چگونه به هدف خود برسیم ؟ ۱۰ راهکار برای رسیدن به اهداف خود در زندگی

0
3872
چگونه به هدف خود برسیم ؟ 10 راهکار برای رسیدن به اهداف خود در زندگی

همه ی داستان های موفق با یک رویا پردازی ساده شروع می شوند. به همین منظور در این مقاله چگونگی تعیین هدف در زندگی و راهکارهایی برای رسیدن به اهداف خود مورد بررسی قرار گرفته است.

اولین قدم برای موفقیت در رسیدن به اهداف خود در زندگی ، داشتن اهداف از پیش تعیین شده است. چرا که اهداف و رویاها، انگیزه ای برای حرکت به سمت جلو هستند. زندگی بدون هدف، زندگی راکد و تاریکی خواهد بود. رویا ها و اهداف به ما تمرکز می دهند و کمک می کنند تا تصویر کلی و درازمدتی از آینده ببینیم. به جای دنبال کردن اهداف کوتاه مدت، اهداف بلند مدت را بررسی کنید، چرا که شما بر اساس اهداف خود تصمیم گیری می کنید.

در روزگاری که اغلب افراد از حرکت باز می ایستند و درجا می زنند، شما باید اهداف محکم و مؤثر را در برنامه ی زندگی خود بگنجانید و به جلو حرکت کنید. به توصیه های زیر عمل کنید و مطمئن باشید که در زندگی تان موفق خواهید شد.

راهکارهای رسیدن به اهداف خود در زندگی :

یک خانم با موهای تیره که نور بر روی چشمانش افتاده استتکلیف تان را مشخص کنید

رویاهای خود را به هدف تبدیل کنید. رویا باید واقعی، قابل اندازه گیری، مشخص و ملموس باشد. مثلا این که من دوست دارم در کالیفرنیا زندگی کنم یک رویاست، اما اگر تکلیف خود را مشخص کنید این رویا به هدف تبدیل می شود. برای این کار مثلا می توانید به جای اینکه تنها به هدف مورد نظرتان اشاره کنید، بگویید که در نظر دارید تا آخر سال یک کار مشخصی را انجام دهید. اینگونه برای خود یک فرجه تعیین کرده و تکلیفتان مشخص تر است چرا که با تمرکز بیشتری به سمت رسیدن به اهداف خود تلاش خواهید کرد.

مطلب مرتبط:  راه های افزایش اعتماد به نفس - چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

اهداف کوچک تری تعیین کنید

بعد از تعیین هدف اصلی، نوبت به تعیین چگونگی دستیابی به آن می رسد. شما هدف را مشخص کرده اید و می دانید که تا چه زمانی فرصت دارید، اما هنوز نمی دانید چگونه می خواهید آن کار را انجام دهید. به این منظور، بایستی اهداف کوچکتری انتخاب کنید تا در جهت رسیدن به اهداف بزرگتر محقق شوند. بسیاری از افراد موفق از این روش استفاده کرده اند. یعنی خرد کردن هدف اصلی به اهداف کوچکتر برای دستیابی به آن. مثلا برای دستیابی به هدف خرید یک خانه می توانید اهداف کوچکتری را در جهت دستیابی به آن، مانند تغییر در میزان دارایی با دو شغله شدن، اتلاف وقت کمتر یا سفرهای کمتر و خریدهای غیر ضروری کمتر، تعیین کنید.

مشتاق هدف تان باشید

اگر هدفی را انتخاب کرده اید که با علاقه و اشتیاق شما مغایرت دارد، دستیابی شما به موفقیت بسیار مشکل خواهد شد. به گفته ی استیو جابز ، همیشه کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید. اگر اهداف شما به سلیقه و روحیات شما ربطی نداشته باشند، نمی توانید از آن ها توقع داشته باشید که به شما الهام ببخشند و انگیزه بدهند. پس به این فکر کنید که چه چیزی به شما انگیزه می دهد و می تواند شما را حتی زمانی که دلتان می خواهد فقط دراز بکشید، از رختخواب بیرون بیاورد.

آن را تجسم کنید

یکی از راه های رسیدن به اهداف خود در زندگی که افراد موفق نیز آن را انجام داده اند، تصویرسازی و تجسم آن است. اگر با خود تصور کنید که احساستان هنگام موفقیت و دستیابی به هدف مورد نظرتان چه خواهد بود، انگیزه ی بیشتری خواهید یافت تا به سمت آن حرکت کنید. این کار یکی از قدرتمندترین توصیه ها برای موفقیت است. اگر بتوانید عمیقا این کار را انجام دهید و واقعا لحظه ی دستیابی به اهداف را حس کنید، بی شک احساسات شما به اطراف منتقل شده و دستیابی شما به موفقیت آسانتر خواهد شد؛ مگر نه اینکه می گویند به هرچه عمیقا فکر کنید، همان اتفاق می افتد؟

مطلب مرتبط:  ویژگی های عشق واقعی و راه پیداکردن آن

درخواست کمک کنید

وقتی افراد با استعداد دیگر، مایل اند تا به شما کمک کنند، هرگز از آن ها کناره گیری نکنید. به خصوص زمانی که مسائل برای شما دشوار شده و در حال تقلا زدن در مسیر موفقیت هستید. به دیگران و کسانی که می توانند برای شما مؤثر باشند، مراجعه کنید و از آن ها کمک بگیرید.

اهداف تان را مرور کنید

اگر اهدافتان را با خود مرور نکنید کم کم از آن ها دور خواهید شد و به مرور به جایی خواهید رسید که آن ها و روش های رسیدن به آن ها را فراموش می کنید. بنابراین ما توصیه می کنیم هر هفته اهداف خود را مرور کنید؛ این کار به شما این امکان را می دهد که بدانید در چه قسمتی از مسیر خود هستید. اینگونه با اطمینان بیشتری به راه خود ادامه می دهید، چون با آن احساس فوق العاده ای خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که شکست پایان کار نیست

امکان شکست در مسیری که طی می کنید بسیار زیاد است. اما باید با خود کنار بیایید و هرگز تسلیم نشوید؛ اگر هدف شما برایتان با ارزش است، یادتان باشد که شکست تنها به عنوان یک معلم است که کمک می کند تا یاد بگیریم که چه کارهایی را باید انجام دهیم.

به این اهداف عادت کنید

یک توصیه ی فوق العاده ی دیگر برای اینکه دانستن چگونگی هدف گذاری و رسیدن به اهداف خود در زندگی این است که در خودمان عادت های خوب ایجاد کنیم. عادت چیزی است که آن را بارها و بارها انجام می دهیم. عادات خوب مانند هرصبح میوه خوردن و عادات های بد، مانند سیگارکشیدن. ما باید با توجه به نوع هدف، برای خود عادت های خوبی ایجاد کنیم که ما را در جهت رسیدن به هدف یاری کنند. مثلا اگر هدف شما نوشتن یک رمان درطی ۱۲ ماه است، می توانید برای خود تعیین کنید که روزی ۱۰۰۰ کلمه بنویسید. اگر این کار را به صورت مداوم انجام دهید، تبدیل به یک عادت شده و دستیابی به هدف را آسانتر خواهد کرد.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل انتخاب و خرید بهترین کادو برای دختر مورد نظرتان

واقع بین باشید

آرزوها و رویاهای شما تنها زمانی به وقوع می پیوندند که واقع بینانه باشند. مثلا اگر قدی متوسط دارید نمی توانید رویای بازی کردن در تیم های بسکتبال بزرگ را در سر بپرورانید. واقع بین باشید و با هدف گذاری منطقی، این شانس را به خود بدهید که به رویاهایتان دست پیدا کنید.

ادامه دهید

آخرین توصیه ی ما این است که در مسیر دستیابی به هدف تان، پافشاری کنید و تسلیم نشوید. راه خود را به راحتی ادامه دهید و با وجود مشکلات و پس روی های احتمالی، باز هم بجنگید. اگر می توانید سخت بجنگید، مطمئنا برنده خواهید بود.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید