چگونه استرس را کاهش دهیم؟ معرفی ۱۰ روش برای مقابله با استرس

0
797
چگونه استرس را کاهش دهیم؟ روش های مقابله با استرس

استرس عامل بسیار مخربی است که اگر با آن مقابله نکنیم می تواند تمام زندگی مان را در بر بگیرد. اما چگونه استرس را کاهش دهیم؟ در ادامه این مقاله با ۱۰ روش موثر برای مقابله با استرس آشنا خواهید شد.

استرس که امری کاملا طبیعی و بیولوژیکی می باشد، هنوز کمی جدید است و تا حدود دهه ۱۹۵۰ میلادی به طور کامل کشف نشده بود. این اتفاق کاملا هم منطقی می باشد؛ چراکه از آن زمان تمام دنیا بیشتر کار کردند، فشار بیشتری برای خانواده و درست کردن زندگی بر روی مردم قرار گرفت، پول بیشتری در بین مردم پخش شد و مردم بیشتری هم به دنبال پول در آوردن رفتند و مهم تر اینکه همیشه این نگرانی وجود داشت که دنیا درگیر جنگ دیگری شود.

پس با توجه به تمام این اتفاقات و جریانات، در آن دوران واقعا استرس زیاد بود. بنابراین شاید کمی ناجوانمردانه و اشتباه به نظر برسد که بگوییم امروزه ما از همیشه بیشتر استرس داریم. اما مطمئنا مدارکی برای اثبات آن نیز موجود است. به دلیل انفجار رسانه های اجتماعی، چیزهای بیشتری به شکل رقابتی در آمده اند. چه کسی بهترین شغل را دارد؟ چه کسی بیشترین ساعات را کار می کند؟ چه کسی بهترین مو را دارد؟ چه کسی بهتر از همه بنظر می رسد؟ چه کسی لاغر است و چه کسی چاق؟ به تمام این موارد، فشار کار، سختی بزرگ کردن فرزندان و ساختن یک زندگی ایده آل آن هم با این شرایط اقتصادی را اضافه کنید و دیگر به وضوح می توانید ببینید که امروزه استرس تقریبا تمام افراد را به روش های مختلفی درگیر کرده است. در نتیجه سوال این نیست که امروزه استرس ما مربوط به کدام یک از این موارد است. بلکه سوال این است که چگونه استرس را کاهش دهیم؟ با ۱۰ روش موثر برای مقابله با استرس آشنا شوید.

 

گوش دادن به آهنگ

به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید

بیشتر اوقات هنگامی که استرس زیاد داریم، یادمان می رود که به سراغ روش های ساده برویم. دیقا نکته همین است؛ شما باید همه چیز را ساده نگاه دارید. بیشتر اوقات، از بین بردن تنش و آرام کردن استرس به “سادگی” (اما خیلی قدرتمند و تاثیرگذار) گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان است. اگر روز سختی داشته اید، یکی از روش های مقابله با استرس، ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت و گوش کردن به چند آهنگ خوشحال کننده که می دانید همیشه می توانند روحیه شما را بهتر کنند است. این راهکار را حتما امتحان کنید. آهنگ هایی از گذشته که شما را به یاد دوران خوشی از زندگی می اندازند را پخش کنید. آهنگ های شاد و دارای ضرب، آهنگ های مثبت به همراه متنی الهام بخش و این قبیل آهنگ ها را پخش کنید. فراموش نکنید که اگر با آن آهنگ بخوانید و برقصید، استرس تا حد خیلی بیشتری از شما دور خواهد شد.

 

یک خانم در حال فکر کردن

عوامل استرس زا را از بین ببرید

آیا می دانید که چه چیزی به شما استرس وارد می کند؟ آیا می دانید که چه چیزی باعث می شود سطح استرس شما به بالاترین حد خود برسد؟ تنها در زمانی که اینها را مشخص کرده اید است که می توانید بر رویشان کار کرده و نابودشان کنید. یکی از روش های مثبت برای مقابله با استرس، زمان گذاشتن و فکر کردن به این موضوع و یادداشت کردن چیزهای استرس زا برای خودتان می باشد. جمعیت و شلوغی، برای برخی از مردم استرس زا است. در این مورد، از رفتن به مرکز شهر در روزها و زمان های شلوغ دوری کرده و تا جایی که می توانید بصورت آنلاین خرید کنید. اگر هیچوقت نمی توانید عاملی که باعث ایجاد استرس می شود را پیدا کنید، خانه و محیط اطراف تان را مرتب کرده و آن را طبق سلیقه خود بچینید.

 

یک خانم در حال کار کردن با لپ تاپ

چند کار را بصورت همزمان انجام ندهید

“با یک دست ۲ تا هندوانه بر ندارید” چرا چند کار را بصورت همزمان انجام می دهید؟ در وقت خود صرفه جویی کرده و سعی کنید تاثیرگذارتر باشید. انجام دادن چند کار بصورت همزمان نه تنها در وقت ما صرفه جویی نمی کند، بلکه بازدهی کارها را تا حد زیادی پایین آورده و استرس بیشتری به ما وارد می کند. یکی از روش های مثبت مقابله با استرس، تمرکز کردن بر روی یک کار (و نه چند کار بصورت همزمان) می باشد؛ با این روش، خوشحال تر هم خواهید شد. در این مورد بهتر است لاکپشت باشید و نه خرگوش!

 

صبح زود بیدار شدن

زودتر دست به کار شوید

یکی از دلایل استرس پیدا کردن ما این است که خیال می کنیم به اندازه کافی برای تمام کارهایی که می خواهیم انجام دهیم، وقت نداریم. تا به حال این موضوع برای شما اتفاق افتاده است؟ بطور مثال ساعت ۵ بعد از ظهر است و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. در اینجا شما از استرس بیش از حد می خواهید موهای خود را بکنید! اما اگر زودتر کارهایتان را شروع می کردید چطور؟ اگر زود تر از خواب بیدار می شدید و اولین کار خود را در ساعت ۸ صبح به پایان می رساندید چطور؟ “اما دوست دارم در آخر هفته ها بیشتر بخوابم” شما باید از خودتان بپرسید که چه چیزی بیشتر به شما صدمه می زند: بیشتر خوابیدن یا عدم توانایی انجام تمام کارهایتان در یک روز.

 

یک خانم در حال درست کردن سالاد

کارهای قابل بحث را دور بریزید

کارهایی در زندگی وجود دارند که باید آنها را انجام دهیم. این کارها غیر قابل بحث بوده و چیزهایی مانند بردن فرزندانمان به مدرسه، تمیز کردن خانه، غذا درست کردن و غیره را شامل می شوند. اما کارهایی هم هستند که انجامشان، قابل بحث می باشد؛ کارهایی که به زندگی ما هیچ معنی خاصی نداده و در عین حال به ما استرس وارد می کنند. پس چرا این کارها را انجام می دهیم؟ اینها را برای خود مشخص کنید و از زندگی تان بیرون کنید؛ زیرا اینکار هم، یکی دیگر از روش های مقابله با استرس است.

 

یک خانم در حال ریلکس کردن

هیچ کاری نکنید

برخی از ما همیشه درحال انجام کاری هستیم. انجام ندادن هیچ کاری، برایمان سخت است و در اینصورت احساس تنبلی به ما دست می دهد! اما نکته اش این است: برخی اوقات، انجام ندادن هیچ کاری، عیبی ندارد. این را امتحان کنید؛ در یک جای دنج بخوابید. در ساحل استراحت کنید. برای یک روز کامل، اصلا هیچ کاری انجام ندهید. در پایان روز خواهید دید که استرس تا چه حد از شما دور شده است.

 

یک خانم در حال درست کردن خوراکی سالم

غذای مناسب بخورید

شما همگی درباره خوراکی های راحت شنیده اید. شاید خودتان هم گاهی اوقات به سراغشان می روید. بعد از یک روز سخت و طولانی، در حین خوردن چیپس و شکلات و نوشابه، تلویزیون تماشا می کنید. و همه اینها بعد از آن است که یک همبرگر یا پیتزا خورده اید. اینها غذاها و تنقلات نامناسبی هستند و خودتان هم این را می دانید؛ اما احتمالا فکر می کنید که اگر در کوتاه مدت شما را آرام می کنند، پس چه عیبی دارد؟

درواقع این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ زیرا داشتن رژیم غذایی نامناسب و بد، سطح استرس را بالا می برد. چربی های بد این خوراکی ها تنها به شکم و ران های شما نمی رسند؛ آنها همچنین به مغزتان رسیده و در آن مشکل بوجود می آورند. این موضوع باعث بوجود آمدن استرس، اضطراب و حتی افسردگی بیشتر می شود. یکی از روش های موثر در مقابله با استرس، انتخاب خوراکی های سالم و مناسب و داشتن یک رژیم غذایی متعادل است. خوراکی هایی مانند میوه، سبزیجات، دانه ها و لوبیاها می توانند به تقویت بدن کمک کرده و شما را با انرژی و سرزندگی پر کنند و به این شکل، استرس را از بین ببرند.

 

برنامه ریزی کردن

برنامه ریزی کنید

زمانی که روز به پایان می رسد و تازه یادمان می افتد که فراموش کرده ایم که یک کاری را انجام دهیم، استرس پیدا می کنیم. برای اینکه مطمئن شوید این اتفاق برایتان پیش نمی آید، یک برنامه ریزی روزانه یا هفتگی درست کنید و کارها و وظایف تان را اولویت بندی کنید.

 

دو خانم در حال صحبت کردن با یکدیگر

به مردم نه بگویید

زمانی که به انجام کاری که دوست نداریم مجبور می شویم، استرس ما بیشتر می شود. این وضعیت را تصور کنید. دوست شما از شما می پرسد که آیا می خواهید فردا شب بیرون بروید و یکی از دوستان مرد او که به نظرش، برای شما عالی می باشد را ملاقات کنید؟ شما واقعا این را نمی خواهید و تصور یک قرار کورکورانه شما را می ترساند. اما به دوست تان جواب مثبت می دهید؛ زیرا نمی خواهید او را ناامید یا ناراحت کنید. و سپس ۲۴ ساعت بعدی را به این خاطر استرس دارید و نمی توانید بر روی چیزی تمرکز کنید! گربه را دم حجله بکشید و به تمام کارهایی که علاقه ای به انجامشان ندارید، نه بگویید. زیرا این کار، روشی تاثیرگذار و مثبت برای مقابله با استرس است. این زندگی شما است؛ کنترل آن را در دست بگیرید!

 

ورزش کردن

ورزش کنید

ورزش کردن به تنهایی استرس را از بین نمی برد؛ اما مطمئنا تنش را کاهش می دهد. اینکه ورزش کنید و احساسات خود را در زمانی که روی تردمیل هستید بیرون بریزد، حس خوبی دارد. با تمرین مشت زنی استرس خود را از بین ببرید. با ورزش آن شیاطین استرس را از خودتان دور کنید!

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید