نکاتی مهم در رابطه با وزن کردن خود که باید بدانید

0
5419
بهترین زمان وزن کشی نکاتی در مورد وزن کردن خود که باید بدانید

وزن کردن خود ، روش مناسبی برای کاهش وزن بیشتر و بهتر است؛ و چه هر هفته خودتان را وزن کنید چه هر روز، تاثیر خود را خواهد داشت. این کار باعث می شود زمانی که وزن مناسبی دارید، بتوانید در حفظ آن، موفق تر باشید. کارشناسان بر این باورند که وزن کردن به شما کمک می کند با خودتان صادق باشید.

برای اینکه وزن درستی از خودتان به دست آورید، هر روز در یک ساعت مشخص، قبل از صرف صبحانه و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی، خودتان را وزن کنید. عددی که ترازو نشان می دهد، دقیق ترین وزن شماست و دیگر اعدادی که در ساعات مختلف روز مشاهده می کنید، وزن حقیقی شما نخواهد بود.

نکات مهم در وزن کردن خود :

 

یک ترازوی سفید روی سطح نارنجی و صورتی صبح خود را وزن کنید

اگر وزن کردن خود را صبح ها انجام دهید، وزن دقیقی در دست خواهید داشت؛ چرا که هنوز چیزی نخورده اید و به دلیل رفتن به سرویس بهداشتی، غذا و مایعات اضافی در دستگاه گوارش شما وجود ندارد.

برای وزن کردن، زیاد لباس نپوشید؛ چون لباس زیاد نیز وزن شما را بیشتر نشان خواهد داد.

اگر هر روز صبح ورزش می کنید، وزن کردن را قبل از شروع ورزش انجام دهید؛ زیرا بعد از تمرین به دلیل تعریق بدن و آبی که بدن از دست داده است، وزن شما تغییر کرده و میزان این تعریق نیز در روزهای مختلف متفاوت است.

خودتان را در ساعت مشخص و با ترازوی مشابه وزن کنید

با وجود اینکه وزن کردن خود در صبح رایج تر است، اما اگر بتوانید در ساعت وزن کردن تان تدوام داشته باشید، زمان آن تقریبا دیگر اهمیتی نخواهد داشت. وزن کردن را می توان هرشب یا هر روز عصر نیز انجام داد؛ به شرط آنکه رأس ساعت معینی انجام گیرد. در طول دوره ی کاهش وزن یا حتی خارج از آن، باید به داشته باشید که وزن شما در طول روز تا ۵۰۰ گرم امکان نوسان دارد.

مطلب مرتبط:  آیا آب خوردن با غذا مضر است؟ نکاتی که باید در مورد نوشیدن آب با غذا بدانید

اگر یک بار هنگام صبح خودتان را وزن کنید و روز دیگر در عصر یا شب این کار را انجام دهید، مقایسه ی وزن های به دست آمده با یکدیگر دشوار خواهد بود و وزن دقیقی از این مقایسه به دست نخواهد آمد.

هنگام وزن کردن خود دقت کنید که از یک ترازوی مشابه برای این کار استفاده کنید، زیرا هر ترازویی میزان دقت خاص خودش را دارد، بنابراین نباید به این فکر کنید که فلان ترازو وزن شما را بیشتر یا کمتر نشان می دهد.

موفقیت در تثبیت وزن

طبق تحقیقاتی که در مؤسسه ی کنترل وزن انجام شد، وزن کردن خود در دوره ی تثبیت وزن به کاهش وزن، کمک فراوانی می کند. این مطالعات نشان می دهد که حدود ۷۵ درصد از افراد موفق در کاهش و تثبیت وزن، هفته ای یک مرتبه خودشان را وزن می کنند و متقابلا کسانی که بعد از کاهش وزن به وزن کشی خود اهمیت نمی دهند، در اغلب موارد مجددا دچار افزایش وزن خواهند شد.

شاید به دلیل اینکه کاهش وزن بسیار کمی دارید، نمی خواهید مرتب خودتان را وزن کنید؛ اما زمانی که این کار را انجام می دهید، اضافه وزن تان را هر چقدر هم کم باشد، می توانید کنترل کنید و به تثبیت وزن برسید.

به عدد وابسته نشوید

وزن کردن مداوم، راه مناسبی برای تثبیت وزن و حفظ سلامتی شماست؛ اما نمی توانید انتظار داشته باشید که اعداد ترازو وزنی را که اکنون دارید در آینده نیز تضمین کنند؛ بنابراین یک عدد معین برای خود تعیین نکنید تا با هدف رسیدن به آن عدد وزن کم کنید، بدون اینکه سلامتی خود را در نظر بگیرید.

مطلب مرتبط:  سریع‌ترین روش برای اینکه ۱۰ کیلو وزن کم کنید

امروزه ترازوهایی وجود دارند که می توانند میزان چربی بدن شما را تخمین زده و اینگونه به حفظ سلامتی شما در هنگام کاهش وزن کمک کنند. به این ترتیب، با این ترازو ها دلیل کاهش وزن خود را خواهید دانست و مطمئن خواهید شد که با چربی سوزی به وزن مناسب و واقعی رسیده اید؛ نه کاهش آب بدن.

اما اگر چنین ترازوهایی هم در دسترس نباشند، با وزن کردن خود در زمان مناسب می توانید به همین نتیجه دست پیدا کنید. سلامت کلی بدن، مستلزم رژیم غذایی سالم، ورزش، خواب منظم و تنظیم استرس درونی شماست؛ نه در گرو اعداد روی ترازو. پس تعیین یک عدد معین به عنوان هدف نهایی را فراموش کنید و به فکر سلامت خود باشید.

آیا حتما باید خودتان را وزن کنید؟

هیچ قانون ثبت شده ای وجود ندارد که بگوید خودتان را وزن کنید تا سالم بمانید. محققان فقط پیشنهاد می دهند که اگر می خواهید به وزن ثابت برسید، خودتان را مرتب وزن کنید تا از وضعیت خود در هر مرحله از کاهش وزن خود، با خبر باشید.

تعدادی از برنامه های کاهش وزن وجود دارند که پایه و اساسی مبنی بر موضوع وزن کشی ندارند و همچنین افراد بسیاری هستند که بدون وزن کشی، کاهش وزن مناسبی داشته اند. وزن کشی به دو دسته از افراد توصیه نمی شود؛ دسته ی اول افرادی که در مرحله ی مبارزه با وعده های غذایی نا منظم هستند و دسته ی دوم، افرادی که به وزن کردن خود حساس شده و روزی چندبار خودشان را وزن می کنند.

مطلب مرتبط:  ورزش بعد زایمان طبیعی ، چه مدت بعد از بچه دار شدن، می توان ورزش را شروع کرد؟ 

نتیجه گیری

پای یک خانم در روی ترازو

 

  • در ساعت معینی وزن کشی کنید تا وزن دقیقی از خودتان به دست آورید.
  • برای دوری از نوسانات وزنی در طول روز، وزن کردن خود را صبح ها انجام دهید.
  • اگر خودتان را وزن می کنید، این کار را با ترازوی مشخص و مشابه و به طور مداوم انجام دهید.
  • به گفته ی محققان، در طول دوران رژیم خودتان را وزن کنید تا تثبیت وزن برای شما حاصل شود.
  • ترازو میزان سنجش سلامتی نیست.
  • تعادل میان سلامتی و وزن شما، چیزی بیش از عددی است که روی ترازو دیده می شود.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید