آیا معده شما اخیرا حساس شده؟ آیا بعد از خوردن پنیر پیتزا احساس گوارشی بدی به شما دست می دهد؟ هرچه که هست، ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که نخوردن لبنیات را برای مدتی (طولانی یا کوتاه) امتحان کنید.
اگر قصد کنار گذاشتن لبنیات را دارید بهتر است این کار را با آگاهی انجام دهید. در زیر به 7 تاثیر نخوردن لبنیات در زندگی شما اشاره شده است. پس قبل از آنکه قوطی شیر خود را دور بیاندازید و آن را با شیر سویا جاگزین کنید، حتما این موارد را مطالعه کنید.

تاثیرات نخوردن لبنیات

احتمال کم کردن وزن

فردی در حال خرد کردن سبزیجاتاگرچه هیچ گونه مدرک علمی دال بر ارتباط مستقیم بین کم کردن مصرف لبنیات با کاهش وزن وجود ندارد، ولی مطالعات نشان داده است که گیاه خواری سبکی مطلوب برای کاهش وزن می باشد. بهر حال مسلم است که برای رسیدن به وزن مطلوب، تنها نخوردن کره کافی نیست.

احتمال افزایش وزن

فردی در حال وزن کردن خود بر روی ترازو
لبنیات منبع بسیار خوبی از چربی های طبیعی و پروتئین می باشد. این مواد به آهستگی هضم شده و شما زمان طولانی تری احساس سیری می کنید. اگر لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ممکن است کربوهیدرات های ساده را جایگزین آن کنید که این کار شاید به اضافه وزن شما منجر شود. پس سعی کنید به جای لبنیات از چربی های سالم و پروتئین های غیر لبنیاتی مانند آجیل، تخم مرغ و کره های دانه های روغنی استفاده کنید.

صاف تر شدن پوست

کارا دلوینگن در حال آرایش شدن
لبنیات (مخصوصا شیر) یکی از عوامل به وجود آورنده آکنه ها و یا جوش های گاه به گاهی است که شما را آزار می دهد .شیر دارای هورمونهایی مشابه با تستوسترون است که باعث می شود غدد چربی بیش از حد کار کنند و این جوشها به وجود آیند. همچنین همه انواع شیرها (حتی اورگانیک و فاقد هورمون) حاوی چربی و قند می باشند که دو عامل اصلی در به وجود آوردن مشکلات پوستی هستند. نخوردن لبنیات می تواند چهره تان را عاری از این مشکلات کند.

بهبود آلرژی ها

فردی در حال انداختن دستمال کاغذی در سطح
مصرف لبنیات با بد تر شدن علائم آلرژی ارتباط دارد. این ماده غذایی ایجاد مخاط را تحریک می کند که بدترین مورد برای افرادی است که از آلرژی رنج می برند. با این که مدارک علمی زیادی در این مورد وجود ندارد، ولی گزارش هایی مبنی بر کاهش مشکلات سینوسی در صورت نخوردن لبنیات ارائه شده است.

بهبود عملکرد سیستم گوارشی

کودکی که چهار بستنی در دست دارد
حتی اگر بیماری عدم تحمل لاکتوز نداشته باشید، ممکن است به لاکتوز حساس باشید. بیماری عدم تحمل لاکتوز در بسیاری از افراد که علائم شدیدی مانند (باد کردن، گاز، صداهای عجیب معده) دارند که به مصرف هیچ گونه مواد غذایی خاصی نسبت داده نشده، نادیده گرفته می شود. بنابراین اگر بعد از خوردن بستنی احساس بدی در معده خود کردید، بهتر است برای مدتی آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید بهتر می شوید یا خیر.

ایجاد مشکل در سیستم گوارشی

یک ظرف ماست
لبنیات ( مخصوصا ماست ) منبع مهمی از پروبیوتیک می باشد که به عمل هضم غذا کمک می کند. بنابراین اگر شما مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود قطع کنید، احتمالا با کمبود این باکتری مفید در روده خود مواجه می شوید. همچنین ممکن است در صورت جایگزین کردن لبنیات با محصولات سویا دار که هضم آنها مشکل است، دچار عارضه باد کردن شکم شوید. به همین علت بهتر است که مکمل های پروبیوتیکی یا غذاهای پروبیوتیک دار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

روی آوردن به غذاهای جایگزین

فردی در حال قرار دادن اسفناج در ظرف
مواد لبنی منبع بسیار خوبی از کلسیم هستند، بنابراین در صورت نخوردن لبنیات ، باید جایگزینی برایش پیدا کنید. به جای مصرف مکمل های ساده از سبزیجات برگ دار سبز مانند کلم پیچ، اسفناج و کلم بروکلی و مواد خوراکی دیگری که سرشار از کلسیم هستند مانند پرتغال، جو دو سر و حبوبات سفید استفاده کنید.

[td_smart_list_end]

نتیجه نهایی

چند لیوان شیر در کنار مغزهای خوراکی
تاثیرات لبنیات روی افراد مختلف بوده و هنوزعلم به نتیجه قطعی در این مورد دست نیافته است. در مورد تاثیر آن بر کاهش وزن نیز هنوز اجماعی وجود ندارد. بنابراین اگر قصدتان فقط کم کردن وزن است، پیشنهاد نمی کنیم که کاملا این ماده غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اما اگر صبح با مصرف سریال و شیر احساس بدی در معده خود کردید هیچ ضرری ندارد دیگر آن را مصرف نکنید. بهرحال اگر قصد دارید به یکباره مصرف لبنیات را ترک کنید، حواستان به مواد مغذی و باکتری های مورد نیاز بدنتان که هنوز به آن ها احتیاج دارید باشد.