چگونه ترس از مدرسه یا از دیگر بچه ها را در کودک خود از بین ببریم؟

0
1925
چگونه ترس از مدرسه یا از دیگر بچه ها را در کودک خود از بین ببریم؟

نمرات فرزندتان پایین آمده است؟ در هنگام مدرسه رفتن غر می زند و سوئیشرت محبوبش را “گم” کرده است؟ درست است، ممکن است دلیل آن، دوره سنی باشد که فرزندتان در آن قرار دارد. اما ممکن است دلایل دیگری هم در تشدید ترس از مدرسه فرزندتان دخالت داشته باشند. عواملی مثل داشتن معلمی بداخلاق یا دوستانی که او را به هر نوعی اذیت و آزار می کنند. گاهی ممکن است کودک تان این مسائل را بیان کند و گاهی نیز ممکن است بیان این مشکلات هم برایش ترسناک و عذاب آور باشد و حتی روح شما هم هیچگاه از این قضیه مهم خبر دار نشود. پس اکنون زمان آن رسیده است که دست به کار شوید و مسائل و مشکلات فرزندتان را حل کنید.

۶ راهکار برای برخورد با ترس از مدرسه فرزندتان :

از رفتار تند و خشن خودداری کنید

یک کودک که از پشت دیوار درحال تماشا می باشدزمانی که پسرتان به شما می گوید که همکلاسی اش با نام رامتین پول ناهارش را دزدیده است، احتمالا دلتان می خواهد به خانه رامتین رفته و بر سر دو احمقی که این روانی کوچک را بزرگ کرده اند، فریاد بکشید. یا وقتی به شما می گوید که معلمش در حضور دیگر بچه ها با او به شدت بد و خشن برخورد کرده و حرف های بدی زده، بدون اینکه کار بدی انجام داده باشد، احتمالا دوست دارید که سر معلم را از تنش جدا کنید! اما نه تنها این عکس العمل می تواند همه چیز را بدتر کند، بلکه ممکن است شرایط را در مدرسه برای فرزندتان سخت تر کرده و حتی ترس از مدرسه را در او بزرگ و بزرگتر کند و در نهایت باعث شود تا او دیگر در آینده رازهایش را به شما نگوید. بجای اینکار، از او بپرسید: چند وقت است که این اتفاق میافتد؟ آیا فرزندتان سعی کرده به یکی از معلم ها بگوید؟ فرزندتان فکر می کند شما چطور باید این مشکل را حل کنید؟ بجای آنکه بدون هماهنگی فرزندتان، اقدامی انجام دهید، او را تشویق کنید تا بخشی از راه حل باشد. (و کاری نکنید که بعدا از آن پشیمان شوید… مانند کشیدن گوش بچه ای کلاس سومی)

مطلب مرتبط:  داستان ولنتاین چیست؟ با تاریخچه ولنتاین و رسوم آن بیشتر آشنا شوید

کودکتان را تحسین کنید

یک دختر بچه با موهای قرمز که صورت خود را با دودستش گرفته استاگر موضوع مورد اذیت قرار گرفتن فرزندتان را کنار بگذاریم، زمانی که فرزندتان این مشکلاتش را با شما در میان می گذارد، به دلیل هوشیاری، بلوغ و شجاعت خود در مطرح کردن این موضوع با شما، شایسته تحسین است. از او حمایت کرده و به او بفهمانید که کار درستی انجام داده است. به او بگویید که این کار او چوقولی کردن به حساب نمی آید، و او اکنون عضو یک تیم خانوادگی است که برای پایان دادن به این مشکل تلاش می کنند. اما اگر فرزندتان این مسائل را به شما بروز نمی دهد، سعی کنید محیطی امن و آرام در خانه به وجود آورید و در داشتن روابط صمیمانه با او بیشتر تلاش کنید تا اعتمادش به شما جلب شده و سفره دلش را برایتان باز کند.

به مسئولین مدرسه بگویید

یک دختر بچه با موهای بافته شده مشکی در حال کشیدن نقاشیحتما مسئولین مدرسه (مثل مدیر و ناظم مدرسه) را در جریان اتفاقی که تا کنون افتاده قرار دهید. روش درست این کار چیست؟ تمام دلایلی که باعث به وجود آمدن ترس از مدرسه فرزندتان شده و تاریخ آن ها را نوشته، و برای مسئولین مدرسه بفرستید.

به صحبت کردن درباره این موضوع ادامه دهید

پدر و مادر و دو فرزند در حال صحبت کردن با یکدیگر در خانهاکنون شما اتفاقات را به مدرسه فرزندتان اعلام کرده اید و بنظر می رسد که آب ها از آسیاب افتاده است. اما تنها به این دلیل که دیگر فرزندتان درباره کسی که اذیتش می کرده حرفی نمی زند، دلیل نمی شود که رفتار آن شخص هم تغییر پیدا کرده باشد. حداقل هفته ای یکبار (ابتدا در هر روز هفته) از او بپرسید که اوضاع در مدرسه چطور است؟ و بپرسید که رفتار آن شخص بهتر، یا بدتر شده و یا تغییری پیدا نکرده است؟ اگر او برای حرف زدن در این مورد مردد است، از او بخواهید که به روزش از ۱ تا ۱۰ امتیاز بدهد. شاید برای او بهتر باشد که بگوید روز بدی داشته؛ حتی اگر نخواهد بطور واضح اعلام کند که چه کسی روزش را خراب کرده است.

مطلب مرتبط:  چگونه شوهر خود را سورپرایز کنیم؟ 5 روش سورپرایز کردن همسر در ولنتاین

از دوستان فرزندتان برای حمایت از او کمک بخواهید

دو کودک با لباس های زیباقدرت در تعداد بیشتر است؛ پس به سراغ والدین دوستان فرزندتان بروید تا برای بدتر شدن احتمالی اوضاع، برنامه ای تدارک ببینید. همه آنها (فرزندتان و دوستانش) را تشویق کنید که باهم مثل یک گروه باشند. آنها باید در همه حال (چه در بوفه مدرسه ، چه در راه برگشت از مدرسه و یا در زمین فوتبال کنار مدرسه)، از یکدیگر حمایت کنند.

فضای خانه را مثبت کنید

یک پسر بچه که زیر بالشت های مبل پنهان شدهاگر در حال حاضر فرزندتان به هر دلیلی ترس از مدرسه دارد نگران نباشید؛ چون این هم می گذرد. اما تا آن زمان، مکانی امن و شاد برای او در خانه درست کنید. بگذارید بعد از مدرسه برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش را تماشا کند، غذای مورد علاقه اش را برایش درست کنید و قبل از خواب، داستان مورد علاقه اش را برای او بخوانید. البته، نمی توانید تا ابد او را لوس کنید، اما این کار تا زمانی که غمگین است، هیچ اشکالی ندارد. پس برای ثابت کردن عشقتان به او تلاش بیشتری به خرج دهید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید