نحوه برخورد با خیانت – هر چیزی که باید در مورد خیانت بدانید

0
239
نحوه برخورد با خیانت

یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر یک از ما رخ دهد، خیانت است. این خیانت ممکن است از جانب شریک عاشقانه، دوست و یا همکار ما صورت بگیرد. در نهایت بر روی احساسات ما تأثیر منفی می‌گذارد. از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه برخورد با خیانت را بررسی کنیم تا در نهایت روند بهبودی و سلامتی را شروع کنید و هم نسبت به خود و هم نسبت به حال و آینده احساس خوبی داشته باشید. پس در ادامه با ما همراه باشید. در ابتدا یک تعریف کلی از خیانت را برای شما بیان می‌کنیم و سپس به سراغ راهکارهای بهبود می‌رویم.

خیانتخیانت یعنی چه؟

خیانت همان خلاف وعده عمل کردن است که در نتیجه اعتماد را در شما کمرنگ و یا از بین برده و باعث می‌شود که به فرد خیانت کننده چه عاطفی و اجتماعی دیگر احساس خوب گذشته را نداشته باشید. رایجترین نوع آن خیانت عاطفی یا همان شریک عشقی است که تأثیرات نامطلوبی را در روحیات و جسم فرد خواهد گذاشت.

انواع خیانت:

 • خیانت عاطفی
 • خیانت جنسی
 • خیانت جنسی و عاطفی
 • خیانت مجازی

نحوه برخورد با خیانت

حالا سوالی که برایتان پیش می‌آید این است که اگر با این موضوع مواجه شدم باید چیکار کنم؟

از خودتان شروع کنید

مهمترین موضوعی که باید در مسئله نحوه برخورد با خیانت برایتان در اولویت قرار داشته باشد این است که شما باید از خودتان مراقبت کنید، یعنی احساسات خودتان را کنترل کرده و آنها را بنویسید. نگهداشتن این موضوع در درون خود و افکاری که در ذهنتان می‌گذرد باعث می‌شود تا شما ضعیف و ضعیف‌تر شوید. اما خودتان را از افکاری که درونتان را پر کرده است خالی کنید، هم خودتان احساس خوشایندی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد و هم با نوشتن کلمات از ذهن شما پاک خواهند شد. شما می‌توانید برای شخصی که به شما خیانت کرده است نامه‌ای بنویسید اما هنگامی که این نامه نوشته شد چند روزی از ارسال آن دست نگهدارید. همانطور که گفته شد در بحث نحوه برخورد با خیانت شما نباید احساسات را در خود سرکوب کنید زیرا این باعث می‌شود تا سلامتی شما در خطر بوفتد و دچار مشکلات جسمی مانند بیماری قلبی، دردهای مزمن و همچنین بی خوابی شوید.

آنها شاید در اطراف شما باشند

در بسیاری از موارد ممکن است شخص خیانتکار در اطراف شما باشد از این رو باید فضا را برای خودتان گسترده کنید. برای مثال اگر همسر شما به شما خیانت کرده است شما می‌توانید از او بخواهید که مدتی از پیش شما برود و یا بماند اما در اتاق دیگر و جدا از شما بخوابد، اگر شخص خیانتکار دوست شما بود می‌توانید از او بخواهید تا مدتی با یکدیگر در ارتباط نباشید. سعی کنید در این مدت از هر رسانه مجازی و اجتماعی به دور باشید و از سایت‌ها و افرادی که احساسات شما را جریحه‌دار می‌کنند و قدرت تصمیم گیری درست را از شما می‌گیرند خودتان را جدا کنید تا زمان گذراندن وقت بیشتری با خود و با یک مشاور را داشته باشید. موضوع دیگری که در نحوه برخورد با خیانت بسیار اهمیت پیدا می‌کند این است که شما نباید عجولانه تصمیم گیری کنید، پس در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بیشتر بپردازیم.

مطلب مرتبط:  چگونه با همسر خود رفتار کنیم؟ بهترین شیوه رفتار با شوهر

زندگی، عجولانه نیست

یکی از مهمترین و اساسی ترین موضوعاتی که باید به آن توجه کنید این است در امر خیانت عجله را کنار بگذارید و شمرده شمرده به سمت جلو گام بردارید، یعنی اینکه فوراً تصمیم به تشکیل پرونده طلاق نگیرید و یا برای همیشه طرف مقابل را از خود دور نکنید؛ زیرا ممکن است که احساسات قبلی شما برگردند و اینبار ضربه‌ای که به شما وارد می‌شود چند برابر سخت‌تر و محکم‌تر خواهد بود. خیلی از افراد به محض اینکه با این مشکل مواجه می‌شوند، فوراً آن را همه جا بیان کرده و عمومی می‌کنند، از محل کار خود و شغل خود انصراف می‌دهند و به نوعی همه از این موضوع مطلع می‌شوند و اینجاست که اجازه دخالت هر نظری در زندگی شخص به هر کسی داده می‌شود. پس در نحوه برخورد با خیانت دقت کنید که از تصمیمات عجولانه پرهیز کنید، زیرا همواره آرامشی پس از طوفان وجود خواهد داشت.

تلافی کردن را در شأن و شخصیت خود نبینید

اینکه بخواهید این موضوع را با تلافی از بین ببرید به نوعی دل خودتان را خنک کنید، بسیار ناپسند و ناخوشایند است. زیرا شما با وقتی که برای تلافی کردن صرف می‌کنید، می‌تواند بر روی بهتر شدن احساس شما کار کند. پس برای اینکه بار منفی این موضوع را از دوش خود بردارید به هیچ وجه به دنبال تلافی نباشید زیرا عاقبت اینکار هیچ جنبه و بار مثبتی برای شما نخواهد داشت و پشیمانی تنها نتیجه این عمل است.

صحبت کردن روند بهبودی را افزایش می‌دهد

در مواجه با بحث خیانت و همچنین نحوه برخورد با خیانت، این مهم است که شخصی وجود داشته باشد تا شما بتوانید به راحتی با او صحبت کنید و صراحتاً نظر خود را بیان کنید و همچنین طرف مقابل به جای کبریت زدن بر احساسات شما، باید شعله درونتان را خاموش کند. این شخص ممکن است دوست شما و یا یک درمانگر و متخصص در این زمینه باشد تا شما بتوانید ذهن خود را خالی کنید و برای انجام اقدامات مثبت گام بردارید. کسی از شما انتظار ندارد که دوباره به شخص خینتکار اعتماد کنید اما در بعضی از مواقع دادن یک شانس دیگر شاید تا ابد احساس رضایت بیشتری را در شما بیدار کند.

مطلب مرتبط:  با چه مردی ازدواج نکنیم؟ ویژگی های یک همسر خوب

به خودتان برسید

خیلی در بحث خیانت، فکر می‌کنند که دنیا به آخر رسیده است؛ خب این درست است که شخص حامل بار و افکار شکننده زیادی است اما این نباید باعث شود تا به کل خود را از بین ببرد. از اینرو اگر با این موضوع مواجه شدید، باید به وضع ظاهریتان، خوراک و خواب شبانه، ورزش و سلامتیتان اهمیت بدهید. قدم بزنید و چیزهای جدید را مانند قدم زدن سریع در نیم ساعت تجربه کنید و آنها را بشمارید، از شنیدن موسیقی که روحتان را نوازش می‌دهد غافل نباشید و اگر در نواختن سازی مهارت دارید این فرصت را از دست ندهید و برای خود قطعه‌ای را که دوستش دارید را بنوازید.

بخشش، بزرگترین هدیه به روحتان

ببخشید، بخشش غذای روح است. شما با بخشیدن روحتان را زنده‌تر خواهید کرد اما این بخشش به معنای چشم پوشی نیست به این معناست که شما تصمیم گرفته‌اید تا از احساس نارضایتی دور شوید و باعث شفقت افرادی شود که به شما خیانت کرده‌اند. در بحث نحوه برخورد با خیانت، بخشش باعث آرامش بیشتر خواهد شد و از بروز فشار خون و حملات عصبی را در شما جلوگیری خواهد کرد. شما این حق را دارید که بدون اینکه به رابطه و شرایط قبلی برگردید، فرد را ببخشید و در نهایت رابطه‌ای با او نداشته باشید. بخشیدن در اینجا به معنای آن نیست که عمل انجام گرفته شده توجیه شده است، خیر!

مشاوره، یکی از راه‌های کمک کننده در روند بهبود

اگر می‌خواهید طی کردن این مسیر برای شما راحتتر باشد و همچنین اطمینان شما از اینکه راه را درست انتخاب کرده‌اید، بیشتر شود، انتخاب یک مشاور می‌تواند خیلی مؤثر باشد. یک درمانگر که در زمینه امر زناشویی در حال فعالیت است بهترین گزینه برای شما است تا به صراحت موضوع پیش آمده را برای او شرح دهید.

مطلب مرتبط:  حفظ روابط از راه دور - یک زوج عاشق چگونه می توانند دور از هم زندگی کنند

به این فکر کنید که «آیا من نیز مقصر بوده‌ام؟»

باید بگوییم ممکن است شما هم در این مورد دخیل بوده باشید، برای مثال در امر عاطفی ممکن است سهل‌ انگاری‌های صورت گرفته از جانب شما باعث شده تا این موضوع ناراحت کننده پیش آمده باشد اما به در هر حال این توجیهی بر این نیست که شخص مقابل که همسر شما است، بخواهد آن را یک امر عادی جلوه بدهد.

نحوه ایجاد اعتماد بعد از خیانت

 • اطمینان دادن بر اینکه دیگر این عمل تکرار نمی‌شود به صورت مکرر
 • احساست و افکار منفی خود را برای طرف مقابل بیان کنید
 • به احساسات یکدیگر گوش دهید
 • در امر زناشویی هر روز با یکدیگر تماس داشته باشید و اوقاتی را برای خلوت و فراغت با یکدیگر بگذرانید و هر سال تاریخ بهبود رابطه را جشن بگیرید، به این توجه داشته باشید که دیگر حساب و شبکه اجتماعی خصوصی معنایی ندارد.
 • برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله چگونه دوباره اعتماد کنیم را در ریموژ مطالعه کنید.

پاسخ به بعضی از سوالات رایج

سوال: چگونه می‌توانم بعد از خیانت، کسی که او را بخشیدم ارتباط بگیرم بدون اینکه اعتمادی به او داشته باشم؟

 • پاسخ: رابطه را قطع کنید، زیرا ادامه رابطه بدون اعتماد صرفاً باعث شروع و تمام شدن‌های چشت سر هم می‌شود که فقط وقت شما را هدر می‌دهد.

سوال: تنها دوست من، به من خیانت کرد و مرا تنها گذاشت. چیکار کنم؟

 • پاسخ: دوست جدیدتری بگیرید و از تنهایی و بودن با خودتان نترسید. این موضوع صرفاً موقتی است.

سوال: همسر سابق به من خیانت کرده و من از اینکه این موضوع در ازدواج مجدد برای من پیش بیاید می‌ترسم، باید چیکار کنم؟

 • پاسخ: اگر این احساس در شما وجود دارد که نمیتوانید از همین ابتدا به او اعتماد کنید، شرایطی را فراهم کنید تا اعتمادتان جلب شود. همچنین به این موضوع توجه کنید که همسر فعلی شما، شریک سابق شما نیست. پس هم صحبتی درباره این موضوع نیز می‌تواند راهکار خوبی باشد.

جمع بندی

در نحوه برخورد با خیانت، چیزی که باعث می‌شود تا شما دوباره همان آدم سابق قبل شوید حفظ آرامش و توکل و عبادت کردن است. حفظ آرامش در هر شرایطی به شما قدرت تصمیم گیری درست را می‌دهد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید