وقتی صحبت از هالووین به میان می آید، اکثر ما به یاد لباس های عجیب و غریب، آرایش های متفاوت مو و صورت، یا کدوتنبل های تزئین شده می افتیم. اما تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که تمام این رسم و رسوم از کجا ریشه گرفته اند؟ یا اصلا جشن هالووین چیست؟ اینطور که به نظر می رسد تاریخچه هالووین به سال های بسیار دور برمی گردد. این تاریخچه کمی ترسناک تر از آنچه به نظر می رسد می باشد. در ادامه با تاریخچه هالووین و علت جشن گرفتن این روز آشنا خواهید شد.

 

هالووین در قبرستان های مسیحیان

ریشه کلمه هالووین

احتمالا این موضوع را می دانید که جشن هالووین 31 اکتبر میلادی، برابر با 9 آبان ماه برگزار می شود؛ اما در این بین چیزی وجود دارد که احتمالا آن را نمی دانید. کلمه هالووین در واقع به معنای ” Hallowed Evening ” می باشد؛ کلمه Hallowed به معنای مقدس، و کلمه Evening به معنای شب یا عصر می باشد که در کل معنای شب مقدس را می دهد. اولین افراد اروپایی که این شب را جشن می گرفتند، از آن به نام All Hallow’s Eve. یاد می کردند که به معنای ” عید تمام مقدسات ” است. All Hallow’s Eve در 31 اکتبر برگزار می شد، و در روز بعد یعنی اول نوامبر، جشن All Saints’ Day را برگزار می کردند که به معنای ” روز تمام قدیسان ” می باشد. هر دوی این جشن ها برای اروپاییان اولیه، بسیار مقدس بود و آنها احترام زیادی برای این دو روز قائل بودند. اسم کنونی هالووین، ترکیب یا مخفف اسم این دو جشن می باشد.

 

جشن هالووین در زمان های قدیم

 

چرا هالووین را در 31 اکتبر جشن می گیرند؟

همانطور که گفتیم، جشن هالووین در 31 اکتبر یا 9 آبان برگزار می شود. چراکه جشن باستانی اسکاتلندی سوون (نوعی جشن برداشت محصول گائلیک)، قدیمی ترین ریشه جشن های هالووین، در این روز برگزار می شده است. طبق شواهدی که وجود دارد، این تاریخ، اصلی ترین زمان تغییر فصل در سال است؛ اما مهم تر از آن، اینکه بسیاری از افراد معتقدند که در این شب مرز میان این دنیا و دنیای بعدی بسیار باریک و کم می شود. از این رو این توانایی را پیدا می کنند تا با ارواح و افراد مرده ارتباط برقرار کنند. این باور در بسیاری از فرهنگ های مختلف وجود دارد. باوری مشابه آن نیز، در نزدیکی روز یوم کیپور یهودیان (روز آمرزش گناهان) وجود دارد. یوم کیپور نیز در ماه اکتبر برگزار می شود و در آن روز، افراد برای مردگان دعا می کنند.

 

کدوتنبل و شکلات در مراسم هالووین

تاریخچه فعالیت های هالووین

بسیاری از مسیحیان اولیه یا طرفداران پاگان، در هنگام جشن سوون تدارکات بسیار زیادی دیده و این جشن را با تشریفات زیادی برگزار می کردند تا بتوانند با ارواح ارتباط برقرار کنند. اگرچه اطلاعات زیادی در رابطه با این جشن ها وجود ندارد، اما بسیاری از افراد معتقدند که در آن زمان نیز لباس های مخصوصی، شبیه به لباس های هالووین، به تن می کردند که البته از لباس های کنونی ساده تر بودند. همچنین با تراشیدن قسمت داخل خربزه، فانوس درست می کردند و از ضیافت های برپا شده لذت می بردند. کمی بعد، هنگامی که دین مسیحیت رواج پیدا کرد، ریشه های جشن های پاگانیسم کم کم از بین رفته و جای خود را به فرهنگ عامه دادند و جشن ها بیشتر شکل مدرنیته به خود گرفتند و مقدار بیشتری تفریح و بازی نیز به آنها اضافه شد. برای مثال، افراد پیشگویی و آینده بینی را تا حد زیادی جایگزین رسم برقرار کردن ارتباط با مردگان کردند. همچنین بازی هایی مثل مسابقه سیب خوری به عنوان یکی از مسابقات همسریابی، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. در این بازی سیب ها نماد مردانی بودند که قصد ازدواج داشتند؛ از این رو هر سیب را به نشانه یکی از خواستگاران هر دختر، در یک ظرف قرار می دادند. هر سیبی که دختر آن را انتخاب می کرد، در واقع شوهر آینده اش انتخاب می شد.

یکی دیگر از مراسم پرطرفداری که در آن زمان برگزار می شد، مراسم آیینه بینی بود. به این صورت که افراد نزد جادوگران رفته و از آنها می خواستند تا آینده شان را در آیینه ببیند. همچنین گفته می شود که در آن زمان، نوعی شیرینی در شهر پخش می کردند. به علاوه افراد با کمک شیر، نامه های کوتاهی می نوشتند؛ سپس این نامه ها را تا کرده و داخل پوسته گردو قرار می دادند. بعد آنها را روی حرارت آتش قرار می دادند تا نوشته ها به رنگ قهوه ای در آمده و برای خواننده قابل خواندن شود.

 

مراسم قاشق زنی در شب هالووین

تاریخچه لباس های هالووین و مراسم قاشق زنی

بسیاری از افراد عقیده داشتند که در هالووین می بایست همچون فرشتگان لباس پوشید، و یا آیات و اشعار مربوط به این شب را در چند خانه اطراف خود خواند. کودکان نیز از پشت درب این خانه به خانه دیگری رفته و از صاحب خانه درخواست “کیک روح” که نوعی بیسکویت مخصوص هالووین بود را می کردند. البته این کیک ها جزئی از رسومات عید All Soul’s Day بودند (بله! یک عید سومی هم وجود داشته) که در 2 نوامبر برگزار می شد؛ اما سرانجام این جشن نیز با جشن هالووین یکی شد.

این جشن، در پوشیدن لباس مخصوص هالووین نیز تاثیر گذاشته است. از آنجا که در آن زمان افراد اعتقادات قلبی جدی و عمیقی برای فرشتگان و مقدسات شان قائل بودند، لباس پوشیدن در آن روز از مقدسات نشئت می گرفت. اما کم کم از محبوبیت این مدل لباس پوشیدن کاسته شد. پس از آن، اسکاتلندی های جوان و ایرلندی های بازیگوش، ایده لباس پوشیدن و داشتن ظاهری ترسناک را بیان کردند. دقیقا به همین صورت بود که این سبک از لباس پوشیدن در شب هالووین، مرسوم شد و تاکنون نیز ادامه دارد.

 

لباس های هالووین

هالووین امروزی

هالووین در واقع نمادی از فرهنگ و رسم و رسوم آمریکا و اروپاست که امروزه در ایران نیز برگزار می شود. در جشن های امروزه هالووین، افراد لباس های عجیب و غریب و اکثرا ترسناکی به تن می کنند و در مهمانی های مربوط به این شب شرکت می کنند. اگر قصد دارید خودتانن یکی از این لباس ها را تهیه کنید، می توانید اینجا کلیک کنید. بسیاری از مهمانی های هالووین، تم مخصوص این شب را دارند. امروزه یکی از اصلی ترین سمبل های هالووین، کدوتنبل هایی هستند که آنها را شبیه به فانوس در می آورند. اگر شما نیز قصد دارید امسال جشن هالووین را برگزار کنید، اینجا کلیک کنید تا با چند ایده جذاب آشنا شوید.