چگونه براش های آرایشی را تمیز کنیم؟ معرفی تمام راهکارها و نکات

0
1409
گونه براش های آریشی را تمیز کنیم؟

آخرین بار کی براش آرایشی تان را تمیز کرده اید؟ احتمالا الان در تلاش هستید تا یک خاطره از آخرین باری که براش های آرایشی تان را پاک کردید پیدا کنید! اما نگران نباشید؛ شما تنها نیستید. بر اساس آمار به دست آمده از یک همه پرسی از جوانان، در زمان نوشتن این مقاله حدود ۸۳% کسانی که در همه پرسی شرکت کرده اند، بیشتر از یک هفته است که براش هایشان را تمیز نکرده اند و ۱۷% بقیه حداقل یکبار در هفته براش هایشان را شسته و تمیز می کنند. اما چگونه براش های آرایشی را تمیز کنیم؟

تمیز بودن براش های آرایشی اهمیت زیادی هم برای سلامت شما و هم برای کیف پولتان دارد! طول عمر و عملکرد براش های آرایشی نسبت به اینکه چگونه از آنها مراقبت می کنید، معلوم می شود. پاک کردن و شستن براش های آرایشی به صورت مرتب، از اهمیت زیادی برخوردار است. شستن مرتب براش آرایشی، آنها را نرم کرده و از هر باکتری و کثیفی دور نگه می دارد. براش های تمیز نسبت به آنهایی که هنوز از دفعه قبل پاک نشده اند، مواد آرایشی بیشتری را جذب می کنند. حتی اگر براش تان در ظاهر کثیف نباشد، باز هم می بایست هر چند وقت یکبار آن را بشویید. باکتری ها می توانند در بین موهای براش پنهان شوند. در نهایت باز هم بر می گردیم به این سوال که چگونه براش های آرایشی را تمیز کنیم؟ در ادامه با راهکارهایی برای تمیز کردن براش آشنا خواهید شد و پاسخ هر سوالی که در این مورد ذهن تان را مشغول کرده است را خواهید گرفت.


تمیز کردن براش های آرایشی با اسپری

اسپی تمیز کنندهبرای تمیز کردن روزانه براش هایتان از اسپری های پاک کننده استفاده کنید. تنها کافی است تا آن را  روی براش اسپری کنید؛ سپس آن را به قدری روی حوله بکشید تا دیگر چیزی از اسپری در آن باقی نماند. این روش چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد؛ همچنین بسیار ساده بوده و براش شما را کاملا تمیز می کند. اگر مدتی است (یا هیچوقت) براش هایتان را تمیز نکرده اید، می توانید آرایش یا گرد و غبار باقی مانده روی براش تان را با استفاده از مسواک پاک کنید. سپس از اسپری استفاده کنید.

تمیز کردن براش های آرایشی خیلی مهم و در عین حال خیلی ساده است. محصولاتی وجود دارند که مخصوص تمیز کردن براش های آرایشی هستند. علاوه بر این محصولات می توانید با مواد اولیه ای که در خانه دارید، خودتان برای اینکار چیزی درست کنید. (مثلا با صابون، روغن های گیاهی و روغن های اساسی مثل روغن زیتون یا روغن جوجوبا)


تمیز کردن براش های آرایشی با دست

براش های آرایشیاگر هر روز هم براش هایتان را با اسپری بشویید، باز هم باید ماهی یک یا دوبار آنها را به صورت کامل و عمقی بشویید. بهتر است هر دو تا سه هفته یکبار براش هایتان را با دست بشویید. ابتدا براش تان را با آب کمی نم دار کنید؛ سپس با مقدار کمی پاک کننده صورت و یا شامپو بچه آن را بشویید. تار و پودهای آن را با دست ماساژ دهید و بگذارید براش از شب تا صبح به حال خود باشد تا کامل خشک شود. زمانی که براش را می گذارید تا در طول شب خشک شود، آن را به سمت پهلو قرار دهید؛ نه رو به بالا یا پایین. این کار تضمین می کند چسبی که به پایه تارها زده شده، خود پایه یا تارها را از بین نخواهند رفت. ما قصد داریم با شستن براش ها طول عمرشان را بیشتر کنیم نه اینکه دسته یا خود تارها را خراب کنیم!


تمیز کردن براش ریمل

براش ریملشستن تمام براش های آرایشی تان مهم است؛ خصوصا آنهایی که حالت مایع دارند؛ مثل کرم پودر و رژ لب. یکی دیگر از این براش ها، براش ریمل تان می باشد. هر زمان که یک باکتری مرطوب (مثل باکتری های موجود در براش ریمل یا کرم پودر) با پوست تان تماس برقرار می کند، پوست شما در معرض عفونت و بسیاری از بیماری های پوستی قرار گرفته و یا چشم تان گل مژه خواهد زد. براش هایی مثل ریمل که نمی توانید تمیزشان کنید را باید فقط و فقط دور بیاندازید. خرید یک ریمل جدید خیلی ارزان تر و راحت تر از درمان یک چشم عفونت کرده است.


تمیز کردن براش های مویی

انواع مختلف براش هابا براش های مویی تان، به شکلی رفتار کنید که با موهای خودتان رفتار می کنید. معمولا بیشتر از یک هفته برای تمیز کردن موهایتان صبر نمی کنید! پس همین روش را برای براش های مویی هم استفاده کنید؛ مخصوصا برای براش هایی که از موهای واقعی و طبیعی تهیه شده اند. بهتر است این براش ها را هر هفته با شامپو بچه تمیز کنید. آیا تمیز کردن براش های مویی با شامپو بچه بیش از حد ساده بنظر می رسد؟ بهتر است بدانید که اکثر میکاپ آرتیست های معروف مثل میکاپ آرتیست بریتنی اسپیرز از همین روش ساده برای تمیز کردن این براش ها استفاده می کنند. پس اگر این روش برای بریتنی به اندازه کافی خوب است، برای ما هم خوب است!


تمیز کردن براش ها با شوینده های معمولی

چند مدل براش آرایشیبرای تمیز کردن براش هایتان لازم نیست از مواد آرایشی گران قیمت استفاده کنید. برای این کار می توانید از شامپو بچه، مایع ظرفشویی معمولی یا صابون استفاده کنید. اگر مدت زمان زیادی است که براش هایتان را تمیز نکرده اید یا براش های شما بیش از اندازه آشفته به نظر می رسند، کمی ماده تمیز کننده روی آنها ریخته و آنها را زیر آب ماساژ دهید. استفاده از مایع ظرفشویی معمولی راهکار فوق العاده ای برای از بین بردن چربی ها، باکتری ها و تمام لوازم آرایش مانده برروی براش می باشد. این تکنیک را می توان برای تمیز کردن براش کانسیلر و رژ لب نیز مورد استفاده قرار داد.


تمیز کردن براش ها با مواد طبیعی

براش های آرایشی مختلفآیا علاقه ندارید براش هایتان را با شوینده تمیز کنید؟ مشکلی نیست. می توانید آنها را با چند ماده طبیعی به سادگی و راحتی تمیز کنید. برای این کار ابتدا از روغن زیتون، صابون مایع طبیعی تهیه شده از عصاره میوه ها و سرکه سفید احتیاج خواهید داشت. چند قطره بسیار کوچک روغن زیتون در یک ظرف بریزید و براش را داخل آن قرار دهید. براش را داخل آن چرخانده و کل تارهای آن را به روغن آغشته کنید؛ توجه داشته باشید که روغن به دسته براش برخورد نکند. سپس ظرف دیگری را با صابون مایع و آب گرم پر کنید. براش را در داخل این ظرف نیز قرار داده و بچرخانید و در نهایت آن را در سرکه سفید قرار دهید. علاوه بر اینکه لوازم آرایش های مانده در براش توسط روغن زیتون و صابون از بین خواهند رفت، سرکه سفید نیز آن را از هر گونه باکتری پاک خواهد کرد. به آرامی آب براش تان را گرفته و بگذارید تا خشک شود.


تمیز کردن ابزارهای دیگر

براش های مختلف آرایشیاین فقط براش های آرایشی موجود در کیف لوازم آرایش شما نیستند که باید به صورت دائم و مرتب تمیز شوند. هر ابزاری که مرتبا مورد استفاده قرار می دهید، مثل ناخن گیر، موچین و یا قیچی ابرو نیاز به تمیز شدن دارد. بسیاری از افراد سال های زیادی از موچین هایشان استفاده می کنند؛ اما به این نکته توجه نمی کنند که موچین بعد از مدتی کثیف شده و کارایی خود را از دست می دهد.


دسته را فراموش نکنید

براش ای آرایشی حرفه ایهنگام تمیز کردن براش آرایشی تان، حتما دسته آن را خشک نگه دارید. تارهای براش با استفاده از چسب به دسته متصل می شود؛ پس هر چه این قسمت کمتر در معرض آب و خیسی قرار داشته باشد، کمتر خراب خواهد شد. با این حال نباید شستن دسته را به طور کامل فراموش کنید. ما هرروز به این دسته دست می زنیم؛ پس تمیز و سالم بودن آن اهمیت ویژه ای دارد.


به برنامه خود متعهد باشید

کیت آرایشبه این دلیل که برای بیشتر ما، به خاطر سپردن تمیز کردن براش های آرایشی سخت می باشد، سعی کنید اول هر ماه اینکار را انجام دهید یا در گوشی خود زنگ هشداری برایش قرار دهید. سعی کنید هر یک تا سه هفته یکبار براش هایتان را کاملا تمیز کنید. برای تمیز کردن کامل و عمقی می توانید از هرچیزی (از شامپو بچه گرفته تا روغن زیتون) استفاده کنید. هرچقدر فاصله بین تمیز کردن هایتان بیشتر باشد، کثیفی و باکتری بیشتری را باید تمیز کنید.

توصیه می شود براشی که برای زدن فاندیشن استفاده می کنید را هفته ای یکبار بشویید. براش هایی که در اطراف چشم استفاده می کنید را حداقل ۲ تا ۳ بار در ماه بشویید.


دلیل اهمیت تمیز کردن براش های آرایشی

یک خانم در حال استفاده از براش آرایشیحالا که می دانیم چطور براش هایمان را تمیز کنیم، بیاید با حقیقت رو به رو شویم. آیا واقعا می خواهیم این تمیزکاری کامل و عمیق را هر هفته انجام دهیم؟ یکی از دلایلی که اهمیت تمیز کردن براش ها را بیشتر می کند، حالت قرار گفتن آرایش روی صورت شماست. برای مثال اگر براش سایه چشم شما هنوز قدری از سایه مشکی که شب قبل به چشم هایتان زده اید را در خود داشته باشد، هنگامی که از سایه روشن تر استفاده کنید با هم ترکیب شده و یک رنگ بی روح متوسط و کثیفی را به وجود می آورند. همچنین در نظر داشته باشید که براش های آرایشی کثیف چطور بر سلامت تان تاثیر می گذارند. براش های کثیف می تواند منجر به بروز جوش و آکنه در نوجوانان گردد. برای خانم های جوان و مسن نیز می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود؛ زیرا پوست را در معرض استرس های اکسیداتیو از رادیکال های آزاد قرار داده، که کلاژن و الاستین های درون پوست را خراب کرده و باعث پیری زودرس می شود. بهتر است همین حالا دست به کار شوید!

براش آرایشی تمیز تر می تواند منجر به داشتن پوستی پاک تر هم شود. اگر کرم پودرتان را با براش کثیف به کل صورت تان بزنید، آن هم چندین دور، انگار دارید باکتری ها را مستقیما بر روی تمام صورتتان می مالید. اگر پوست تان به تازگی جوش زده است، براش تان را بالافاصله پس از هر استفاده بشویید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید