برنزه کردن با سولاریوم ایستاده و تمام نکات قبل و بعد از استفاده از آن

24
40524
نکات برنزه کردن با سولاریوم ایستاده

برنزه کردن با سولاریوم ایستاده یکی از روش های محبوب برنزه شدن برای افرادی است که علاقه ای به دراز کشیدن روی تخت و عرق ریختن ندارند. برای استفاده از سولاریوم ایستاده می بایست، مثل زمانی که از سولاریوم خوابیده استفاده می کنید، لباس مناسب بپوشید و عینک محافظ به چشم بزنید. اگر هفته ای دو مرتبه به مدت چند دقیقه در این دستگاه ها بایستید به رنگ مورد علاقه خود خواهید رسید.

البته باید بدانید که استفاده از سولاریوم تنها روش موجود برای داشتن پوست برنزه نیست. بلکه برنزه کردن روش های مختلفی دارد که بعضی از آن ها با آفتاب و برخی دیگر بدون آفتاب انجام می گیرد. استفاده از دستگاه های سولاریوم یکی از انواع روش های برنزه کردن بدون آفتاب می باشد. اگر در نهایت از میان تمامی روش ها، این گزینه را انتخاب کرده اید، این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید تا با تمامی نکات مربوط به برنزه کردن با سولاریوم ایستاده آشنا شوید. در این مقاله خواهید خواند:

 • نکات قبل از برنزه کردن در سولاریوم
 • نحوه استفاده از سولاریوم ایستاده
 • مراقبت از پوست برنزه شده
 • نکات و هشدارهای استفاده از سولاریوم ایستاده

 

سالن سولاریوم

آشنایی اولیه و انتخاب سالن سولاریوم

سالن معتبری پیدا کنید که خدمات سولاریوم ارائه دهد

از سالن های سولاریوم واقع در محله خود راجع به انواع خدماتی که ارائه می دهند پرس و جو کنید. همچنین می توانید در اینترنت هم وب سایت این سالن ها را جستجو کنید و خدمات آن ها و نظرات مشتریان در این باره را ببینید.

 • پیش از استفاده از سولاریم، از متصدی مرکز مورد نظر بخواهید تا سالن سولاریم را به شما نشان دهد. با این روش می توانید از تمیزی دستگاه و کار بلد بودن پرسنل آن اطمینان حاصل کنید.

 

درباره نحوه استفاده از دستگاه سولاریوم ایستاده سوال کنید

در طول زمان بررسی خود، تمام سوالات خود را از کارکنان سالن بپرسید. آن ها می بایست دکمه خاموش کردن اضطراری دستگاه را به شما نشان دهند تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. خاموش کردن اضطراری معمولا توسط دکمه بزرگی که روی صفحه کلید محفظه قرار دارد انجام می شود.

 • پرسنل سالن، تایمر محفظه را تنظیم می کنند؛ بنابراین نیازی نیست خودتان این کار را انجام دهید.

 

قبل از جلسه اول، نوع پوست تان را مشخص کنید

هنگام ثبت نام از شما خواسته می شود اطلاعات اولیه خودتان را در فرمی ثبت کنید. این اطلاعات شامل نوع پوست تان هم می شود که از روشن ترین تا تیره ترین رنگ پوست را در بر می گیرد. مسئولین سالن با استفاده از این اطلاعات، مدت زمان قرار گرفتن تان در دستگاه سولاریوم را تعیین می کنند، طوری که باعث سوختن پوست تان نشود.

 • اگر سالن چنین فرمی در اختیارتان نگذاشت، بهتر است به سالن دیگری بروید.

 

مطمئن شوید داروهایی که مصرف می کنید با نور واکنش نشان نمی دهند

پیش از برنزه کردن با سولاریوم ایستاده یا حتی خوابیده، اطمینان حاصل کنید داروهایی که مصرف می کنید، باعث حساسیت پوست تان به نور نمی شوند. لیست داروهایی که چنین مشکلی ایجاد می کنند را در اینترنت جستجو کنید. کارکنان سالن را هم در جریان داروهایی که مصرف می کنید قرار دهید.

 • برای مثال، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) نظیر موترین و آدویل می توانند در صورت تداخل با تشعشعات سولاریوم مشکلاتی ایجاد می کنند.
مطلب مرتبط:  3 روش برنزه کردن با قهوه - چگونه با قهوه برنزه شویم؟

 

در هنگام برنزه کردن از مواد آرایشی و دئودرانت استفاده نکنید

قبل از وارد شدن به دستگاه سولاریوم این مواد را از صورت خود پاک کنید. بعضی عطرها و مواد آرایشی از ترکیباتی تشکیل شده اند که باعث حساسیت بیشتر پوست تان شده و به سوختگی پوست منجر می شوند. دئودرانت حاوی SPF است که با برنزه شدن تداخل پیدا می کند.

 

مرطوب کردن صورت بعد از برنزه شدن

برنزه کردن با سولاریوم ایستاده

پیش از ورود به دستگاه، عینک محافظ بزنید

در هنگام برنزه کردن با سولاریوم ایستاده، این عینک از چشمان شما در برابر آسیب اشعه فرابنفش محافظت می کند. در اکثر مواقع، خود سالن این عینک را در اختیارتان می گذارد و بعضی اوقات مبلغی هم بابت این کار از شما خواهند گرفت. خودتان هم می توانید یک عدد از این عینک ها تهیه کنید، اما حتما دقت داشته باشید روی آن نوشته شده باشد که مخصوص استفاده در سولاریوم است.

 • نگزان این موضوع نباشید که اگر عینک بزنید، پوست اطراف چشم هایتان برنزه نشده و شبیه پانداها خواهید شد! عینک های محافظ بسیار کوچک اند و تنها چشم ها را می پوشانند، و پوست اطراف چشم ها برنزه خواهد شد.

 

لباس هایتان را در آورید

بسیاری از افراد با مایو یا لباس زیر به داخل دستگاه سولاریم می روند، اما برای یکدست شدن پوست تان بهتر است تمام لباس های خود را در آورید. در هر صورت انتخاب با خودتان است. معمولا در اتاق سولاریوم تنها هستید و لازم نیست نگران باشید که کسی شما را ببیند.

 • اکثر دستگاه های سولاریوم ایستاده ، بسته و محفوظ هستند؛ تنها تعداد کمی از آن ها از چهار طرف باز هستند.

 

در وسط دستگاه بایستید و پاهای خود را باز کنید

برای برنزه کردن با سولاریوم ایستاده می بایست وارد دستگاه شوید، درب را ببندید و در وسط آن بایستید. روی کف بعضی از دستگاه های سولاریوم ایستاده علامت ضربدری وجود دارد تا بدانید کجا باید بایستید. کمی پاهایتان را باز کنید تا نور به صورت یکسان به تمام جهات پاهایتان بتابد.

 • دستگاه سولاریوم ایستاده شبیه به یک کیوسک کوچک است؛ از این رو برای افرادی که از فضاهای بسته ترس داشته و نمی توانند از سولاریوم خوابیده استفاده کنند،بسیار مناسب تر می باشد.

 

دکمه دستگاه را فشار دهید

صفحه کلید معمولا روی دیواره دستگاه قرار دارد. روی صفحه کلید به دنبال یک دکمه گِرد بزرگ بگردید و آن را فشار دهید تا چراغ های دستگاه روشن شوند و دستگاه کار خود را شروع کند. چراغ ها تا زمان تنظیم شده، و یا تا هنگامی که خودتان مجددا دکمه را فشار دهید روشن خواهند ماند.

 • مدت زمان عملکرد دستگاه توسط پرسنل سالن تنظیم می شود؛ بنابراین نیازی نیست شما این کار را انجام دهید.

 

برای یکدست برنزه شدن، دست های خود را بالای سرتان نگه دارید

روی سقف یا دیوار بعضی از دستگاه های سولاریوم ایستاده میله ای تعبیه شده تا آن را بگیرید و نور به قسمت زیربغل و بازوهای شما نیز بتابد. اگر اتاقکی که در آن هستید میله یا دستگیره ای نداشت، کافی است دست های خود را بالا بگیرید و یکدست برنزه شوید.

 • در اتاقک های سولاریوم ایستاده امکان حرکت برای شما وجود دارد، بنابراین نحوه ایستادن خود را طوری تنظیم کنید که همان اندازه که می خواهید برنزه شوید.
 • برای اینکه خسته نشوید می توانید بعضی اوقات دست هایتان را بالا بگیرید، صفحه کلید را نگاه کنید یا با خودتان زمان باقی مانده را بشمارید.
مطلب مرتبط:  تغذیه مناسب برای پوست - معرفی خوراکی های مفید برای پوست صورت

 

در جلسه اول، کمتر از ۴ دقیقه از دستگاه استفاده کنید

مسئولین سالن به شما خواهند گفت که چقدر باید در دستگاه بمانید. جلسات اول معمولا ۴ دقیقه طول می کشد، اما اگر پوست تان زود شروع به سوختن می کند، بهتر است زمان ماندن تان را از این هم کوتاه تر باشد. هر وقت پوست تان احساس داغی و ناراحتی کرد دکمه بزرگ روی صفحه کلید را فشار دهید و زودتر از وقت تنظیم شده کار خود را به اتمام برسانید.

 • به تدریج پوست تان به شرایط سولاریوم عادت می کند و خودتان می فهمید چقدر تحمل اشعه را دارید.
 • اکثر افراد در یک جلسه برنزه نمی شوند و مدت زمانی بیشتری لازم دارند تا به رنگ دلخواه شان برسند. این موضوع کاملا طبیعی است.

 

استفاده از کرم مرطوب کننده برای مراقبت از پوست بعد از برنزه کردن

مراقبت از پوست برنزه

از مصرف قرص های برنزه کننده و لوسیون ها اجتناب کنید

از مصرف هرگونه لوسیون و قرص برنزه کننده، از جمله آن مواردی که حاوی تیروزین هستند، اجتناب کنید. در حال حاضر هیچ شواهدی حاکی از اثربخشی این محصولات وجود ندارد و به لحاظ قانونی هم مورد تائید نیستند.

 • این محصولات در بسیاری از سالن های سولاریوم به فروش می رسند. وسوسه نشوید و اگر خواستید یکی از آن ها را امتحان کنید، همان محصول را، با قیمت کمتر، از یکی از فروشگاه های معمولی خریداری کنید.

 

یک ساعت بعد از سولاریوم با آب ولرم دوش بگیرید

مطمئنا بعد از کلی عرق ریختن احساس کلافگی می کنید؛ اما می بایست یک ساعت صبر کنید و سپس دوش بگیرید. هر چند دوش گرفتن فوری و سولاریوم تداخلی با هم ندارند، اما با دوش گرفتن سریع، محصولاتی که به پوست تان زده اید را شسته و باعث می شوید روند برنزه شدن تان دیرتر اتفاق بیفتد؛ مخصوصا اگر با آب داغ دوش بگیرید. پس سعی کنید دمای آب را پایین نگه دارید.

 

بعد از حمام، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

حداقل روزی یک مرتبه به پوست تان کرم مرطوب کننده بزنید. این کار باعث می شود پوست تان نرم مانده و حالت ارتجاعی خود را حفظ کند و رنگ برنزه پوست تان به سرعت از بین نرود.

 • از مرطوب کننده هایی که بر پایه روغن هستند استفاده نکنید، چون باعث می شوند ظاهر پوست تان خوب به نظر نرسد. برچسب روی مرطوب کننده را بخوانید تا مطمئن شوید بر پایه روغن نیست.

 

هفته ای یک مرتبه پوست تان را لایه برداری کنید

با یک فرچه مخصوص بدن، یا یک کیسه حمام، سلول های مرده پوست تان را لایه برداری کنید. از آنجا که نمی خواهید لایه برنزه پوست تان را از بین ببرید، این کار را خیلی آرام انجام دهید. لکه های زبر و نامسطح که جلوی نفوذ نور سولاریوم به لایه های پوست تان را می گیرند و در برنزه شدن تان اختلال ایجاد می کنند را نیز لایه برداری کنید.

مطلب مرتبط:  از بین بردن لک و جوش با آرایش

 

مقادیر فراوانی آب بنوشید تا بدن تان مرطوب بماند

بدون آب، پوست خشکه می زند و درخشش خود را از دست می دهد. یک بطری آب در اطراف خود داشته باشید تا هر وقت تشنه شدید از آن آب بنوشید. بعد از جلسه سولاریوم تان هم کمی آب بنوشید تا آبی که از طریق تعریق از دست داده اید را  جبران کند.

 

هفته ای ۲ مرتبه از سولاریوم استفاده کنید

بین جلسات سولاریوم، یک یا ۲ روز به پوست خود استراحت بدهید. با این کار، رنگ برنزه ی پوست تان تازه و یکدست می ماند. در استفاده از سولاریوم زیاده روی نکنید تا پوسستان سالم بماند.

 • سوختن با برنزه شدن یکسان نیست. هر وقت پوست تان سوخت اجازه دهید خوب شود و دفعه بعد زمان کمتری در دستگاه بمانید.

 

در صورت مشاهده ی علائم سوختگی یا سایر بیماری ها، رفتن به سولاریوم را متوقف کنید

سوختگی نه تنها دردناک است، بلکه پوست تان را در معرض بیماری های جدی تری نظیر سرطان قرار می دهد. همچنین به خال های خود، و تغییر شکل و رنگ احتمالی آن ها، دقت کنید. اگر احساس ناخوشی دارید یا توده ای در هر جای پوست خود حس می کنید به پزشک مراجعه کنید.

 

دستگاه سولاریوم ایستاده

نکات برنزه کردن با سولاریوم ایستاده

 • برای برنزه کردن با سولاریوم ایستاده باید چند دقیقه ای را به حالت ایستاده سپری کنید. اگر این کار برایتان خسته کننده است یا بیماری دارید که سبب می شود نتوانید این کار را انجام دهید از روش دیگری برای برنزه کردن استفاده کنید.
 • لوسیون های برنزه کننده، خاصیت ضد آفتاب را ندارند. به جای آن ها از ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست تان تماس کمتری با نور خورشید داشته باشد.

 

هشدارهای برنزه کردن با سولاریوم ایستاده

 • اگر هنگام استفاده از دستگاه سولاریوم، عینک زدن را فراموش کنید بینایی تان دچار آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد.
 • در صورت استفاده از داروهای خاص، حتما در اینترنت جستجو کنید که آیا استفاده همزمان آن با سولاریوم بی خطر است یا خیر.
 • استفاده مداوم از سولاریوم، منجر به بیماری هایی نظیر سرطان می شود. سعی کنید تنها چند بار در هفته از سولاریوم استفاده کنید و به پوست خود استراحت بیشتری بدهید.
 • افراد زیر ۱۸ سال، افرادی که موهای بور و چشم‌های روشن دارند، کسانی که کک و مک، خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه‌ آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله‌ای از زندگی شان داشته‌ اند و افرادی که داروی خاصی مصرف می‌ کنند، نباید از سولاریوم و یا نور آفتاب برای برنزه کردن خود استفاده کنند.
 • طبق گزارشات به دست آمده استفاده بیش از حد از سولاریوم به سایر اندام‌های بدن هم از قبیل چشم، عروق، کبد و کلیه آسیب‌های جدی خواهد زد. برخی افراد تصور می‌ کنند استفاده از دستگاه سولاریوم مضرات نور خورشید را ندارد و اقدام به استفاده از آن می‌ کنند؛ این در حالی است که سولاریوم درست مانند نور خورشید برای پوست مضر است.
تبلیغات

24 نظر

 1. سلام آخر من جوابمو نگرفتم .هر سولاری که بریم طرف میگه ۱۰پارت ۱۰دقیقه ای هرروز تا ۱۰روز بعد از این حدودا دوهفته یک مرطبه آیا این روش باعث سرطان میشود ؟؟؟من حدودا هر۶ماه ۱۰پارت میرم الان بدجوری ترسیدم این مقاله های سولار باعث سرطان پوست میشه رو خوندم لطفا اگه روش درستی هست که سولار هیچ آسیبی به پوست نزنه رو بیان کنید سنم هم ۲۳هس

  • سلام کاملا این روش اشتباه ۱۰دقیقه زمان بسیار زیادی و هرروز نباید اینکارو انجام بدین معمولا یک یا دوروز درمیون بدلیل استراحت پوست و تثبیت رنگ پارت ها معمولا ا جلسات اول ۴،۵دقیقه ای هس بعد ۶ و نهایتا ۸ دقیقه

 2. من پوست سفید و چشمای رنگی دارم میخوام برم سولار اما خیلی میترسم دچار بیماری و مشکلات پوستی بشم راهی هست که اسیب کمتری ببینم یا روش خاصی برای افرادی مثل من هست؟؟

 3. دوستان اصلا پشت هم سولار نرین واقعا خطرناکه . امروز دختر خاله من از بس تند تند رفت غش کرد . بین سولارتون ۲ روز خره اقل فاصله بزارید

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید