انتخاب همسر مناسب در زمان درست و به دلایل قانع کننده، نوعی هنر محسوب می شود. ایجاد ارتباط با جنس مخالف به این آسانی ها هم نیست؛ بنابراین با وجود آمار بالای طلاق، به نظر منطقی می رسد که برای داشتن یک رابطه ی قوی و موفق نیاز باشد فرد مناسب را در زمان مناسب و به دلایل قانع کننده انتخاب کنیم.

چگونه شریک زندگی خوبی را انتخاب کنیم

از روی ترس انتخاب نکنید

بسیاری مواقع، افراد از روی ترس یا فردی را انتخاب می کنند یا با کسی در رابطه ای غمگین می مانند. این ترس معمولا ترس از تنها ماندن است اما در افراد مختلف، متفاوت است. خیلی مواقع تنها ماندن بهتر از این است که از روی ترس تصمیم بگیرید. تصمیم گیری از روی ترس به آدم حس سردرگمی و استرس و اضطراب می دهد و باعث می شود مسیر را اشتباه طی کنید.

سریعاً وارد رابطه ی جدی نشوید

ممکن است وقتی شخصی را پیدا می کنید که با او رابطه ی گرمی دارید، وسوسه شوید سریعا وارد رابطه ای تعهدآور و جدی شوید. اما باید بدانید هنوز این فرد را به خوبی نمی شناسید و در حال وابستگی عاطفی به کسی هستید که خیلی راجع به او چیزی نمی دانید. با پیش رفتن زمان، ممکن است به چیزهایی در او پی ببرید که دوست ندارید یا بفهمید واقعا با او هماهنگ نیستید. بنابراین اگر وارد مرحله ی وابستگی عاطفی شوید و به این عدم تفاهم ها پی ببرید، بیشتر از زمانی آسیب می بینید که فقط در حال شناخت یکدیگر بودید. وقتی در مراحل رمانتیک آغاز یک رابطه هستید معمولا از روی میل و هوس تصمیم می گیرید تا واقعیت و منطق. باید در زمانی که تصمیم می گیریم به کسی تعهد بدهیم صبور و واقع گرا باشیم.

به افراد فرصت دهید

به یاد داشته باشید هر چه بیشتر طرف مقابل خود و شخصیت او را بشناسید برای شما جذاب تر می شود. شناخت بعضی از افراد زمان زیادی می برد و این افراد عواطف خود را بروز نمی دهند. دریاهای آرام عمیق اند و اگر زمان لازم را صرف شناخت فردی نکنید این فرصت را نخواهید داشت تا او را بشناسید.

 معیارها و ملاک های انتخاب همسر را دور بریزید

برای انتخاب همسر خوب، نباید معیارهای محدودی داشته باشید. خیلی از افراد، لیست بلند بالایی از ویژگی های شریک زندگی ایده آل خود دارند. اگر خودتان را به یک لیست محدود کنید ممکن است افراد مناسب زیادی را از دست بدهید. تقریبا غیرممکن است فردی کاملا مطابق با معیارهای خود پیدا کنید و وقتی فکر می کنید فرد مورد نظر را پیدا کرده اید دل را به دریا می زنید و چشم خود را روی بعضی از ویژگی های منفی او می بندید. در یک رابطه ی عالی دو طرف از نظر احساسی سازگاری دارند. اینکه این فرد چه احساسی در شما ایجاد می کند مهم تر از چیزی است که روی کاغذ به نظر می رسد.

جزئیات را کنار بگذارید

برای انتخاب همسر به دنبال ویژگی هایی باشید که اساس یک رابطه ی خوب هستند. خصوصیاتی که اساس یک رابطه ی خوب را تشکیل می دهند شامل مواردی همچون همدلی، اتحاد، صداقت، قابل اعتماد بودن، مهربانی و بخشندگی هستند. اگر این خصوصیات را در کسی یافتید سعی کنید او را رها نکنید حتی اگر در ظاهر برای شما مناسب به نظر نرسد. معیارهای دیگر مثل شوخ طبعی، جهانگردی و رقصندگی هم خوب هستند اما لزوما برای ایجاد یک رابطه ی موفق از ضروریات به حساب نمی آیند.
یک عروس و داماد که دست های هم را گرفته اند

افسار خود را به دست هوس نسپارید

اکثر افراد معمولا وقتی جذب یک نفر می شوند شور همه چیز را در می آورند! جذابیت دو نفر برای هم نیروی قدرتمندی است و چیزی نیست که خیلی زیاد بین افراد اتفاق بیفتد. وقتی کسی را پیدا می کنیم که نسبت به او جذب می شویم نه تنها به لحاظ جنسی مجذوب او می شویم بلکه حتی نمی توانیم تشخیص دهیم که آیا آن شخص، فرد مناسبی برای ما هست یا نه. قدرت جاذبه ی طرف مقابل چیز خوبی است اما رفتار بد خود را به خاطر آن توجیه نکنید.

احساسات را کنترل کنید

احساساتی شدن درباره ی کسی را با دوست داشتنش اشتباه نگیرید، وقتی کسی تمام احساس خود را به پای شما نمی گذارد یا نمی دانید واقعا چه احساسی راجع به شما دارد باعث نوعی اضطراب می شود. اضطراب مغز شما را به جایی می رساند که تمام ذهنتان درگیر این فرد می شود. دائم به این فکر می کنید که الان کجاست و چکار می کند. قبل از اینکه به خودتان بیایید زندگی خود را بر اساس او و کارهایش بنا نهاده اید. شاید بخواهید روزهای هفته را باز بگذارید تا فرصت دیدنش را از دست ندهید. وقتی طرف مورد نظر، شما را تایید می کند حس فوق العاده ای خواهید داشتو از طرف دیگر وقتی از شما دوری می کند، شما را نادیده می گیرد یا به شما خرده می گیرد بدترین حس دنیا به شما دست خواهد داد. رابطه ی شما خیلی زود تبدیل به لحظات سرخوشی در مقابل لحظات تشویش و پریشان حالی می شود. این نوع احساسات را با عشق اشتباه نگیرید.

خودتان باشید

کسی را پیدا کنید که بتوانید در کنار او خودتان باشید؛ این حرف ممکن است کمی کلیشه باشد اما صحت دارد. انتخاب همسر یا شریک زندگی که بتوانید در کنار او 100 درصد خودتان باشید حس فوق العاده ای به آدم می دهد. پیدا کردن چنین فردی در زندگی کار سختی است. رابطه ی شما باید رابطه ای امن و راحت باشد که در آن نیازی به استفاده از ماسک نداشته باشید.

تغییرات را ایجاد کنید

منتظر نمانید چیزی در رابطه ی شما تغییر کند چون تغییر نخواهد کرد؛ هر چه بیشتر در رابطه ای بمانید که می دانید انتهای خوشایندی ندارد یا با ارزش های شما همخوانی ندارد، فرصت های بیشتری برای ملاقات با فرد مناسب در زندگی از خودتان می گیرید. درباره ی اینکه چه حد و مرزها و خط قرمزهایی دارید، با خودتان رک باشید. وقتی درباره ی این مسائل رک بودید تصمیم گیری راجع به سرنوشت رابطه ی شما آسان تر خواهد بود.

خوش باشید

برای انتخاب همسر تان، هر چه فشار کمتری روی خود بیاورید از خود لذت بیشتری خواهید برد. بعضی اوقات برای پیدا کردن چیزهایی که دوست دارید باید خیلی از چیزهایی را که دوست ندارید ببینید. با خودتان خوش باشید.