نکاتی در مورد شستشوی موهایتان که باید بدانید

0
1564

بسیاری از افراد بر ابن باورند که هرچقدر شامپوی گران قیمت تری تهیه کنند، نتیجه ی بهتری خواهند گرفت. این یک باور غلط و اشتباه است. همه شامپو ها برای از بین بردن چرک ها و چربی های موی سر به وجود آمده اند. اما تنها بعضی از شامپو ها ممکن است با سر شما سازگاری داشته باشند. بنابراین الزاماً شامپوی گران قیمت، شامپوی مناسب موی شما نخواهد بود.

1آسیب مو با شامپو

شامپوهایی که با موی شما سازگاری نداشته و حاوی مواد شیمیایی مضر باشند، به مرور زمان به موهای شما آسیب وارد کرده و رنگ موهایتان را کدر می کند. پس شامپوی مناسب موهایتان را پیدا کنید و روش های صحیح آبکشی موها که در پایین ذکر شده را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید.

2آبکشی صحیح

قبل از اینکه موهایتان خیس شود، موهایتان را با استفاده از یک شانه به درستی شانه بزنید تا هیچ گره ای در موهایتان باقی نماند. سپس موهایتان را با آب ولرم آبکشی کنید. این حرکت موجب از بین رفتن گرد و غبار روی موی سر تان می شود.
حالا زمان استفاده از شامپوست. به نسبت اندازه موهایتان، شامپو در کف دستتان ریخته و دستانتان را روی هم مالش دهید تا شامپو کف کند. سپس کف درست شده را روی موهایتان زده و به طور کامل روی تمامی قسمت های سرتان پخش کنید. حال تمامی قسمت های ساقه و ریشه و کف سرتان را با نوک انگشتان و بدون استفاده از ناخن، برای حدود ۱ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید. اکنون موهایتان را به آرامی با آب (ترجیحاً آب گرم) کامل و دقیق بشویید تا هیچ اثری از کف شامپو روی سرتان باقی نماند. استفاده از آب گرم موجب از بین رفتن کامل و آسان تر شامپو از موهایتان می شود. البته توجه داشته باشید که آب خیلی گرم یا آب داغ برای آبکشی مناسب نیستند.

مطلب مرتبط:  7 ماسک صورت با ترکیب آووکادو و چند ماده طبیعی دیگر برای انواع پوست

3شوره سر

شوره سر می تواند بنا به دلایل مختلفی به وجود آید. یکی از این دلایل، استفاده از شامپوهای شیمیایی و نامناسب برای موهای شماست. برای از بین بردن شوره سر، می توانید از شامپوهای ضدشوره استفاده کنید. اما گمان نکنید که این شامپو را هرچه بیشتر به موهایتان بزنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت! این شامپو ها را به اندازه معمولی و مثل بقیه شامپو ها مورد استفاده قرار دهید تا نتیجه آن را به مرور زمان مشاهده کنید.

4شامپوی تقویتی

استفاده از شامپوهای تقویتی، آسیب وارد شده به موها را از بین نمی برد. استفاده از شامپو ها و نرم کننده های تقویتی، برخی از ویتامین ها و پروتیین ها را جذب مو می کند. البته این روش ها موقتی بوده و موی شما با این روش برای همیشه ترمیم نخواهد شد. پس اگر می خواهید آسیب موهایتان را با شامپو جبران کنید، در اشتباهید. کاربردی ترین روش برای ترمیم موهایی که به هر دلیل آسیب دیده یا شکننده هستند، کوتاه کردن آن است.

5تعویض شامپو

تعویض کردن یا نکردن شامپو، انتخابی شخصی ست و هرکس می تواند با نظر و سلیقه خودش در این مورد تصمیم بگیرد. اما توصیه میشود خیلی زیاد شامپو یتان را تعویض نکنید و زمانی که شامپوی مناسب موهایتان را پیدا کردید، حداقل تا چند ماه آن را مورد استفاده قرار دهید. استفاده از شامپوهای جدیدی که تازه به بازار عرضه شدند را هم فراموش نکنید.

6کف شامپو

اینکه شامپو کف می کند یا نه دلیل بر مرغوب بودن یا نبودن آن نیست. شامپو دارای ماده ای به نام سورفاکتانت می باشد. این ماده انواع مختلفی دارد که نوعی از آن بیشتر کف کرده و نوعی دیگر کف نمی کند. اما از آنجا که مردم تصور می کنند شامپویی که بیشتر کف میکند بهتر است، شرکت های تولید کننده شامپو، نوعی ماده کف زا به شامپو ها اضافه می کنند تا بیشتر کف کردن شامپوها موجب پر فروش شدن آنها شود. به همین دلیل است که شما به عنوان یک مصرف کننده نمی توانید مرغوب بودن یا نبودن شامپوها را به راحتی تشخیص دهید.

مطلب مرتبط:  فواید روغن کرچک چیست؟ معرفی خواص روغن کرچک برای سلامتی و زیبایی

7شامپوی نرم کننده

اگر موهای شما خشک شده و یا به هر دلیلی نرمی و طراوت خود را از دست داده، حتماً از نرم کننده استفاده کنید. برخی از شامپوها حاوی نرم کننده هستند. اما ممکن است این مقدار نرم کننده برای شما کافی نباشد. شامپو تنها وظیفه تمیز کردن موی سر و از بین بردن گرد و غبار و کثیفی ها را به عهده دارد. این نرم کننده است که برای طراوت و نرمی موهایتان باید مورد استفاده قرار دهید.
استفاده از نرم کننده باعث می شود موهای شما گره نخورد یا اگر گره دارد، به راحتی باز شود. همچنین شانه زدن موهایتان راحتتر شده و موهایتان درخشان تر خواهد شد.
پس از اینکه طبق مراحلی که در بالاتر ذکر شد، موهایتان را شامپوزده و آبکشی نمودید، مقداری نرم کننده به ساقه موهایتان بزنید. بگذارید نرم کننده برای مدت ۱ دقیقه روی موهایتان باقی بماند و سپس آن را با آب ملایم و ولرم بشویید. اگر موهایتان آسیب دیده است، نرم کننده را برای مدت زمان بیشتری (حدود ۱۰ دقیقه) روی سرتان نگه دارید.

8انتخاب شامپوی مناسب

امروزه تنوع شامپو بسیار زیاد است. همانطور که گفته شد انتخاب شامپویی که حاوی موادی کاملاً مناسب برای موهای شما باشد، کار بسیار دشواری ست. به همین دلیل شما می بایست به توضیحاتی که بر روی محصول درج شده و همچنین مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. اگر موهای آسیب دیده دارید، از شامپوهایی که قلیایی متوسط تا اسیدی متوسط یا سبک هستند استفاده کنید که اصطلاحاً به این شامپوها، شامپوی خنثی می گویند. اما اگر موهایی سالم با مشکلات کوچکی مثل چربی یا خشکی زیاد موی سر دارید، شامپوی مناسب موهای خود را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  معرفی 20 ماسک زردچوبه و بررسی تمامی فواید و مضرات این ماده برای پوست

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید