لباس پوشیدن در فصل پاییز کمی متفاوت تر از دیگر فصول سال است. در پاییز روزها کوتاه تر شده، شب ها طولانی تر هستند و هوا رو به سرما می رود. در این فصل می بایست طوری لباس بپوشید که برای هر نوع هوایی آماده باشید. چراکه ممکن است یک لحظه باران ببارد و لحظه ای دیگر، آفتاب چشم تان را اذیت کند. اما نگران نباشید. با مطالعه این مقاله با تمامی نکات مربوط به پوشیدن لباس پاییزی آشنا خواهید شد.

 

انتخاب صحیح لباس پاییزی

لایه لایه لباس پوشیدن در پاییز

لباس هایتان را روی هم بپوشید

درجه حرارت در طول پاییز، نوسانات بسیار زیادی دارد. صبح ها هوا خنک بوده، ظهرها گرم و عصر و شب کاملا سرد می باشد. اگر تمام روز خود را سرکار یا دانشگاه هستید، احتمالا نمی توانید با سرد و گرم شدن هوا، لباس هایتان را تعویض کنید. بهترین روش برای این شرایط، پوشیدن لباس ها برروی هم می باشد؛ چراکه در این صورت هر زمان که گرم تان شد می توانید به راحتی یکی از لایه های لباس را درآورید.

 

پوشیدن چند لباس روی هم در پاییز

لباس هایی را انتخاب کنید که بتوان آنها را روی هم پوشید

اگر در مکانی زندگی می کنید که در پاییز هوای کاملا سردی دارد، همیشه یک تی شرت آستین کوتاه یا آستین بلند تنگ از زیر لباس هایتان بپوشید. این تی شرت ها را می توان از زیر پلیورهای مختلف پوشید. با وجود این تی شرت ها در زیری ترین لایه لباس هایتان، احتمالا باید از پلیورهای یقه اسکی یا یقه های کاملا بسته استفاده کنید. اگر در مکانی زندگی می کنید که در فصل پاییز هوا همچنان گرم است، می توانید از تی شرت های آستین کوتاه نازک یا تاپ بر زیر لباس هایتان استفاده کنید. در ادامه با چند ایده آشنا خواهید شد.

 • یک تاپ جذاب را بر زیر بلوز آستین بلند یقه بازتان بپوشید. یقه باز بلوز باعث خواهد شد تا تاپ جذاب تان نمایان شده و ظاهر خاص و در عین حال گرمی ایجاد می کند.
 • یک بلوز آستین بلند دکمه دار طرح دار را از روی یک بلوز یا تاپ سفید بپوشید. برای داشتن یک ظاهر کلاسیک در پاییز، این استایل را با شلوار جین و بوت های اسپرت ست کنید.
 • یک بلوز بافتنی برروی تی شرت تان بپوشید و استایل پاییزی تان را با پوشیدن یک شلوار جذب یا لگ جذاب کنید.

 

انتخاب لباس پاییزه

لباس مناسب بپوشید

معمولا در پاییز، صبح ها و عصرها، هوا سرد و خنک بوده و ظهرها گرم می باشد. به همین دلیل، می بایست چیزی بپوشید که وقتی هوا گرم شد بتوانید به راحتی آن را از تن تان درآورید. در ادامه چند پیشنهاد را مشاهده خواهید کرد.

 • اگر در مکانی زندگی می کنید که در فصل پاییز هنوز هوا گرم است، کت های نسبتا نازک، مانتوهای بافت، و سوییشرت گزینه های مناسبی برایتان خواهند بود.
 • اگر در مکانی زندگی می کنید که در فصل پاییز نسبتا خنک است، یک کت مناسب و یا یک بارانی بلند برایتان ایده آل خواهد بود. همچنین می توانید از کت های کلفت تر، مانتوهای بافت و سوییشرت های پشمی استفاده کنید.
 • هودی های گرم و گشاد و بلند هم برای پاییز مناسب خواهند بود. شما به راحتی می توانید هر لباسی که دوست دارید را بر زیر هودی تان بپوشید.

 

پوشیدن لگ زیر دامن و شلوار

شلوارهای بلند بپوشید

اگر واقعا قصد دارید در پاییز هم دامن و شلوارهای کوتاه تان را استفاده کنید، مجبورید که از زیر آنها لگ مشکی یا تیره بپوشید. به طور کلی بهترین شلواری که می توانید برای پاییز انتخاب کنید، شلوارهای جین یا پارچه ای بلند هستند. در ادامه با چند ایده آشنا خواهید شد.

 • اگر از شلوارهای تنگ استفاده کنید، می توانید آن ها را به راحتی در داخل بوت هایتان قرار دهید.
 • اگر به دامن علاقه بیشتری دارید، می توانید یک دامن پشمی پوشیده و در زیر آن از جوراب شلواری یا ساپورت های کلفت استفاده کنید.

 

پوشیدن بوت و کتونی در پاییز

بوت و کتونی بپوشید

با رسیدن فصل پاییز باید صندل های زیبا، کفش های تابستانی پاشنه بلند و دمپایی های راحتی تان را کنار گذاشته و به جای آن، از کفش های جلو بسته، کتونی و بوت استفاده کنید. با چند ایده در همین زمینه آشنا شوید.

 • با پوشیدن کفش یا بوت های گرم و نرمی مثل آگ یا هر بوت پشمی دیگری، استایل راحت و گرمی را تجربه کنید.
 • برای روزهای بارانی و نمناک پاییزی، می توانید از بوت های دکتر مارتین، کاترپیلار یا هر بوت چرم و لژداری که دوست دارید استفاده کنید.
 • اگر در مکانی زندگی می کنید که هوا در طول پاییز، آنچنان سرد نمی شود، می توانید از کتونی های ساق بلند استفاده کنید.
 • همچنین می توانید از بوت های چرم بلند تا زانو، زیر زانو یا نیم بوت استفاده کنید.

 

استفاده از اکسسوری های مخصوس پاییز

از اکسسوری های گرم استفاده کنید

اکسسوری هایی مثل شال گردن، کلاه و یا دستکش، شما را کاملا گرم نگه می دارند. همچنین هرزمان در روز که احساس کردید هوا در حال گرم شدن است، می توانید به راحتی آنها را در آورید. با چند ایده در این مورد آشنا شوید.

 • برای انتخاب کلاه پاییزی، می توانید گزینه ای مثل کلاه نیوزبوی (یا همان کلاه پیکاسویی) یا هر کلاه گرم و پشمی که دوست داشتید را انتخاب کنید.
 • برای انتخاب شال گردن در پاییز، گزینه هایی را امتحان کنید که از جنس پشم نازک بوده و طرح های چهارخانه زیبایی دارند. از استفاده از شال گردن های بافتنی یا پشمی کلفت خودداری کنید؛ مگر اینکه در مناطق کاملا سرد زندگی کنید.
 • دستکش ها بهترین گزینه برای استایل پاییزی تان هستند. یک دستکش چرمی یا جیر خریداری کنید. اگر منطقه زندگی شما گرم است، از دستکش های بدون انگشت استفاده کنید.

انتخاب ظاهر مناسب برای پاییز

پوشیدن لباس هایی با رنگ مناسب برای پاییز

رنگ مناسب را انتخاب کنید

همانطور که گفتیم، در پاییز هوا شروع به سرد شدن می کند؛ به همین دلیل می بایست از رنگ های تیره تر و یا خنثی استفاده کنید. از پوشیدن لباس هایی با رنگ روشن و براق، مثل سفید، رنگ های پاستلی روشن و یا نئون دوری کنید. در ادامه با رنگ های مناسب برای پاییز آشنا خواهید شد.

 • رنگ های تیره مثل زرشکی، سورمه ای و بادمجانی.
 • رنگ های خنثی مثل قهوه ای، طوسی و مشکی.
 • رنگ های پاییزی مثل قهوه ای، کرم، سبز یشمی، سبز تیره، سبز زیتونی.
 • رنگ های گرم مطابق با رنگ های برگ های پاییزی مثل طلایی، برنز، قرمز تیره، نارنجی تیره.

 

انتخاب طرح مناسب برای پارچه لباس پاییزی

طرح مناسب را انتخاب کنید

طرح های بسیار متنوعی وجود دارند که برای فصل پاییز مناسب تر از دیگر فصل ها می باشند. پارچه هایی با طرح های روشن و سرزنده ای از گل های رنگی مثل گل ختمی، افراد را بیشتر به یاد بهار و تابستان می اندازد، و ممکن است برای روزهای سرد و بارانی پاییز کمی نامناسب به نظر برسد. لباس های چهارخانه بهترین گزینه برای پاییز هستند.

 • از لباس های گلدار تیره استفاده کنید. برای مثال بهتر است از پارچه های گلدار با زمینه های مشکی، سورمه ای یا بادمجانی استفاده کنید. گل هایی که برای فصل پاییز مناسب هستند شامل گل رز، گل خار و بنفشه می باشند.

 

انتخاب جنس مناسب پارچه برای پاییز

پارچه مناسب انتخاب کنید

شما لباس پاییزی می خواهید که بتواند گرم نگه تان دارد. از پارچه های لنین، ساتن و پنبه ای نازک استفاده نکنید. این پارچه ها برای پاییز بسیار نازک بوده و بیشتر مناسب تابستان هستند. مناسب ترین پارچه هایی که می توانید برای پاییز مورد استفاده قرار دهید عبارتند از:

 • چرم طبیعی، جیر، چرم مصنوعی.
 • پشمی، نمدی، تو کرکی.
 • جین، مخمل کبریتی، کتان.

ست کردن لباس پاییزی

بوت با شلوارجین

بوت را با شلوارجین بپوشید

هردوی این موارد شما را از خنکی و سرمای پاییز در امان نگه می دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگرچه پوشیدن شلوار جین های تنگ و گذاشتن آنها در داخل بوت ظاهر بسیار جذابی را خلق می کند، اما درعین حال شلوارجین های بوت کات هم ظاهر جذابی را به وجود می آورند. در ادامه با چند ایده دیگر آشنا شوید.

 • شلوار جین تنگ به همراه یک بوت مشکی یا قهوه ای بلند، ترکیب جذابی خواهد شد.
 • شلوار جین بوت کات خود را با بوت های کوتاه اسپرت بپوشید. این موارد را با یک بلوز آستین بلند ست کنید.

 

دامن و پیراهن با لگ

دامن و پیراهن را با لگ ست کنید

اگر قصد ندارید در سرمای پاییز هم پیراهن و دامن را ترک کنید، این آیتم ها را با لگ یا ساپورت ست کنید تا بتوانید ظاهری جذاب و در عین حال گرم و نرم داشته باشید.

 

پوشیدن تی شرت با لباس های پاییزه

لباس های موردعلاقه تان را بپوشید

اینکه پاییز هوای سردتری دارد، به این معنا نیست که باید تی شرت های آستین کوتاه یا تاپ های مورد علاقه تان را کنار بگذارید. شما می توانید با پوشیدن تی شرت های مورد علاقه تان به همراه یک لباس پاییزی گرم و نرم جلو باز بر روی آن، در پاییز جذاب باشید و بدرخشید. همچنین می توانید روی لباس مورد علاقه تان یک سوییشرت بپوشید. با چند ایده در این زمینه آشنا شوید.

 • به این منظور می توانید از مانتوهای جلو باز کوتاه یا بلند استفاده کنید. برای مثال می توانید یک مانتوی جلو باز بدون دکمه را بر روی تی شرت مورد علاقه خود پوشیده و یک کمربند مناسب دور کمرتان ببندید. یک شلوار جین جذب به همراه بوت های بلند، استایل تان را تکمیل خواهد کرد.
 • یک کت پشمی یا مخمل کبریتی بپوشید. وجود بافت در پارچه، کنتراست جذابی برای ظاهرتان ایجاد می کند.
 • اگر در منطقه سردی زندگی می کنید، با پوشیدن کت های بلند یا بارانی می توانید خودتان را گرم نگه دارید. اگر در مناطق گرم تر زندگی می کنید، از کت های نازک تر استفاده کنید.

 

پوشیدن لباس ها روی هم دیگر

لباس هایتان را روی هم بپوشید

با پوشیدن یک تی شرت در زیر لباس پاییزی تان که ممکن است یک بلوز آستین بلند، مانتو یا پالتو باشد، می توانید در صبح های سرد پاییزی گرم باشید. همانطور که روز به سمت گرم شدن می رود، می توانید یکی از لایه های لباس را خارج کنید. در ادامه با چند ایده جذاب آشنا خواهید شد.

 • برروی یک تاپ ساده، یک بلوز آستین بلند گیپوری که دقیقا رنگی مشابه با تاپ تان دارد بپوشید.
 • اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید، می توانید به جای تاپ، از یک بلوز ساده استفاده کرده و روی آن بلوز گیپوری یقه اسکی بپوشید.
 • بلوزهای دکمه دار را با تی شرت های ساده ست کنید. همچنین می توانید بنابر میزان سردی و گرمی هوا، یک تاپ ساده، تی شرت آستین کوتاه یا آستین بلند بپوشید. لباس پوشیدن به صورت لایه لایه، شما را در آب و هوای متغیر پاییز، هم گرم و هم خنک نگه می دارد.

 

ست کردن لباس های مختلف بایکدیگر

لباس های مختلف را باهم ست کنید

پاییز، فقط و فقط درمورد کنتراست است؛ چراکه هوای گرم تابستانی در حال ورود به سرمای زمستان است و زندگی در حال تغییر است. سعی کنید شما نیز با این کنتراست همراه شوید. مثلا لباس های ساده با طرح دار، و لباس های روشن را با تیره ترکیب کنید. با چند ایده برای این کار آشنا شوید.

 • چرم و گیپور را با هم ست کنید. این 2 مدل جنس، به خوبی ست خواهند شد؛ چراکه کاملا با هم متفاوت هستند.
 • روش دیگر برای ست کردن آیتم های متفاوت باهم، این است که بوت های جیرتان را با شلوار یا لگ چرم ست کنید.
 • بر روی تی شرت تیره رنگ خود، یک سوییشرت روشن بپوشید.
 • طرح ها را نیز با هم ست کنید. مثلا در زیر پیراهن دکمه دار چهارخانه قرمز و مشکی تان، یک تی شرت سفید بپوشید.
 • می توانید بلوز جذاب استایل بوهویتان را با یک شلوار جین مشکی جذب و بوت ست کنید. همچنین در این استایل می توانید از یک کمربند چرم نیز استفاده کنید.

خلاصه

شما می توانید لباس های پاییزی تان را روی هم روی هم بپوشید. چراکه با این روش، می توانید با گرمای متغیر روز کنار آیید. برای مثال، می توانید یک تی شرت یا تاپ ساده پوشیده و از روی آن یک سوییشرت بلند، کت یا بارانی بپوشید. شلوار جین جذب، شلوار پارچه ای و یا دامن های پشمی تان را با بلوز یا تی شرت تان ست کرده و در نهایت، یک جفت بوت یا کتونی بپوشید. به علاوه، می توانید در زمان سردتر روز، یک کت یا هودی به تن کرده و از اکسسوری های پاییزی استفاده کنید؛ اکسسوری هایی مثل کلاه، شال گردن و دستکش.

نکات

 • شما همچنان می توانید از لباس های تابستانی تان استفاده کنید؛ برای مثال یک لگ مشکی را در زیر شلوار کوتاه تابستانی تان بپوشید.
 • تمامی این موارد، به استایل شخصی شما بستگی دارد؛ پس لباس های مختلف تان را با هم ست کنید تا استایل مورد علاقه تان به وجود آید.
 • اگر قصد دارید از لباس های قدیمی تان استفاده کنید که دیگر اندازه شما نیستند، بهتر است این کار را انجام ندهید! چراکه استایل تان نابود خواهد شد.