بعضی از افرادی که تصور می کنیم دوست ما به شمار می آیند. پیدا کردن دوستان واقعی کار سختی است. افراد زیادی به زندگی تان می آیند و می روند اما دوست خوب کسی است که برای همیشه کنارتان می ماند. او در جشن عروسی تان و همچنین مراسم تدفین تان/ حضور دارد (و برعکس). اما با وجود با این همه افراد در اطراف خود، که خصوصیت های رفتاری مختلفی دارند، از کجا بدانیم که ویژگی های دوست خوب چیست ؟

زندگی بدون دوست نمی تواند فوق العاده باشد. دوست خوب کسی است که وقتی حسابی در موضوعی خرابکاری کرده ایم، اول از همه به او زنگ می زنیم. کسی که ساعت 1 صبح می آید و ما را از دست یک سوسک نجات می دهد و بعد از آن کلی به ما می خندد. کسی که همراهش به تعطیلات می رویم، با یکدیگر فیلم می بینیم، به او اعتماد می کنیم، با هم می خندیم و با هم پیر می شویم. بیایید ببینیم چطور می شود تشخیص داد یک دوست حقیقتا دوستی واقعی است یا نه. برای این کار با 10 ویژگییک دوست خوب آشنا می شویم.

ویژگی های دوست خوب :

1- وقتی بعد از مدتی طولانی دوباره همدیگر را می بینید انگار نه انگار از هم دور بوده اید

بعضی وقت ها مشکلات زندگی دست و پاگیر می شود. آن دوستی که در دوران دانشگاه از هم جدا نمی شدید را یادتان می آید؟ دیگر تقریبا نمی بینیدش. آیا این بدان معناست که اکنون با یکدیگر دوست نیستید؟ یا بدان معناست که خیلی صمیمی نبودید؟  البته که نه. این زندگی است که باعث جدایی شما شده. یک وقت هایی هست که مجبورید ماه ها، و حتی سال ها، از یک نفر دور باشید. اما ملاکی که نشان می دهد دوستی تان چقدر واقعی بوده این است که وقتی همدیگر را می بینید چه رفتاری دارید. رفتارتان عجیب است؟ حرفی برای گفتن ندارید؟ مدتی طول می کشد با هم اخت شوید؟ یا مثل این است که انگار اصلا از هم دور نبوده اید؟ دوستان واقعی اگر مدت های زیادی هم از هم دور بمانند، چیزی بین شان تغییر نمی کند. همیشه همان حس خوب را نسبت به یکدیگر دارند و این یکی از خصوصیت های دوستان خوب است.

2- شما را می بخشد

همیشه وقتی یک دوست، شما را می بخشد و گذشته را فراموش می کند، نشان می دهد که او دوستی واقعی است. او این را درک می کند که همه ما اشتباه می کنیم. کینه به دل نمی گیرد اما در عوض آماده است که به خاطر دوستی که با شما دارد شما را ببخشد. او نیز همین انتظار را  از شما دارد.

3- در زمان حال همراه شما است

آیا تا به حال دوستانی بوده اید که با اینکه در کنارتان هستند، ولی انگار جای دیگری اند؟ با آن ها راجع به مشکلات تان صحبت می کنید اما در تمام مدت حواسشان پرت است. با گوشی شان ور می روند، با موهای شان بازی می کنند، یا مدام از اتاق بیرون می روند. دوستان واقعی در لحظه و در کنارمان حضور دارند. درست به حرف های ما گوش می دهند و تظاهر نمی کنند. حرفمان را می فهمند، از ما سوال می پرسند و به ما کمک می کنند تا مشکلاتمان را حل کنیم. حضور داشتن در کنار یکدیگر آنقدرها هم کار سختی نیست اما خیلی از افراد این کار ساده را هم نمی توانند انجام دهند.

4- در مواقع ضروری آماده کمک به شما است

این یکی دیگر از خصوصیت های یک دوست خوب است. همیشه در سختی های زندگی و مواقع ضروری، می توانید دوستان واقعی را از غیرواقعی تشخیص دهید. دوستان غیر واقعی در این مواقع ناپدید می شوند. همان آدم هایی که یک دفعه کاری برایشان پیش می آید. . .

“حتما، دوست داشتم تا فرودگاه برسونمت، اما …” می دانید که از چه جور افرادی صحبت می کنیم.

اما دوستان واقعی چطورند؟ ساعت 3 صبح تماس شما را پاسخ می دهند و آماده اند خودشان را زودتر از آتش نشانی برای کمک به شما برسانند.

5- شما را قضاوت نمی کند

لباس های عجیب و غریب می پوشید؟ علایق عجیب وغریب دارید؟ با اینکه بعضی دوستانتان با انزجار به این کارهای شما نگاه می کنند، اما دوستان واقعی، شما را قضاوت نمی کنند. آن ها کارهای عجیب و غریب ما را ویژگی خاص ما دانسته و آن ها را دوست دارند. این یکی از خصوصیت های مهم یک دوست خوب است.

 

سه انگشت به شکل سه دوست خوب

6- شما را حمایت و تشویق می کند

در دنیایی که همه انتقادگر و آیه نحس اند، نیاز به دوستانی داریم که مشوق ما باشند. نیاز داریم حمایت مان کنند، به ما انرژی دهند تا رویاهایمان را دنبال کنیم. این نشانه ها را نادیده نگیرید. اگر دوستی دارید که مدام  آرزوهایتان را سرکوب می کند و در گوش شما می خواند که برای آن ها تلاش نکنید، باید نگران دوستی تان شوید. دوستان واقعی، ما را عقب نگه نمی دارند، بلکه به جلو می رانند. شاید در یکی دو مورد ابراز نگرانی کنند، اما در کل ازما حمایت می کنند. آن ها در مورد ما سرشار از مثبت اندیشی و خوش بینی هستند، و همیشه به ما توصیه می کنند که اهداف بزرگ انتخاب کنیم، و خودشان هر چه در توان دارند برای کمک به ما انجام می دهند. و بهترین چیز در مورد آن ها چیست؟ این است که وقتی سرانجام به هدف می رسیم خوشحال ترین فرد خواهند بود. این ویژگی می تواند به پیشرفت شما در زندگی کمک کند.

7- با شما مخالفت می کند

همیشه باید مراقب افرادی باشید که با هر چیز شما موافقند. زیرا این ویژگی افراد چاپلوس است. این افراد چاپلوس، خوبی شما را نمی خواهند. آن ها احتمالا به این دلیل طرف شما را می گیرند که سودی از شما به آن ها برسد. اما دوستان واقعی اجازه نمی دهند از زیر کارها در بروید. اگر اشتباه کنیم، بدون وقفه آن را به ما گوشزد می کنند و اگر با ما مخالفند، به ما می گویند.

8- شما را در اولویت قرار می دهد

زندگی بعضی وقت ها واقعا گرفتارمان می کند. این را قبلا هم گفتیم. و با اینکه این زندگی بعضی وقت ها آنقدر درگیرمان می کند که دیدن و توجه کردن به دیگران غیرممکن می شود، باز هم مواقعی پیش می آید که اگر کمی تلاش کنیم می توانیم دوستان مان را ببینیم.

دوستان واقعی آن هایی هستند که با اینکه وقت ندارند برای دیدن دوستان شان وقت می گذارند. متاهلند؟ بچه دارند؟ باز هم وقتی برای دیدن شما پیدا خواهند کرد. آن ها مطمئن هستند هر اتفاقی در زندگی شان بیفتد، اگر بخواهند حتما راهی برای دیدن شما پیدا خواهند کرد. و این یکی دیگر از خصوصیت های بارز یک دوست خوب است.

9- در اسباب کشی کمک تان می کند

این یک قانون است: یک دوست، تا زمانی که در اسباب کشی کمک تان نکند دوست نیست. روز اسباب کشی می فهمید چه کسی دوست واقعی و چه کسی دوست غیرواقعی است. یک مرتبه می بینید دوست غیرواقعی تان پیغام هایتان را نمی خواند یا جواب تلفن تان را نمی دهد. آن ها می دانند شما چه می خواهید و سریع رابطه خود را با شما قطع می کنند. اما دوستان واقعی تان چطورند؟ آن ها حتی به شما پیشنهاد می کنند که به کمک تان بیایند.

10- از بودن در کنار او احساس خوبی دارید

در آخر، یکی از خصوصیت های یک دوست خوب این است که از بودن کنار او احساس خوبی دارید. او یک زندگی شاد و سرشار از خوشبینی برایتان می سازد. جاییکه دیگران شما را نا امید می کنند، او به شما امید می دهد. همیشه می داند چطور خوشحال تان کند و هیچوقت به سمت تان انرژی منفی نمی فرستد.