی تان، باید سعی کنید پوست خود را دوست داشته باشید. پوست سفید هم به اندازه پوست برنزه زیباست و باید پیش از اینکه سراسیمه خود را در معرض تشعشعات خطرناک فرابنفش خورشید قرار دهید، بیشتر مراقب خودتان باشید.

مطلب مرتبط:  معرفی بهترین روش های پیشگیری و درمان جوش سر سیاه بینی

 

استفاده از کرم مرطوب کننده بعد از آفتاب سوختگی

مراقبت از سوختگی ها

برای اینکه پوستی برنزه داشته باشید، لازم نیست خودتان را بسوزانید

“باید بسوزید تا برنزه شوید!”؛ این یکی از خطرناک ترین و بی اساس ترین چیزهایی است که درباره برنزه کردن با آفتاب گفته می شود. پوست تان برای خوش رنگ شدن نیازی به سوختن ندارد. در واقع تنها کاری که آفتاب سوختگی انجام می دهد آسیب زدن به پوست، سفت کردن آن و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست است.

 • اگر پنج مرتبه یا بیشتر آفتاب سوختگی را تجربه کنید دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما، که یکی از کشنده ترین انواع سرطان پوست است، قرار خواهید گرفت.
 • هرگز بدون کرم ضد آفتاب زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

برای درمان آفتاب سوختگی از لوسیون های مرطوب کننده ملایمی مثل آلوئه ورا استفاده کنید

این لوسیون به حفظ سلامت پوست و زدودن سلول های مرده و سوخته پوست کمک می کند. روزی ۳ تا ۵ مرتبه، یا هر زمان که احساس ناراحتی در پوست خود کردید، از این لوسیون استفاده کنید.

 • کرم های حاوی ویتامین E و C از آسیب های پوست پیشگیری می کنند.

آب فراوان بنوشید

هیدراته ماندن به بدن کمک می کند تا سموم و مشتقات جانبی سلول های مرده پوست را بهتر دفع کند. پس دائما چند قلپ آب خنک بنوشید تا به روند درمان خود کمک کنید.

ایبوپروفن مصرف کنید

ایبوپروفن درد و تورم را کاهش می دهد و این امر موجب پیشگیری از بعضی آسیب های آفتاب سوختگی در بلند مدت می شود. با استفاده از این قرص، از بروز درد پیشگیری می کنید. چنانچه هنگام برنزه کردن با آفتاب علائم قرمزی روی پوست تان دیدید، به سرعت چند عدد از این قرص را همراه با یک لیوان بزرگ آب خنک بخورید.

یک حوله نمناک و خنک روی پوست تان بگذارید

این کار را هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکرار کنید. استفاده از حوله نمناک باعث مرطوب شدن سلول های مرده شده و از خشک شدن و ترک خوردن دردناک پوست جلوگیری می کند.

پوست تان را نخارانید و تاول ها را نترکانید

پوست به صورت طبیعی جدا می شود و تاول ها نیز حاوی روغن ها و مایعات مفیدی هستند که به درمان پوست کمک می کنند. سعی کنید بدن تان را مرطوب نگه داشته، آب بنوشید و ایبوپروفن بخورید. با این روش پوست های مرده و تاول ها خودشان از بین خواهند رفت.

هر ماه پوست تان را بررسی کنید

بهترین راه مبارزه با سرطان پوست، پیشگیری از آن است. وقتی در حمام هستید یا خودتان را در آیینه نگاه می کنید، حواس تان به لکه های تیره جدید باشد. خال هایتان را هم بررسی کنید و ببینید آیا در حال رشد هستند؟ یا رنگ و شکل شان در حال تغییر است؟ اگر هر کدام از این علائم را خود مشاهده کردید، فورا به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

 • سرطان پوست در صورت تشخیص به موقع، قابل درمان است. همیشه در مورد علائم مشکوک، گوش به زنگ باشید.
تبلیغات

1 نظر

 1. بابا چیه افتاب گرفتن تموم پوستو سیاه میکنه!؟؟؟پوست سفید باشه بهتره و اگر میخوای ویتامین دی بره بالا تخمه بخور.

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید