می توانید از کت اسپرت مردانه که قطعا یکی از لباس‌ های اصلی کمد لباس شما خواهد بود برای مراسم های مختلف استفاده کنید. یادگیری انتخاب کت مناسب و ترکیب آن با لباس های موجود در کمد، کار چندان دشواری نیست. با ما باشید تا نحوه ی استفاده از کت اسپرت مردانه را برای مراسم ها و موقعیت های مختلف بیاموزید.

قسمت اول پوشیدن کت اسپرت مردانه

1. کت اسپرت تان را بشناسید

باید تفاوت میان کت اسپرت مردانه و کت های دیگر را بیاموزید. معمولا افراد در تشخیص کت اسپرت دچار اشتباه می شوند. کت اسپرت با بلیزر و کت رسمی تفاوت دارد. لزومی ندارد پارچه ی کت اسپرت مانند کت رسمی با شلوار یکدست باشد. بزرگترین تفاوت میان کت اسپرت و بلیزر در این است که کت اسپرت طرح دارد، در حالی که بلیزر از پارچه ی تک رنگ دوخته می شود و رنگ دکمه های آن با رنگ پارچه متضاد است.

از جهت اصول استایل، کت اسپرت مردانه کمی گشادتر از کت های عادی است و به شما این امکان را می دهد که برای موقعیت های آزادتر نیز از آن استفاده کنید. البته بلیزر و کتِ کت و شلوار برای موقعیت های رسمی مناسب تر است.

2. از سایز مناسب استفاده کنید

از آن جایی که این کت مانند بلیزر و کت و شلوار رسمی نیست، باید کمی گشادتر به نظر برسد. در مورد کت و شلوار، طول کت معمولا استاندارد است. برای انتخاب برش مناسب از این راهنما استفاده کنید:

  • کت کوتاه برای افراد زیر 174 سانتی متر با آستین 32 سانتی متر استفاده می شود.
  • کت عادی برای افراد میان 155 تا 176 سانتی متر با آستین 32-33 سانتی متراستفاده می شود.
  • کت بلند برای افراد میان 188 تا 200 سانتی متر با آستین 34 -36 سانتی متر استفاده می شود.
  • کت بسیار بلند برای افراد بالای 190 سانتی متر با آستین بلند تر از 36 سانتی متر استفاده می شود.

3. وزن مناسب فصل را انتخاب کنید

این کت ها در وزن های متفاوتی برای زمستان و تابستان تهیه می شوند و می توانید در هر فصلی از آن ها استفاده کنید. انتخاب کتی که برای تمام فصول کاربرد داشته باشد، کار را برای شما آسان تر خواهد کرد.

برای زمستان از کت کتان استفاده کنید. پارچه ی کتان منافذ بازی دارد و به تردد هوا کمک کرده و شما را خنک نگه می دارد.

کت های پشمی مخصوص آب و هوای زمستانی است. این کت دما را در خود نگه می دارد و در اکثر مواقع می توانید بدون پالتو از آن استفاده کنید.

4. چاک پشت کت را بررسی کنید

چاک به فاصله ی بین دو درز باز در کناره ها یا یک درز باز در پشت کت می گویند که باعث می شود کت، خوش فرم بایستد و امکان استفاده از جیب شلوار را فراهم می کند. اگرچه کت های بدون چاک چسبان تر می ایستند، اما استفاده از کت چاک دار راحت تر و در عین حال شیک تر است.

چاک هایی که در دو سوی کت قرار دارند در اروپا از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و ظاهری مدرن و جذاب به شما می بخشد. چاک پشت سنتی تر است و احساس راحتی بیشتری به شما می بخشد.

5. به دنبال طرح های کاربردی باشید

می توانید از این کت در استایل های بسیار متفاوتی استفاده کنید، به همین دلیل به آن کت همه کاره می گویند. جیب های مختلف، دکمه های متفاوت و چرم های سرآرنج متنوعی وجود دارد. با این وجود طرح پارچه بزرگ ترین و چشمگیرترین عنصر موجود در کت است و تعیین می کند در چه موقعیت هایی از آن استفاده کنید.

از پارچه ی تک رنگ استفاده نکنید. بنفش روشن یا نارنجی، شاید در اندام مانکن ها و مدل های استریت استایل زیبا به نظر برسد، اما کاربرد چندان زیادی نخواهد داشت. از رنگ هایی استفاده کنید که با رنگ دیگر لباس های شما همخوانی داشته باشد.

باید هدف خود را از پوشیدن کت اسپرت مشخص کنید؛ اگر زیاد حرکت می کنید از کت هایی استفاده کنید که برش، ساسون و قابلیت تحرک بیشتری داشته باشد تا بتوانید به راحتی به کارهای خود بپردازید.
استایل یک آقا با کت اسپورت مردانه قهوه ای شکل

قسمت دوم پوشیدن کت اسپرت مردانه

1. کت تان را با لباس های داخل کمد تطبیق دهید

کت را با شلوارهای خود تطبیق دهید. در حالی که بسیاری از افراد مایل نیستند کت را با شلوار جین بپوشند، اما خاطر نشان می کنیم که این ترکیب، استایل زیبایی به وجود خواهد آورد. ترفند کار در این است که از شلوار جین مناسب و یک کمربند باریک استفاده کنید و همیشه سایز مناسب را در نظر داشته باشید.

به جای آن می توانید از شلوار پارچه ای نیز استفاده کنید. شلوارهای رسمی و نیمه رسمی به خوبی با کت اسپرت ترکیب می شوند.

اگر کت شما طرح دار است، از رنگ های خنثی مانند بژ، خاکستری، کرم، شتری و … استفاده کنید. نباید رنگ آن به رنگ کت نزدیک باشد.

برای کت های روشن از شلوار تیره و برای کت های تیره از شلوار روشن استفاده کنید.

2. کت اسپرت را با پیراهن و کراوات بپوشید

استایل کلاسیک هرگز قدیمی نمی شود. برای یک استایل عادی اما شیک، کت اسپرت را با یک پیراهن تک رنگ بپوشید. اگر می خواهید استایل چشمگیرتری داشته باشید، یک کروات باریک نیز به این مجموعه اضافه کنید تا همه ی سرها به سمت شما برگردد.

در آب و هوای سرد، کت اسپرت تان را روی پلیور یا یقه اسکی بپوشید. اینگونه بدون نیاز به پالتو گرم می مانید. این استایل بسیار شیک و آراسته است و شبیه به دانشجویان ادبیات مدرن دانشگاه آکسفورد به نظر می رسید.

در انتخاب کروات خلاقیت به خرج دهید. بهتر است از کروات طرح دار اجتناب کنید، اما کروات پشمی، پاپیون های بندی و دیگر انواع کروات به خوبی با کت شما ترکیب خواهد شد. به جای استفاده از کروات می توانید چندتا از دکمه های پیراهن و کت خود را باز بگذارید. این فرم نیز استایل قدرتمندی برای شما به وجود می آورد.

اگر می خواهید کت اسپرت بپوشید، باید یقه ی پیراهن را داخل بگذارید. زمان زیادی از دهه ی 70 گذشته است! یقه را بیرون از کت نگذارید.

3. می توانید آن را با پولو یا تی شرت بپوشید

اگر می خواهید شبیه ستاره های سینما به نظر برسید، کت اسپرت را با پولو یا یک تی شرت بپوشید، کمی غیر رسمی اما فوق العاده است. فقط اطمینان حاصل کنید تی شرت شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد؛ چروک یا زدگی نیز نداشته باشد.

استفاده از تی شرت طرح دار در ترکیب با کت اسپرت جسورانه و در عین حال هنری است. به هنرمندانی فکر کنید که در بازگشایی گالری در انتظار فروش آثار خود هستند. می توانید یک کت اسپرت زیبا، یک جین خوش دوخت و یک تی شرت طرح دار را با یکدیگر ترکیب کنید. فوق العاده به نظر می رسد.

4. کفش مناسب را انتخاب کنید

اگر می خواهید از کت اسپرت استفاده کنید، کفش شما به همان میزان که می تواند استایل شما را بسازد اگر انتخاب مناسبی نداشته باشد نیز می تواند آن را از بین ببرد. نوع کفش به استایل شما بستگی دارد، اما به طور کلی باید ظاهر شما را تکمیل کند. اگر جین می پوشید، می توانید از کفش های عادی استفاده کنید، اما کفش های ورزشی مانند اسنیکر و کتانی باعث می شود شبیه به نوجوانی به نظر برسید که لباس های پدرش را پوشیده است. برای اینکه یک استایل عادی اما شیک به دست بیاورید کالج، آکسفورد و یا بروجز را به همراه جین بپوشید.

اگر شلوار پارچه ای می پوشید، می توانید از نیم بوت های پیاده روی یا نیم چکمه های کابوی استفاده کنید.

5. استایل تان را تکمیل کنید

ممکن است افراد محافظه کار توصیه کنند که کت طرح دار روشن را با شلوار و کفش تک رنگ و تیره ترکیب کنید و مطمئنا این راه مناسبی برای ترکیب کت با لباس های دیگر خواهد بود. اما شما در تجربه کردن آزاد هستید و چه بسا کت بنفش روشن شما با یک پلیور خاکستری زیبا به نظر برسد، در حالی که یقه ی پیراهن صورتی شما از یقه ی آن بیرون زده است. از رنگ ها و استایل های مکمل استفاده کنید. قوانین را بشکنید و استایل های جدید بسازید.

برای تکمیل کار از پوشت استفاده کنید. پوشت دستمال مربعی کوچکی است که به مدل های مختلف در جیب روی کت قرار می دهند و این روزها استفاده از آن دوباره رایج شده است. بهتر است رنگ پوشت را با رنگ پیراهن خود تطبیق دهید تا کمی رنگ به استایل شما اضافه شود
استایل یک آقا با کت اسپورت مردانه و کراوات قرمز

قسمت سوم پوشیدن کت اسپرت مردانه

1. نکات مهم در هنگام پوشیدن کت

هنگامی که نشسته اید، دکمه ی کت را باز کنید. برخی از کت ها 2 دکمه و برخی 3 دکمه دارند. هرچه دکمه ها بیشتر باشند، خط بسته شده توسط آن ها بیشتر است. به طور کلی بهتر است هنگام نشستن دکمه ها را باز کنید و هنگام ایستادن آن را ببندید. اما برخی افراد هنگام راه رفتن نیز دکمه های کت را باز می گذارند.

نحوه ی پوشیدن کت ظاهر شما را تکمیل می کند. لزومی ندارد دائماً دکمه های آن را باز و بسته کنید، اما این کار باعث می شود هنگامی که ایستاده اید کت شما خوش فرم تر بایستد. اگر کت چند دکمه دارید، می توانید دکمه ی بالایی آن را باز بگذارید.

2. اگر لازم است از پالتو استفاده کنید

ممکن است در آب و هوای سرد حتی اگر کت اسپرت به تن دارید به پالتو احتیاج پیدا کنید. بنابراین همیشه آب و هوا را در نظر داشته باشید. پالتوهای پشمی، کت های زمستانه و بارانی به زیبایی با کت اسپرت مردانه ترکیب می شود. بهتر است از رنگ های خنثی مانند خاکستری، مشکی، سبز تیره یا بژ استفاده کنید.

3. برای مراسم های نیمه رسمی، کت اسپرت بپوشید

این کت های کاربردی، گزینه ی مناسبی برای استایل روزمره است، اما می توانید برای مراسم های نیمه رسمی نیز از آن استفاده کنید. بنابر محل کار شما، ممکن است بتوانید از این کت برای محیط کاری و تفریح بعد از آن استفاده کنید. اگر به جایی می روید که به کت احتیاج دارد، کت اسپرت می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

می توانید در رستوران، خانه، خیابان و مهمانی های دوستانه از آن استفاده کنید. بژ، قهوه ای، کرم، سبز ارتشی، برنز و سفید رنگ های مناسب برای موقعیت های اجتماعی و رنگ های روشن تر غیر رسمی هستند.

استفاده از کت اسپرت مردانه طرح دار روشن برای مراسم های رسمی چندان مناسب نخواهد بود. می توانید به جای آن از بلیزر یا کت و شلوار استفاده کنید.

4. از کت خود مراقبت کنید

هرگز کت کثیف یا چروک به تن نکنید. همیشه از کت مراقبت کرده و آن را تمیز نگه دارید تا فرم و ظاهر خود را حفظ کند. به طور کلی نیازی نیست که بیشتر از شش ماه یکبار کت را بشویید.