چند نکته مهم که قبل از کراتینه کردن مو های خود باید از آن ها مطلع شوید

0
8232
یک خانم در حال کراتینه کردن مو در آرایشگاه

کراتینه مو که به آن درمان برزیلی موها هم می گویند، پروسه ای است که طی آن موهای وز و فر، صاف و لخت می شوند. این روش در میان بسیاری از افراد شهور محبوب است و مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما بهتر است بدانید که بسیاری از برندها در مواد کراتینه خود، از ماده ای به نام فرمالدهید استفاده می کنند که ماده ای مضر و سرطان زاست. به طور کلی بحث ها و نظرات بسیار متفاوتی در مورد کراتینه کردن مو وجود دارد. در ادامه این مقاله با مهم ترین نکاتی که باید قبل از کارتینه کردن موهای خود بدانید آشنا خواهید شد.

فرایند کراتینه مو چگونه است

کراتین نوعی پروتئین است که به صورت طبیعی در موها وجود دارد؛ اما نمی تواند باعث صاف شدن وز موها شود. به همین دلیل کراتینه کردن مو این وظیفه را به عهده می گیرد. در فرایند کراتینه کردن مو نه از خاصیت کراتین، بلکه از خواص فرمالدهید برای صاف کردن مو استفاده می شود. فرمالدهید زنجیره های کراتینی مو را در یک خط مستقیم نگه می دارد و همین امر باعث صافی و زیبایی موهای شما پس از پایان فرایند کراتینه کردن مو می شود. در طول انجام این کار، آرایشگر کراتین را به موهای شما می زند و کاملاً دقت می کند که مواد با پوست سرتان تماس پیدا نکنند. این مواد در طول سشوار کشی و اتوکشی در هوا باقی می مانند.

موادی که سالن های آرایشی برای این منظور استفاده می کنند، با هم متفاوت است؛ بعضی ها میزان فرمالدهید بیشتری نسبت به بقیه دارند و بعضی فرمول های جدیدتر هم موادی جایگزین مواد کراتینه کرده اند تا مضرات کمتری داشته باشد. از آنجا که فرمالدهید یک نوع گاز به حساب می آید، وقتی در جریان هوا قرار می گیرد و استنشاق می شود، بسیار خطرناک می شود. به همین دلیل بعضی آرایشگران در حین انجام کراتینه، ماسک می زنند و ممکن است به شما هم ماسکی بدهند. کراتینه کردن هم معمولاً در قسمتی از سالن انجام می شود که سیستم تهویه مجهزی داشته باشد.

چگونه از کراتینه مو نگهداری کنیم

کراتینه کردن مو معمولاً بیشتر از دو ساعت به طول می انجامد که این زمان بستگی به بلندی موها و پرپشتی آن ها دارد. بعد از اتمام کار، سه تا چهار روز نباید موهایتان را بشویید. البته این مدت بسته به محصولات مختلف، متفاوت است؛ به همین دلیل از آرایشگر خود بپرسید که بهتر است چند روز صبر کنید. نکته حائز اهمیت، استفاده از شامپوهای بدون سولفات است. هر چیزی که سولفات یا نمک داشته باشد کارکرد ضد وزی مواد کراتینه را خنثی کرده و عمر صافی موهایتان را کوتاه می کند.

مطلب مرتبط:  چگونه از چسبندگی مژه ها جلوگیری کنیم؟

کراتینه مو مناسب چه افرادی است

برخلاف سایر روش های صاف سازی موها، کراتینه مو را حتی می توان روی موهای رنگ شده هم انجام داد. افرادی که موهای تاب دار و فر دارند (حتی آقایان) هم به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند. اگر از صاف کردن فر و وز موهایتان خسته شده اید، حتماً از نتیجه کراتینه موهای خود راضی خواهید شد؛ چراکه بعد از کراتینه، حتی در رطوبت و هوای بارانی هم دیگر موهایتان وز نمی کند. البته به این شرط که از مواد مرغوب و باکیفیتی استفاده شده باشد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، از استفاده کردن از موادی که حاوی فرمالدهید هستند اجتناب کنید. مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری ها اعلام کرده است که استنشاق این گاز می تواند باعث بروز مشکلاتی در باروری، از جمله سقط جنین شود.

همچنین کراتینه کردن مو بیش از دو یا سه بار در سال توصیه نمی شود. اگر بیش از این میزان موهای خود را کراتینه کنید، سلامت خود و موهایتان را به خطر می اندازید؛ چون این عمل باعث شکنندگی و ریزش آن ها می شود.

هزینه کراتینه کردن مو چقدر است

هزینه کراتینه مو از شهری به شهر دیگر متفاوت است. البته بستگی به سالن و سطح و کیفیت آن هم دارد که مسلماً سالن های باکیفیت تر هزینه بیشتری می گیرند. وقتی می خواهید سالن زیبایی خود را انتخاب کنید، نباید به هزینه آن توجه کنید. تبحر آرایشگر، ملاک اصلی برای حفظ سلامتی و گرفتن نتیجه دلخواهتان است. در محله، با آشنایان یا حتی از طریق اینستاگرام جست و جو کنید و آرایشگری پیدا کنید که تجربه زیادی در این کار داشته باشد.
یک خانم در حال دست کشیدن به موهای صاف و کراتینه شده خود

مطلب مرتبط:  از بین بردن جوش صورت در یک روز - چگونه جوش ها را سریع از بین ببریم

ماندگاری کراتینه چقدر است

کراتینه مو معمولاً دو تا سه ماه یا کمی بیشتر ماندگاری دارد. البته نباید انتظار ماندگاری ریباندینگ (صافی ژاپنی) را از کراتینه داشته باشید. پس از استحمام برای صاف تر شدن موها باید آن را سشوار بکشید یا اتو کنید؛ یا در غیر این صورت می توانید بگذارید موهایتان با جریان هوا خشک شود و حالت دار شود. به هر ترتیب، زمان سشوار کشیدن تان بعد از کراتینه کردن ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا می کند.

کراتینه برزیلی چیست

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، اسم کراتینه برزیلی در دنیای زیبایی و آرایش پیچید. این تکنیک یک روش جدید برزیلی بود که خانم ها آن را حتی بیشتر از موهای صاف ژاپنی ها دوست داشتند. کراتینه برزیلی، موها را درخشان تر و صاف تر می کند و پرپشتی آن ها را حفظ می کند. به علاوه می شود با آن موهای رنگ شده را هم صاف کرد و دو تا سه ماه دوام دارد. تکنیک صاف کردن موها به روش ژاپنی، موها را تا شش ماه مثل چوب صاف می کند تا زمانی که موهای خودتان دوباره رشد کنند و جای آن را بگیرند. برای مدت چند سال، کراتینه برزیلی تنها روشی بود که اگر موی فر یا حالت دار داشتید و می خواستید آن را صاف و نرم کنید در آرایشگاه ها به شما ارائه می شد.

بعد از مدتی، صحبت هایی راجع به میزان فرمالدهیدی که در این محصولات وجود داشت، سر زبان ها افتاد. میزان این ماده به حدی بود که جزو مواد خطرناک تلقی می شد؛ خصوصاً برای آرایشگرانی که از صبح تا شب با مواد شیمیایی سر و کار داشتند. در نهایت نتیجه این شد که برندهای این محصولات تاکتیک های بازاریابی خود را تغییر دادند و به جای استفاده از واژه “برزیلی” سعی کردند روی دارا بودن “کراتین” محصولات شان تکیه کنند. هر چه بود، این محصولات مقادیر فراوانی کراتین داشتند که لازمه داشتن موهای سالم به شمار می رود. تمام کلمات فرمالدهید از روی محصولات حذف شد و بسیاری از برندها به راحتی از این موضوع قسر در رفتند.

مطلب مرتبط:  برای کاهش ریزش مو چه کنیم؟ راهکارهای کاهش ریزش مو در زنان

کراتینه کردن مو چه مضراتی دارد

سوال اصلی این جاست که آیا این تکنیک ها بی خطر هستند یا خیر، که این موضوع جای بحث دارد. بسیاری از خانم ها سالی چند مرتبه موهای خود را کراتینه می کنند و هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید. آن ها معتقدند نتیجه ای که از این کار می گیرند به خطراتش می ارزد. اگر شما هم قصد دارید موهایتان را کراتینه کنید، حتماً از کسی کمک بگیرید که در این کار تبحر و تخصص دارد. مثلاً اگر آرایشگر از اتوی مویی استفاده کند که خیلی داغ است ممکن است به موهایتان آسیب برساند. آرایشگر حرفه ای کسی است که می داند محصولی که آرایشگاه از آن استفاده می کند دقیقاً حاوی چه موادی است.

بعضی برندها ادعا می کنند که محصول آنها بدون ماده فرمالدهید می باشد. اما آزمایشات صورت گرفته ثابت کرده که تعدادی از این برندها هم حاوی مقداری از این ماده سمی می باشند. برای عمل کردن درست کراتینه روی موها، باید قدری فرمالدهید داخل این محصول باشد. اما این میزان فرمالدهید است که اهمیت دارد. یک آرایشگر باتجربه و صادق می داند چقدر از این ماده در محصولی که روی موهای شما استفاده شده وجود دارد.

کارشناسان بر این باورند که خطر اصلی متوجه افرادی نیست که این روش روی آن ها انجام می شود؛ بلکه متوجه آرایشگران است. بعضی آرایشگران در طول هفته بارها و بارها با این گازهای سمی سر و کار دارند. اما اینکه این سموم چه آثاری روی این افراد دارد هنوز ناشناخته است.

چه موادی را جایگزین کراتینه کنیم

اکنون جایگزین هایی برای فرمالدهید در محصولات کراتینه استفاده می شود. این مواد به همان میزان موها را نرم می کنند؛ اما موها با اسید گلیوکسیلیک در جای خود ثابت می شوند. از آرایشگر خود بخواهید از برندهای معروف و مطمئن استفاده کند که به هیچ عنوان در آن ها از فرمالدهید استفاده نشده است. همچنین مواد خانگی برای کراتینه هم وجود دارند که همین نتایج را به همراه دارند. اما به طور کلی هیچ کدام از این جایگزین ها به اندازه محصولاتی که حاوی فرمالدهید هستند ماندگاری نخواهند داشت.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید