تا به حال اتفاق افتاده روی کاناپه به تماشای تلویزیون نشسته باشید و یک پیتزای کامل بخورید؟ یا یک پاکت چیپس کامل؟ یا یک لیتر بستنی؟ شاید روز بدی داشته اید یا شاید فقط گرسنه بوده اید و ولع خوردن چیزی را داشته اید که خوشمزه باشد. مهم نیست چه دلیلی دارید؛ در هر صورت تمام واحدهای غذایی اضافه ای که می خورید چنانچه سوزانده نشوند تبدیل به چربی خواهند شد و اگر می خواهید این چربی ها را به سرعت از بین ببرید، می بایست برخی نکات چربی سوزی سریع و آسان را بدانید. درواقع هر 3500 کالری اضافه ای که مصرف کنید و آن را نمی سوزانید، به نیم کیلو چربی تبدیل می شود. چربی به راحتی به بدن اضافه می شود اما رهایی از شر آن کار نسبتا سختی است.

نکات مهم چربی سوزی سریع و آسان :

چطور بعد از افزایش وزن آن را کاهش دهیم

پس چطور باید از شر این چربی اضافه خلاص شد؟ به جز لیپوساکشن، تنها راه خلاصی از شر چربی ها ورزش کردن است و این راه، بسته به اینکه می خواهید چند کیلوگرم کم کنید زمان می برد. باید سماجت به خرج دهید و واقعا دل به ورزش و تغذیه سالم بدهید.

ترکیبی از ورزش و رژیم غذایی، موثرترین راه کاهش وزن است. برای وزن کم کردن، انرژی مصرفی باید کمتر از خروجی انرژی باشد. برای اینکه وزن کم کنید و وزن تان حفظ شود، توصیه می شود هر هفته فقط نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کنید.

محدوده چربی سوزی

احتمالا شنیده اید که برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید ضربان قلب تان را به محدوده چربی سوزی که حدودا 70-60% حداکثر ضربان قلب تان است برسانید. (سن خود را از 220 کم کنید تا عدد دقیق را مشاهده کنید) وقتی ورزش می کنید از چربی ها و کربوهیدرات ها به عنوان سوخت استفاده می کنید. ورزش با شدت کم باعث کاهش چربی سوزی می شود؛ چون با افزایش شدت ورزش، میزان کربوهیدرات بیشتری برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

با افزایش شدت تمرینات، بدن از کربوهیدرات های بیشتری برای سوخت رسانی استفاده می کند. چون هنگامی که با شدت کم ورزش می کنید، چربی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد، به نظر می رسد که چربی   بیشتری هم می سوزانید. اما اگر می خواهید با ورزش کردن با شدت کم چربی سوزی کنید، می باید تمرین خود را برای مدت زمان بسیار طولانی تری انجام دهید.

زمان

اینکه در چه ساعت از روز ورزش می کنید هم در چربی سوزی تان تاثیرگذار است. در یک مطالعه ای که یک مجله معتبر در رابطه با چربی سوزی، در دو نوبت مختلف صبح و شب انجام داد، به این نتیجه رسید که میزان چربی سوزی در تمامی افراد، در شب بسیار بیشتر است. پس اگر می خواهید چربی سوزی سریع و آسان داشته باشید، بهتر است شب ها ورزش کنید.

پس سوزی

شاید اصطلاح “پس سوزی” را شنیده باشید که “مصرف بیش از حد اکسیژن پس از ورزش” هم نامیده می شود. طبق نتیجه گیری از مطالعه ای دیگر که به بررسی اثر شدت و مدت تمرین روی پس سوزی انجام شد، با افزایش شدت تمرین، پس سوزی هم افزایش پیدا می کند.

با اینکه پس سوزی ارتباط زیادی با میزان کالری هایی که می سوزد ندارد، این مطالعه نشان داد میزان کالری های سوخته شده در یک بازه زمانی، تفاوت محسوسی ایجاد می کند. بنابراین ورزش کردن با شدت بیشتر، باعث می شود تا بدن تان حتی بعد از اینکه تمرین را تمام کرده اید هم کالری بیشتری بسوزاند.

تمرینات اینتروال

با تمرینات اینتروال یا تناوبی می توانید چربی سوزی سریع و آسان را در مدت زمان کم تجربه کنید. تمرینات اینتروال فعالیت ها و تمرینات شدید ورزشی را با فعالیت های متوسط و کم شدت ادغام می کند و یک تمرین متعادل را ارائه می دهد. مثلا اگر پیاده روی می کنید، می توانید آن را به آهسته دویدن تبدیل کنید.

در مقایسه با تمرین با شدت یکنواخت، تمرینات اینتروال  یا تناوبی، ضربان قلب تان را بالاتر برده و به کالری سوزی بیشتری منتحی می شود که در نتیجه آن، وزن بیشتری کم خواهید کرد.

طبق بررسی های انجام شده در رابطه با میزان اثربخشی تمرینات اینتروال بر آمادگی قلبی-عروقی، تمرینات اینتروال در افرادی که اضافه وزن دارند، باعث کاهش توده چربی شده و این نشان دهنده آن است که این تمرینات برای کاهش وزن از ورزش مداوم، موثرتر هستند.

تمرینات قدرتی را به ورزش خود اضافه کنید

احتمالا شنیده اید که عضلات در حالت استراحت، کالری بیشتری نسبت به چربی ها می سوزانند. عضله روزانه چیزی حدود 10-7 کالری در هر نیم کیلو می سوزاند و چربی چیزی در حدود 3-2 کالری در هر نیم کیلوگرم.

هرچند این میزان چندان قابل توجه نیست، اما در مدت زمان زیاد، به چشم خواهد آمد. با اضافه کردن حرکات قدرتی به تمرینات خود، بدن تان قادر خواهد بود تا عضله ساخته و کالری بیشتری بسوزاند.

توصیه ها و پیشنهادات

بر اساس اطلاعاتی که ارائه شد، برای چربی سوزی سریع و آسان از طریق انجام صحیح تمرینات ورزشی باید به مدت طولانی تر، تمرینی کم شدت تا متوسط انجام دهید. اما تمرین با شدت بالا یا انجام تمرینات اینتروال باعث سوختن کالری بیشتری می شود. بنابراین توصیه هایی که می تواند ارائه شود بدین قرار است:

  • تمرینات اینتروال باعث کالری سوزی بالا در مدت زمان کم و پس سوزی بیشتر می شود؛ بدین معنا که بعد از انجام ورزش تان کالری های بیشتری می سوزانید.
  • تمرینات قدرتی را بخشی از برنامه تمرینی خود قرار دهید تا بدن تان عضله سازی کند؛ همین کار می تواند به سوختن بیشتر کالری ها هم منجر شود.
  • همچنین می توانید تمرینات دایره ای انجام دهید. یعنی تمرینات قدرتی و ایروبیک را با هم ادغام کنید. این کار ضربان قلب تان را در طول تمرین بالا نگه می دارد و باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید.
  • اگر هم که حرکات ترکیبی انجام می دهید و از قسمت های بالا و پایین بدن تان در آن واحد استفاده می کنید، مطمئنا کالری بیشتری می سوزانید؛ چون از عضلات بیشتری استفاده می کنید و ضربان قلب تان هم بالاتر می رود.
  • اگر می توانید شب ها ورزش کنید چون مطالعات نشان داده چربی سوزی در شب بهتر صورت می گیرد.