موخوره چیست؟

چند شاخه شدن قسمت پایینی ساقه مو را موخوره می گویند که اغلب براثر خشکی بیش از حد موی سر به وجود می آید. همچنین این بیماری مو، میتواند براثر استفاده مداوم از مواد شوینده به وجود آید.این نوع از آسیب به قسمت بیرونی مو وارد می شود.

پیشگیری از موخوره:

بهتر است مراقبت های لازم از موهای خود را به عمل آورید تا دچار این موضوع نشوید. فراموش نکنید که موهای چرب کمتر در معرض موخوره قرار دارند. پس بهتر است افرادی که موهای نسبتاً خشک دارند، موهای خود را مرطوب نگه دارند. چند نوع ماسک های ساده خانگی وجود دارند که مانع از ابتلا به موخوره می شوند. در این مقاله، نمونه هایی از این ماسک های موثر را برای شما جمع آوری کرده ایم.

مرطوب کردن پوست سر با روغن

برای چرب یا مرطوب کردن موی سر، پوست سرتان را با انواع روغنهای زیتون، نارگیل یا بادام و یا حتی ترکیبی از چند روغن ماساژ دهید. پس از گذشت1 ساعت موهای خود را با آب ولرم شسته و سپس شامپو کنید. به اینصورت پوست سر شما چرب شده و امکان ابتلا به موخوره کاهش می یابد.

ماساژ عسل

استفاده از عسل موهای شما را به حد چشمگیری نرم کرده و باعث می شود موخوره نگیرید. 4 لیوان آب گرم را با 2 قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و پس از شستن موهایتان با شامپو ، محلول را به موهایتان  بزنید و حدود 15تا 20 دقیقه آن را روی سرتان ماساژ دهید.

ماسک ماست و انبه

یک عدد انبه متوسط (ترجیحا رسیده) را پوست کنده ، هسته آن را جدا کنید و سپس داخل مخلوط کن بریزید. بگذارید به خوبی به هم بخورد و حالت خمیری شکل پیدا کند. یک فنجان ماست را به آن اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا یکنواخت شود. سپس ماسکی که درست کرده اید را روی سرتان ریخته و به مدت 30 دقیقه ماساژ دهید. حال موهای خود را آب کشی کرده و شامپو کنید. استفاده از این ماسک برای مدت 4 هفته موهای شما را بسیار درخشان می کند، باعث میشود موخوره نگیرید و یا اگر موخوره دارید آن را درمان می کند.

استفاده از برس مناسب

بهترین انتخاب ، برسی است که سر آن نرم بوده و قابی چوبی باشد و به طور از مواد اولیه طبیعی ساخته شده باشد. استفاده از برس های فلزی به موهای شما آسیب می رساند .استفاده ی زیاد و مکرر از شانه یا برس هم می تواند آسیب های زیادی به موی شما وارد کند.حتی بهتر است موهای خود را یک روز در میان شانه کنید. موهای خیس هم در معرض صدمه هستند و بهتر است تا خشک شدن کامل موهایتان، آن را شانه نزنید.

[td_smart_list_end]

درمان موخوره:

برای از بین بردن موخوره ها اکثر افراد کوتاه کردن مو را پیشنهاد می کنند. ولی روش هایی گیاهی و کاملا بی ضرر وجود دارند که بدون کوتاه کردن مو، موخوره ها را از بین می برند.

پس از استحمام اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند. مهمترین عامل در به وجودآمدن موخوره، گرما و حرارت بیش از اندازه موی سر می باشد که در واقع همان گرمای سشوار است. درصورت استفاده از سشوار حتما اول سِرُم یا ماسک موی تقویتی به موی خود بزنید تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. سپس از سشوار (اتوی مو یا بابلیس) استفاده کنید.

حتما از شانه یا برس هایی با جنس طبیعی استفاده کنید. هیچگونه شامپوی الکلی یا اسیدی به سر خود نزنید. استفاده از روغن های طبیعی هم در از ببین بردن موخوره تاثیر زیادی دارند.