چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؟ بهترین روش برای برنامه ریزی درسی و تحصیلی

0
94
چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؟

برنامه‌ریزی در قسمت‌های مختلف زندگی کاربرد داشته و می‌توان از آن برای رسیدن به خیلی از اهداف استفاده کرد. اگر هدف مشخصی در سر داشته باشید بدون برنامه‌ریزی و قسمت بندی خواسته‌هایتان نمی‌توانید به آن هدف دست پیدا کنید. برنامه‌ریزی می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی کمک کند و مسیر درست و هموار را به شما نشان دهد. برای ورزش کردن، رسیدن به یک درجه اجتماعی بالا، رسیدن به یک رتبه درسی بالا نیاز به برنامه‌ریزی خواهیم داشت. اما چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؟ در این مطلب در مورد برنامه‌ریزی درسی صحبت می‌کنیم که در بسیاری از مقاطع تحصیلی مورد نیاز خواهد بود ولی مهم‌ترین کاربرد آن در بخش امتحانات و کنکور است.

برنامه ریزی درسی چه تاثیری دارد؟

برنامه‌ریزی درسی به شما کمک می‌کند تا درس‌هایی که پیش رو دارید قسمت‌بندی کرده و زمان مشخصی را برای خواندن آنها در نظر بگیرید. شاید در این فکر باشید که در این برنامه‌ریزی‌ها تنها باید زمان‌های مشخص برای خواندن خود و قسمت‌های مختلف درس‌ها را مشخص کنید ولیکن این یک تفکر اشتباه است. با ما همراه باشید تا در مورد شیوه صحیح برنامه‌ریزی درسی و روش‌های بکارگیری آن آشنا شویم.

برنامه ریزی درسیبرنامه ریزی درسی از آغاز تا پایان

همه ما در جریان هستیم که برای رسیدن به اهداف بزرگ درسی و بدست آوردن رتبه‌های بالا نیاز به مطالعه خواهیم داشت. ولیکن زمانی که حجم کتاب‌های درسی و تعداد آنها برای رسیدن به یک هدف در این زمینه افزایش پیدا می‌کند، دیگر نمی توان خیلی راحت به مطالعه این حجم از دروس پرداخت و تمام مطالب را داخل مغز جاسازی کرد. مخصوصا با توجه به این نکته که تمام دروس در مورد یک موضوع مشخص نبوده و خیلی از آنها مبحث متفاوتی را برای آموزش در نظر دارند. در این زمان چگونه باید این همه مبحث درسی را خوانده و وقت خود را برای مطالعه همه آنها قسمت‌بندی کنیم. برنامه‌ریزی درسی می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند و با استفاده از چندین مرحله این مشکل بزرگ را حل کند.

مطلب مرتبط:  چگونه بچه را به درس علاقه مند کنیم؟

مرحله اول

در این مرحله یک ویو کلی از تمام دروس و کتاب‌هایی که باید مطالعه کنید برای خود تهیه می‌کنید. این لیست باید با توجه به هدفی که در نظر دارید تهیه شود. برای مثال برنامه‌ریزی درسی برای امتحانات پایان ترم با برنامه ریزی درسی برای کنکور مسلما متفاوت خواهد بود. به همین دلیل لیست کلی شما که شامل تمام دروس و کتاب های شما خواهد بود با توجه به اهدافتان متفاوت است. دقت کنید این لیست شامل تمام دروس، کتاب‌ها، جزوات و تحقیقات می‌شود که برای رسیدن به هدف مورد نظرتان نیاز است مطالعه شده یا خوانده شود. بعلاوه در این لیست باید در نظر داشته باشید کارهایی که برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید و به نوعی کمک کننده شما محسوب می‌شوند هم بنویسید. منظور کلاس‌های آموزشی و سی دی های درسی هستند که به شما در فهمیدن و یادگیری بهتر دروس کمک می‌کنند.


مرحله دوم

در این مرحله پس از تهیه کردن یک لیست کلی از دروسی که باید خوانده شوند و کارهایی که باید انجام بدهید، نیاز دارید که هر درس را به صورت جداگانه نگاه کنید. می‌تواند یک برگه برای کتاب‌های مختلف خودتان در نظر بگیرید و در آن برکه تمام مواردی که لازم است برای مطالعه یا یادگیری آن درس انجام دهید یادداشت کنید. برای مثال درسی ریاضی نسبت به درس‌های دیگر به تمرین و مطالعه بیشتری نیاز دارد. برای این درس می‌توانید تمام کلاس‌های آموزشی و دیگر لوازم کمک آموزشی که برای دروسی در این زمینه استفاده می‌شوند یادداشت کنید. این کار را برای تمام درس‌ها و کتاب‌ها انجام دهید تا یک نگرش کلی در مورد کارهایی که باید انجام شوند و درس هایی که باید مطالعه شوند بدست آورید. بدین صورت مطمئن خواهید شد که چیزی را از قلم نمی‌اندازید.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل انتخاب کفش مناسب برای مدرسه

مرحله سوم

در این مرحله باید درس‌ها را اولویت‌بندی کنید. این اولویت‌بندی می‌تواند در میزان ساعت‌های مطالعه و اهداف شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در هنگام امتخانات پایان ترم دروس سخت اولویت بیشتری دارند ولی برای کنکور دروسی که رتبه بالاتری دارند، دارای اولویت بالاتری هستند. کنکورها معمولا از دو آزمون عمومی و تخصصی تشکیل می‌شوند که در هر کدام دروس کم اهمیت و پر اهمیت وجود دارند. برای مثال در آزمون عمومی دروسی مثل ریاضی و زبان رتبه بالاتری دارند و به همان نسبت می‌توانند درصد بیشتری برای رتبه نهایی شما داشته باشند. به همین ترتیب باید دروس و کتاب‌ها را اولویت‌بندی کنید. بعلاوه در نظر داشته باشید که کتاب‌ها و دروس مهم که حجم بالاتری برای مطالعه دارند از اولویت بیشتری برخوردار هستند و نیاز به زمان بیشتری برای خواندن دارند.


مرحله چهارم

در این مرحله مدت زمانی که در روز می‌توانید مطالعه کنید را مشخص کنید. برای این کار زمان خواب خود را با توجه به تجربه‌های قبلی و اهداف درسی خود مشخص کنید. معمولا از ۶ تا ۸ ساعت زمان خواب ایده‌آلی خواهد بود. مدت زمانی را برای رسیدگی به کارهای روزانه در نظر بگیرید. حتی مقداری از زمان روزانه خود را برای تفریح قرار دهید. پس از آن ساعت‌هایی که قرار است به مطالعه و یادگیری بپردازید مشخص می‌شود. معمولا این ساعت از ۱۰ ساعت تا ۱۲ ساعت در روز متغیر خواهد بود. زمان مطالع شما که مشخص شد می‌توانید با توجه به ساعت های مطالعه، برای دروس مهم‌تر ساعت‌های بیشتری در نظر بگیرید و دروس کم اهمیت‌تر را در زمان کمتری مطالعه کنید. دقت کنید که تمام دروس و کتاب‌ها در ساعات مطالعه روزانه جا نمی‌شوند. در این حالت باید دروس را دسته‌بندی کنید. می‌توانید برای این دسته‌بندی از برنامه‌ریزی ماهانه یا بیشتر استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  چگونه آرامش روحی پیدا کنیم؟ راه های رسیدن به آرامش روحی و روانی

مرحله پنجم

برنامه ریزی درسیدر این مرحله تمام دروس را در برنامه‌ریزی های بلند مدت تقسیم می‌کنید. دقت کنید در برنامه‌ریزی بلند مدت شما باید هم از دروس سخت و پراهمیت استفاده کنید و هم اینکه دروس ساده و کم اهمیت را جای دهید. چرا که خواندن دروس سخت می‌تواند خسته کننده باشد و انرژی زیادی از شما بگیرد. در نتیجه چند کتاب یا درس را تعیین می‌کنید که باید در عرض ۱ یا ۲ ماه مطالع شوند. سپس با توجه به فصول کتاب و فهرست دروس می توانید ساعت‌بندی کرده و برنامه ریزی کوتاه کدت انجام دهید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید