نحوه بستن بند کوله پشتی مدرسه برای استفاده راحت تر

0
7134
آموزش نحوه بستن بند کوله پشتی مدرسه به طور کاملآموزش نحوه بستن بند کوله پشتی مدرسه به طور کامل

کوله پشتی یکی از آیتم هایی است که انواع مختلفی داشته و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت کوله پشتی هر مکان با مکان دیگر متفاوت است. مثلا کوله پشتی مدرسه با کوله پشتی کوهنوردی کاملا تفاوت دارد. اما عضو مشترک اکثر کوله پشتی ها، بند آنها می باشد. تقریبا تمامی کوله پشتی ها دارای چند بند برای تنظیم و توزیع راحت تر وزن هستند. بعضی از قوی ترین ماهیچه های بدن شما در پاهایتان قرار دارد. بنابراین می بایست بندها را به نوعی تنظیم کنید که بیشتر وزن کوله پشتی روی لگن شما قرار بگیرد. در ادامه این مقاله با نحوه بستن بند کوله پشتی مدرسه آشنا خواهید شد.

 

نحوه بستن بند کوله پشتی مدرسه

کوله پشتی مدرسه ۴ نوع بند اصلی قابل تنظیم دارد:

 • بند کمری
 • بندهای روی دوشی
 • بند بارکشی
 • بند روی سینه

برای شروع از وزن های سبک (حدود ۳ کیلوگرم) استفاده کنید. برای بررسی اندازه بعد از هر مرحله تنظیم، می توانید از یک دوست و یا از آیینه کمک بگیرید. قبل از شروع به تنظیم کردن بندها، تمام بندهای قابل تنظیم را شل کنید. تنظیم کردن بندها در ۲ مرحله اصلی انجام می شود:

 • بخش اصلی: بندهای روی دوشی و کمری
 • بخش آخر: بند بارکشی و روی سینه

نحوه بستن بند کمری

آموزش بستن بند کمری کوله پشتی

 • کوله پشتی را روی دوش خود بیاندازید. بند کمری را جا به جا کنید تا جایی که بالشتک های آن بالای استخوان لگن شما قرار بگیرد. اگر بالشتک ها بالاتر یا پایین تر قرار می گیرند، بند روی دوش را شل یا سفت کنید تا بند کمری بالا و پایین برود.
 • سگک بند کمری را بسته و آن را تنگ کنید. مراقب باشید تا بند کمری را بیش از حد تنگ نکنید. این بند باید راحت و محکم بوده و هیچ فشار ناراحت کننده ای به لگن شما وارد نکند.
 • بررسی کنید که بالشتک های بند کمری حتما در قسمت بالای استخوان لگن قرار بگیرند. اگر در جای خود نیستند، مجددا بند دوشی و کمری را تنظیم کنید. کشش های متفاوت بند کمری را امتحان کرده تا نقطه مناسب را پیدا کنید.
 • بالشتک های کمری باید تا کمی جلوتر از نقطه مقابل استخوان لگن شما ادامه پیدا کنند. شما در هر طرف از سگک مرکزی که روی شکم بسته می شود، حداقل به ۳ سانتی متر فضای خالی نیاز دارید. در صورتی که بالشتک های کمری آنقدر بزرگ هستند که پس از تنظیم بند تا نزدیک سگک می آیند، از فروشگاه بخواهید تا کوله را عوض کند.

نحوه بستن بندهای روی دوشی

آموزش بستن بند دوشی کوله

 • برای تنگ کردن بندهای روی دوشی انتهای آن ها را رو به پایین بکشید.
 • بند روی دوشی باید نزدیک به دور شانه شما قرار بگیرد، اما نباید بیشتر وزن را تحمل کند. اگر بیشتر وزن روی بندهای روی دوشی باشد یعنی شما فشار زیادی به شانه ها، گردن و عضلات بالای کمر خود وارد می کنید.
 • بررسی کنید که لنگرگاه بندهای دوشی کوله پشتی، ۳ تا ۵ سانتی متر پایین تر از بالای شانه و تقریبا در محل برآمدگی استخوان کتف قرار بگیرد. در غیر این صورت، یا بند کمری در جای اشتباهی قرار دارد و یا قد کوله پشتی نامناسب است.
 • فشار وارد بر بندهای روی دوشی را با سفت و شل کردن آن ها تغییر دهید. یاد بگیرید که چگونه بندها را در فواصل کوچک تنظیم کنید، در این صورت می توانید فشار یا دردی که به هر نقطه وارد می شود را از بین ببرید.

نحوه بستن بندهای بارکشی

آموزش بستن بند بارکشی

 • بند بارکشی به طور معمول برای مدرسه کاربرد زیادی ندارد. اما اگر وزن زیادی را برای مدرسه حمل می کنید، یا کتاب و دفترهای شما وزن زیادی دارند، بهتر است این بند را تنظیم کنید تا فشار کمتری به کمرتان وارد شود.
 • بند بارکشی را از یک سمت به بالای بندهای دوشی و از سمت دیگر به بالای لنگرگاه بند روی دوشی و نزدیک به بالای بدنه پشت کوله متصل می شوند. زمانی که جسمی در داخل کوله پشتی قرار می گیرد، بندهای بارکشی باید با بخش پشتی کوله، زاویه ۴۵ درجه تشکیل دهند.
 • بندهای بارکشی را بیش از حد تنگ نکنید! فشار اضافی که در ابتدا احساس خوبی دارد، می تواند مفصل شانه را تحت فشار قرار داده و موجب ناراحتی شود. سعی کنید فشاری به اندازه و نه سفت و سخت به شانه هایتان وارد شود. اگر متوجه فشار وارد شده بر بالای شانه های خود شدید، بندهای بارکشی را شل کرده و دوباره امتحان کنید.

نحوه بستن بند روی سینه

آموزش بستن بند روی سینه کوله پشتی

 • همانطور که می دانید، کوله پشتی مدل های مختلفی دارد و هر مدل آن، بندهای مخصوص خود را دارند. بند روی سینه بیشتر در کوله پشتی های مخصوص کوهنوردی وجود دارد. اما بسیاری از کوله پشتی های مخصوص مدرسه نیز این بند را تعبیه کرده اند تا فشار کمتری به کمر وارد شده و وزن کوله پشتی تقسیم شود.
 • این بند را بالا و پایین ببرید، تا جایی که در یک ارتفاع راحت در مقابل قفسه سینه و در محلی حدودا ۳ سانتی متر پایین تر از استخوان ترقوه شما قرار بگیرد.
 • سگک را بسته و بند روی سینه را تا جایی که فاصله بندهای دوشی به شما اجازه می دهد که دست هایتان را به راحتی حرکت دهید، تنگ کنید.
 • از اشتباهات معمول در تنگ کردن بند روی سینه خودداری کنید. این کار می تواند تمام اندازه بندهای کوله پشتی را بهم بریزد، به عضلات قفسه سینه فشار آورده و تنفس را محدود کند.

کوله پشتی رنگی برای مدرسه

نحوه بستن بند کوله پشتی به سگک

آیا برای شما پیش آمده که به اشتباه بند کوله پشتی خود را کشیده و از جایش جدا کنید و ندانید که چطور آن را دوباره وصل کنید؟ بندهای کوله پشتی معمولا با سگک های دو پله بهم وصل می شوند. این قطعه جالب اجازه می دهد تا بند کشیده و تنگ و یا رها شود. پله بالایی در سگک دو پله به طور ثابت به بدنه کوله پشتی متصل می شود. پله پایینی بخش متحرک سگک است. برای بستن بند کوله پشتی مدرسه ، بند آزاد را از پشت سگک بالا بیاورید و آن را از سوراخ بین دو پله رد کنید. سپس آن را از روی پله پایینی و سوراخ زیر پله پایینی نیز رد کنید. برای تنگ کردن بند، آن را به پایین بکشید و برای آزاد کردن آن، زائده پایین سگک را به سمت بالا بکشید.

 

کوله پشتی مدرسه پسرانه شفاف

چگونه سگک بند کوله پشتی را عوض کنیم؟

از آن جایی که تمام بخش های کوله پشتی باید فشار و وزن زیادی را تحمل کنند، راه حل ساده و موثری برای تعمیر سگک پلاستیکی وجود ندارد. خوشبختانه سگک های پلاستیکی جدید بسیار زیاد در دسترس بوده و ارزان قیمت هستند. حتی می توانید سگک یک کوله پشتی مشابه را استفاده کنید. لوازمی که برای تعویض سگک نیاز دارید به شرح زیر هستند:

 • سگک پلاستیکی جدید
 • نخ ضخیم و سوزن درشت (مثلا نخ و سوزن پارچه مبلی)
 • بشکاف

سگک جدید می بایست دقیقا مشابه همان مدل قبلی بوده و یا با سگک قدیمی هم خوانی داشته باشد. اگر هم این موضوع چندان اهمیتی برایتان ندارد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید برداشتن یک سگک مشابه از یک جای دیگر کیف است که برای شما کاربردی ندارد. در غیر این صورت، هر سگک محکمی که تقریبا هم سایز سگک مورد نظر شما باشد، مناسب خواهد بود. سگک های پلاستیکی قابل تعویض در بیشتر خرازی ها و پارچه فروشی ها موجود هستند.

با احتیاط از بشکاف استفاده کرده و دوخت های روی بند و نزدیک سگک را بشکافید. مراقب باشید که تا حد امکان پارچه بند را نبرید. زمانی که همه دوخت ها را شکافتید، انتهای بند قابل باز کردن شده و می توانید سگک خراب را جدا کنید.

انتهای بند را از قسمت بالایی و ثابت سگک جدید رد کرده و تا کنید، سپس آن را با احتیاط روی خودش بدوزید. برای محکم چسبیدن بند، می توانید دور تا دور بند را بدوزید. از یک گوشه شروع کرده و تا پایین بروید، از پایین مستقیم تا نقطه مقابل رفته و سپس دوخت را به بالا ادامه دهید و بالا را به نقطه ای که از آن شروع کرده اید وصل کنید تا تشکیل یک مستطیل بدهد. سپس با وصل کردن گوشه های مستطیل به یکدیگر، یک ضربدر در وسط آن بدوزید. در انتهای درز، نخ را محکم گره بزنید.

ممکن است سگک شما دو تکه بوده و با قطعه مقابل چفت شود؛ در این صورت آن را بررسی کنید که با قطعه قدیمی متناسب است؛ اگر با آن چفت شود یعنی خوش شانس بوده و کارتان تمام شده است. در غیر این صورت باید قطعه مقابل را عوض کنید.

در صورت نیاز، قطعه سالم و قدیمی را با نیمه قطعه جدید، با استفاده از همان مراحل ساده تعویض کنید. دوخت های بندی که قطعه قدیمی را نگه داشته بودند را بشکافید، سگک را بردارید، بند را از قسمت عقبی سگک رد کرده و تا کنید (حتما قطعه جدید باید مقابل قطعه دیگر قرار بگیرد تا به خوبی با آن چفت شود) بند تا شده را با طرح مستطیل و ضربدری بدوزید و در آخر انتهای نخ را محکم گره بزنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید