هنگامی که صحبت از لاغری و کاهش وزن و همینطور دلایل و روش های خوب به میان می آید، متخصصین از پروتئین حرف می زنند؛ زیرا اشتهای شما را تنظیم می کند و باعث می شود زودتر سیر شوید. اما اگر تمرکز خود را برسیر کردن خود با غذایی گذاشته اید که مقدار زیادی پروتئین دارد، احتمالا بیشتر از چیزی که نیاز دارید مصرف می کنید. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده، این است که چقدر پروتئین در روز مصرف کنیم؟ متخصصین تغذیه می گویند، درهر وعده بیشتر از 20 تا 30 گرم پروتئین مصرف نکنید. این مقدار با آزمایش بر روی خانم های 19 تا 70 ساله به دست آمده است با این هدف که به طورمیانگین تا 46 گرم پروتئین، درهر وعده مصرف کنند. اما چون وزن و میزان فعالیت هر فرد متفاوت است، این دسته بندی باید بتواند به شما کمک کند تا میزان پروتئین دریافتی خود را در روز تخمین بزنید.

چرا متخصصین می گویند فقط 20 تا 30 گرم در هر وعده کافی است؟ این موضوع درست است که مصرف پروتئین برای لاغری و کاهش وزن هم بهتر است، اما پزشکان تغذیه بر این باورند که بدن تنها می تواند 20 تا 30 گرم پروتئین را در هر وعده جذب کند. این میزان مصرف پروتئین ، مقدار خوبی برای هر وعده است؛ زیرا به سیر شدن کمک خواهد کرد و بیشترین میزانی است که بدن شما می تواند در یک وعده برای بازسازی عضلات جذب کند. در یک وعده غذای مناسب برای کاهش وزن، به ترکیب پروتئین خود با کربوهیدرات ها احتیاج خواهید داشت؛ به این ترتیب هم احساس سیری طولانی تری خواهید داشت و هم می توانید انرژی، فیبر و چربی های سالم ذخیره کنید.

بنابراین نیازی نیست که به همراه وعده ی پروتئینی خود هنگام صبح، املت تخم مرغ هم بخورید. بنا بر توصیه های متخصصین، در مورد نوع پروتئین نیز، نیازی نیست که فقط بر پروتئین های حیوانی تمرکز کنید؛ پروتئین های گیاهی مانند حبوبات، برگ های سبز، غلات کامل، مغزها و فراورده های سویا هم دارای فیبر هستند وعلاوه بر اینکه می توانند به کنترل وزن کمک کنند، به دلیل کمک به کاهش بیماری های قلبی و سرطان نیز، برای همه ضروری هستند.