چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟ آشنایی با روش های از بین بردن افکار منفی

0
1824
روش های از بین بردن افکار منفی

افکار منفی مانند سلول های سرطانی ای هستند که اگر به حال خود رهایشان کنید، می توانند ذهن شما را احاطه کرده و لحظات شما را خراب کنند. بهترین کار برای مقابله با آن ها این است که به سرعت از بین ببریدشان. در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به روش هایی سریع که در از بین بردن افکار منفی مؤثرند.

افراد موفق می گویند داشتن تفکر مثبت یکی از راز های موفقیت در زندگی است. اگر ما به چیزهای مثبت فکر کنیم، زندگی شاد و مثبت تری خواهیم داشت. در مقابل، اگر افکار منفی نیز داشته باشیم، زندگی ما غمگین و منفی می شود. اگرچه زمانی که به شکلی طبیعی نگرانیم، احساس اضطراب کرده و همیشه انتظار بدترین اتفاق را داریم، دور کردن افکار منفی به سادگی گفتن آن نیست. بیشتر اوقات، همه چیز به نگاه ما به دنیا بستگی دارد. مثلا اگر به شغلی که همیشه دوست داشتیم دست پیدا نکنیم به شکلی خودکار فکر می کنیم که مشکل از ما بوده و هیچکس نمی خواهد ما را استخدام کند یا اگر نمره ای را که فکر می کردیم بدست نیاوردیم با خود فکر می کنیم که احمق هستیم و هیچوقت به هیچ چیز نخواهیم رسید. زمانی که طرز تفکر شما به این شکل باشد، کنار گذاشتن آن خیلی سخت خواهد بود و همیشه در مورد همه چیز به نتایج منفی می رسید. مثلا اگر دوستتان به قرار ملاقاتی که داشته اید دیر رسیده است به این نتیجه می رسید که حتما به اندازه ای از شما خوشش نمی آید که سروقت بیاید. شریک زندگی شما، در یک شب تعطیل هنوز هم به خانه نیامده است و شما فکر می کنید که حتما به شما خیانت کرده است! همانطور که می بینید، این افکار می توانند تمام زندگی شما را مسموم و تمرکز کردن شما را بر روی نوعی از زندگی که دوست دارید داشته باشید، متوقف کنند. حتما این سؤال برای شما پیش می آید که آیا ممکن است این افکار را خیلی سریع از خود دور کنید یا خیر. باید بگوئیم که این کار، انجام شدنی است به این شرط که بپذیرید و به روش هایی که این کار را آسان خواهند کرد، نگاه کنید.

مطلب مرتبط:  آشنایی با روش های کاهش استرس روز اول دانشگاه

روش های مقابله با افکار منفی

همه چیز را به عنوان “صفر یا صد” نبینید

حتما این جمله را از خیلی از افراد شنیده اید که می گویند یا پیروز می شوم یا می میرم؛ این طرز تفکر، متعلق به افرادی است که افکار منفی دارند و به جهان با دید منفی نگاه می کنند. یا جمله هایی مانند آنها یا در یک چیز واقعا عالی هستند یا کاملا بدرد نخور هستند، هیچوقت به هیچ جایی نمی رسند؛ اما پرورش دادن این دیدگاه به هیچ وجه درست نیست و شاید تنها به این خاطر که یکی دو تا قرار بد داشته ایم  و یک یا دو شرکت نخواسته اند با ما مصاحبه کنند قرار نیست فکر کنیم که ما به درد هیچ چیز نمی خوریم. دیدن دنیا به شکل سیاه و سفید، در تفکر شما اختلال ایجاد کرده و نمی گذارد شما به جایی برسید. هیچ چیز کامل و صد در صدی مانند من هیچوقت موفق نمی شوم یا من هیچوقت ازدواج نمی کنم وجود ندارد. خود شما هم این را ته دلتان می دانید، اما اگر همچنان این حرف ها را تکرار کنید، ذهن شما هم گول خورده و آن ها را باور می کند. این موضوع واقعا می تواند شانس موفقیت شما را در روند از بین بردن افکار منفی کاهش دهد. به عنوان یک راهنمایی خوب برای دور کردن افکار منفی، به یاد داشته باشید که یک شکست به معنی پایان راه نیست، بلکه تنها به این معنی است که شما باید روش های خود را تغییر داده و مواردی را عوض کنید تا در دفعات بعد بهتر و موفق تر باشید.

یک خانم با لبخندمردم، لزوما از دست شما عصبانی نیستند

حتما تا به حال برای شما پیش آمده که دوستتان از شما عصبانی شده و یا رئیستان بر سر شما داد و فریاد کرده و عصبانیتش نسبت به اشتباهی که داشته اید، بیش از حد بوده است. این اتفاق منصفانه ای نبوده اما شما به آن با دیدگاهی شخصی نگاه کرده و با خود فکر کرده اید که آنها حق دارند از من عصبانی باشند، من آدم بدرد نخوری هستم. اغلب اوقات، زمانی که مردم در مقابل ما عصبانی می شوند به این خاطر نیست که از ما بدشان می آید، بلکه بیشتر به دلیل هجومی از تمام اتفاقاتی است که با هم تلفیق شده و برای آن ها پیش آمده است. حال تلافی همه چیز را سر شما در می آورند که خیلی بد است؛ اما این مهم است که شما عصبانیت آنها را به خودتان نگیرید. یکی از بهترین راهنمایی ها برای دور نگاه داشتن افکار منفی در چنین موقعیت هایی، این است که خود را به جای آن ها بگذارید و سعی کنید بفهمید چرا آنها به این شکل عکس العمل نشان می دهند. در آن زمان متوجه می شوید که بیشتر اوقات این عکس العمل شدید هیچ ربطی به شما نداشته است.

مطلب مرتبط:  کادو ولنتاین برای پسر چی بخریم؟ معرفی چند ایده برای انتخاب کادو ولنتاین

به چیزهایی که دارید فکر کنید

قطعا خیلی از ما قدردان چیزهایی که داریم نیستیم. اغلب ما انقدر بر روی چیزهایی که نداریم تمرکز کرده ایم که فراموش می کنیم، قدردان چیزهایی که داریم باشیم. قدردانی را بیشتر تمرین کنید تا بتوانید شگفت انگیزی زندگی خود و فرصت هایی را که دارید ببینید. این کار یکی از قدرتمندترین راهنمایی ها برای دورکردن افکار منفی است. اول از همه قدر این را بدانید که زنده هستید. شانس بدنیا آمدن شما شگفت انگیزترین شانس شما بوده است و به همان اندازه ارزشمند است که شما هزار بار برنده ی لاتاری شوید. در قدم دوم قدر تمام چیزهایی که در زندگی خود دارید را بدانید و خیلی ها عمیقا دوستشان دارند، در واقع چیزهایی مانند سلامتی، خانه، داشتن فرزند، خواهرزاده و برادرزاده، دوستانتان، خانواده و غیره که انگیزه ی شما برای ادامه ی زندگی هستند. در قدم بعدی قدر احساساتی را که دارید بدانید و این توانایی را شکر کنید که می توانید معجزه های این دنیا از رنگ گل ها گرفته تا بوی خوش پخت خوراکی را درک کنید. خیلی از ما، قدر خیلی از چیزهایی که داریم را نمی دانیم. ما آنقدر بر روی چیزهای منفی متمرکز شده ایم که فراموش کرده ایم قدر زیبایی های زیادی را که در دنیایمان داریم بدانیم.

یک خانم با لباس های زمستانی در حال فوت کردن برفیادتان باشد که شما قدرت انتخاب دارید

این را بدانید که شما قدرت انتخاب دارید، بنابراین می توانید انتخاب کنید که می خواهید با افکار منفی خود، روز ها و یا حتی هفته های خود را نابود کنید، یا با تفکر مثبت، روز و هفته ی خود و حتی زندگی تان را ارتقا دهید. افرادی که همیشه افکار منفی دارند، معمولا فراموش می کنند که قدرت انتخاب دارند و لزومی ندارد روی چیزهای بد تمرکز کنند. شما دارای اراده ای آزاد هستید و این قابلیت را دارید که در یک لحظه افکار منفی را از خود دور کرده و بر روی مسائل قدرت بخش تمرکز کنید. شاید اگر مجبور شوید، این کار را زودتر انجام دهید.

مطلب مرتبط:  کادو تولد چی بخرم؟ 45 ایده برای کادو تولد از هزینه کم تا زیاد

پیدا کردن یک فعالیت

راهنمایی آخر ما در مورد دور کردن افکار منفی، پیدا کردن فعالیت یا فعالیت هایی است که می تواند به تغییر موود و حالت فعلی شما کمک کند. زمانی که حس می کنید افکار منفی در حال افزایش می باشند، به سمت فعالیتی بروید که انجام آن همیشه، به شما حس خوبی می داده است. برای خیلی از ما، این فعالیت احتمالا موسیقی است. ما موسیقی های شاد و محبوب خودمان را پخش می کنیم و موودمان، نا خودآگاه بهتر می شود. کاری که باید بکنید این است که هرچه سریع تر از افکار منفی جدا شوید و کاری را انجام دهید که باعث بالا بردن روحیه ی شما می شود. تا زمانی که این فعالیت به شما حس خوبی می دهد و باعث پرت شدن حواستان از افکار منفی می شود، مهم نیست که چه نوع فعالیتی باشد. بیشتر اوقات، شاید لازم باشد نوع زندگی خود را تصحیح کنید تا افکارتان شکلی مثبت به خودشان بگیرند. یکی از مواردی که باعث می شود تا ما انقدر احساس منفی بودن کنیم، این است که چیزی از زندگی مان، گم شده است و آن گم شده، شاید همان فعالیتی است که همیشه دوست داشته اید. بنابراین فعالیتی پیدا کنید که به صورت موقت این خلأ ایجاد شده در زندگی شما را پر کند و سپس فعالیتی پیدا کنید که این پر شدگی را برای همیشه ثابت نگه دارد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید