معرفی بهترین روش های پیشگیری و درمان جوش سر سیاه بینی

0
1451
معرفی بهترین روش هایی ممکن برای پیشگیری و درمان جوش سر سیاه بینی

جوش های سر سیاه بینی، چرک و کثیفی های مانده در زیر پوست بینی شما نیستند؛ بلکه منافذ بسته روی پوست هستند که توده های چربی و مواد داخل آنها سیاه رنگ شده است. این جوش ها زمانی ظاهر می شوند که چربی که پوست به صورت طبیعی تولید می کند، در منافذ تجمع پیدا کرده و منجر به ایجاد مانع شوند. یکی از اصلی ترین نواحی صورت که در معرض جوش های سر سیاه قرار دارد، روی بینی است. متخصصان پوست، جوش های سر سیاه را “کومدون های باز” می نامند؛ چون روی آن ها باز می ماند و باعث می شود مواد داخل شان در معرض هوا قرار گرفته و اکسید شوند و همین لیل، منجر به رنگ سیاه آن ها می شود. شرایط و دلایل متعددی سبب ایجاد جوش سر سیاه بینی می شود که رایج ترین آن ها، داشتن پوست چرب است. در ادامه این مقاله با روش های ساده ای برای درمان جوش سر سیاه بینی آشنا خواهید شد.

 

استفاده از چسب از بین برنده جوش سر سیاه بینی

درمان جوش سر سیاه بینی با مراقبت از پوست

روزی دو مرتبه صورت تان را بشویید

این روش یکی از مهم ترین و آسان ترین راه های درمان جوش سر سیاه بینی است. شست و شوی مرتب صورت کمک می کند تا آلودگی های پوستی از بین رفته، و پوست و منافذ آن تمیز بمانند.

 • صورت تان را روزانه دو مرتبه با آب و صابون ملایم بشویید. همچنین باید هر بار که زیاد عرق کردید، صورت خود را بشویید؛ مثلا بعد از ورزش کردن.
 • با نوک انگشتان تان به آرامی شوینده را با حرکات دورانی روی پوست ماساژ دهید. هرگز پوست تان را اسکراب نکرده و از شوینده های لایه بردار استفاده نکنید. این کارها باعث بدتر شدن جوش هایتان می شوند.
 • مرطوب کردن پوست خود با یک مرطوب کننده متناسب با نوع پوست تان را هیچگاه از قلم نیندازید.

 

شوینده های صورت حاوی بنزوئیل پراکسید بخرید

این دارو بیشترین ماده ای است که برای درمان انواع جوش ها، از جمله جوش سر سیاه بینی مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید آن را در طیفی از محصولات پوستی، نظیر شوینده های صورت، کرم ها، ژل ها و لوسیون ها پیدا کنید.

 • بنزوئیل پراکسید باکتری های روی پوست بینی که باعث التهاب و ایجاد جوش و آکنه می شوند را از بین می برد. همچنین تولید چربی طبیعی پوست را کاهش می دهد و با این کار از بسته شدن منافذ جلوگیری می کند.
 • کودکان زیر ۱۲ سال و زنان باردار، شیرده یا زنانی که قصد بارداری دارند باید پیش از مصرف محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید، با پزشک خود مشورت کنند.

 

شوینده های صورت حاوی اسید سالیسیلیک بخرید

اسید سالیسیلیک چربی های داخل پوست را از بین برده و از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می کند؛ در نتیجه پوستی نرم تر و صاف تر خواهید داشت. در صورت استفاده مداوم از اسید سالیسیلیک، این ماده حتی مانع از شکل گیری جوش سر سیاه بینی در آینده می شود.

 • برای شستن صورت خود از یک شوینده صورت حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید و یا به صورت تان کرم اسید سالیسیلیک بزنید.
 • هنگام استفاده از اسید سالیسیلیک نباید بدون مشورت پزشک از هیچ محصول دیگری به جز شوینده های ملایم استفاده کنید. اسید سالیسیلیک را همراه مواد درمانی دیگر مثل بنزوئیل پراکسید مصرف نکنید؛ مگر اینکه پزشک تان تجویز کرده باشد.
 • هشدار: از ورود دارو به چشم ها، دهان و داخل بینی جلوگیری کنید. در صورت تماس دارو با این قسمت ها، فورا ناحیه را به مدت ۱۵ دقیقه با آب شست و شو دهید.
 • اگر باردار یا شیرده هستید و یا قصد بارداری دارید، پیش از شروع استفاده از اسید سالیسیلیک با پزشک خود مشورت کنید؛ همچنین در صورتی که دیابت دارید، یا دچار بیماری های کبدی یا کلیوی هستید نیز می بایست با پزشک مشورت کنید.

 

از کرم هایی که حاوی رتینوئید هستند استفاده کنید

رتینوئیدها از مشتقات ویتامین A به شمار می روند و معمولا برای درمان جوش و آکنه با نسخه پزشک قابل دسترس هستند. کرم های رتینوئید، منافذ جوش های سر سیاه موجود روی بینی را باز کرده و نحوه رشد پوست و دفع سلول های مرده را بهبود می بخشد. استفاده منظم از کرم های رتینوئید باعث می شود لایه بیرونی پوست، صاف و ضخیم تر شود و در عین حال لایه مرده کراتین بیرونی، بهتر از پوست جدا شود. بعضی مواقع این لایه های پوسته پوسته قابل رویت هستند، اما بعد از ۳ تا ۷ مرتبه استفاده هفتگی از کرم به مدت ۴ تا ۶ هفته، عوارض جانبی آن کاهش پیدا کرده و پوست شما صاف تر می شود.

 • هشدار: رتینوئید به نور حساس است و باید تنها در شب مورد استفاده قرار بگیرد. هیچ وقت در حالی که از محصول حاوی رتینوئید استفاده کرده اید، در معرض آفتاب قرار نگیرید. اگر قصد دارید زیر آفتاب بروید، تنها از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بعضی از محصولات رتینوئید وجود دارند که بدون نسخه به فروش می رسند؛ مثل ژل آداپالین (یا ژل دیفرین). این محصول، کمی ملایم تر از انواع تجویزی است و در اکثر داروخانه ها نیز یافت می شود.
 • ممکن است در ۲ تا ۴ هفته ابتدایی شروع استفاده از محصول، شاهد افزایش جوش های سر سیاه روی بینی تان باشید. این امر کاملا طبیعی است؛ اما پوست تان بعد از مرحله ابتدایی به طرز چشمگیری بهبود خواهد یافت.

 

از ماسک خاک رس استفاده کنید

خاک رس بنتونیت ماده ای است سرشار از مواد معدنی و درمانگر که چربی ها و سایر آلودگی ها را از منافذ پوست بیرون می کشد. هنگام استفاده از ماسک خاک رس، پوست می تواند تمام مواد معدنی را به خود جذب کرده و در همین حال، خاک هم جوش های سر سیاه را تخلیه می کند. برای مرطوب کردن پوست بینی تان، کمی روغن جوجوبا به خاک رس اضافه کنید.

 • یک قاشق غذاخوری خاک بنتونیت بردارید.
 • به آن آب اضافه کنید تا خمیری مانند شود.
 • با نوک انگشتان تمیز خود، صورت تان را با یک لایه نازک از خمیر بپوشانید.
 • اجازه دهید خمیر ۱۰ تا ۲۵ دقیقه روی صورت تان بماند.
 • صورت خود را با آب ولرم بشویید.

 

از چسب های پاک کننده بینی استفاده کنید

چسب های پاک کننده بینی، بلافاصله منافذ بسته روی بینی را باز می کنند. اما این چسب ها پوست بینی را خشک می کنند؛ به همین دلیل باید تنها یک یا دو بار در هفته از آن ها استفاده کنید.

 • صورت تان را با آب ولرم و صابون بشویید.
 • بینی تان را کاملا مرطوب کنید و چسب را روی آن بچسبانید.
 • اجازه دهید چسب حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا سفت شود.
 • با دقت چسب را از پوست جدا کنید.
 • از چسباندن چسب روی زخم های حاصل از آکنه یا پوست متورم، آفتاب سوخته، بسیار خشک و یا مستعد رگ های عنکبوتی خودداری کنید.

 

به متخصص پوست مراجعه کنید

متخصص پوست قادر است که درمان هایی نظیر لایه برداری (پیلینگ شیمیایی) و تخلیه جوش را در محیطی استریل و امن ارائه کند. این روش ها تکنیک های حرفه ای هستند که باید حتما همان طور که پزشک متخصص پوست تجویز کرده، انجام شوند. پیلینگ شیمیایی در درمان جوش سر سیاه بینی روش بسیار موثری است.

 • متخصص پوست ممکن است از روش تخلیه کومدون هم بهره بگیرد که در آن جوش های سر سیاه با استفاده از یک ابزار جراحی کوچک، برداشته می شوند. این کار باید تنها توسط افراد حرفه ای و آموزش دیده انجام شود. تخلیه جوش ها در خانه می تواند باعث ایجاد عفونت و زخم های دائمی روی پوست شود. اگر جوش های سر سیاه بینی تان با وجود درمان های مختلف باز هم مدام ظاهر می شوند، این تکنیک روش مناسبی برای شما محسوب می شود.
 • یک متخصص زیبایی آموزش دیده و حرفه ای هم می تواند بسیاری از این روش های درمانی را انجام دهد؛ اما همیشه پیش از انجام پیلینگ شیمیایی، تخلیه جوش یا سایر درمان های پوست با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

 

کرم زدن روی بینی

درمان جوش سر سیاه بینی با روش های خانگی

با تاثیر درمان های خانگی آشنا باشید

درمان های طبیعی و خانگی از محبوبیت زیادی برخوردارند؛ اما این روش ها کاملا نسبی بوده و ممکن است برای همه افراد کارساز نباشد. اما در بسیاری از موارد، افراد از این درمان ها بیشتر از روش های پزشکی و شیمیایی نتیجه می گیرند.

 

از روغن درخت چای استفاده کنید

روغن درخت چای یکی از معدود درمان های طبیعی است که در بسیاری از موارد از نظر پزشکی هم مورد تائید قرار دارد. از محصولی استفاده کنید که حداقل ۵ درصد عصاره روغن درخت چای داشته باشد یا خود این روغن را مستقیما به جوش های سر سیاه روی بینی تان بزنید.

 • روغن درخت چای در مقایسه با بنزوئیل پراکسید، ممکن است زمان طولانی تری ببرد تا اثر کند؛ اما این روغن عوارضی که مواد شیمیایی قوی دارند را ندارد.
 • روغن درخت چای را به هیچ عنوان نخورید. این کار باعث مسمومیت می شود.

 

با عسل، چسب پاک کننده بینی درست کنید

ترکیب عسل، آب لیمو و سفیده تخم مرغ و درست کردن یک چسب پاک کننده بینی از این ترکیب، کمک می کند تا جوش های سر سیاه بینی تان کاهش پیدا کنند. عسل خواص ضد باکتریایی طبیعی دارد که باکتری های مولد جوش موجود در پوست را از بین می برد. سفیده تخم مرغ مواد را غلیظ کرده و آب لیمو، پوست را روشن می کند. ۱ قاشق غذاخوری عسل خام، سفیده ۱ تخم مرغ و ۱ قاشق چایخوری آب لیمو را در ظرف کوچکی با هم ترکیب کنید.

 • ۱ تا ۲ قطره روغن حیاتی به ترکیب تان اضافه کنید. از روغن گل همیشه بهار استفاده کنید چراکه این روغن کمک می کند تا روند درمان پوست تسریع شده و ضد باکتری نیز می باشد. روغن اسطوخودوس نیز ضد باکتری بوده و می تواند به شما آرامش دهد.
 • مواد را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در مایکروفر قرار دهید. به هیچ عنوان آن را بیشتر از ۱۰ ثانیه گرم نکنید. زدن ماسک داغ به صورت و بینی می تواند پوست تان را شدیدا بسوزاند.
 • یک لایه نازک از ماسک را روی جوش های سر سیاه بینی تان بزنید.
 • یک لایه پنبه روی ماسک قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند تا خشک شود.
 • به دقت نوار پنبه را از پوست جدا کرده و صورت تان را با آب خنک بشویید.

 

به سونا بروید یا صورت تان را بخور دهید

حمام بخار کمک می کند تا منافذ پوست باز شده و استفاده از یک روغن حیاتی ضد باکتری در حین این کار نیز می تواند در درمان جوش سر سیاه بینی موثر باشد.

 • ۱ لیتر آب را بجوشانید. ۱ تا ۲ قطره روغن حیاتی گیاهی به آن اضافه کنید. یکی از روش های زیر را انتخاب کنید:

۱- روغن حیاتی نعناع یا پونه: هر دو حاوی منتول هستند که ضد عفونی کننده بوده و سیستم ایمنی تان را تقویت می کند.

۲- روغن حیاتی آویشن: روغن آویشن ضد باکتری است و رگ های خونی را باز می کند.

۳- روغن حیاتی گل همیشه بهار: گل همیشه بهار ضد باکتری است و روند درمان پوست را تسریع می کند.

۴- روغن اساسی اسطوخودوس: اسطوخودوس نیز ضد باکتری بوده و شما را آرام و ریلکس می کند.

 • اجازه دهید آب جوش کمی خنک شود. سرتان را با یک حوله سبک بپوشانید و صورت تان را به مدت ۱۰ دقیقه بالای قابلمه آب جوش بگیرید. صورت تان را حداقل ۲۵ سانتی متر دور از آب نگه دارید تا دچار سوختگی نشوید.
 • صورت خود را با یک شوینده ملایم شسته و مرطوب کننده بزنید.

 

مخلوطی از سرکه و روغن های حیاتی را امتحان کنید

سرکه حاوی اسید سیتریک است که ثابت شده در کاهش آکنه تاثیر زیادی دارد. درست کردن مخلوطی از سرکه و روغن های پرتقال و ریحان شیرین، که هر دو دارای خواص ضد باکتریایی هستند، می تواند به شما کمک کند که از شر جوش های سر سیاه بینی تان خلاص شوید.

 • ۱ قاشق غذاخوری سرکه را با ۲ قاشق غذاخوری آب رقیق کنید. پنج تا ۱۰ قطره روغن پرتقال و روغن ریحان شیرین به ترکیب فوق اضافه کنید. نکته مهم این است که محلول تان نباید بیش از ۳ تا ۵ درصد روغن داشته باشد. از میزان پایین روغن شروع کنید و در صورت نیاز آن را افزایش دهید، اما از میزان ذکر شده بیشتر اضافه نکنید.
 • با یک تکه پنبه یا پد، محلول را روی جوش های سر سیاه تان بزنید.
 • بعد از استفاده از این محلول، زیر آفتاب نروید؛ در غیر این صورت روغن پرتقال پوست تان را به نور آفتاب حساس تر کرده و ممکن است دچار سوختگی شوید.

 

از بین بردن جوش سر سیاه بینی

پیشگیری از بروز جوش سر سیاه بینی

موهای خود را تمیز نگه دارید

موهای شما حاوی روغن های طبیعی است که به صورت تان منتقل می شود. تمیز نگه داشتن آن ها از پخش شدن چربی که باعث بروز جوش سر سیاه می شود، جلوگیری می کند.

 • سعی کنید موها را از صورت و نزدیکی بینی تان دور نگه دارید.

 

از آرایش های غلیظ اجتناب کنید

بسیاری از محصولات آرایشی حاوی چربی هستند که می تواند موجب بسته شدن منافذ پوست شود. سعی کنید از محصولات آرایشی بر پایه مواد معدنی، ضدجوش و یا فاقد چربی استفاده کنید. این کار از ایجاد جوش های سر سیاه در آینده جلوگیری کرده و جوش های فعلی را بدتر نمی کند.

 

از مرطوب کننده های فاقد چربی استفاده کنید

مرطوب کننده هایی که حاوی چربی هستند، جوش های سر سیاه را بدتر می کنند. مرطوب کننده ای انتخاب کنید که حاوی ضد آفتاب باشد تا از آسیب آفتاب به پوست تان پیشگیری کند.

 • از نور آفتاب دور بمانید و از دستگاه های سولاریوم استفاده نکنید. این عوامل خطر ابتلا به سرطان پوست را در شما افزایش می دهند. همچنین بعضی داروهای ضد جوش می توانند پوست شما، خصوصا پوست بینی تان را نسبت به آفتاب بسیار حساس کرده و باعث سوختگی شوند.

 

از شستن بیش از حد صورت خودداری کنید

شستن بیش از اندازه صورت می تواند پوست را خشک و تحریک کند؛ این امر ظاهر جوش های سر سیاه فعلی را بدتر می کند. روزی دو مرتبه صورت تان را بشویید، یک بار صبح و یک بار شب. بعد از عرق کردن هم باید صورت تان را بشویید.

 • پوست خود را محکم نمالید. این کار جوش هایتان را بدتر می کند.

 

نکته

هر روز صورت تان را بشویید و مرطوب کننده بزنید؛ اما تنها چند مرتبه در هفته لایه برداری کرده یا از چسب های پاک کننده بینی استفاده کنید تا جلوی خشک شدن بیش از حد پوست بینی تان را بگیرید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید