لذت بردن از زندگی مجردی، به شب زنده داری با دوستان، تماشای یک فیلم کمدی رمانتیک یا این قبیل کارها خلاصه نمی شود. مجرد بودن می تواند آزادی فوق العاده ای نصیب تان کرده و به شما فرصت شکل دهی مهارت ها و تجارب زندگی تان را دهد. اما چگونه از زندگی مجردی لذت ببریم؟ کلید لذت بردن از زندگی مجردی، استفاده بهینه از زمان، بهره مندی از آزادی و آماده شدن برای یک رابطه احتمالی در آینده نه چندان دور است. در ادامه همین مقاله با بهترین راهکارها برای تحقق تمامی این کارها، آشنا خواهید شد.

 

ریلکس کردن در کنار استخر

از آزادی خود بهره ببرید

تجرد را برای خود معنا کنید

فارغ از اینکه چه موقعیتی دارید و چرا مجرد هستید، باید بتوانید معنای مجرد بودن را برای خود تعریف کنید؛ مخصوصا اگر در آینده انتظار برقراری رابطه جدیدی را دارید. تمرین کنید همیشه به تائید یا درک شدن از سوی فرد دیگری نیاز نداشته باشید. یاد بگیرید از تنها بودن احساس راحتی کنید و تمرین کنید خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید.

 

به یک سفر برنامه ریزی نشده بروید

از آنجا که دیگر نیازی ندارید نگران برنامه یا اولویت های شخص دیگری باشید، می توانید هر زمان هر جا که می خواهید بروید. می توانید یک روز مرخصی بگیرید تا به یک شهر نزدیک سفری داشته باشید، یا شاید آخر هفته را در شهر خودتان به سیر و سیاحت بپردازید.

 • مجرد بودن به معنای آزادی در انتخاب مقصد سفرتان است. وقتی مجرد هستید مجبور نیستید کوتاه بیایید یا جایی بروید که به آن علاقه ای ندارید. انتخاب، کاملا در دستان خودتان است.

 

چادر بزنید و در آن اقامت کنید

اگر همیشه دوست داشتید زندگی به سبک خانه به دوش ها را تجربه کنید، حالا فرصت خوبی برای این کار است. به محض اینکه درگیر رابطه ای شوید، امکان رفتن از کمپی به کمپ دیگر برایتان وجود نخواهد داشت.

 • این فرصت، مخصوصا اگر جوان و عاشق سفر کردن باشید، فرصتی عالی برایتان محسوب می شود. زندگی در چادر به شما این امکان را می دهد تا آزادانه و بدون پرداخت اجاره خانه و تنها با چند وسیله و کوله پشتی تان، به هر جا که می خواهید بروید.

 

اگر از شغل فعلی تان راضی نیستید، آن را عوض کنید

بودن در رابطه معمولا نیازمند آن است که در تصمیم گیری ها با طرف مقابل تان مشورت کنید. این امر گاهی باعث می شود در شغلی که دوست ندارید بمانید تا آرامش ذهنی طرف مقابل تان را حفظ کنید. اگر مجرد باشید تنها مسئول خودتان هستید؛ بنابراین به راحتی شغلی که دوست ندارید را ترک کنید و دنبال کاری باشید که به آن علاقه دارید.

 • اگر می خواهید کارتان را ترک کنید، حتما یک کار دیگر را به عنوان جایگزین در نظر داشته باشید. مجرد و بی خانه بودن به اندازه مجرد بودن و استقلال مالی داشتن جذاب نیست.

 

وقت شما متعلق به خودتان است

وقتی در یک رابطه هستید، وقت و زندگی خود را با شخص دیگری سهیم می شوید. در زمان مجردی نیازی ندارید به طرف مقابل تان بگویید می خواهید شب بیرون بروید یا حتی قصد دارید برای تعطیلات آخر هفته به شهر دیگری بروید. وقتی تمام وقت تان مال خود شماست، واقعا قدرت در دستان شماست.

 • مجبور نیستید در اوقات بیکاری خود، حتما کار خاصی انجام دهید. اگر ماندن در خانه یا پیاده روی طولانی خوشحال تان می کند همان را انجام دهید. هنگامی که وقت خود را در اختیار دارید، به معنای این است که فرصت دارید کاری را که دوست دارید انجام دهید.

 

روی دوستی هایتان تمرکز کنید

مجرد بودن به معنای کناره گیری از تمام رابطه ها نیست. بلکه می توانید وقت و انرژی خود را به دوست هایتان اختصاص دهید. اگر دوستی دارید که به کمک نیاز دارد، می توانید بدون نیاز به هماهنگی با شریک خود به کمک او بشتابید. اگر دوستان تان می خواهند به سفر هیجان انگیز بروند، هیچکس نیست که جلویتان را بگیرد.

 • تحقیقات نشان داده افراد مجرد شادتر هستند. کلید آن هم این است که سعی کنید دوستان متعهد و خوبی داشته باشید.
 • یادتان باشد دوستان شما در واقع اعضای خانواده شما هستند. اگر دوستان حامی و مهربانی ندارید سعی کنید چند تایی پیدا کنید. برای آشنایی با ویژگی های یک دوست خوب می توانید اینجا کلیک کنید.

 

کتاب خواندن در زمان تنهایی

از زمان خود بیشترین استفاده را ببرید

یاد بگیرید روی پای خودتان بایستید

ایستادن روی پای خود، چیز فوق العاده ای است. یاد بگیرید چطور از خودتان مراقبت کنید؛ مثلا چطور آشپزی کنید و خانه را تمیز نگه دارید، یا چطور سرویس بهداشتی را تمیز کنید و زمان خود را مدیریت کنید. تمام این مهارت ها هم در دوران مجردی بسیار ارزشمند هستند و هم در صورتی که در رابطه قرار گیرید.

 • البته این کار خیلی آسان نیست و باید با امور کوچک شروع کنید؛ مثلا برای خودتان صبحانه درست کنید یا لباس های کارتان را اتو بکشید.
 • مراقبت کردن از خود، برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. جست و جو کنید تا دریابید این موضوع برای شخصیت شما به چه معناست.

 

یک مهارت جدید یاد بگیرید

از زمانی که در اختیار دارید و ممکن است بعدا آن را در اختیار مخاطب خاص تان بگذارید، استفاده کنید و یک مهارت جدید یاد بگیرید. می توانید در کلاس آواز ثبت نام کنید، یا با رجوع به وبسایت های طراحی، شروع کنید تا طراحی گرافیک بیاموزید. هر مهارتی که یاد بگیرید، سرتان را گرم می کند و به زندگی تان رنگ و لعاب دیگری می دهد.

 • مجرد بودن فرصتی عالی برای تجربه کردن است. اگر شروع به یادگیری مهارت جدیدی کردید و آن را دوست نداشتید، به سراغ کار دیگری بروید.
 • وقتی مهارت مورد علاقه خود را پیدا کردید، خود را به آن مشغول کنید.

 

به خودتان رسیدگی کنید

تامین نیازهای اولیه تان عالی است؛ اما رسیدگی به خودتان حتی مهم تر هم هست. سوای اینکه تلاش می کنید تمیز و مرتب و آراسته باشید، باید اسباب آسایش و آرامش روحی خود را نیز فراهم کنید. برای بعضی از افراد، این موضوع انجام مدیتیشن در هر روز صبح و لذت بردن از یک فنجان چای است. برای عده ای دیگر 4 مرتبه رفتن به باشگاه در هفته و ورزیده کردن اندام شان است.

 • رسیدگی به خود برای هر کس نسبت به دیگری متفاوت است. وقتی می خواهید برای این کار برنامه روزانه ای انجام دهید، ببینید چه کارهایی باعث می شوند احساس آرامش و کمال کنید. و همان کارها را در اولویت قرار دهید.

 

برای خود هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید

برای لذت بردن از زندگی مجردی تان، برای خود هدف تعیین کنید و زمان خود را برای رسیدن به آن تقسیم بندی کنید. می توانید اهداف کوچکی تعیین کنید؛ مثل خوردن حداقل سه وعده غذا در هفته در خانه، یا اهداف بزرگی مثل ترفیع شغلی در همین موقع تا سال بعد.

 • اهدافی تعیین کنید که برای خودتان مهم هستند، نه کس دیگر. این کار شما را در زندگی پیش می برد و جهت دستیابی به اهداف تان به شما انگیزه می دهد.

 

روی شغل تان تمرکز کنید

انرژی را که صرف رابطه قبلی تان کرده اید، این بار صرف کار خودتان کنید. حتی اگر در شغلی هستید که احتمالا برای طولانی مدت در آن نخواهید ماند، می توانید در قسمتی که مشغول به کار هستید تلاش کنید تا پیشرفت کنید و به این ترتیب چشم انداز آینده شغلی خود را بهبود بخشید.

 

چت کردن با تلفن همراه

آماده یک رابطه جدید شوید

به رابطه های گذشته تان فکر کنید

رابطه های گذشته تان راجع به خود شما و رابطه های آینده ای که خواهید داشت، درس های مهمی به شما می دهند. برای اینکه خودتان را آماده یک رابطه احتمالی جدید کنید، ببینید در گذشته چه سهمی در جدایی از رابطه قبلی داشته اید، یا چه کارهایی کرده اید که باعث طرد طرف مقابل شده است. به دنبال راه هایی باشید که رفتارتان را بهبود ببخشد.

 • در بین رابطه هایتان، زمانی را به خود اختصاص دهید. حتما نباید سریع از یک رابطه به رابطه بعدی بروید. از زمانی که تا رابطه بعدی دارید، استفاده کنید و به بازسازی خود بپردازید.

 

روی نقص های خود کار کنید

کمی زمان گذاشته و به خودتان و ایراداتی که دارید فکر کنید. روی ویژگی هایی که باعث می شود دوست و شریک بهتری شوید کار کنید. البته که این کار، کار سختی است. هیچکس نمی خواهد راجع به نقص هایش فکر کند. اما شناسایی و رفع آن ها باعث می شود شخص بهتری بوده و کمک می کند فرد شادتری شوید.

 • شاید حسادت یکی از نقص های شما باشد. تمرین کنید قدردان تمام چیزهایی باشید که دارید.
 • سعی کنید تا مجرد هستید با خودتان و دیگران صادق باشید و تمرین کنید چیزی را که واقعا می خواهید بگویید.

 

چیزهای دوست داشتنی و غیر دوست داشتنی خودتان را داشته باشید

بسیاری از افراد علایق خود را به خاطر علایق طرف مقابل شان کنار می گذارند. وقت بگذارید و چیزهای دوست داشتنی و دوست نداشتنی مثل موزیک های مورد علاقه، غذاها، نوشیدنی ها، و سبک زندگی و حتی انتظارات تان از یک رابطه و شریک را بررسی کنید. این کار شما را به شریکی ارزشمند تبدیل می کند؛ چون به کمک آن خودتان را بهتر می شناسید و برای شاد کردن دیگران از علایق خود کوتاه نمی آیید.

 • مجردی زمانی عالی برای کسب تجربه های جدید است. غذاها، موسیقی ها، یا فیلم های جدید را امتحان کنید. کارهایی انجام دهید که تا به حال انجام نداده اید. ممکن است در این بین چیزها و کارهایی پیدا کنید که واقعا دوست دارید.

 

از دیگران کمک بخواهید

اگر از تنهایی خود احساس فوق العاده ناخوشایندی دارید که به تنهایی قادر به رفع آن نیستید، از کمک یک مشاور یا روانشناس استفاده کنید. هرچند ممکن است احساس کنید تنها شما با چنین مشکلی مواجه هستید اما بسیاری از افراد هستند که تلاش می کنند در عین مجردی، خوشحال و راضی باشند (و مثل شما نمی توانند). یک مشاور زبده می تواند راه های مقابله با ناراحتی تان را پیش روی شما قرار دهد و حتی می تواند شما را با دیدگاه جدیدی از وضعیت تان آشنا کند.

 

راهکارهای حضورذهن را تمرین کنید

و بالاخره، قسمتی از زندگی خود را به شکرگذاری و حضورذهن اختصاص دهید. در مجردی به حس خوبی که غذاها در لب ها و زبان تان ایجاد می کنند دقت کنید؛ به صداهایی گوش کنید که وقتی سگ تان را به پیاده روی می برید می شنوید، یا احساسات خود را در روزهای پراسترس کنترل کنید. حضورذهن کمک می کند بدن و ذهن تان را کاملا بشناسید تا بتوانید تصمیمات درست تری گرفته و در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید.

 • ایجاد حضورذهن در زمانی که در رابطه هستید، کار سختی است؛ چون بخش زیادی از وقت و توجه تان معطوف طرف مقابل تان می شود.