کت و شلوار یکی از مهمترین لباس های کمد هر مردی است. برخی از آقایان هر روز از کت و شلوار استفاده می کنند، و برخی نیز تنها چند بار در طول زندگی آن را می پوشند. از آنجا که هزینه خرید کت و شلوار نسبت به لباس های دیگر بالاتر است، باید به این هزینه به عنوان سرمایه گذاری در استایل خود نگاه کنید. اما توجه داشته باشید که این سرمایه به مراقبت نیز نیاز دارد. در این مقاله به نحوه صحیح پوشیدن، تمیز کردن و نگهداری از کت و شلوار پرداخته شده است. با آموختن و بکارگیری این نکات، کت و شلوار شما عمر بیشتری پیدا کرده، و در طول عمر خود به زیبایی خواهد درخشید.

 

پشیدن کت و شلوارهای متنوع

پوشیدن کت و شلوار

به کت و شلوار خود استراحت بدهید

بر خلاف لباس هایی مانند شلوار جین، کت و شلوار را نمی توانید ماه ها بصورت روزانه به تن کنید. پارچه کت و شلوار پس از هر بار پوشیده شدن به استراحت نیاز دارد، وگرنه از عمر آن کاسته خواهد شد. بعلاوه نپوشیدن کت و شلوار بصورت روزانه باعث می شود تا در مدت زمان طولانی تری تمیز مانده و فاصله بین خشکشویی های آن افزایش یابد. اگر شغل یا موقعیت شما به گونه ای است که باید هر روز کت و شلوار بپوشید، یکی از گزینه های زیر را بکار گیرید:

 • یک یا چند کت و شلوار دیگر بخرید. با این کار نه تنها طول عمر هر یک از کت و شلوارهای شما افزایش می یابد، بلکه هر روز می توانید با استایلی متفاوت نسبت به روز قبل ظاهر شوید.
 • یک شلوار اضافه برای کت و شلوار خود بخرید. اگر بودجه شما به خریدن یک کت و شلوار جدید نمی رسد، به جای آن یک شلوار اضافه برای کت فعلی خود خریداری کنید. شلوار معمولا خیلی سریع تر از کت خراب می شود. همچنین اگر شلوار دوم شما رنگ متفاوتی داشته باشد، استایل روزانه شما تنوع بیشتری پیدا خواهد کرد.

 

جیب های خود را خالی نگه دارید

پر کردن جیب ها باعث به هم خوردن فرم زیبای کت و شلوار شما می شود. برآمدگی های بوجود آمده به دلیل این کار، شکل کلی کت و شلوار شما را به هم ریخته و ممکن است با کش آوردن بخش هایی از پارچه آن، فرم و ظاهر کت و شلوار را برای همیشه خراب کند. در هنگام پوشیدن کت و شلوار جیب های آن را خالی نگه داشته و فقط موارد خیلی ضروری را داخل آن ها نگه دارید.

 

کت و شلوار خود را به درستی تا کنید

اگر در مسافرت کت و شلوار خود را به همراه دارید، باید به نحوه تا کردن و قرار دادن آن در چمدان توجه ویژه داشته باشید؛ مخصوصا اگر قرار است آن کت و شلوار را در یک کنفرانس یا جلسه به تن کنید. به تن کردن کت و شلوار چروک اصلا اتفاق خوبی نیست، پس نگذارید برای شما روی دهد. بهترین حالت این است که به جای قرار دادن کت و شلوار در چمدان یا کیف، آن را در کاور اصلی خود جابجا کنید. با این حال روش هایی نیز برای تا کردن و گذاشتن کت و شلوار در چمدان وجود دارد:

 • کت خود را صاف کنید، دست خود را در یک آستین آن فرو برده و برعکسش کنید.
 • شانه دوم کت را در شانه برعکس شده فرو ببرید و کت را در راستی عمودی تا کنید.
 • کت را در راستای افقی و دقیقا از وسط تا کنید، به نحوی که بالای یقه و پایین کت در کنار هم قرار گیرند.

 

تمیز کردن کت و شلوار با برس

تمیز کردن کت و شلوار

کت و شلوار خود را بعد از هر بار پوشیدن برس بکشید

این یکی از نکات نگهداری از کت و شلوار است که باید به صورت مستمر انجام شود. این کار باعث می شود تا کت و شلوار شما در زمان مابین خشکشویی نیز همیشه تمیز به نظر برسد. برس قیمت خیلی زیادی ندارد، اما به شما کمک می کند تا مو، شوره های سر و سایر کثیفی هایی که در طول روز به پارچه کت و شلوار شما می چسبند را پاک کنید. البته همیشه باید برس را در راستای پارچه، و از بالا به پایین بکشید (و نه به طرف چپ و راست).

 

لکه ها را بصورت موضعی پاک کنید

کت و شلوار نیز مانند لباس های دیگر لکه شده و کثیف می شود، اما در هنگام این اتفاق نباید آن را به سرعت به خشک شویی بفرستید. بسیاری از این لکه ها را می توان با دستمال مرطوب غیر معطر مخصوص کودکان تمیز کرد. اگر لکه شما سر سخت تر بود، از یک پارچه حوله ای و کمی آب برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 

به جای اتو از دستگاه تولید بخار استفاده کنید

کت و شلوار در هنگام پوشیده شدن چروک می شود، و بر خلاف لباس های دیگر، اتو کردن برای آن مضر است. اتوی داغ باعث خراب شدن پارچه کت و شلوار، کوتاه شدن عمر آن و همچنین تغییر شکل ظاهری آن خواهد شد. بجای اتو کردن، یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • می توانید از یک دستگاه تولید بخار (بخار گر) برای باز کردن چروک های کت و شلوار، و همچنین از بین بردن بوی نا مطبوع آن استفاده کنید. استفاده از دستگاه تولید بخار، عمر کت و شلوار شما را بطور قابل توجهی افزایش می دهد.
 • اگر به دستگاه تولید بخار دسترسی ندارید (مثلا در هنگام مسافرت)، کت و شلوار خود را در حمام آویزان کرده و حدود نیم ساعت آب داغ را باز نگه دارید. از آنجا که حمام پر از بخار می شود، این کار تاثیر مشابهی با دستگاه تولید بخار دارد.

 

استفاده از چوب لباسی مناسب برای آویزان کردن کت و شلوار

نگهداری از کت و شلوار

از چوب لباسی از جنس چوب با سرشانه پهن استفاده کنید

چوب لباسی در نگهداری از کت و شلوار نقشی اساسی بازی می کند. چوب لباسی های نازک و ارزان برای لباس های دیگر مناسب هستند، اما برای کت و شلوار باید از چوب لباسی چوبی پهن استفاده کنید. چوب لباسی که سرشانه های پهن داشته باشد، فرم کت را به خوبی حفظ می کنند، اما چوب لباسی های نازک باعث چروک شدن برخی قسمت های کت شده و در دراز مدت شکل سرشانه آن را نیز تغییر می دهند. بعلاوه اگر جنس چوب لباسی ها شما از چوب سرو باشد، باعث دور نگه داشتن حشرات موذی از کت و شلوار نیز خواهد شد.

 

کت و شلوار خود را در کاور پارچه ای نگه دارید

معمولا در هنگام خرید کت و شلوار یک کاور پلاستیکی مخصوص هم به شما داده می شود تا از صدمه دیدن آن جلوگری شود. اما این کاورهای پلاستیکی برای نگه داری کت و شلوار در دراز مدت مناسب نیستند؛ زیرا کت و شلوار را نباید در فضایی که هوا در آن جریان ندارن نگه داری کرد. کاور پلاستیکی هم از تنفس کت و شلوار شما جلوگیری خواهد کرد. این موضوع باعث بو گرفتن پارچه و ایجاد فضای مناسب برای زندگی حشرات موذی مانند بید می شود. اکثر فروشگاه های کت و شلوار، کاور پارچه ای هم بفروش می رسانند. اما قبل از خرید آن، به نکات زیر توجه کنید:

 • ارتفاع کاور را با ارتفاع کت و شلوار خود در هنگام قرار گرفتن روی چوب لباسی مقایسه کنید. اگر کاور کوتاه باشد، پایین کت و شلوار شما جمع خواهد شد.
 • هر کت را با شلوار خود آویزان کرده و نگهداری کنید.
 • برخی از کاورهای مرغوب، در آستر خود چوب سرو داشته و روی قسمت های باز پوشش متحرک دارند تا از ورود و زندگی حشرات موذی مانند بید جلوگیری شود.

 

قبل از کنار گذاشتن طولانی مدت کت و شلوار، آن را به خشک شویی بفرستید

برخی از کت و شلوار ها مانند کت و شلوارهای پشمی برای تمام فصول مناسب نبوده و گاها باید آن ها را برای مدت طولانی کنار نگه دارید. نگهداری کت و شلوار کثیف نه تنها کار شلخته ای است، بلکه ممکن است باعث ماندگاری لکه ها روی پارچه آن شود. به علاوه پارچه کثیف و بودار برای حشرات موذی جذاب تر است. برای همین بهتر است قبل از کنار گذاشتن طولانی مدت کت و شلوار، آن را به خشک شویی بفرستید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که کت و شلوار نباید بیشتر از چند بار در سال خشک شویی شود؛ زیرا غیر این صورت ممکن است آسیب ببیند.

 

نکات مراقبت از کت و شلوار

نکات تکمیلی

 • همیشه در زیر پیراهن کت و شلوار خود زیر پوش بپوشید. زیر پوش عرق بدن شما را جذب کرده و از رسیدن آن به کت جلوگیری می کند.
 • همیشه خشکشویی کت و شلوار خود را به افراد حرفه ای و باتجربه بسپارید.
 • در هنگام نشستن های طولانی یا در پشت فرمان، کت خود را در بیاورید. در این مواقع می توانید کت خود را آویزان کرده و یا آن را به آرامی روی یک سطح صاف (مثلا صندلی عقب ماشین) قرار دهید. این کار باعث کمتر چروک شدن کت شما می شود.
 • در کمد لباس های خود یک تکه چوب سرو بگذارید تا حشرات موذی و بید در به جان لباس های شما نیافتند.
 • با بکارگیری این نکات کت و شلوار شما چندین سال عمر خواهد کرد. بنابراین ممکن است در اثر تغییر سایز بدن شما در اثر چاقی یا لاغری، کت و شلوارتان دیگر ظاهر عالی روز اول را نداشته باشد. در صورت بروز این اتفاق، کت و شلوار خود را به یک خیاط متبحر بسپارید تا آن را با توجه به شرایط جدید بدنتان اصلاح کند.
 • هرگز کت و شلوار خود را با ماشین لباس شویی نشسته و آن را داخل خشک کن قرار ندهید. این کار باعث صدمه دیدن کت و شلوار شده و ممکن است موجب آب رفتن، تغییر رنگ و یا تغییر فرم آن شود. همواره به راهنمای شستشوی لباس که در آن دوخته شده توجه کنید.
 • هرگز برای از بین بدن یک لکه از زور و فشار استفاده نکنید؛ زیرا این کار ممکن است باعث تثبیت بیشتر لکه شود. اگر چیزی روی کت و شلوارتان ریخت، سریعا یک پارچه را در محل قرار دهید تا جذب آن شود. سپس با روش های گفته شده در بالا، لکه را بصورت موضعی پاک کنید.