اگر برای صحبت کردن با یک دختر، منتظر آماده شدن خود یا فرا رسیدن یک زمان عالی بمانید، احتمالا باید ماه ها صبر کنید! اگر از یک دختر خوشتان می آید، باید همین حالا حرف زدن با رو را آغاز کنید. اما چگونه با یک دختر شروع به صحبت کنیم؟ قبول داریم که مثل یک کابوس به نظر می رسد. ممکن است زبان تان نچرخد و نتوانید خوب حرف بزنید. حتی ممکن است چند جمله بگویید و دیگر بحث مشترکی برای ادامه صحبت نداشته باشید. ممکن است آن قدر خراب کاری کنید که در انتها پیش خود بگویید کاش اصلا سر صحبت را باز نمی کردم! اگر نمی خواهید این اتفاقات برای شما بیافتد، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

برای شروع صحبت با یک دختر، باید حرف هایی که در ابتدا به او می گویید، مثلا نحوه سلام و احوال پرسی یا معرفی خودتان، را آماده کنید. سپس باید از او سوالاتی پرسیده و محوریت صحبت را روی او قرار دهید. با دختر مورد نظرتان ارتباط چشمی برقرار کرده و به او بفهمانید که می تواند روابط خود را با شما گسترش دهد. مودب باشید و لبخند بزنید و سعی کنید در اولین ارتباط خود، خوب ظاهر شوید. در ادامه با تمام این مبحث آشنا خواهید شد.

 

حرف زدن پسر با دخترها

برنامه ریزی قبل از صحبت با یک دختر

چند موضوع برای صحبت کردن آماده کنید

چند ایده در ذهن داشته باشید که بتوانید صحبت خود را پیرامون آن ها انجام دهید. شاید بخواهید در مورد یک اخبار داغ، موسیقی، یا سینما حرف بزنید. شاید هم بخواهید در مورد ورزش یا غذای مورد علاقه خود صحبت کنید. به هر حال باید چند موضوع یا چند سوال را آماده کنید تا صحبت شما ادامه پیدا کند. با این روش، هر زمان که احساس کنید صحبت شما رو به سکوت می رود، می توانید یک موضوع جدید را پیش کشیده و بحث را نجات دهید.

 • موضوعات آماده شده را بر مبنای شناخت خود از آن دختر طراحی کنید. مثلا اگر می دانید که او یک گربه دارد، در مورد گربه ها سوال کنید. اگر به یک دانشگاه می روید، می توانید در مورد رشته و سال ورود او سوال کنید.

 

یک زمان مناسب را برای صحبت کردن در نظر بگیرید

زمان صحبت کردن با دختر مورد نظرتان را از قبل، برنامه ریزی کنید. مثلا ممکن است بخواهید بعد از کلاس یا بعد از دانشگاه با او صحبت کنید. یا مثلا ممکن است در هنگام ناهار خوردن با او شروع به صحبت نمایید. اگر خارج از دانشگاه هم یکدیگر را می بینید، شاید ترجیح دهید که شروع صحبت را به آن زمان موکول کنید. به هر حال باید زمانی را انتخاب کنید که او در آرامش بوده و عجله نداشته باشد. خودتان هم باید در آن زمان ظاهری با اعتماد به نفس داشته و وقت لازم برای صحبت کردن را در اختیار داشته باشید.

 • اگر در زمان مورد نظرتان احساس کردید که او برای انجام دادن کاری عجله دارد، وقت دیگری را انتخاب کنید. باید زمانی برای شروع صحبت جلو بروید که مطمئن باشید او هم وقت لازم را دارد.

 

آرامش خود را حفظ کنید

اگر احساس اضطراب به شما دست داده است، کمی به خودتان زمان بدهید تا آرامش خود را بدست آورید. به نشانه های اضطراب در خودتان توجه کنید: توی دل تان خالی شده؟ گلوی تان خشک شده؟ صدای تان می لرزد؟ اگر این حالت ها را در خود احساس کردید، باید اضطراب را از بدن تان دور کنید. می توانید کمی قدم بزنید و نفس عمیق بکشید. روش های سالم بازگرداندن آرامش به بدن خود را پیدا کنید.

 • نفس های آرام و عمیق بکشید تا اضطراب از شما دور شود. هوا را به مدت 4 ثانیه از بینی خود به داخل بکشید، 1 تا 2 ثانیه آن را نگه دارید، و سپس به مدت 4 ثانیه آن را از دهان خود خارج کنید. 6 تا 8 مرتبه به این شکل نفس بکشید تا احساس آرامش به شما بازگردد.

 

شروع صحبت با یک دختر

شروع صحبت با یک دختر

خودتان را معرفی کنید

اگر تا کنون با او صحبت نکرده اید، حتما ابتدا خودتان را معرفی کنید. در هنگام معرفی، ابتدا نام خود را بگویید و سپس نام او را بپرسید. با او ارتباط چشمی بر قرار کنید، و تا جای ممکن، رو در روی او باشید. در صورت امکان (مثلا در مهمانی های خانوادگی و …) با او دست بدهید. صحبت را با یک جمله ساده شروع کنید. مثلا (در مهمانی تولد سارا) بگویید: “سلام. من اشکانم. پسر خاله سارا. اسم شما چیه؟”

 • وقتی اسمش را به شما گفت، آن را دوباره تکرار کنید. مثلا بگویید: “فکر کنم اولین باره همدیگرو می بینیم شیوا. ماه پیش، مهمونی سارا نیومده بودی؟”

 

یک جمله برای شروع صحبت آماده کنید

لازم نیست همیشه برای شروع صحبت کردن برنامه از پیش تعیین شده ای داشته باشید، اما بد نیست کمی هم آماده باشید. جمله آماده شده شما می تواند یک سوال ساده مانند “حالت چطوره؟” یا “همه چی خوبه؟” بوده و پس از آن، صحبت را پیش ببرید. اگر موضوع مشترکی میان شما وجود دارد، از همان برای شروع صحبت استفاده کنید. این موضوع مشترک ممکن است موسسه خیریه ای که هر دو در آن فعالیت می کنید، و یا موسیقی مورد علاقه هر دو نفر شما باشد. اگر کلاس مشترکی دارید می توانید بگویید: “برای امتحان آخر هفته خوندی؟” و یا اگر هر دو طرفدار یک تیم ورزشی هستید، می توانید بگویید: “دیشب بازی رو دیدی؟”.

 

اعتماد به نفس داشته و آن را به نمایش بگذارید

شروع کردن یک رابطه جدید برای بسیاری از افراد، کاری سخت و دلهره آور است. به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است دختری که قصد صحبت با او را دارید نیز به اندازه شما مضطرب باشد. پس بهتر است در هنگام شروع صحبت با هر دختری، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. لازم نیست برای جلب نظر او تلاش زیادی به خرج دهید، زیرا این کار موجب کم اعتماد به نفس به نظر رسیدن شما در نگاه او می شود.

 • یک موضوع خوب را برای صحبت کردن انتخاب کرده و راحت و سرزنده باشید.
 • حس کنجکاویت او را در طول زمان صحبت کردن تحریک کنید.
 • در حین صحبت کردن، با دختر مقابل خود مهربان و مودب باشید. اگر چیزی گفت که شما آن را به خود گرفتید، هرگز عکس العمل بدی نشان ندهید؛ بلکه موضوع صحبت را عوض کرده و کمی طنز و شوخی به آن اضافه کنید.

 

سرزنده و شوخ باشید

در هنگام صحبت کردن با دختر مورد نظر خود، مخصوصا در اولین صحبت، از مطرح کردن موضوعات سنگین یا منفی خودداری کنید. همچنین از موضوعات مستعد تنش مانند سیاست و دین نیز اجتناب نمایید. البته در آینده، یعنی زمانی که رابطه شما با آن دختر شکل گرفت و صحبت های زیادی با او انجام دادید، می توانید به سراغ این موضوعات هم بروید. اما در آن زمان نیز باید محتاط بوده و به نظرات طرف مقابل خود احترام بگذارید.

 • اولین صحبت خود را پیرامون موضوعات سبک، راحت و بامزه پیش ببرید و از هر فرصتی برای خنداندن دختر مقابل تان استفاده کنید.
 • از فرصت استفاده کرده و سوال هایی در مورد خود او بپرسید، و سپس به اظهار نظرهای او ابراز توجه کنید. اگر او یک بحث منفی را آغاز کرد، به صورت نامحسوس موضوع بحث را عوض کنید.

 

لبخند بزنید

لبخند زدن یک روش بسیار راحت برای دوست داشتنی و دلنشین بودن است. لبخند زدن نشان می دهد که شما رفتاری دوستانه و صمیمی دارید. به همین دلیل است که اغلب افراد در کنار کسانی که لبخند می زنند، احساس امنیت کرده و موضع نمی گیرند. البته این موضوع در هنگام اولین صحبت اهمیت دو چندان پیدا می کند.

 • در لبخند زدن هم افراط نکنید، چون مصنوعی به نظر خواهد رسید. فقط در زمان مناسب لبخند بزنید، مثلا هنگامی که به سمت او می روید تا صحبت را شروع کنید، هنگامی که چیز با مزه ای می گوید، و هنگامی که می خواهید نسبت به موضوعی ابراز علاقه و توجه کنید.

 

مکالمه یک پسر و دختر در دانشگاه

ادامه دادن صحبت

مودب باشید

روی آداب معاشرت خود کار کنید. برای مثال، وسط حرف دختر مقابل تان نپرید و سعی نکنید که به بحث مسلط شوید. هرگز از کلمات خشن یا رکیک استفاده نکنید. حواس خود را بر صحبت ها متمرکز کنید، حتی اگر تلفن تان زنگ زد یا پیغامی برای تان آمد. از شوخی های جهت دار و موضوعات توهین آمیز خودداری کنید تا صحبت تان خوب و دلنشین پیش برود.

 • به طور کلی، از موضوعات بحث برانگیز و ناراحت کننده مانند عقاید سیاسی، جزئیات بیماری، داستان مردن حیوان خانگی، وزن طرف مقابل، مشکلات مالی و … خودداری کنید.

 

سوالاتی با پاسخ باز بپرسید

با پرسیدن سوالاتی با پاسخ باز، او را در بحث درگیر کنید. از پرسیدن سوالاتی که می توان آن ها را با “بله” و “نه” پاسخ داد اجتناب کنید، زیرا باعث زود پایان یافتن صحبت خواهد شد. در عوض می توانید نظر دختر مقابل تان را در مورد یک موضوع بپرسید. اگر به سوال شما به صورت سرسری پاسخ داد، یک سوال دیگر مطرح کنید.

 • مثلا به جای اینکه بپرسید “میری سر کلاس؟”، بپرسید “چه کلاسی داری؟” و سپس بپرسید “استادتون خوبه؟”

 

خوب گوش دهید

شاید بخواهید کلی از خود تعریف کرده و چیزهای خوبی در مورد خودتان بگویید، اما این کار را نکنید! در عوض، با گوش دادن به حرف های دختر مقابل خود، توجه خود را نسبت به او نمایش دهید. همچنین با پرسیدن سوالاتی در مورد گفته های او، ثابت کنید که واقعا به حرف هایش گوش می دهید. توجه خود را بر او متمرکز کرده و نگذارید اتفاقات اطراف تان، حواس شما را پرت کند. نه تنها به حرف هایش توجه داشته باشید، بلکه به نحوه صحبت کردن او نیز دقت کنید.

 • به لحن صحبت، میزان توجه و میزان تعامل دختر مقابل تان در صحبت توجه داشته باشید.

 

خود را با صحبت های او درگیر کنید

از او سوال کنید، وقتی چیز بامزه ای می گوید بخندید، و خود را کاملا با صحبت های او درگیر کنید. اگر مدام در مورد خود صحبت کنید، حوصله دختر مقابل تان سر خواهد رفت. مهم ترین کاری که می توانید در هنگام صحبت کردن با یک دختر انجام دهید این است که بر گوش دادن به حرف های او و فهمیدن صحیح آن ها تمرکز کنید.

 • البته این موضوع به آن معنی نیست که وقتی در مورد شما سوالی می پرسد، از پاسخ دادن طفره بروید و سوال او را نادیده بگیرید. با او در تعامل باشید، اما بیشتر تمرکز خود را بر علاقه مند نشان دادن خود به حرف های او متمرکز کنید.
 • به جای پافشاری بر گفتن برخی موارد، اجازه بدهید خود او از شما سوال کند. مثلا اگر تمایل دارید در مورد ورزش مورد علاقه تان چیزی بگویید، اول اجازه دهید که خود او سوالی در این رابطه مطرح کند. مثلا اگر پرسید “تفریح مورد علاقه ات چیه؟” می توانید بگویید “واترپولو کار می کنم. راستش کاپیتان تیم واترپولوی استان تهرانم”.

 

از پز دادن و خودنمایی پرهیز کنید

اگر یک دختر احساس کند که در حال پز دادن و به رخ کشیدن چیزهایی که دارید یا کارهای انجام شده توسط خود هستید، خیلی سریع از شما زده خواهد شد. همچنین پز دادن می تواند نشانه عدم اعتماد به نفس ذهنی شما و تمایل تان به تحسین شدن و مورد تایید قرار گرفتن توسط دیگران باشد. پز دادن به این معنی است که می خواهید با استفاده از چیزهایی که دارید، یا کارهایی که انجام داده اید، خود واقعی تان را مخفی کنید.

 • برای درک بهتر این مطلب، اتومبیل دست دومی را در نظر بگیرید که اتاقی تمیز و بدنه ای براق و پولیش خورده دارد. اما آیا ظاهر جذاب ماشین به این معنا است که موتور آن نیز سالم بوده و رانندگی نرمی دارد؟ قطعا نه. شاید حتی این ظاهر سازی شما را در خرید آن اتومبیل به شک بیاندازد! قطعا شما اتومبیلی را ترجیح می دهید که علاوه بر ظاهر، باطنی سالم و خوب هم داشته باشد. در مورد روابط هم همین موضوع صدق می کند. پس اگر به دنبال ایجاد رابطه با یک دختر هستید، به جای ظاهر سازی و خودنمایی، فروتن بوده و همه چیز را در عمل نشان دهید.

 

در صحبت های خود تعادل ایجاد کنید

گرچه باید به صحبت های دختر مقابل خود علاقه نشان داده و مرتبا از او سوال بپرسید، اما باید به سوالات او نیز جواب های کامل و خوبی بدهید. سعی کنید صحبت را 50/50 پیش ببرید تا هر دوی شما تقریبا به مقدار مساوی صحبت کرده و به صحبت های طرف مقابل گوش دهید.

 • اگر احساس کردید در حال پر حرفی هستید، از او یک سوال بپرسید. مثلا بگویید: “خودت چه ورزشی و دوست داری؟” یا “تو مسافرت کجا رفتی؟”

 

اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن با دخترها

استفاده از ارتباطات غیر کلامی

از زبان بدن باز استفاده کنید

میزان علاقه خود به صحبت های او را نه تنها به شکل کلامی، بلکه با زبان بدن خود نیز به نمایش بگذارید. برای مثال، در هنگام صحبت کردن دست به سینه نباشید و پاهایتان را روی هم نیاندازید. از زبان بدنی باز برای نمایش باز بودن نگرش و پذیرا بودن خود استفاده کنید. فاصله خود را با او تنظیم کنید؛ نه آن قدر نزدیک بایستید که فضای خصوصی او نقض شود، و نه آن قدر دور بایستید که صدای تان به سختی به هم برسد.

 • وقتی دختر مقابل تان در حال صحبت کردن است، کمی رو به جلو متمایل شوید تا توجه خود به حرف های او را نشان دهید.

 

ارتباط چشمی خوبی برقرار کنید

ارتباط چشمی یکی از بهترین روش های نشان دادن علاقه شما به صحبت های او است. ارتباط چشمی خوب همچنین به معنی اعتماد به نفس و پذیرا بودن شما است. اگر ارتباط چشمی خوبی برقرار نکنید، ممکن است دختر مقابل تان فکر کند که حواس تان به او نیست یا مضطرب هستید.

 • لازم نیست ارتباط چشمی شما پیوسته و بدون وقفه باشد. اما در طول صحبت باید چندین مرتبه مستقیما در چشمان او نگاه کنید. اغلب افراد، دو سوم زمان صحبت را با ارتباط چشمی مستقیم همراه می کنند. پس شما هم می توانید به همین میزان یا کمی بیشتر ارتباط چشمی برقرار کنید.

 

به رفتار او توجه کنید

به رفتارهای او در هنگام صحبت کردن خود توجه کنید. آیا لبخند می زند یا می خندد؟ آیا از شما سوال می پرسد؟ آیا با شما ارتباط چشمی برقرار می کند. با بررسی این موارد متوجه می شوید که آیا او نیز به صحبت کردن با شما علاقه دارد یا خیر. اگر او نیز از تعامل با شما لذت می برد، صحبت کردن را ادامه دهید. اما اگر فکر می کنید معذب است، نگاهش را برمی گرداند، یا به سوالات شما پاسخ های کوتاه می دهد، شاید باید صحبت را به زمان دیگری موکول کرده و یا ارتباط برقرار کردن با او را فراموش کنید.

 • توجه داشته باشید که ممکن است او نیز مضطرب باشد. اگر نشانه های خجالت یا اضطراب را در او دیدید، با پرسیدن سوالاتی در مورد او و یا شوخی کردن و سبک کردن فضا، به او احساس آرامش و راحتی بدهید.